Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
Btw. životné prostredie sa týka nás všetkých a úsporami na kúrení šetríme nielen našu peňaženku, ale aj prírodu okolo nás. Viem, že zatepľovanie polystyrénom nie je najekologickejší spôsob, ale určite ekologickejší, ako ročne spáliť o stovky viac m3 plynu, uhlia, dreva, alebo iných fosílnych palív. Aj keď si to (zatiaľ) môžeme dovoliť. A vlastne, čo tu táram, ja nemám deti a možno ani mať nebudem, ale mrzí ma, že takýto prístup majú práve tí, ktorí zakladajú rodiny, vychovávajú malé deti, zniesli by im aj modré z neba, ale pre ich zdravú budúcnosť vlastne nerobia nič. :-(
Odpovedať
@poliacik321 neviem co má bývanie spoloćné s výpočtami a tech.parametrami.Chudáčikovia Lambďaci... :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@pr @calimero tema je pre tych, co stavali z lambdy 375 a bez zateplenia... stavali ste??? nestavali... a ako vidite, rady, kde sa da usetrit (postavit z lacnejsieho typu muriva a zateplit poriadne) tu nikto nechce.... ved preco by aj, ked uz investovali do draheho stavebneho materialu bez zateplenia..... ved do toho sli preto, aby nemuseli platit zateplovanie... pretoze v case, ked si projektovali domcek, ani len netusili, ze ak daju 25cm stenu a 20 cm izolacie bude to mat daleko lepsie vlastnosti ako to, co si nakoniec kupili.... a este to bude aj o par korun lacnejsie, aj ked je to trosku narocnejsie na pracu.... lenze toto je to, co tym ludom nie ze nevysvetlis - podla mna to velmi dobre chapu, akurat je hodne blbe priznat si fakt, ze tam brutalne preplatili a mohli to spravit inak.... ktory clovek si prizna, ze pochybil???? niektory ano, ale to je uz potom iny charakter ;-) bezne totiz priznat si chybu nie je.... :-| ale ja osobne sa tesim, ze tu modra strecha je, pretoze stavat rok dozadu, kedy som o nej ani len este netusila, staviam asi tiez z lambdy.... hold, tak to proste je... nastastie mam teraz uz informacie, nastastie este predtym ako mam hotovy projekt, takze - to, ze sa projektant chyta za hlavu ze robim to co 99% ludi nie, to ma netrapi :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 fuuu, 25cm stena a skoro to isté na eps? to máš ako obalený dom? to už máš skôr polystyrénový dom, ako ytongácky, či čo si to použila :P ja nejdem kritizovať zateplovanie, tak prečo všetci kritizujú nezateplovanie? prečo si všetci myslia, že je tam taký neskutočný rozdiel v tepelnoizolačných vlastnostiach? keď dá niekto 25cm a napr. 15cm, tak zas o toľko lepšie vlastnosti ako má lambda nedosiahne. je pravda, ušetrí peniaze na materiály - ale 25cm stenu - i keď to podľa statika môže byť v pohode, by som asi nechcela - keď tak aspon 30. a treba počítať tú prácu navyše - jednak čas a po druhé aj peniaze, pretože majstra musí niekto zaplatiť, lešenie niekto zohnať a jedno s druhým. podľa mňa je každého osobná vec, čo si zvolí. túto tému som zakladala kvôli tomu, aby som videla, ako sú spokojní tí, čo bývajú v nezateplenej lambde a nie tí, ktorí bývajú v niečom inom a idú sa tu chváliť, akú dobrú vec urobili a akú strašnú chybu urobili alebo urobia prívrženci lambdy. a nehnevajte sa na mňa, to je môj názor :)
Odpovedať
