Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
Profilova fotka
@fricko Neurazte sa ja to nepisem len vam, to ja tak vseobecne aj pre inych.. No je jasne ze ak si to dobre predstavujes tak hrubka + tepelna vodivost + kapacita + (v lete ak cas zohrievania prevysuje cas chladu)... Teraz trepnem na mineralnej vlne co sa nestava... Je rozdiel urcite ak je 10cm a 100cm.. dalej je jasne ze ak je vata ,,vlhka - extrem, ale pre lepsie chapanie,, tak vlhkost vate zhorsi tepelnu vodivost a vzrastie aj kapacita (kapacita ako schopnost nacucat do seba teplo, ako bateria nacuca elektrinu.. voda vie vela tepla do seba nasat a drzat)... Cize vlhka vata ma vacsiu kapacitu, to teplo sa aj kvazi uskladuje na nasledujuci den.. A tym sa zhorsi fazovy posun, znizi sa a dom sa skor moze prehriat.. Ale to je blbost, len na chapanie to moze posluzit dobre.. Nechcel som to pisat na YTONFIXE :-D ale s nim by sa dalo tiez pekne pisat ze ked je vlhky je na prd... jedna z mala veci co ked zvlhne je na prd :-p Alebo mozno by som to mohol povedat este takto... Mas hradny mur a 100 vojakov s faklami... ten hradny suchy mur zdolaju za 10 hodin.... Ale ak ten hradny mur je vlhky mokry z ytofixu tak ho zdolaju za 1 hodinu :-D a s faklami ti podpalia hrad :-p a cim je hrubsi ten mur tym dlhsie ho zdolavaju.. a aj od materialu to zavisi... Cize to iste sa deje s teplom ako dlho zdola izolaciu kym prenikne do interieru a zacne prehrievat z opacnej strany dom.. A naspat uz sa to teplo vracia tazsie-alebo skor dlhsie a nestihne utiect, lebo napor vojakov trva 2/3 dna a oddych vojakov trva 1/3 dna v lete a potom zase 2/3 dna zdolavaju a ty mas len 1/3 dna na opravu hradneho muru.. @pivec
Odpovedať
@blacksr Fazovy posun je vzdy konstantny ? Alebo zavisi od rozdielu teplot ?
Odpovedať
@pivec Nemôže byť konštantný. Čím je menší rozdiel teplôt, tým je fázový posun dlhší. Pri delta T = 0°C bude asi nekonečný? :-o :-p
Odpovedať
@pivec Ešte dosť dôležitá vec, ktorú som zabudla k časovému údaju o f. posune uviesť. Je to z výpočtu pre BA, tepelná strata, delta T = 31°C.
Odpovedať
@blacksr A pri delta T = 10C ? 35C vonku a 25C vnutri Aj ked tu asi nejde o teplotu vzduchu v tieni podla udajov shmu, ale o skutocnu teplotu fasady na slnecnej strane, ktora moze byt aj 50C.
Odpovedať
@pivec dllllllho keď budem mať čas, nahodím to do programu, teraz mám veľa práce ozvite sa, popchnite ma
Odpovedať
@mio23 @fricko to, ze niekto vyhlasi, ze fazovy posun drevovlaknitej dosky je 13 hodin je trosku zavadzajuce, kedze to zavisi od hmotnosti (alebo hustota*objem) materialu a rozdielu teplot. @blacksr Toto mi nejako logicky nesedi "Čím je menší rozdiel teplôt, tým je fázový posun dlhší.", nie je to opacne?
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter a hmotnost dreva zavisi od vlhkosti :-x a 10 ton dreva naakumuluje tolko tepla ako 20 ton betonu :-p
Odpovedať
@mio23 este by na fazovy posun mohol vplyvat aj pocet hodin s priamym slnkom, farba fasady, nezatienena plocha fasady ... :-)
Odpovedať
@kriloter Ďakujem za upozornenie. Nie som si istá, či je to vôbec dané výškou rozdielu teplôt. Asi je jedno, aký teplotný rozdiel tam je. Stačí, že nejaký rozdiel je. Fázový posun znamená čas, za ktorý sa prejaví zvýšenie teploty fasády alebo škridly na interiérovej strane. Fázový posun teplotního kmitu Psi je však dynamická veličina - závisí od hrúbky a tepelnej kapacity. Takže ani tak, ani opačne. :-)
Odpovedať
@janvirostko Môžete pár slov, poopraviť a hodiť pravé svetlo ohľadom fázového posunu? Ďakujem.
