Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
@mio23 To nieje lacák! Ja som investoval 60000€ komplet za všetko! chcem sa spýtať ten polystyrén ťa koľko vyšiel? A aké kúrenie dávaš?
Odpovedať
Profilova fotka
@diablop polystyren stoji cca tolko ako plynove podlahove a neviem ake kurenie v novom dome.. cize cca okolo 10.000e... budem na hodnote do 10Wattov na 1 m2.. cize cca maximalne u mna 1400Wattovy ohrievac na cely dom.. Ak to mam uplne hlupo povedat, takyto radiator v tescu stoji 40eur.. Cize chcem upozornit ludi, ze riesit vetu KEDY SA MI TO VRATI? u pasivneho domu neni uplne na mieste :-p Skor opak je pravdou :-S a mat standardny dom je skor luxus, ale pre stale otvorenu penazenku :-p A nehnevaj sa za slovo CIZE, sa mi to jednoduchsie pisalo.. aby som vyzdvyhol svoje cize. hehe
Odpovedať
Profilova fotka
@prirodnydomcom ano,ale ak zateplit , tak isto viac ako 50mm ( mozno to bol preklep...) Inak, trochu mimo, ale s tym zivotnym prostredim nemas tak uplne pravdu... ono zase ide tam odvodnena sadrovcova suspenzia z odsírenia = práčka dymov, ktora by inak skoncila niekde na odkalisku za ENO a tym by prave doslo k dalsiemu zaťažovaniu ZP, takto sa vyuzije aspon na stavebný material a o to menej ide na skladky do prirody.... trochu o tom viem... Jasne, ze pri samotnej vyrobe firma Porfix - Xella nejake to ZP ciastocne zatazuje, ako kazda tovaren, ale... na druhej strane sa usetrilo ZP niekde inde :) to len taky moj skromny poznatok k tomu :)
Odpovedať
@mio23 ano su to v podstate murari, napr. nam uz po povoleni chcu zacat stavat dom bez ohladu na pocasie, neviem ci je to mozne?..ale tvrdia mi , ze v pohode...
Odpovedať
Profilova fotka
@takyna mne ked zaprsalo murivo a vyslo slnko, tak v ten den bolo suche.. Preto, ze beton je vlastne cca 85% kamen a ten moc nenavlhne ako YT.. Mne sa to uplne inak sprava. Neviem ti povedat.
Odpovedať
@mio23 ok dakujem :-)
Odpovedať
@mio23 ktovie prečo práve tí čo stavali z Lambdy potrebujú trak urputne presviedčať všetkých aký dokonalý materiál si zvolili :-))))
Odpovedať
@kacenka222 veľa ľudí má k zatepľovaniu odpor, ktorý však pramení z predsudkov. Veľa ľudí vníma zateplenie ako prvotnú príčinu vzniku plesní, čo samozrejme nie je pravda. Keď sa so zatepľovaním rodinných domov začínalo niekedy koncom 90-tych rokov, dávalo sa 5cm izolácie a nejaký rosný bod sa neriešil. Nedodržiavali sa technologické postupy a potom to tak aj dopadlo. A veľa ľudí dodnes verí, že steny domu potrebujú dýchať - ďalšia nepravda. Lambdu milujú výrobcovia a predajcovia, lebo je drahšia a na m2 muriva viac zarobia. Lambdu milujú aj murári, lebo je ľahká, dobre sa z nej stavia a pokiaľ sú platení od m3, viac zarobia, lebo steny z Lambdy sú hrubšie. Suma sumárum, dosť veľa argumentov na to, prečo je Lambda "in". Človek však nemusí mať titul na to, aby si sám naštudoval základy fyziky a ekonomiky, dal si to dokopy a výsledok mu vyjde úplne iný, ako je Lambda.
