Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
@matorado oukej, no a tak sa neda, ze ho z projektu skrtnes? Ved bezne skrtas okna, posuvas dvere, tak paralelne ktomu snad by to slo aj takto...ci?
Odpovedať
@catscan V tejto republike sa da vsetko, ked prvy, kto nedodrzuje zakony, su statne urady. Ako bolo vidno aj dnes na stv v obcan za dverami. Nasobne flagrantne okasliavanie stav. zakona zo strany obce a nic.
Odpovedať
@catscan jasne, ked si carodejnik, ktory vie premenit nezateplenu stenu na stenu s parametrami zateplenej, tak to v pohode skolaudujes :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
@bozsky_kaja trepes hovadiny. Ak si sa musel kedysi mestit do "B" a na zaklade energ.cert.ti to na B aj vyjde bez zateplenia (aj ked ho neskor das kvoli sebe a svojim usporam), ale potrebujes skolaudovat, tak co to ma s magiou spolocne?
Odpovedať
@matorado @catscan @bozsky_kaja ďakujem, že ste sa zapojili do diskusie, ale moja otázka nebola o kolaudácii, vedeli by ste sa, prosím, vyjadriť presne k tomu, na čo som sa pýtala? Zasadenie okna na hranu by bez zateplenia bol len estetický problém, alebo vážnejší (aký)? Ďakujem. ;-)
Odpovedať
@maja22 Opticky to bude grc a technicky, netusim, ale vazne neodporucam takto rozmyslat. Spytal by som sa tych, co budu robit fasadu, co by navrhli, plus vyrobcu okien, ako to urobit, aby si neprisla o zaruku.
Odpovedať
@maja22 ,šak nemusíš zateplovať celé steny,nalep okolo okna hranoly z XPS 10x10cm,môžu byť aj zložitejšie,sa kedysi robili také ozdobné rámy zo sádry.Okapový plech bude 16cm,tam vojde aj kvetináč
Odpovedať
@catscan "ak si sa musel kedysi" - VZDY musis respektovat projekt, alebo musis poziadat pred kolaudaciou o zmenu. ta ti moze byt, ale aj nemusi byt schvalena. v momente, ked ides menit energeticke vlastnosti vonkajsieho plasta, ovplyvni to zaroven aj dalsie veci, ako kurenie. ak uz ma polozeneho "hadika" pod poterom, tak sa lahko moze stat, ze bude nedostatocny a nebude zvladat vykurit dom. @maja22 ako som pisal vyssie v tomto prispevku, stavba vonkajsieho plasta nie len o estetike. ked sem hodis fotku a popises material pouzity na utesnenie okien, vyjadria sa ti ludia, ktori okna osadzaju. moze ti degradovat material, ktory je zodpovedny za neprievzdusnost styku okna a muriva a potom by ti fucalo do domu. zateplenie nie je tak velka polozka, aby sa to neoplatilo urobit. ked sa zamyslis, ze musis omietnut tak, ci tak, nalepit polystyren zvladne aj trosku schopnejsi majitel domu.
Odpovedať
@bozsky_kaja Byvame v nedokoncenom dome uz druhu zimu, nikde nic nefuci, kurime plynom, prip. niekedy cez vikend krbom a je to ok, teplo je vsade. Premyslame, ci by to zateplenie bola navratna investicia a za aky cas. Plus sa kazdu chvilu najde niekto, kto nam povie, ze polystyren nie, viac si uskodime ako pomozeme...
Odpovedať
@bozsky_kaja Takto rozumne si to mohol napisat hned :-) Konkretne je to moja situacia, zateplovat budem cez leto, kolaudaciu som chcel riesit uz teraz, EC na B bez zateplenia, preto sa pytam
Odpovedať
@maja22 dlhorocne nechavat dom bez fasady nie je najlepsi postup... zalezi aj na pouzitom murive, ale je vysoko nepravdepodobne, ze by u vas zateplenie nebola v realnom case navratna investicia.
Odpovedať
@catscan Ved ale finta je v tom, uz od januara tohto roka mas mat globalny ukazovatel A na EC, aby si mohol skolaudovat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@matorado neplet tu ludi! Acko plati pre tych co od januara 2016 dostali stavebne povolenie a nie na neskolaudovane baraky.
Odpovedať
@rkorba Citujem vyhlasku 364/2012, § 5 : "(3) Minimálnou požiadavkou na energetickú hospodárnosť nových budov postavených po 31. decembri 2015 je horná hranica energetickej triedy A1 pre globálny ukazovateľ;"
Odpovedať
@matorado asi takto http://www.modrastrecha.sk/forum/urad...
Odpovedať
@matorado ano, ale nam bolo stavebne povolenie vydane pred 31.12.2015
Odpovedať
@catscan Je zbytocne to riesit a este zbytocnejsie sa niecoho obavat. Nase stavebne urady si z EC hlavy nerobia, preco by sme mali my.. :-N Este som tu nezachytil jediny pripad, ze by niekto neskolaudoval pre zle pismenko. Kaslu na to vsetci.
Odpovedať
Co sa tyka estetiky, nie je nic krajsie ako mat okna bez spaliet...stale mi nieco nehralo na nasich oknach ked som ich porovnavala s nejakymi vizualizackami a potom mi to zaplo, ze v podstate mame okna so spaletami a to mi tam spati. No a nakoniec som nahodou v meste videla autosalon kde nemali zateplene a je to neskutocne krasne, ale tak teda tu technicku stranku uz nechavam na vas pani ;-)
Odpovedať
@maja22 vsetko urcity cas trva, cize mozno 2 - 3 zimy to bude OK, 4., 5., alebo 6. uz nie. nie som odbornik, no uz som videl aj zvetrane tehly... co sa tyka investicie, v momente, ked budu vsetky domy naokolo zateplene a vas nie, bude stracat na hodnote. taktiez sa ocakava, ze ceny energii porastu, kedze Nemci maju plany zatvarat uholne a neotvarat nove jadrove. plyn je kvoli Rusku otazny, elektrika s objemom elektroaut bude tiez nedostatkovejsia. co sa tyka skodliveho polystyrenu, ako ma skodit, ked bude zo vsetkych stran neprievzdusne omietnuty?
