Akú značku tehly odporúčate?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Zdravim, planujem stavať RD a neviem sa rozhodnuť aku značku tehly mam zvoliť. Rozhodujem sa medzi Heluz, Britterm a Wienerberger.
Odpovedať
@pavol_v no presne. vies co uz som to tak od viacerych pocul ale ci standard, to neviem, mozno na nase podmienky je to take ze ok ak teda sa niekto rozhodne aj zateplovat ako my. potom tie hrubsie to uz neviem ako ludia riesia, ci sa rozhodnu este k tomu nieco pridat alebo nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@mirec_9 no vidis to a my sme pouzili 44 a tiez sme sa rozhodli zateplit. To je presne podla toho ako sa kto rozhodne. Mne to napriklad nevadi, ze sme dali aj zateplenie.
Odpovedať
dobry den, ci zateplit alebo nezateplit popr. aku hrubku nosnej steny/zateplenia zvolit by sa malo riesit v projekte, treba si stanovit pre aku kategoriu domu sa rozhodnete a podla toho navolit skladbu stien.
Odpovedať
@marrad nic v zlo, ale to, aby bolo pocut vonku cez tehlu 44 cm je fikcia. Pocut moze byt cez zle zatvorene alebo zle osadene okno, zle spravenu izolaciu krovu v pripade bungalovu a podobne. Ale nie cez 44 cm tehlu. Odporuje to faktom, meraniam aj logike. A na to spomenut ytong, ktorý ma v tomto parametre horsie, mi pride ako reklama na ytong..
Odpovedať
hej akoze riesit by sa to malo hlavne dopredu, ked si clovek ma predstavit aj to, ze by chcel riesit zateplenie s nejakou firmou a zrazu sa zisti ze bud nie je material na to alebo meska dodavka, by ma porazilo.
Odpovedať
A čo tak Porotherm, v ktorej je vata alebo Heluz 2v1 v ktorej je polystyrén? Tam by 44 mohla stačiť.
Odpovedať
@ralf364 suhlasim s tebou, ale s prvou moznostou. My sme tiez pouzili od nich tehlu ked sme stavali. Ale zase, v dnesnej dobe sa rozhodovat co sa tyka zateplenia, najprv si asi zistit ako na tom firma s dodanim materialu je a podla toho ked tak by som riesil aku hrubku.
Odpovedať
Mali sme podla projektu navrhnutu tehlu Heluz, avsak stavebna firma si svojvolne objednala Wienerberger a bola to katastrofa. Tehly sa aj reklamovali, avsak reklamacia neuznana...pozor na Wienerberger. Okolite domy, kde boli pouzite tehly Heluz boli ukazkove
Odpovedať
@marek_petruska uf 50-ka bez zateplenia? To nie je v poriadku. Este si to premysli a nastuduj, ak ta niekto na to nahovara. Hlavne rosny bod v tehle pri takejto skladbe obvodoveho plasta je velky problem. Tehla ma byt co najtensia a taka, aby staticky a pevnostne bolo vsetko OK. Zvysok ma byt zateplenie - hrubka taka, aby rosny bod bol v zatepleni a nevytvaral sa kondenz. A este taka mala otazka. Mas spocitanu energeticku bilanciu domu pri 50ke tehle? Splnas potrebne podmienky kolaudacie?
Odpovedať
No tak ale pokial by bola napriklad plnena mineralnou vlnou tak na co? Ako jasne, treba vediet aj tu energeticku bilanciu domu ale kolko ludi je, co aj s tensou tehlou stavali a nezateplovali.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ak by ste sa potrebovali na niečo opýtať alebo sa poradiť, máte šancu debatovať priamo s odborníkom z Heluz, ktorý vám je k dispozícii a na všetko vám ochotne odpovie. Všetky najnovšie diskusie budú postupne pribúdať na tomto linku: https://www.modrastrecha.sk/forum/cat... 🙂 Zapojte sa, pýtajte sa. 🙂
Odpovedať
@matosl Ja mám z 50tky dom. A mám pasív. Reálne prepočítaný. Oproti kamarátom čom sme 3ja naraz začali aj dokončili stavbu platím za energie (plyn) najmenej. Moja teória je že cez 50tku hrúbku obvodového muriva či už to je len tehla alebo 30+20 zateplenie neunikla to teplo čo všetci tak strašne všade riešia.... Btw cez toto leto som mal v dome Max 26°C oproti domom so zateplením o ktorých som písal viššie ktorí mali aj 28. A to bývam južnejšie ako oni
Odpovedať
Článok sa načítava...
@rado26 Nie je nic lepsie ako realna skusenost a ak si to vies porovnat s niekym ako pises. Ak je to tak, tak je to super. Cisla nepustia a mas to super. Len problem vidim mozno v tom rosnom bode a v moznosti vytvarania plesni v skarach tehly. Je nato na nete (niekde som aj ja mal) soft na vypocet, resp. namodelovania si situacie, kde zadas material/hrubku/skladbu obvodoveho muriva, nasledne zadas rozdiel teplot v interieri a v exterieri a soft ti vyhodi, kde je riziko tvorby rosneho bodu. No a vacsinou zateplenie je idealne nato, aby sa ten rosny bod, kde je riziko kondenzu posunul prave do toho zateplenia. Podla toho sa voli hrubka zateplenia. Takto je mozne, ze sa ti vytvara kondenz v tehle a to moze byt problem, aj ked ho vobec nemusis realne vidiet. Ale to je len jeden parameter, preco je zateplenie dobra volba. Ja som takeho nazoru (aj moj dom som tak riesil), ze tehla je nato aby drzala dom pokope, cize co najtensia a staticky vyhovujuca (aby neuberala zbytocne z priestoru) a zvysok zateplenie (hrubka na zaklade vypoctov). To je dost velka debata ohladom tohto. Vela ludi ma uplne iny nazor ako ja, takze nehovorim, ze mam pravdu. Ono potom su tam take technicke detaily, ako napriklad ako si riesil vonkajsie tienenie a kastliky. Tepelne mosty atd.. ale ak si spokojny, tak je to OK a tak to ma byt. Zivot nie je o tom, aby sme stale lamentovali a kritizovali. Ak mame dom, treba si ho uzivat
Odpovedať
len pre predstavu
Odpovedať
Calimune tak je pravda, ze aj tehly plnene mineralnou vlnou maju svoje vyhody, ktore sa tykaju tepelnoizolacnych vlastnosti. My sme tiez rozhodli ist touto cestou tepelnej uspory a mame Porotherm 44 EKO + profi. Ale ako jasne pokial niekto riesi neviem ake zateplenia a co vsetko, tak to je na kazdom to rozhodnutie.
