Aké "polystyrénové tvárnice" sú najlepšie?

30. mar 2019320

Uvažujeme nad stavbou nízkoenergetickeho bungalovu, a ako najvhodnejší materíal mi prídu tvárnice z neoporu alebo eps....
Má tu niekto prosím skúsenot? Prípadne ktorá značka (Maxplus, izodom, termomur....) je najlepšia a aká je vlastne cena lebo neviem
sa nikde dostat ku konkrétnemu číslu. Ďakujem

 • ....no a uvažoval si nad tým, kto ti to z toho postaví, ak si sa ešte nedopátral ani cenníka? Ak nájdeš fy, čo z toho stavia, tá ti to iste rada aj nacení.

 • @pripad001  mám cenu maxplus je 40€ za meter štvorcovy (bez vystuze a betonu) ale zaujima ma hlavne izodom z polska nasiel som len jednu slovensku firmu, ktora ho distribuuje, ale za 60€ za štvorec ....stavať to chcem svojpomocne bez firmy

 • @spurance  ceny boli v ceskych korunach. nezabudni, ze na m2 potrebujes 3.33 tvarnice. cize najlacnejsi ta vyjde okolo 31,54 e/m2..( to mas ale z kazdej strany len 5 cm polystyrenu )...celkom drahy polystyren...10 cm polystyrenu stoji normalne 4-5 e/m2...vybrolisovane tvarnice 12 e/m2...praca ( murovanie stien, lepenie polystyrenu nech 15 e/m2 ) cize si na rovnakej cene a mas plnohodnotne steny s izolaciou. kdezto pri tych polyst. tvarniciach ti este treba beton, armaturu atd.
  keby to bol financne vyhodny material, tak cenu by si videl na kazdom letaku v postovej schranke.
  MEDMAX 250 N
  1200 x 250 x 250 mm
  9,47 eur
  MEDMAX 300 N
  1200 x 250 x 300 mm
  12,51 eur
  MEDMAX 350 N
  1200 x 250 x 350 mm
  14,47 eur
  MEDMAX 350 N/10
  1200 x 250 x 350 mm
  15,54 eur
  MEDMAX 400 N
  1200 x 250 x 400 mm
  17,51 eur
  MEDMAX 450 N
  1200 x 250 x 450 mm
  19,47 eur

 • Sponzor fóra
 • @martin153  medmax je uz stary teraz je uz maxplus, ale podobne ceny som videl aj ja...tiez sa mi zdá že cena jedna k jednej v porovnaní napr s porfixom je astronomická za hotový štvorec murova, ale napr bungalov 1475 z klasických materialov na kluc stoji takmer 100 tisic a z toho izodomu stoji 80 tisic ten isty projekt

 • @spurance  dobre si prečítajte odpoveď martin153 @, a nedoporučujem svojpomoc ak nie ste aspoň tesár, kým zašalujete a zabetonujete meter výšky máte steny vymurované.

 • @jan45  so stavanim mam ake take skusenosti

 • Ja mam postaveny bungalov systemom termomur..stavala mi to firma z trencina,ak chces dam ti kontakt na sefa firmy..som velmi spokojny pozri album mojej zeny jarmila60.

 • @janci60 ďakujem, ale kontakt netreba... Termomur sa mi tiez pači je aj najlacnejší zo všetkých a aku maš hrubu stenu ja uvažujem 35cm

 • @spurance  poslal som ti cennik na variant haus

 • @jblaze Ďakujem 😉

 • @spurance  myslim ze 30 cm

 • @spurance isorast

 • @spurance  dobre, ale drahe a to niekolko nasobne ... =D

 • @spurance  Ja mam obvodove mury z Baucellu.. Zatial vsetko v pohode.
  http://www.manysided.sk/index.php?kod=dmodul_webshop_showt&id=31&portal=1&p_id=140&parent_id=12

  Z vonku 20cm / 15cm liaty beton / 5cm
  Sam som prekvapeny, preco sa taketo systemy tak malo pouzivaju.