Odpovedať
@blacksr a este hustoty :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@blacksr ja? ved vsetko tu viete :) Fazovy posun vyjadruje iba casove obdobie medzi najvyssou teplotou na vnutornom povrchu napr. steny a najvyssou teplotou vzduchu v exterieri. Je to jedno, ake su teploty.
Odpovedať
tak je pravda, ze takto definovane to na rozdiele teplot nezavisi :-)
Odpovedať
@kriloter ano je to tak. Na druhej strane, cim je cas vacsi, tym menej tepla nakoniec "dorazi" na vnutorny povrch konstrukcie. Bolo tu spravne napisane, ze vsetko zavisi od mernej tepelnej kapacity, objemovej hmotnosti a hrubky. Zavisi aj od sucinitela tepelnej vodivosti daneho materialu. Je pravda, ze drevovlaknite dosky maju dlhsie fazove posunutie ako ine tepelne izolacie. Je to kvoli tomu, ze drevovlaknita doska ma sucinitel tepla len o trochu horsi, avsak ma o dost vyssiu objemovu hmotnost a mernu tepelnu kapacitu. Tymto dokaze pohltit vacsie mnozstvo tepla ako ine tepelne izolacie.
Odpovedať
@janvirostko Práveže nevieme všetko. Aspoň ja teda nie. Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@janvirostko @blacksr Ja si myslim, ze ak ma material vysoku mernu kapacitu tak to nemusi byt z dlhodobeho posobenia tepla dobre ako bariera.. Este to moze byt aj tak asi, ze oka drevovlaknita doska ma velky fazovy posun a aj kapacitu.. Ale ak sa ta kapacita naplna tak hodnota PHI zrejme klesa... Naakumulovane teplo sa prenasa do nasledujuceho dna, nakoniec sa prelomi bariera a PHI je minimalne. Najidealnejsie je zrejme Izolant ktory ma co najnizsiu mernu kapacitu a u ceulozy to moze byt najlepsie ak by leto trvalo dlho. Mna napada ze asi je velky rozdiel testovat fazovy posun v jeden den posobenim 13hodin na material... alebo ho testovat 20dni po 13hodin... potom uz bude mimo podla mna ten material... nenasiel som ako sa to meni pri hrubke izolantu.. Niekde sa to da nastudovat?
Odpovedať
@mio23 google a Svoboda soft
Odpovedať
@mio23 vyhrabal som zjednoduseny vypocet
Odpovedať
Profilova fotka
Taka otazka ked mate na zateplenie, preco aj nie na naklady ?
Odpovedať
@mischo Pretože postaviť pasív za cenu nižšiu ako klasický dom je lepšie. Inú odpoveď nemám.
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo ake naklady myslis? Myslis si ze zateplenie je to najdrahsie na dome?
Odpovedať
Profilova fotka
Niekto je ochotny za instalaciu a zriadenie kurenia dat v novostavbe 12000€ a to som este usledoval drahsie kurenia, ked niekomu je malo plyn a dava si este seliake peletkovace... Tolko som dal ja za izolaciu... Mozno ze to je skor aj o odvahe s nejakym koncom? :-S :-p a urcite nie o velkych peniazoch do izolacie ;-) @mischo Preto sa ja pytam, kedy sa ludom vrati investicia do plynovodrevorubacskeho kurenia s prieduchmi a inymi komino chlopnami:-p ;-) :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo Preto poriadne zateplujem, lebo nemam na ani jedno ani druhe ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 Dobre nemas ani na zateplenie a ani na naklady domu, tak nalej cisteho vina co vsetko ta odvaha s nejakym koncom zatial stala?