@kaktusik007 ja si priznam ze som urobil chybu ked som isiel stavat z Lambdy. Ale len preto. ze som sa nechal odhovorit od drevostavby ako ma napriklad blacksr. Mozno to naozaj budem citit o niekolko rokov, ze sme mali stavat inak, ale v case ked sme zacinali mal som informacii velmi malo. Ale do buducnosti viem, ze by som staval uplne inak. @pr viem ze Vasa firma uz posobi niekolko rokov, dokonca som zvazoval nechat si od Vas postavit dom, ale cena bola pre mna prilis vysoka pri velkosti domu aky som chcel a mali ste vtedy dost maly vyber. Ale aj po nejakej medializacii som co to pocul a mam aj znamich ktorym ste stavali dom. Viem ze to bolo na dlhe lakte a za tu sumu by som mal ja dva take domy ako mam, takze uspora penazi je v mojom pripade obrovska. Ono to mate tak ako napriklad s autami. Kazdy chce diesel, lebo to malo zerie. Ale nikto sa nepozera na servis. Ze na diesli skor odidu napriklad vstrekovace, vstrekovacie cerpadlo, dvojhmoty zotrvacnik. Su to veci ktore stoja stovky eur. V konecnom dosledku to co usetrim na nafte, preplatim mnohonasobne na servise. To je uz extrem. ALe aj bezny servis, kde benzinove auto moze ist na lacny polosynteticky olej za 10,- Euro liter a diesel potrebuje plnu syntetiku zo vselijakymi specifikaciami za cca 20,- Euro za liter. Palivovy filter, ktory je potrebny menit castejsie ako pise vyrobca koli kvalite nafty na Slovesku stoji napriklad na nejake pokakane HDI od Peugeotu 50,- Euro, ale na benzinove auto tak 10,- Nehovorim o rozvodoch kde na diesel ideme daleko cez 100,- Euro Ale dost uz, toto je o domoch a stavani. Tesme sa z toho ze mozeme stavat, mame za co a domy nam nepadaju a nelietaju ako napriklad v Japonsku. Tam ich zateplenie asi trapi najmenej. @ivkakivka ja som zatial s lambdou spokojny
Odpovedať
ak si myslite, ze vsetko spasi a je najlepsie zateplenie a vyjde to absolutne najlepsie a usetri to kopec penazi tak sa prosim vratte na pieskovisko k formickam...citam tu rozne diskusie a niekedy sa velmi divim co su tiu ludia schopny napisat. pohybujem sa v projekcii a realizacii kde sa o zateplovani dost casto hovori a nie je to take ruzove ako si myslite som proti ale aj za zateplenie...dolezite je vediet o tom co najviac a co,kde, ine moznosti ma dom alebo co si dokaze zohnat. zaujimala by ma vas vypocet m2 na porovnanie zateplenie ale komplet vs bez zateplenia...tiez tie vase obrovske vypocitane uspory a navratnost za kolko sa to vrati @pr no skvele tie tvoje vypocty gratulujem zasluzis si nobelovu cenu na vypocet usetrenych nakladov pri zatepleni a navrhu zateplenia. asi si este nevidel rozpocet alebo vykaz vymer co ide na kvalitne spravene zateplenie so vsetkym co k tomu patri. naratat si len m2 polystyrenu skvele a tie tvoje vypocty o usetrenych nakladoch kurenia...ak si odvazny daj sem ako si to vyratal pekne postup. ceny lambdy a klasickeho ytongu porovnavat hmmm no asi ti nic nehovoria vyhodne cen y pri nich a dohoda na cene s dodavatelom ..dokonca dostanes cenu podbne rovnaku ytongu...toto ale zalezi od toho ako si sikovny a ako vies sa dohodnut. @calimero kldune sa stavim s tebou ze lambdak nezatepli a optimizmus bude mat stale lebo je rozumny a nejde sa obalit do izolacie. ak chces najlanejsie riesenie so akoze zateplenim si postav kovovu konstrukciu a do vnutra si daj izolacie kolko chces. nemusi mat ziadnu lambdu, ytong, porfic, heluz a pod...pripadne drevenu s izloaciou ako to ma @blacksr..to povazujem za povedzme dobre odizolovany. @ivkakivka moja rada nezatepluj, radsej nech ti urenar dobre spravi vyregulovanie kurenia vy svata trojica zatelpovacieho komanda @pr, @calimero, @kaktusik007 ...viete cim najviac usetri clovek energie nakurenie..zateplenie to nieje....je to spravne vyregulovanie vykurovacej sustavy...toto nie je nahodenie termohlavic...toto je podla vypoctov a robi to kazdy dobry kurenar.
Odpovedať
@andrejh0 :-D
Odpovedať
my sme stavali pred 5 rokmi, nemáme zateplené obvodové múry, steny nepraskajú- sádrové omietky, v dome je stabilná teplota / vykuruje sa podlahovkou/, prvý rok bývania sme mali zateplenú len strechu, výrazne pomohlo zateplenie stropu nakoľko je sadrokartonový...... teraz máme nový dom, používame ho 1 vykurovaciu sezónu a znova sme nezateplovali, nie je treba......