 • @jarosujo  zeby cena? 🙂

 • Sponzor fóra
 • @dominik_boksansky  Mal som takmer rovnaku cenu za holodom za Baucell ako porobeton. Tvarnice su drahsie, ale zas je to rovno zateplene. A robi sa s tym jedna radost, kedze to vazi par kg. A ked prisli vodari, tak iba kukali, ze im staci na rezanie drazok na trubky nozik 🙂

 • Ďakujem za rady a inšpiraciu 😉

 • @jarosujo  a to je ktory pasiv? Lebo panko z tej reklamy co mate pri vchode tak vola skoro vsetky svoje domy 😃

 • @14054  Jaj aha, ani som si nevsimol, ze tam ta reklama je. No ak striktne berieme pasiv ako maximalne 15kWh/m2/rok na kurenie, tak by to bol pasiv, ak by sme pouzili na kurenie TC. Ale to som ja nechcel, zdalo sa mi to nenavratne atd. Chcel som nieco jednoduche a nesmrtelne, dal som klasicke elektricke radiatory. Za rok 2016 som na kurenie minul cca. 4600 kWh, co je pri mojom dome 35kWh/m2. A byvam na severe Slovenska. Takze pri mojom kureni to je trojlitrovy dom, niekde v strede medzi pasivom a ND. Pasiv je maximalne 15kWh/m2, 35/15 = 2,3 a take COP by malo kazde TC v pohode zvladnut. Takze to de facto plati, je to pasiv, ak by som dal TC.
  Vychadzal som z definicii uvadzanych tu:
  http://www.pasivnydom.sk/pasivny-dom/

  P.S. Inak definicia pasivneho domu je dost blba podla mna, lebo teoreticky sa da postavit pasivne aj velky barak z 20cm tehly bez zateplenia a v Tatrach. Pasiv by mal byt o stratach domu, nie o potrebe energie na vykurovanie.

 • @jarosujo  no ale to TC sa do toho nemá započítavať, to si len krivosik vymyslel, takže tá druhá časť tvojho textu v žiadnom prípade nemôže platiť 😃
  Ale ta spotreba je celkom fajn.

 • @14054  Tak mi napis, aka je teda definicia pasivneho domu ? Nie je to potreba na kurenie maximalne 15kWh/m2/rok ? Ale ja som spokojny, chcel som komplet mesacne naklady do 100euro priemerne na mesiac a zatial to vychadza.

 • @jarosujo  tak to je, ale počítajú sa do toho tepelné zisky, straty vetraním a konštrukcie. Máš to ratane v tepelnotechnickom posudku pri SP... zdroj kúrenia už nie, ved preto pasív lebo ide o pasívne zdroje...

 • @14054  Asi zalozim novu temu ohladom definicie Pasivny dom, lebo aj ja by som si to rad vyjasnil. Toto je tema o tvarniciach. Lebo potom podla toho, co hovoris ty, pasivny dom ani neexistuje. Aspon nie na Slovensku. Podla definicie moze byt pasivny dom podla mna aj nezateplena buda zbuchana z OSB dosiek. Len staci investovat 50000 euro do fotovoltaiky napriklad 🙂

 • @jarosujo  tak hlavne ja som to napísal veľmi zjednodušene, lebo som na nočnej a ešte aj píšem z mobilu... Podstatne je, že to TC sa isto nepočíta. Tému kľudne zaloz, aspoň budeš mať jasno 🙂

 • Dobrý deň

  Pasívne domy to je taká by som povedal ošemetná téma.
  Skoro každý človek, ktorý sa zaoberá výstavbou svojho domu sa touto témou viac alebo menej zapodieva. Niektorí možno z nedostatku času sa ňou do hĺbky nemienia zaoberať viac, lebo téma je obšírna a naozaj náročná. Iní majú viac trpezlivosti a po istej dobe nadobudnú pocit, že téme rozumejú.
  Nejdem hodnotiť kto o pasívnych domoch niečo vie, alebo nevie, ale môžem so 100% istotou napísať čo to pasívny dom je a aké kritériá by mal spĺňať. To či tieto kritériá reálne niekto niekedy splnil nie je nutné diskutovať, lebo to nám nikomu nepomôže ale je zaujímavé sa zamyslieť nad tým prečo je táto téma tak lákavá. Ja si myslím, že jej lákavosť a atraktivita je spojená s jej zložitosťou a nádychom vedeckosti.