Odpovedať
@calimero ..súhlas
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 no musím pohľadať úvodzovky, lebo si ma nepochopila :)
Odpovedať
@takyna Skús si odpovedať na otázku či je lepšie zarobiť za dva dni na Ytongu to isté ako s tehlou za týždeň. To je prvotný predpoklad úspechu Ytongu :-)))) Keď si v Autocomodexe vyberieš Oktávku tiež ti nebude díler básniť o Toyote. Rozdiel pochopíš až používaním. Máme drvivú väčšinu susedov Ytongových a kupodivu spotrebu energií máme v tehle s EPS rovnakú a nižšiu.
Odpovedať
@calimero stavali sme z tehly a zateplili EPS. Sme stále spokojní a náklady cca 100Euro. Nerozumiem tej "súťaživosti" porobetonárov :-))))
Odpovedať
Článok sa načítava...
Chcel by som sa ešte spýtať dostala sa ku mne informácia že naši západný susedia momentálne strhávajú zateplenie z polystyrénu? kvôli látke ktorú vylučuje tzv styrén. Čo je na tom pravdy?
Odpovedať
@diablop no neviem, to by sa už dávno nebalili do polystyrénu potraviny, lieky a pod. To by sa potom prestal dávať do podláh a pod. O ničom takom neviem.
Odpovedať
@diablop ..vieś čo je styrén..a aké ma vlastnosti? a kedy uniká a aka je pre neho teplota už nebezpečná a tým pádom aj pre ćloveka? Ak áno ..daj to sem..ak nie....tak tieź..aby sme aj my vedeli ći strhávať a vytrhávať... :-)
Odpovedať
@diablop Tým problémom nie je styrén, ale hexabrómocyklododekán. Ale iba vtedy, keď horí. Ako často horí?
Odpovedať
A samozrejme, nielen vtedy, on sa uvoľňuje stále, pretože nie je chemicky zreagovaný. Ale ide o malinké množstvo. Je v pláne postupne ho nahrádzať inou alternatívou.
Odpovedať
Ked tu vidim stale tie hadky ci zateplit alebo nezateplit. Je tu nejaka databaza domov, kde mozu ludia pisat v akom dome kolko energie spotrebuju ? Ja sam mam Lambdu a v priebehu stavby som sa priklonil od nezateplenia k zatepleniu. Zateplil som 15cm eps. A teraz mame spotrebu celkom prijemnu. Asi 100m3 za december pri kureni asi 135m2 na 22C vratane TUV. A to denno-denne vetrame, je to novostavba, buduci rok budu naklady snad este nizsie. To mame len nejakych 50eur naklad na kurenie a TUV, celorocny priemer mozno iba 25eur, mozno 30eur mesacne. Ono tu kadekto napise, ze nema zateplene a tiez ma taku spotrebu a tiez kuri plynom, iba obcas prikuri v krbe... Ale co to je obcas ? Kazdy druhy-treti den rozpali 12kW krbom cely dom na 26C a dalsie 2-3dni zije z toho naakumulovaneho tepla ? Kolko ma teda realne naklady na kurenie ? Ja som sa v poslednej chvili rozhodol, ze peniaze urcene na komin, krb, teplovodny vymennik, cerpadlo, atd. dam do poriadnej izolacie. A teraz som celkom spokojny, usetril som podlahovu plochu, nemam starosti s drevom, spinu, smrad v dome. Za jeden den mi teplota klesa tak o 1C. Dom krasne akumuluje teplo. Ved napiste ti co nemate zateplene a kurite iba plynom, kolko mate spotrebu za posledne obdobie. Pretoze rozne dohady sa tu pisu stale, ale realne presne cisla tu nenapise nikto. Znami v nezateplenej novostavbe z tehly minaju 300m3 plynu mesacne pri 120m2. A to je 3x vacsia spotreba. Pritom oni sami maju pocit ako malo spotrebuju. Ze ved to je len nejakych 1600m3 za rok. No ale ved to je velmi vela. Ja by som to platit nechcel.