Odpovedať
@andrejh0 aké jednoduché, na čo tu riešime izolácie, veď stačí vyregulovať kúrenie a je po problémoch. Daj si to patentovať a predaj to Nemcom a Fínom, asi o tom vôbec nevedia, lol :-D Správne vyregulovanie vykurovacej sústavy sa robí aj v zateplenom dome, truhlík. A máš pravdu ideálne by bolo mať dom z kovovej konštrukcie a steny vyplnené izoláciou, v podstate tomuto riešeniu sa blížia montované domy, kde podstatnú časť stien tvorí len izolácia. Nebránim sa riešeniu, kde nosnú časť domu tvorí tenká, ale pevná konštrukcia, žiaľ, tehliarska lobby je na Slovensku dosť silná, čomu sa podriaďujú všetci od projektantov, cez predajcov stavebnín, až po stavebné firmy.
Odpovedať
@calimero presne si to napisal staci vyregulovat a je to omnoho lacnejsie nez zateplenie, pe tych co sa rozhoduju ci zateplit alebo nie.(samozrejme zalezi aka je to stavba a z coho je postavena - nikede je zateplenie priam nutne a niekde nie) preco patentovat ak by si bol aspon trochu znaly v problematike tak vyregulovanie doslo zo zapadu a ako prve sa regulacne ventile objavili u vyrobcu hertz...od neho to prevzal zbytok. jasne ze sa robi aj v zateplenom dome to som nenapisal, ze sa nerobi...ty kvetinac. a k tej tehlarskej lobby to suhlasim...montovane domy su u nas este stale cenovo skoro rovnake ako stavane, co je podla mna dost prehnane. inak projektant ti rad naprojektuje dom aj z ocelovej konstrukcie len to by si musel dat zakaznik ho naprojektovat a nie kupovat z katalogu. tam su ine ceny projektu individualne projektovaneho...tu nestaci zobrat vzorovy a ide sa na to.
Odpovedať
@ivkakivka "25cm stena a skoro to isté na eps? to máš ako obalený dom? to už máš skôr polystyrénový dom, ako ytongácky, či čo si to použila" áno, polystyrénové domy sa s úspechom stavajú už x rokov, viď polystyrénové tvárnice. "keď dá niekto 25cm a napr. 15cm, tak zas o toľko lepšie vlastnosti ako má lambda nedosiahne" to si píš, že dosiahne, tepelný odpor lambdy (Ytongu všeobecne) je udávaný pri nereálnych hodnotách vlhkosti, o tepelných mostoch ani nehovorím.
Odpovedať
Profilova fotka
No neviem?! Nemam skusenosti, ale v nasej stvrti mam dost znamych, ktory maju uz postavene domy z Lambdy 375 mm a nedaju na nu dopustit a to ani nezateplovali!!! My ideme tiez stavat z Lambdy, tak verim, ze budeme spokojni!!! Nechapem, ako moze niekto nadavat na nejake stavebne materialy... Kyzdy nech si postavi dom, z coho chce!!! Drzim palce pri vybere!!!
Odpovedať
Článok sa načítava...
@calimero hahahahahha..ohanat sa zivotnym prostredim a zateplovat polystyrenom...hmm..vacsiu somarinu som este nepocula.. slabe argumenty mas.. a ano, ja sa snazim v hypermarketoch nekupovat... do nespravnej osoby si sa pustil, u mna kecami o zivotnom prostredi neuspejes, lebo ja som fanaticka aktivistka... (ok, trochu prehanam, ale kazdopadne u mna frci kupovanie potravin "z dvora"..do hypacov chodim len za trest.. ) A ano, ja nevylucujem, ze sa mi moze pritrafit nieco take, ako zateplenie, ale ako som uz pisala, na 1000% to nebude polystyren.. A kedze ekologicke materialy su momentalne 3x tak drahe, ako umeliny, tak radsej nezateplim.. Btw. - my kurime aj krbom, cize pouzivame obnovitelny zdroj energie..O tom je ekologicke spravanie sa... Nie naplacat si na dom taky hnus, akym polystyren nepochybne je...