  Poďme sa ale pozrieť na to čo to pasívny dom je, alebo čo by možno mal byť.
  Ak sa pozrieme do slovníka a hľadáme vysvetlenie k slovu pasívny, tak v prenesenom význame zistíme, že pasívny dom by mal byť taký dom, ktorý nepotrebuje nijaké napájanie energiou a napriek tomu stále funguje pre prospech jeho obyvateľov. Sami uznáme, že toto asi nebude ten pasívny dom o ktorom sa tu na tomto fóre bavíme.
  Preto musíme pátrať ďalej a zistíme, že slovné spojenie pasívny dom naše Slovenské normy ani nepoznajú. No pozná ho Nemecká metodika PHPP, ktorá bola nejako vymyslená, navrhnutá a proste bola zavedená do praxe.
  Základné kritéria splnenia podmienky pre pasívny dom sú tieto 4.
  1. MPT do 15kWh/m2.rok
  2. potreba energie pre chladenie do 15kWh/m2.rok
  3. tesnosť stavby do 0,6/h
  4. Celková primárna energia do 120kWh/m2.rok

  Keď sa na tieto podmienky pozriem, tak nepoznám žiadnu stavbu, ktorá by tieto kritéria splnila primárne. Poznám však také, ktoré tieto kritériá (poslednú 4.) splnili, lebo majitelia si na strechy a fasády dali napríklad 10kWp fotovoltické elektrárne, ktorých reálne využitie je síce asi iba 10%-né, ale v certifikáte tento prísun akože "zelenej energie" dostal stavbu do dobrých čísel.
  Samozrejme pohnútky na splnenie týchto kritérií má každý iné, a niekto proste čísla na certifikáte.

  Ja sa však domnievam, že stavba by mala tieto kritériá splniť primárne a to bez použitia dodatočných zariadení, ktoré vylepšujú bilanciu výpočtu. A práve takúto stavbu som ešte nikde nevidel.
  Pardón videl. A onedlho ju uvidíte možno aj vy ak si klient dá poradiť a nedá si do kuchyne ten hrozný elektrický indukčný šporák.
  Áno máme niekoľko vlastných stavieb, ktoré spĺňajú MPT do 15kWh/m2.rok, tesnosť do 0,2/h, potrebu energie na chladenie = 0kWh/m2.rok, a už je iba na klientoch či splnia aj celkovú primárnu energiu tým, že použijú tie správne kombinácie spotrebičov. Ako som písal, reálna šanca na jeden dom tu je a ja by som skutočne chcel navštíviť ešte aspoň jeden takýto dom, lebo ma táto téma zaujíma a v posledných rokoch pre ňu "žijem".

