Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
@ladajaskva Neumím posoudit, zda je stavba pasivního domu dražší či není. Myslím, že pokud se staví svépomocí, tak dražší být nemusí. Ale pokud stavíte dodavatelsky - t.j. oslovíte několik firem, předáte jim podklady (tam zjistít, že má jít o pasivní dům) a necháte je vypracovat cenovou nabídku, tak se vsadím, že cena bude navýšená o cca 15-20 %. A vzhledem k tomu, že svépomocí staví dnes již jen velmi málo lidí, tak je jasné, odkud se bere názor, že stavba pas. domu vyjde dráž.
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo SPOLU 1m2 = € 38,90 s DPH (v tejto metrazi su aj preklady, komplet murivo na dome) ODPOR MURIVA R = 12,5 / U = 0,08 Tu je vypocet ceny mojho muriva: http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/m...
Odpovedať
@mio23 Ahoj. Tento materiál - ytofixotehlopor, je velmi oblíbený na celém území Česka, Slonenska, Moravy i Slezska. Kdo chce, ať mu tleská. Kdo nemá dva komíny, není in. Krbová vložka v ložnici, krb v obývačke, peletkový kotel ve sklepě, plynový do rezervy, a hlavní topidlo TČ země - voda. Pro sichr to pojistím solárkem. VZT s rekuperací je drahá, to si nemohu dovolit, ale koupelnu za 10.000 Euro áno. Ahoj Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
@aneri53 Ano je jasne ze firma zoberie ovela viac. Preto sa to neoplati cez firmu moc. Tak isto sa neoplati aj tej firme doverovat ze to urobia kvalitne, lebo kazda firma iny nazor a iny robotnik atd atd... Ja si to neviem predstavit aby som to niekomu dal stavat - mna by porazilo keby mi vysvetloval ze sa to tak neda... Ale co moze clovek urobit je, ze si da urobit hrubu stavbu a zvysok hadam dokaze aj sam ked sa neponahla.. U nas zase vacsinou si stavaju ludia svoj pomocne ako rodinne party to maju.. Stavba domu je najkrajsia cast zivota cloveka, ktoru si treba uzivat... Neoplati sa ani ponahalat :-p ... Budu to pekne spomienky a prihody, ktore casom budu aj chybat :-p a na ktorych sa aj budeme zabavat... Mne sa zopar stalo ked mi dal prec kamos dosky z lesenia a ja som po pamati behal a naraz tam neboli ;-) A ked si pozeram fotky, tak mi urcite etapy zacinaju uz aj chybat.. Aj tie neprijemne ked bolo vonku -20 a sme pribijali laty na strechce a hresili... Ruky sa mi lepili o hlinikovy rebrik od namrazy.. Ale to secko bol super zazitok :-p a nelutujem ze si to robim sam, ide aj o usporu vela penazi to je jasne, ale tie zazitky su taka pridana hodnota, asi mi to predlzi aj zivot ;-) :-p S firmou viac penazi a viac nervov? hehe
Odpovedať
Profilova fotka
@ladajaskva hahaha :-D Do tych kominov co dali ma stalo XPS pod domom... ja nechapem preco sa ludia pytaju kedy sa to vrati :-S :-D Este som nezacal staviat a uz som bol v pluse :-x
Odpovedať
@mio23 Ahoj. Mio, to je pořad dokolečka, jako na kolovrátku. Ten dům, ten domeček, ten barák, či ako to sa to volá, se musí začít stavět v hlavě dlouho před tím, než vykopu díru do země. To nechápe drtivá vetšina stavebníků a hledí na vizualizace, hledí na estetiku, hledí na cenu a přehlížejí to základní - nějakou smysluplnou koncepci. Pořád dokola to samé klišé - tak se to přece dělá desítky roků a pod. - zcestné myšlenkové postupy. Když zjistí, že to mohlo být mnohem lepší, tak se na podobných fórech ( MS. TZB .. ) všichni ptají, jak to vylepšit. A zde je právě ten základní zádrhel, který to prodražuje - postavili něco, co bylo stejně drahé jako máš ty a výsledný efekt je žalostný. Tak každé vylepšení je náklad navíc a to je ten rozdíl v jejich pojetí a z toho jim všem vyplývá, že pasivní dům musí být dražší. Další věc je, že to zneužívají i firmy, protože ten pojem PD je celkem nový a za to se musí přece připlatit, i když to není ničím podloženo. A že to firmy neumí a flákají to, o tom se raději nerozepisuji. Ahoj.Laďa
Odpovedať
@mio23 uplne suhlasim dostat sa s cenou pasivaku na cenu standardneho domu si myslim nemusi byt nemozne. Keby to aj tak nebolo(comu neverim lebo akurat som pocital naklady) tak je to minimalne velmi dobra investicia pretoze do buducna mi budu rast naklady minimalne pripadne ked bude nulovy tak som nezavisly a zivot v dome si uzivam a s hypotekou mam mensi problem. Akurat vcera mi priatel spominal ze chce kupovat dvojkomin a ze mu schiedel dal ponuku 1700 EUR a to je len komin. Naozaj ked si to clovek spocita tak to kurenie ho vyjde 10 tis EUR a to este nema ten best kotol a regulaciu. A to samozrejme nehovorim o zlozitosti riesenia. Zazitky su na tom celom najkrajsie a ked pocuvam mojho otca ako spomina ze ako zvladli stavbu domu co to stalo casu, starosti a penazi a predsa nato spominaju ako na najlepsie obdobie a keby to mali urobit znova isli by zase do toho. A ako hovorieva moj priatel z vysky: najlepsie investovane peniaze su do zazitkov pretoze zazitky ti nikto nikdy nevezme a ty budes nato spominat cely zivot.