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec tak to mas super spotrebu, napis este podlahovu plochu, lebo aj to zavaži...... myslim, ze 2-3 dni sa neda zit v nezateplenom dome z naakumulovaneho tepla.... jedine v dobre zateplenom dome..... My ked aj vykurime na 25st, tak rano je tam aj tak napr. 21..... ale nemame to v celom dome, len cisto v obyvacke.... myslim, ze aj keby boli prieduchy do celeho domu, ako to niekto ma, tak by sa tak dlho teplo neudrzalo v dome bez zateplenia, aby este 2dni som z toho profitovala....
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec tu spotrebu tu piseme .. ved citaj :) ja som pisala ze napr. my mame pri cca. 150m2 podlahovej plochy + ohrev vody 3-4ludia byvame spotrebu mesacne cca. 300 -350kubikov pri kureni cely mesiac ako napr. november, december, januar.., podla toho,aka je zima... nezatepleny biely Ytong 37,5cm, zatepleny je len strop zhora a mame len vonkajsiu omietku, este bez fasadnej farby a okna su ( bohuzial) len dvojsklo a velke...
Odpovedať
@katrin21 Ja som to tam napisal. Asi 100m3 za december pri kureni asi 135m2 na 22C vratane TUV.
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec jaaj, nevsimla som si , prepac my kurime na 21,5 a poobede na 23 -23,5 do nejakej desiatej a potom zase na 21,5... cez vikendy uz od obeda na 23 ....
Odpovedať
@katrin21 ok
Odpovedať
@katrin21 Dám ti rovnakú otázku ako ty. Co vieš ty o Taliansku??? Nedá mi aby som nereagoval na to co píšeš o tejto krajine . Taliani sa pýtali čo to dávame na budovy ?? :-)) Zil som tam 15 rokov .Od roku 1995 - 2011 a chodím tam stále. 150 km. od rakúskych hraníc provincia Bolzano . pohyboval som sa až po Miláno . Pracoval som pre štátnu firmu : Výskumný ústav ovocinársky a vinársky ktorá si nechávala stavať budovy pre vlastnú potrebu ,či už obytné,kancelárie alebo ako sklady atd. Asi si sa pozerala úplne inde alebo si mala zavreté oči .Aj tam sa zatepuje, pod 10cm vonkajšej izolácie tam nikto nejde Ale oni nezatepľujú hlavne kôli zime, Leto to je to kôli čomu zatepľujú . Neraz som sa na izbe v noci potil čo tak bol prehriaty ten starý dom kde som býval . prečo majú všade na starých aj nových domoch okenice s reguláciou svetla ?? A to je sever Talianska a čo dole celkom na juhu? A tá vlhkosť ani nehovorím Ked som spomenul koľko máme mínus pod Tatrami cez zimu tak im spadla sánka , -20, -25 to ako tam žijete bola otázka Takéto teploty oni nepoznajú. Zažil som zimi tam max. -8 to bolo už veľa. ked som tam došiel prvýkrát tiež som sa čudoval , V Alpách pestujú:hrozno jablká??, dorábajú víno??, Ano teple prúdy vzduchu od mora robia túto klímu takou aká je. Je to úplne iné klimatické podnebie oproti Slovensku . Všetko nové čo sa tam stavia má tepelnú izoláciu , ale nie hlavne kôli zime, ale aby sa neprehrievali v v teplých mesiacoch budovy. Stretol som tam aj Slovákov ktorý tam robili ako živnostníci zateplovačky. Je tam kopec starých historických budov v mestečkách kde som sa pohyboval,tie určite nikto nezateplí lebo to ani Denkmalschutzamt ( úrad pre ochranu pamiatok) nepovolí. Takže neporovnávaj neporovnatelnéé.
Odpovedať
@pivec Souhlasím, že je třeba dům řádně zateplit. Diskuzí, kde se porovnává spotřeba na vytápění je zde již několik. Pokud máš spotřebu 100 m2 za měsíc, je to skvělé. Jen mám pocit, že se všeobecně zapomíná na to, kde dům stojí. Můžete mít úplně stejný dům (stejný materiál, stejná tloušťka zateplení, stejná okna atd.) a přesto bude mít odlišné náklady na vytápění na jižním Slovensku a jiné v podhůří nebo v horách. To samé v Čechách - nedá se přece srovnávat jižní Morava s Vysočinou nebo dokonce s bydlením někde na Šumavě nebo v Krkonoších.