  Prečo potom u nás v SEMARGL, s.r.o. voláme naše domy "pasívne domy" keď reálne žiadny z nich nesplnil všetky 4 podmienky súčasne? Vysvetlím.
  V prvom rade chcem povedať že slovné spojenie pasívny dom dávam rád do uvodzoviek pokiaľ ide o popis našich už postavených domov. Ak niekde uvodzovky nie sú, tak to samozrejme rád opravím, lebo logika veci si to vyžaduje.
  Ja mám na splnenie týchto 4-och podmienok takýto názor.
  1. podmienka MPT do 15kWh/m2.rok je teoreticky splniteľná veľkým množstvom ľudí ako tak sledujem prezentované enertgetické certifikáty. Keď som si však certifikáty pozrel a detailne prešiel výpočty, tak som našiel zopár "povolených" výpočtov, ktoré sa síce použiť môžu v tom tvare ako sú použité v certifikáte, ale reálne nebolo možné vstupy do výpočtu dosiahnúť, čo bolo zrejmé z iných výpočtov v certifikáte.
  MPT je totiž údaj, ktorý veľmi úzko súvisí s tesnosťou stavby, ku ktorej sa vrátim neskôr.
  2. podmienku chladenia do 15kWh/m2.rok v princípe nespĺňa žiadna stavba, ktorá nedokže splniť prvú podmienku a to o MPT do 15kWh/m2.rok
  V tomto bode už sa nám začína sen o pasívnom dome rozpadať a neskôr sa aj naozaj rozpadne.
  3.podmienka tesnosti stavby do 0,6/h je dnes veľmi moderná záležitosť, nakoľko ľudia nejako podvedome tušia, že tesnosť asi predsa len nejako so spotrebou tepla súvisí.
  S tesnosťou je to však veľmi ošemetné, nakoľko tesnosť v tzv. krtko dome je iná ako tesnosť v samostatne stojacom dome. A to tak, že aj keby obe stavby dosiahli rovnakej tesnosti v teste, tak krtko dom by mal straty infiltráciami zhruba o 50% nižšie ako samostatne stojaci dom. To len taká perlička pre tých z nás, ktorí vieme o čo ide... a ako tak čítam aj inde, tak je nás už "naozaj veľa"...
  Tesnosťou stavby sa dá v podstate všetko pokaziť, alebo naopak skutočne splniť kritéria v metodike PHPP vyšpecifikované. Ak by sme sa pozreli na reálne merania tesnosti stavieb a vyhodnotili by sme jej vplyv na stratu tepla, prípadne infiltráciu tepla v lete, tak by sme si museli všimnúť veľmi zaujímavé veci. Niektoré z nich sú napríklad také, že ak máme v stavbe ventiláciu so spätným získavaním tepla, tak že jej účinnosť výrazne s tesnosťou kolíše, a dokonca od istej tesnosti tzv. je ventilácia s rekuperáciou dokonca kontraporoduktívna a je naozaj lepšie ju vypnúť a vetrať oknami, lebo iba zvyšuje spotrebu energie v zime a v lete prehrieva stavbu. Túto zimu sme videli ako tzv. rekuperačky pri -30°C "fungovali", a každé leto vidíme a hlavne cítime ako tiež "fungujú".
  S tesnosťou pre tento raz skončím iba takým postrehom, že ak pri teste tesnosti dosahujeme napríklad 0,5/h, tak si môžeme byť istí, že o pár rokov budeme nad normou... Ak je toto niekoho cieľ, tak potom je všetko v poriadku. Tesnosť je reálne dnes pre drvivú väčšinu ľudí nedosiahnuteľný parameter z dlhodobého hľadiska a tým sa narúša celá predstava o tzv. pasívnom dome. My dosahujeme hodnoty okolo 0,1-0,2/h a to nie v montovaných drevostavbách, kde sa tesnosť dosahuje najľahšie, ani v murovaných stavbách ale v stavbách so strateným debnením do EPS, čím je vysoký predpoklad toho, že stavba si tesnosť s drobným poklesom zachová až do najbližšej výmeny okien kedy sa opäť vráti do jej pôvodnej hodnoty.
  4. celková primárna energoia. U nás na Slovensku norma hovorí o tom, že celková energhia v sebe zahŕňa energiu na kúrenie, ohrev TUV a svietenie. Kým metodika PHPP hovorí o VŠETKYCH spotrebičoch v stavbe inštalovaných, alebo používaných na denné použitie. Toto kritérium je splniteľné ako som písal vyššie rôznymi spôsobmi, tzv. férovým, ale aj "jednoducho" v podobe krásneho výpočtu plusov a mínusov. KAždopádne celkovou energiu nemá cenu sa zaoberať ak už stavba nespĺňa jednu z vyššie spomenutých podmienok. Preto je táto téma asi tak nezaujímavá pre ľudí zaoberajúcich pasívnymi domami na marketingovej úrovni. My ktorí sa zaoberáme nie len pasívnymi domami na profesionálnej úrovni, ale hlavne tzv. ostrovnými domami je táto požiadavka azda NAJDôLEŽITEJŠIA a skutočne pri ostrovných domoch ju nechceme mať iba na papieri ale reálne, nakoľko tam už ide o stav: mám, alebo nemám energiu.

  Nuž pozrime sa teda na pasívne domy ešte raz a to realisticky v nejakom závere kde všetky fakty spolu prepojíme. Kto by však chcel metodiku PHPP spĺňať dotovaním stavby papierovo napríklad fotovoltikou o výkone napr. 7kWp, tak ďalej nemusí čítať, lebo ten text nie je pre neho určený.TAktiež nemusí čítať ďalej ani ten z vás, ktorý by chcel dosiahnúť známku pasívny dom nefektívnymi investíciami napríklad, tak že tvrdohlavo použije extrémne hrúbky tepelných izolácií, alebo zo zúfalstva nenávratné technológie vylepšujúce bilanciu stavby.