Odpovedať
@mio23 Možná na Slovensku to tak je, možná i v Česku na venkově je stavba svépomocí více rozšířená. Ale ze svého okolí tipuju - velká část lidí staví na klíč, část tak, že shánějí jednotlivé profese a jen 1 soused staví svépomocí (už čtvrtým rokem). Takhle stavěli moji rodiče za komoušů - po práci 2. směna až do večera, soboty, neděle, svátky, neznali nic jiného než stavbu - taťka to zaplatil zdravím. A v dobrém na to zrovna nevzpomínal a za nejkrásnější období života to určitě nepovažoval. Navíc se taková stavba dost protáhne a celou dobu je třeba někde bydlet - s tím jsou spojeny další náklady. Dnes jsou jiné možnosti. Ale každý staví tak, jak mu to vyhovuje a co si může dovolit. A to je dobře, když máš možnost výběru. Můj muž říká, že každý má dělat to, co umí, věnovat se tomu naplno a nechat vydělat i jiné (samo když to umí ).
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 Ahoj,už si mi tu niekde písal..Chcem sa opýtať,ak si dobre pamätám,staviaš-alebo si staval niekde na severe,tak nakoniec akú skladbu muriva si nakoniec zvolil?Aj izolanty,či EPS,alevo Nobasil,aj aký hrubý izolant pod podlahu a pod krov..Vyzerá to u nás /myslím múr/ na 30+20,len otázka čo a v akej kombinácii....Pomáha nám pri výpočtoch blacksr-je fakt úžasná,málo je odborníkov ako ona..Ale zaujíma ma aj tak názor ľudí v severnom regióne,tiež máme tuhé zimy a veľa snehu..ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzhufka mam mur 20cm a izolacia 40cm. secko mas v mojol fotoalbume presne pofotene popisane.
Odpovedať
Profilova fotka
@aneri53 tie 4 roky stavania domu se nakoniec malicky zlomok z casu ktory v nom byvas.. 4 roky ubehlo urcite raz dva ;-) A je urcite lepsie staviat pomalsie a dlhsie, lebo stavba potrebuje aj svoj cas na dozrievanie... Chce klud a to san eda urychlovat.. Rychla robota stoji za prd.. Mne napriklad pride divne ze zoberiem uver 120.000eur dam si postavit dom na klud ktory do 2 mesiacov stoji a teraz pridem dnu sadnem si a co teraz? cely zivot makat na hypoteku :-p Minimalne 40.000e islo do luftnu kvoli rychlosti postavenia? Naco to je dobre, kam sa ponahalate setci.. Akoze je ine ked niekto nema kde byvat, ok.. Ale niekde teraz byva a neprerobi 40.000e... Ale to je zbytocne riesit.. Kazdy si robi naco sa citi, naco ma a v akej situacii je...