Odpovedať
@bozsky_kaja súhlasím, že ceny energií môžu ísť hore. Čo sa týka škodlivosti polystyrénu, ide mi o to, že teraz v dome nemám žiadne plesne, múry pekne vysychajú. Čo ak sa mi potom začnú tvoriť? A nebude jednoduché sa ich zbaviť? Už som to raz zažila. Bývali sme v staršom dome, v ktorom sa občas nejaká slabá pleseň vytvorila medzi oknami , to sa dalo umyť. Vymenili sa okná, zateplil dom a plesne som zrazu mala okolo okien vo vnútri a nie a nie sa ich zbaviť :-| .
Odpovedať
@maja22 kazdy dom treba pouzivat inak. plesne nevznikaju z polystyrenu, ale zleho pouzivania domu. vo vasom pripade ste nedostatocne vetrali. preto je dobre nechat navrh domu profesionalom, aby nenastali podobne problemy. zbavit sa plesni je lahke, no zaroven narocne. lahke su riesenia, narocne je sa ich drzat. preto vela ludi radsej kupi rekuperaciu a necha to na automatiku.
Odpovedať
ahoj my mame bungalov z ytong lambda 375 v domceku sice este nabyvame ale uz 2 mesiace kurime dnu je prijemne teplo nevyzera ze su nejake uniky ..teda nemame este ten tepelny certifikat....stahovat sa budeme za cca 2 mesiace a zateplovat neplanujeme ....
Odpovedať
@bozsky_kaja čo čítam, vždy sa problémy po zateplení zhodia na vetranie. V podstate by som v zateplenom dome tuším ani nemala okná zatvárať, mali by byť preventívne otvorené stále... No nič, nejako sa už len rozhodneme... či zatepliť a žiť s otvorenými oknami alebo nezatepliť a otvoriť ich podľa potreby :-p
Odpovedať
tak zateplite vlnou :-) budete mať pokoj na duši ak sa obávate škodlivosti EPS aj jeho neprievzdušnosti. Len tenšiu peňaženku. Skôr je problém dať tenkú vrstvu EPS na starý barák
Odpovedať
@maja22 Problémy s vetraním vyplývajú z výmeny okien, nie zo zateplenia fasády. A čo tak verzia "zatepliť a okná otvoriť podľa potreby" ? Samozrejme, nie každému sa zateplenie fasády oplatí, napr. ak investoval do drahšieho hrubého muriva a kúri plynom a / alebo drevom.
Odpovedať
Profilova fotka
@maja22 to nema absolutne nic so zateplenim. To je o vzduchotesnosti domu. Pokial nemas deravy dom a netesne okna tak tie problemy budes mat bez ohladu na zateplenie. V skutocnosti budu vlastne v nezateplenom este horsie, vzhladom na povrchovu teplotu stien. Skutocnost, ze netreba vetrat, lebo je barak tak deravy, ze to spravi sam, nie je zrovna vyhoda, ako sa tu casto prezentuje.
Odpovedať
@maja22 Rozdiel teplôt vnútornej steny medzi spomínanou nezateplenou a zateplenou stenou je ZANEDBATEĽNÝ. Napríklad: Vnútorné povrché teploty stien, pri vonkajšej teplote vzduchu -5 °C a vnútornej teplote vzduchu +23 °C sú: a) 40 cm Ytong Lambda: 23,1 °C b) 25 cm Ytog + 15 cm EPS: 22,3 °C Vzduch s teplotou +23 °C a relatívnou vlhkosťou 40 % má rosný bod +8,7 °C, takže ani tam zateplenie steny nie je podstatné. Stena z Ytong Lambda sa v prípade potreby dá zatepliť pórobetónom Ytong Multipor, ktorý izoluje rovnako ako polystyrén, ale je oveľa lepší ako polystyrén. Zatepľovanie polystyrénom má veľa nevýhod. Napríklad často odfláknuté zateplenie, ktoré podfukuje a neizoluje, škodce poškodzujú polystyrén, možnosť požiaru, práca a peniaze navyše, mednšia stabilita úzkych nosných múrov, slabší útlm hluku z vonku, zlé držanie hrubších omietok.
Odpovedať
@maja22 oprava: a) 40 cm Ytong Lambda: 22,1 °C b) 25 cm Ytog + 15 cm EPS: 22,3 °C Rozdiel sú len 2 desatiny stupňa.
Odpovedať
@diskuter multipor neizoluje stejně jako EPS. Lepení EPS se dá odfláknout a multiporu ne? U multiporu je to stejná práce navíc. u 250 mm porobetonu není menší útlum hluku z důvodu, že je použit materiál s vyšší objemovou hmotností! Y lambda 450 - 44 dB, y 250 P4-500 47 dB. tak asi tak adame makadame.
Odpovedať
@r4d3k74 len taka mala pripomienka :) dB je taka zvlasna (nelinearna) hodnota. Rozdiel medzi 44dB a 47dB je pre vnimanie hluku obrovsky. Totizto tie 3 dB by sa dali interpretovat ako dvojnasobny hluk.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?