  TAkže poďme sa pozrieť na pasívne domy, ktoré sú optimalizované, a teda najlacnejšie v daných kombináciách materiálov a technológií.
  Ako som už viac krát písal, Pasívny dom podľa metodiky PHPP potrebuje splniť 4 kritériá. Kritérium o celkovej energii je REÁLNE splniteľné iba vtedy, ak sú splnené podmienky mernej potreby tepla MPT, a potreby energie na chladenie stavby. Teraz sa bavíme o energiách, preto tesnosť v tomto okamihu nepsomínam.
  Podmienky pre MPT a potrebu energie na chladenie sa však dajú REÁLNE splniť iba vtedy ak je stavba:
  a. dostatočne tesná
  b. dostatočne zaizolovaná - ale táto podmienka za istých okolností nemusí platiť, nakoľko do tejto kategórie vstupuje aj celkový povrch stavby a ten môže byť aj menší na aký sme zvyknutí.
  c. má dobrý tvar a polohu a rozmer okien napríklad - no táto podmienka nie je nutnosťou nakoľko stále je tu možnosť použiť viac tepelnej izolácie. No potom už sa dostávame do cien ktoré sú nerentabilné.
  V tomto bode sa začína krištalizovať jediná nutná podmienka pre to aby stavba mala vôbec ako takú šancu stať sa skutočne pasívnym domom a tou je tesnosť stavby, nakoľko ak túto tesnosť nedosiahneme, tak v budúcnosti sa už nedá dosiahnúť tak aby bola bezpečne pod normovanou hodnotou 0,6/h. Ten známy polystyrén, alebo vatu vieme ešte vždy dodatočne naplácať na múry aj do strechy, ale tesnosť už nezmeníme, iba ak zhoršíme.
  Ako hovorievame u nás: polystyrén vie nalepiť aj učeň, ale tesnosť vie dosiahnúť iba majster...
  Tým chcem povedať to, že ak stavba nedosiahne skutočnú a dlhotrvajúcu tesnosť, tak potom sa musíme vrátiť k zúfalým riešeniam a to ísť cestou hrubších tepelných izolácií, no ani to nám nepomôže, lebo síce spotrebu energie na vykurovanie takto vieme jednoduchým výpočtom ako keby znížiť, no úplný a presný výpočet by nám ukázal, že netesnosť stavby spotrebu zase vráti do hodnôt, ktoré sa nám nebudú páčiť. MY zase môžeme hrúbky zvýšiť atd atd atd...
  Zdá sa vám že by toto bola tá cesta, ktorou sme sa chceli na začiatku vydať? Toto je tá správna cesta zúfalých riešení v zúfalých situáciách? Nebolo by lepšie sa v tomto okamihu proste zmieriť s tým, že na certifikáte môžno podmeinky splníme ale reálne už NIKDY NIE?
  A preto ak sa chceme vyhnúť týmto zúfalostiam a sebaklamu, tak by sme sa mali držať metodiky PHPP a slov samotného autora tento metodiky, ktorý už v rokoch okolo 1990 vedel a dokázal, že práve tesnosť stavby je tým "hnacím motorom" celej úspory energií a jej spojenie s PRIMERANÝMI hrúbkami tepelných izolácií dokáže vytvoriť naozaj lacný a skutočne pasívny dom ak si to budeme želať.

  A toto je práve ten dôvod, prečo naše stavby nazývam "pasívne domy"- lebo sú tesné, a to ostatné je už naozaj iba "hra pre malé deti", ktorú zvládnu aj nekvalifikovaní robotníci.

  Naše stavby sú od roku 2016 každá jedna tesné okolo 0,2/h (+0,05; -0,1) čím majú predpoklady stať sa pasívnymi domami. Niekedy sa nám podarí splniť všetky prvé 3 podmienky a niekedy nie, ale nie je to tým, že by sme šetrili tepelnými izoláciami, ale proste preto, lebo raz je stavba na Orave a inokedy v Bratislave. Pri dlhých debatách s klientom, na ktorých preberáme možnosti dostať stavbu do kategórie pasívny dom podľa PHPP debatujeme o možnostiach, investíciách a samotnej logike veci, a takmer vždy zvíťazí zdravý rozum pred nejakou falošnou prestížou. Takmer všetkým nakoniec stačí, že stavba má predpoklady stať sa pasívnym domom aj na Orave, a samotný fakt, že niekedy k tomu chýba iba 50mm polystyrénu je dostatočnou sadisfakciou pre mňa o tom, že to dokážeme.

  Mojou hlavnou mylšienkou pre ktorú túto robotu robím je hlavne zdravý rozum. Nič iné. A keď zdravý rozum zavelí STPOJ, lebo ďalej už to bude zbytočná a neefektívny frajerina, tak proste zastavím a ušetrím tým peniaze klientovi, a mne hanbu keby sa raz dozvedel, že to nemalo zmysel. A takto nejako sa stane potom to, že "Krivošík povie na každý svoj dom že je pasívny"... lebo on v podstate pasívny aj je, len stojí na zlom mieste 😉

 • @jarosujo  to až tak pravda nie je, lebo tým by si znížil iba Celkovú energiu ale MPT by bola stále mimo hranicu

  MEtodiku PHPP nevymyslel idiot, ale profesor. A ten profesor vedel čo s čím súvisí, a vedel, že ak spojíš isté veci dokopy tak ti to dá najlacnejšiu kombináciu materiálov a technologických postupov na ceste k úspornému domu.