Odpovedať
@akvi a koľko m3 dreva ročne spálite, hmmmm?
Odpovedať
@akvi. Môžem sa opýtať čím ste zateplovali podlahu ak ste zeteplovali?
Odpovedať
Profilova fotka
My sme tiež stavali z lambdy a váhame, či zatepliť či nie, ale ak aj zateplíme, isto to nebude hneď. Prvú zimu, možno aj dve budeme isto bez zateplenia... potom sa uvidí.... Na modru strechu som sice chodila uz vtedy, ale o veciach ako rosny bod a tepleny odpor a pod. som teda nevedela ani ň. Niežeby teraz tomu rozumiem :-D , ale aspon poznam tie pojmy.... Ale teda od tých katalógových cien, čo tu hádže @pr sme riadne ďaleko - namiesto 43,56 ecok nas vysiel m2 lambdy 35,87 eura, co je skoro rovnako, aka je katalogova cena ytongu 300. aj ked teda je mi jasne, ze aj nekatalogova cena bezneho ytongu bude tym padom nizsia. Z precitanych diskusii som vydedukovala, ze lambda sa zateplit da, len je to neekonomicke a ak ju zateplim prilis tenkym EPS, je zas problem s rosnym bodom... pr, @blacksr dobre to chapem? Ale ako je to potom s rosnym bodom, ked lambdu nezateplim vobec? Ten je predsa aj tak stale v murive potom, nie? Aky je tam teda rozdiel? To nemyslim teraz ako rypanie ;-) , ale ako normalnu otazku - preco je teda lepsie lambdu nezateplit ako zateplit napr. 8cm eps?
Odpovedať
mam lambdu 375 +10 polystyren na základe odporúčaní stavebného dozora a architeka. Dom sa nerosí. Jedine rámy okien... Steny vobec ( myslim naozaj vobec.) nepraskaju.
Odpovedať
Profilova fotka
tiež máme ytong lambdu, no zatiaľ len hrubú stavbu, takže praktické skúsenosti s bývaním a vykurovaním chýbajú. v čase keď sme riešili projekt sme sa moc (alebo lepšie povedané takmer vôbec) neorientovali v problematike, aj ceny izolácií boli niekde inde ako teraz... skrátka nemali sme toľko informácií čo teraz... ja osobne by som už do lambdy 375 nešla. radšej tenší múr (kľudne aj 250) a na to izoláciu. ak sa dom zateplí eps-kom (dostatočnou hrúbkou) je to určite ekonomickejšie riešenie. minerálna vlna vychádza podstatne drahšie, takže tam to asi také jednoznačné nebude. v každom prípade my ešte zatiaľ nie sme rozhodnutí či zatepliť alebo nie. ak budeme zatepľovať tak minerálnou vlnou (áno, nie je to vôbec ekonomické zatepliť taký hrubý múr drahou vlnou), najradšej by som niečím prírodným ale to asi nič nie je k dispozícii v rozumnej cene... v kažom prípade by som ytong lambdu nezatracovala. vôbec to nie je taký katastrofálne hrozný materiál ako to niektorí prezentujú. len sú aj lepšie riešenia. a určite aj horšie. to je všetko. a taktiež nie je podstatné sa zamýšľať len nad izolovaním stien. dôležitá je aj izolácia podláh a stropu.
Odpovedať
Profilova fotka
@ups suhlasim ;-)
Odpovedať
no... nejdem nic zastavat ani nic odsudzovat, len pridam moju realnu skusenost.... :-) Mame Lambdu375, vykurovana plocha 188m2. Prvu zimu 2009/10 bol dom bez zateplenia a vykurovanie bolo nastavene v kazdej miestnosti na 21st. Za celu zimu sme spalili 13prm bukoveho dreva, co predstavuje cca. 16000kW pri 40% vlhkosti dreva a 70% ucinnosti spalovania. Treba brat v uvahu, ze v dome sa tu zimu prvy krat kurilo... Druhu zimu 2010/11 bola uz Lambda zateplena s 100mm Nobasilom. Polovica domu bola vykurovana na 24st a zvysok na 21st. Za celu zimu sme spalili 7prm bukoveho dreva, cize nejakych 8800kW... Aj ked prvu zimu bol dom navlhnuty, v druhu zimu sa zase kurilo v polovici domu na vyssie teploty a rozdiel medzi spotrebou pred a po zatepleni bol cca.7000kW... Inak maximalna spokojnost, kedze kupujeme 1prm dreva za 32EUR, tak na cely rok nas to stalo 7x32=224EUR ;-)
Odpovedať
@lenoc Rosný bod sa v nezateplenom murive vyskytuje vždy, ale poča roka sa odparí. Samozrejme, aj vo väčšine skladieb muriva s polystyrénom je celková ročná bilancia pary OK. Tu ide o to, aby človek navrhol a urobil veci racionálne premyslene a optimalizovane. Ak už raz zatepľujem, zatepľujem tak (pokiaľ to ide), aby ku kondenzácii nedochádzalo (1), alebo aspoň celková bilancia bola OK (2). (1) a (2) sú požiadavky normy a pokiaľ to ide, treba zachovať toto poradie. Proste je to lepšie - mokré murivo v danom mieste horšie tepelne izoluje. Udivuje ma, že drvivá väčšina robí len (2).