Odpovedať
Profilova fotka
@19vlado73 co ja viem o Taliansku? dost vela.. viac nez si myslis ;-) velmi casto som chodila do Milana a pre Talianov aj pracujem... este nieco? Samozrejme, ze sa to pytal napr konkretne clovek zijuci v Civita Vecchia.... to je pri Rime..... tam nezatepluje nikto.. ina je situacia na Nord Italia.... to je jasne.. ale vo vseobecnosti, kobec bytov ma velmi chabe kurenie napr aj v Milane.....Ja som zazila v Milane napr. co si pamatam celkom presne v novembri 2004 -10st a vlhkost že uf... to bola kosa , že zachadzalo pod nechty.... A vseobecne nariekaju, aky maju drahy plyn. pritom ani my ho nename lacnejsi.. takze tak.. ale to je dlha debata.. Ja len, že aby si si nemyslel, že Taliansko nepoznam. Dokonca com bola pri stavbe jedneho domu.. ako dokaz by som mohla aj priloziť fotku :-D. ale neurobim to :) sedim tam na balkone 2posch z nohami vo vzduchu bez zabradlia ... je to v oblasti pohoria Adamello, mozno poznas :) region Brescia je to myslim...
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero Strane mudry clovek si. Chcel by som ta spoznat blizsie co si zac, asi najskor najvacsi priebonik cez stavebný material jednoducho povedane " vajčak" ktorý ma iba vlastný nazor na zateplovanie, asi mas doma zateplne vsetko, na sebe mas alobal natretý medom a posypaný polystyrenom.... No coment...po precitani celej diskusie, si najvacsi odbornik na stavebný material, je ta tu skoda, pisat do fora, skus politiku, urcite dostanes milionove zakazky na vystavbu zateplených bytoviek, dufam ze niekde na sibiri tam by som ti odporucil tvoje zateplovani....
Odpovedať
@kovinka Diky, od teba to beriem ako kompliment. ;-) A zmen si aspon pohlavie, nech vieme, s kym mame tu cest. :-D
Odpovedať
@pr Tiez mam dom z Ytong Lambda a stojim pred dilemou zateplovat, alebo nie.... Co hovorite na tento clanok? http://postavdom.webnode.sk/news/zate... Z tych vypoctov to znie celkom logicky, ze zateplenim polystyrenom dojde casom k znehodnoteniu muriva... Neuvadza sa tam, aka by musela byt hrubka izolacie z mineralnej vlny, ale tusim poriadne hruba. No, som zvedavy, ako dopadnu ti, co na Lambdu dali 5-10cm polystyren.
Odpovedať
@misulinko hm....asi takto....automaticky autor ráta so zateplením len na R=5....áno..v tom má pravdu že rosný bod vychádza na rozhraní....ale prećo nie R=8?,9?,10? Prečo tak vysoké hodnoty zateplenia?Zjednoduśene...čím viac zateplím tám menej spotrebujem energii...ale..všetko je o návratnosti, peniazoch..a hlavne rozume.Existuje rozumná miera aby zostala ovca celá a aj vlk nažratý.... :-) Ja byť na Vašom mieste tak uvažujem nasledne..dám si prerátať teplotný posudok na spotrebu energie so zateplením a aj finančné hľadisko..a potom by som sa rozhodoval.Ale komu? to je už ťažśie..sú projektanti ktorí sa proti zatepleniu...tam urćite nie..sú projektanti ktorí sú platení výrobcami....tam duplom nie..skôr niekdo kdo nemá problém s NEd domami alebo aj pasív, niekomu komu vôbec vraví niečo NED alebo PASÍV :-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?