Odpovedať
Profilova fotka
@aneri53 tie 4 roky stavania domu se nakoniec malicky zlomok z casu ktory v nom byvas.. 4 roky ubehlo urcite raz dva ;-) A je urcite lepsie staviat pomalsie a dlhsie, lebo stavba potrebuje aj svoj cas na dozrievanie... Chce klud a to sa neda urychlovat.. Rychla robota stoji za prd.. Mne napriklad pride divne ze zoberiem uver 120.000eur dam si postavit dom na kluc ktory do 2 mesiacov stoji a teraz pridem dnu sadnem si a co teraz? cely zivot makat na hypoteku :-p Minimalne 40.000e islo do luftnu kvoli rychlosti postavenia? Naco to je dobre, kam sa ponahalate setci.. Akoze je ine ked niekto nema kde byvat, ok.. Ale niekde teraz byva a neprerobi 40.000e... Ale to je zbytocne riesit.. Kazdy si robi naco sa citi, naco ma a v akej situacii je... Ale na kopec prace ma kazdy aby si vedel aj sam porobit.. By som sa nepodcenoval.. Kopec ludi tu ma na to aby si robili sami...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mio23 presne tak je to krasne ze niekto byva za 2 mesiace v dome ale nestraca to svoje caro ? ak ma niekto peniaze na dom v hotovosti neberiem mu to je mu jedno ci ich minie alebo sa bude trapit ale pokial si veznem uver tak kazde pozicane euro je 2x vratene tj ked si poziciam 1 eur tak vratim 2 eura. A ked niekto si pozicia o 40 tis eur viac len preto aby si dal postavit dom na kluc tak vrati 80 tis. takze kvoli svojej rychlosti nechal na stavbe VW Tiguan. Ja stale rozmyslam nad tym ako efektivne postavit kvalitny dom pricom chcem dosiahnut naj pomer cena vykon. tj naco mam davat ytong ked mozem dosiahnut rovnake parametre s inym a lacnejsim materialom ?
Odpovedať
@mio23 Přesně tak, každý má možnost volby. Někdo má stavění jako koníčka, rád si vše udělá a ohlídá sám, baví ho to. Termín ho netlačí. Ale jsou lidé, kteří se na to necítí - buď proto, že prostě nejsou manuálně zruční a nebo mají tak náročnou profesi, kvůli které na stavbu prostě nemají čas. A nebo jsou jen prostě líní a raději to zaplatí. Já bych stavět 3-4 roky psychicky nevydržela, když se pro něco rozhodnu, musí to frčet :-D A co dělat když je postaveno? No přece normálně žít, pracovat, dále se vzdělávat, vychovat děti, cestovat, bavit se ..... Přece není možné si ze stavby udělat životní program a ptát se "a co teraz?". když je hotovo. Ale každý se chová tak, jak mu to vyhovuje, na co se cítí a na co má. A tak je to správné. :-)
Odpovedať
@mio23 nechcel by si ma za ženu :-) , mne keby si staval 4 roky dom, tak zošaliem.. ;-) , deti by pomaly aj vyrastli...kopec casu by si tam stravil... muzi maju asi iny pohlad na toto, ale my zeny sme urcite nedockavejsie, mozno preto , ze manualne sa az tak nepodielame na tom, skor ladime a kraslime interiet a exterier. Clovek aj tak nemoze predpokladat , ci ho za tu dobu nezastihne ci choroba ci tragedia... a potom ostane nedokonceny dom a oci pre plac
Odpovedať
@mischo Kontrektne cisla su velmi osemetna vec. Mna stal dom asi 180.000tisic. Co ti to povie, myslim, ze nic. Tak ti to rozbijem na drobne. Pozemok 60.000, hruba stavba 45.000 (ytong lambda), dokoncovacky 75.000. Pomohlo ti to? Asi nie. Tak este detailnejsie. Kurenie+TUV s kondenzacnym kotlom, plynovou pripojkou a revizie, dokopy asi 5000eur K tomu este podlahovka a anhydrit poter dalsich asi 5000eur. Mozno viac, uz si to ani nepamatam. Okna a dvere trojska, stali asi 5500eur. Zateplenie fasady (15cm eps), lesenie, omietka asi 12.000eur Izolacia stropu (32cm) a podlahy (15cm eps) asi 3000eur. Tieto cisla su vratane prace, robila to firma, z tychto veci som nerobil svojpomocne ani nic. No co si zistil z tychto cisel ? Myslim, ze nic. Kludne som mohol nieco usetrit na tom kureni a pridat 10.000eur do izolacii. Ale ci by mi sa mi vo vysledku nejako extra zmenila moja situacia, to netusim. Naklady na prevadzku nemam nejako vysoke. Dom je v energetickej trede A. Minul som za rok 650m3 plynu a asi 1300kWh elektriny. Nemam krb, rekuperaciu ani ine technologie. Naklady na prevadzku mi vychadzaju asi 40eur plyn a asi 25eur elektrina mesacne. Mozno by som mohol nieco usetrit na plyne, ale zase by som to musel doplnit elektrinou.
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 ja som dal do domu cca 60 000 eur ale to je uz komplet vsetko aj zariadenie, mne len ide o to ci pociatocne naklady na zatepleny dom niesu tak vysoke ze v podstate aj ked prekurim viac v nezateplenom tak sa na tu pociatocnu sumu zatepleneho domu dostanem priklad o 15 rokov. Ci ta navratnost nebude velmi velka a ten polystyren 15 rokov neviem ci vydrzi
Odpovedať
@mio23 Mio, ja som sa nastahoval za 10 mesiacov. A som rad. Ty stavas 4 roky. Ja som prenajal byt a teraz mi generuju prijem. A roboty okolo domu je stale dost vela. Urcite iba nesedim na zadku. Ale zase mozno ten dom strelim a postavim o par rokov este raz a poriadne. Uvidim ako sa to ese vyvinie.