Odpovedať
@lenoc ..k tym cenám..je logické že treba porovnávať porovnateľné, nie je v mojích silách a ani schopnostiach vediet, kde aký zákazník si vyjedná cenu..preto som použil katalógové. Logika mi vraví, že ak dohodnem cenu na lambdu o 30% menśiu ako je katalógová, tak ju vyjednám aj na obyčajnú 300 mm.Ale rodiel ceny zostane.Treba aj trolinku rozmýšla´t čo sa ćita
Odpovedať
@andrejh0 velmi jednoduche...urcite ti nieco vravi EHB, alebo Výpočet energetickej cerifikácie budov
Odpovedať
@andrejh0 ..jaj a este nieco..andrejko..urcite vyrokujes super fantastiko ceny jak lambdy tak aj obycajneho Ytongu...alebo tie super fantastiko ceny sú len na lambdu?
Odpovedať
@michal.ko ..nepochopil som tú spojitosť lambdy s autami..a uz tobôz nie porovnávanie cien domu stavanou firmou a svojpomocne...pomozem si teda zase autami.ked sa dám do servisu vymenit klinovy remen, urcite to bude viacej stat ako ked si to spravim sam.Nie?A nasim cenám. Napr. Rd stojí 70.000,- chcem vidiet ze ste spravili dom za 35.000,-
Odpovedať
@kaktusik007 ..napodiv úplný súhlas s tebou..povedala si to "na plnú hubu".... :-D
Odpovedať
@pifo Máš moju pochvalu- my tiež máme ytong 375 a ideme dávať nobasil 7cm - to že to je drahšie..... myslím si že energie idú stále hore... takže čo je drahšie, kde a kto a hlavne kedy ušetrí ???? Ukáže to čas! A otázka nobasil alebo EPS?! Ja nepozerám na cenu , ale čo je pre mňa a moju rodinu zdravšie! A každý čo tu trepe o únikoch tepla by sa mal najskôr zamyslieť hlavne aké má okná a ako sú osadené! Veď najväčšie úniky sú cez okná a nie cez stenu! Takže na niektorých veciach sa neoplatí šetriť- môj názor....... Veď aj príslovie hovorí : " nie som taký bohatý aby som si kupoval lacné veci"
Odpovedať
@calimero a ktovie ako má kolega poriešené ostatné veci? - stropy, podlahy, okná, tepelné mosty? nebude problém skôr niekde tam? múry samotné nikoho nevytrhnú - teda ak ich nemá s plnej tehly
Odpovedať
Profilova fotka
@pifo dakujem , za tvoj prispevok.My sme na tom podobne rozlohou domu a mame uz aj nakupenu izolaciu Rockwool 100mm. Zaujimalo by ma, ake kotvy si pouzil na Nobasil pri ukotveni do Ytongu. Dakujem :-)
Odpovedať
@petrik.vlado ..len tak otázka ....z ćoho máte izolovanú podlahu? ..k tým oknám...príklad..podľa výpočtov EHB, alebo certifikácie pri dome prízemnom o zastavanej ploche 114 m2 sú úniky nasledovné: 1. obvod 19,26 2.Otvory 20,46 3.Podlaha 12,76 4.Strop 9,63 5.tepelné mosty 16,92 6strata vetraním 38,93 Z uvedeného vyplíva že okná sa nepodielajú najvyšími stratami.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?