Odpovedať
Ved o to pokoj, to ja netvrdim, ze by tam neboli take vlastnosti, len mi islo o samotne zateplenie. Su ludia ktori usporu dosiahnu so standardnou tehlou a zateplenim.
Odpovedať
@abocinm Projektant ti tam napíše co chceš ty jemu to je úplne jedno z čoho stávas keď povieš ze chceš tehlu dá tehlu keď chceš ytong dá ytong akurát teraz musia plniť nejaké normy a neviem co tak ti tam navrhne alebo nenavrhne nejaké zateplenie aby to spĺňalo ich normy ale realita je úplne niekde inde
Odpovedať
rudolf akoze myslis to tak, ze aj napriek noriem sa ludia rozhodnu inak? ci zateplovat alebo nie? no co ja viem, osobne si necham v tomto smere radsej poradit, kedze som laik.
Odpovedať
prosím vás aku cmáte aktuálne najlepšiu cenu na tehlu 30tku? Hocijaká značka...
Odpovedať
@macejmatus ale nemyslim ze je to az v takej velkej miere, ved ked stavas tak jasne ze si das asi poradit, od nejakych odbornikov ale v konecnom dosledku je to na tebe z coho postavis dom a ci zateplis alebo nie, ty v tom budes byvat.
Odpovedať
@adiso my sme sice stavali z 30tky ale som si docital, ze hladas aktualne info o cene, to by som ked tak neskor pozrel do papierov. @kichino ved dobre, ale ked ti niekto povie, ze ides stavat bungalov, ktory by bolo lepsie zateplit vzhladom na vacsiu plochu tak sa rozhodnem pre zateplenie ci? nebudem zbytocne spekulovat.
Odpovedať
Profilova fotka
No tak som sa rozhodol pre Porotherm 50. Ale tak dosť som sklamany strašne veľa je popraskanych.
Odpovedať
Profilova fotka
@adiso leier 3€/ks. Na tehlu sa čaka momentálne pol roka. Akože úplná katastrofa
Odpovedať
@gabriellka to nemyslíte vážne že 3€/ ks tak to išli teda o 300% hore pretože klasická cena tehly leier bola 1€ ks preto idem stavať radšej z porobetonu ktorý išiel "len" o 30% hore
Odpovedať
Profilova fotka
@adiso ja osobne by som išla asi do ytongu. Ale aj na ten sa dlho čaká. Také 4 mesiace aktualne
Odpovedať
@gabriellka no veď áno z toho budem stavať z tehly by momentálne staval len blázon...
Odpovedať
Profilova fotka
tak ono je teraz taká doba, že neviem či sa vôbec oplatí čudovať nad cenami, jednoducho všetko išlo hore. Každý jeden stavebný materiál. Marek to vážne? My keď sme stavali tak sme s touto tehlou nemali žiaden problém práve naopak, super išlo všetko. Myslím ale že nech sa každý rozhodne ako chce, hlavne aby sa dobre dostavalo podľa predstáv.
Odpovedať
Chýbalo mi 30 ks 14 priečky, PB/BY/ZA 10 stavebnin obvolaných ,nikto nemal ani kus,okrem jednych v ZA. 19 Aku tehla od Wiedenbergru? Otras.. na jednej strane o 0,5cm vyššia alebo pokrútená... stavbár nadával,ale nejak to tam doslova nahádzal do vodováhy. Už by som do tehly nesiel,keby viem čo zažijem.... architekt nás presvedčil. Príplatok za omietky bude istý pri tehle.
Odpovedať
Profilova fotka
@pavol_v ako vravis, ale tak co uz no, kto chce stavat tak asi treba mozno trochu brat do uvahy aj tie ceny, ved aj teraz mam dvoch kamosov co idu stavat bungalov a vedia ake su ceny a aj tak do toho idu. hej aj my sme pouzili tehlu a podla mna fajn.
Odpovedať
@budix ja som staval z Porothermu tehly boli ako keby spálené, čierne (rok 2008 ) Garáž som staval z DT čiek hr.200mm, okrem "kailikov" som nič iné nepotreboval. Ušetril som miesta (hr.20cm namiesto 30cm), stena je staticky únosnejšia, ukotvíš do nej, čo chceš. Nie ako tie nezmysly 38cm a viac = dražšie základy (zaberá viacej miesta), problematický rosný bod, viacej prekladov, fasádu aj tak robiť musíš a v pomere výkon cena ani nevravím (kubík tehly stojí cca 120e a kubík EPS stojí 80euro atd. atd.... Najväčší gól je, že nezateplená stena by mala dýchať. No ja som ju nikdy dýchať nepočul bohvieprečo...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?