Odpovedať
@mischo My máme za podobnú sumu pasív. Vyšiel lacnejšie než keby bol stavaný klasicky. Preskupili sme investície v rámci stavby - kde sme priplatili, inde sme mohli ubrať. Napríklad kúrenie stálo 1200 €. Mohlo len 400 € stáť, ale nechcela som. :-) Hrubá uzavretá stavba so všetkými náležitosťami pre pasívny dom, stála cca 35.000 € (bez pozemku). Svojpomoc + majstri.
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec Moje inkaso je 80 eur za elektrinu a to je vsetko a este okolo 60 za vodu na rok. Ale dat 180000 za dom tak to uz je palka, dufam ze je aspon velky
Odpovedať
@mischo Inkaso za elektřinu beru, ale prosím tě, kolik spotřebuješ vody? Prům. spotřeba vody v ČR je 100 l/osobu/den. Budu šetřílek a počítám na osobu jen 70 l.Takže když počítám 4člennou domácnost 4 x 0,07 x 365 = 102 m3. Při ceně u nás 65,- Kč/m3 je to 6.630,- Kč (cca 265 eur). Ohledně ceny domu - pokud je to stavěné na klíč, tak je to úplně normální cena, mě vůbec vysoká nepřipadá, když je to i s pozemkem.
Odpovedať
@aneri53 Dobrý den. Ty debaty se točí pořád dokola o věcech vytržených z celkového kontextu. Já si myslím, stejně jako asi i Vy, že nyní, po funuse s křížkem, nemá cenu zkoumat cenu :-D . Jestli je nějaká cena přiměřená je přece velmi relativní, protože je to podle individuální tržní situace a stavu peněženky.. Takže ceny za něco se nedají srovnávat s cenami za něco jiného. Ta voda je ale podezřele laciná. To bych bral. My jsme zůstali s manželkou sami dva v chalupě a to tam polovinu roku nejsme a naše platba je 6.000 Kč na zálohách a posledně mě vraceli 62 Kč. Takže platím cca 240 Euro. Toto tedy mischovi upřímně závidím. Tedy jestli nekecá. Ten pozemek byl celkem dost mastný, ale to je opět poptávka - nabídka a stav konta. Syn zakoupil stavební pozemek plně zainvestovaný za 50Kč/m2 ( v roce 2002 ). A mě nechce soused prodat pro něho zbytečnou zahradu ani za 5.000 Kč/m2. Tož tak. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
@aneri53 Mame obecnu vodu z pramena v lese a teraz isla hore na 60 centov za m3
Odpovedať
@mischo Tak to se máte. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@takyna No len my mame kde byvat, staviam druhy rok a zena ma malo nasiera, cize som malo na stavbe... :-p Vraj pomalsie dalej zajdes :-D com cital niekde tak skusam :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@takyna Nechces ma za muza? postavim ti za 4 roky dom v ktorom nemusis rubat drevo ked ma prejde kamion :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo Ja som sa snazil povedat aj to, ze mna urobenie kurenia v dome nebude stat viac ako 500€. Izolacia stala 12.000€ .. Ze iny daju 12.000 eur za kurenie a 500eur za zateplenie.. co je lepsie? Za 500eur zateplenie to je na pliesen tak akurat ;-)
Odpovedať
@mischo Pokial platis za kurenie, TUV a elektrinu dokopy mesacne iba 80eur, tak si v pohode a nemas co riesit. Dalsie upravy v zatepleni ti uz neusetria vobec nic. Od urcitej hodnoty uz nema zmysel naklady vobec riesit. Moze ti byt uplne jedno ci mesacne zaplatis 80e alebo 60e. Otazkou je aku mas plochu, my mame 140m2 vnutornu plochu, plus 25m2 garaz. Za vodu platime podobne, asi euro za m3, minieme do 20m3 rocne, akurat kanalizacia je draha, asi 2eura za m3.
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 ja sa hlasim :-D:-D ponuka este plati, ci len pre dotycnu? :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 haha, akoze srandujeme na verejnosti... ;-) :-p Ale ja staviam 4 roky :-D a nema fotku :-D mi dnes zrusili, lebo som nesplnal EU normu :-x a este mam jednu vodnu korytnacku :-D a vyberam si z prveho vykladu cukrovinky cierny princ :-S :-D
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?