Odpovedať
@mischo Dobrý den. Tady se pořád dokola omílá jedna zásadní věc, kterou pořád hodně lidí nemůže pochopit.Je to prosté srovnání investičních nákladů na stavbu domu. Já, mio, blacksr a spousta dalších tvrdíme, že stavba domu s nejlepšími možnými tepelnými vlastnostmi je stejně drahá, jako stavba nezatepleného baráku. Je stejně zajímavé, že spousta lidí neumí porovnat několik čísel, jako by vůbec neuměli počítat. Základem je porovnání ceny konstrukce se stejným U ( součinitel prostupu tepla ). A když se pochopí tento základní princip, tak to musí jít samo v jakékoliv palici, jakéhokoliv stavebníka, bez ohledu na národnost, vzdělání, společenské postavení a náboženském vyznání. Minochodem, není náhodou zateplovací materiál nejlacinější komponent na stavbě ? :-) Přeskočím všechny prkotiny a začnu zrovna topit - vlastně mio skoro nezačne a blacksr skoro také nic, ale o něco víc,jak mio a já ještě více jak blacksr, protože každý má nějaký jiný barák, s jinými TZ. A spousta lidí topí, topí,topí až se utopí. ;-( Aby se mohli utopit, tak si musí pořídit nějaké ohniště, nebo podobný topný systém, který mio nepotřebuje, nechce a v podtatě na ně ani nemá. Já také, ač kešeňa je plná, nemám na nepotřebné věci. 8-). Takže závěrem - kdo chce pořád utrácet peníze, které navíc ani nemá, postaví si barák, který mu to umožní ( třeba s TZ 10 - 50 kW :-D :-D :-D :-D ). Kdo chce být vysmátý až na věky věků, postaví barák pasivní, nulový, nebo se přestěhuje do teplých krajin a bydlí pod palmou. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
@ladajaskva ok to beriem, ale stale nikto nedal konkrene cisla co to vsetko stalo
Odpovedať
@mischo Dobrý den. K čemu asi tak dobré nějaké konkrétní číslo, když každý barák je jiný. Stačí pouze vědomí, že podle porovnání propočtů skladeb jednotlivých konstrukcí a jejich požití to vyjde skoro stejně. Co Vám asi tak řeklne informace, když by mio23 napsal mě ten barák stál 100.000 Euro ? nebo 80.000 E, nebo 150.000 E ? Takže z toho vyplývá, že pro porovnání by vedle něho musel nějaký magor stavět nezateplený dům z jednovrstvého zdiva a nainstalovat tam třeba TČ, peletkový kotel, krb, a podobné ptákoviny. Pak by se po několika letech užívání daly relevanteně srovnat náklady - čili investice + provozní náklady. Stejně vyhraje mio23, blacksr a předpokládám, že i já, protože investice jsou srovnatelné a provozní náklady za topení máme poněkud lepší a u některých se to bude hodně blížit k hranici rozlišovací schopnosti. :-N S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo napriklad moje murivo R=12,5 1m2 s izolaciou 40cm neopor uz aj nalepenim a vymurovanim stalo tusim 48eur. Musim pohladat. Niekde to mam vo fotoblogu vypocitane. Momendalne som do donu vrazil 55.000e komplet zatepleneho s materialom na zasietkovanie. Urcite to bude cenovo dom na presne takej hodnote ako ked niekto stavia z ytofixotehloporu. Ten dom nie je drahsi. Je iba pracnejsi aj na rozmyslanie. A ta odvaha je o tom ze vela ludi sa podla mna boji si dat viac izolacie a ze to nebude fungovat? Pritom mame odkial cerpat skusenosti. Skoro secko je uz na webe. Cudujem kope ludi ze robia domy s min. 2 kominmi. @blacksr ma este lacnejsie zhotoveny dom ako ja. Ja mam cca 140m2.
Odpovedať
Profilova fotka
To co je lacne ale tu neznamena ze smejd. Smejdy mozu by vela krat aj drahe murovacie materiali. Maju peknu bajku. Skoda ze pravde vzdy dlhsie trvalo kym sa ukaze.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?