  Tvoj dom by mohol mať kľudne MPT aj do 15kWh/m2. Stačilo by urobiť na tvojom dome zopár malých a pomerne lacných úprav. Pomerne preto, lebo včase keď sme sa bavili o cene tvojho domu bola každá koruna dobrá. Ak si spomínaš na ten násyp, ktorý nestál 5 korún atd atd atd.

  Vieš, ty máš šancu kedykoľvek dosiahnúť MPT do 15kWh/m2.rok. Ale niekd´torí už túto hranicu iba čisto z princípu nedosiahnú, prípadne niektorí s tesnosťami okolo 1-2/h ju ešte ako tak dosiahnúť môžu, ale miera investície bude krajne NELOGICKÁ vzhľadom ku miere nákladov na prevádzku.

  Takže ešte raz
  1. MPT = merná potreba tepla = ide o energiu, ktorá skutočne z domu unikne. Táto energia nie je "prikrášlená" žiadnym z koeficientov. A teda bez ohľadu na spôsob vykurovania ju splniť musíš.
  To čím sa táto hodnota ďalej modifikuje sú rôzne koeficienty, ktoré ale u nás v našej norme súvisia s tzv. Globálnym ukazovateľom, ktorý v sebe spája mieru efektivity práce zdroja tepelnej energie a mieru efektivity výroby energie ktorú zariadenie spotrebúva pre výrobu tepla.

  Ja osobne tento Globálny ukazovateľ považujem za veľmi silnú "slobodomuráčinu", a odrb na neznalých ľudí, ktorí nemajú šancu rozumieť tomu čo sa s ich domom deje vo fáze projektovania, a len nemo sedia dívajú sa a ničomu nerozumejú... Tiež to považujem za energetickú lobby v prospech dodávateľov istých druhov energie a podobne.
  A aj celý výpočet ziskov a strát považujem za propagáciu istých technológií. Veď pozri čo spôsobila "horúčka" menom A1... Všetci projektanti aby splnili hodnotu globálneho ukazovateľa A1 dávajú ľuďom do projektov rekuperačky, ale o primom prepojení s tesnosťou nikto nepíše, a keď sa ľudia pýtajú čo, kde, ako, prečo, tak im projektant povie: no pozrite sa na výpočet. Táto rekuperácia vám zníži straty tepla o dajme tomu 30= a váš dom splní takú a onakú podmienku atd atd.
  A človeku sa toto páči čo vraví ten projektant. Veď on je odborník a my mu platíme.... tak asi vie čo vraví.
  No on vie čo vraví a vraví aj pravdu, ale treba povedať aj to, že s tesnosťou okolo 2-4/h je tomu človekju tá rekuperácia sk§ôr na škodu ako na úžitok a človiečik vyhodí 3000e za rekuperáciu, ktorú má celý život vypnutú, lebo keď ju zapne tak má v dome zimu.

  V Rosine je jeden dom kde má pán rekuperáciu od najznámejšej firmy u nás. Ona je dobrá a bola riadne drahá, ale pán má spotrebu na kúrenie 300€ mesačne priemerne!!! Keď ma tam zavolal a videl som čo sa tam robí, tak som mu to vypol a jeho spotreba klesla na 100€ mesačne za kúrenie!
  Ten dom ti ukážem ak chceš.

  TAkže takto to je s tými normami a energetickou lobby!

 • @jblaze  Mozem poprosit o ten cennik na variant haus? Vdaka.

 • @semargl  a ked primarnu energiu pocita pan pfrofesor Feist, tak to zrazu uz slobodomuracina nie je ? 😃

 • @jarosujo  zdravým vás,chcel by som sa vás spýtať na cenu za baucell.,idem stavať a neviem sa nijako dopátrať k cene za m2.dakujem za odpoveď 🙂

 • @michel0310 to by zaujímalo aj mňa, tak snáď nám niekto napíše

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Rekonštrukcie bytov a bytových jadier v Bratislave. Murárske práce, rekonštrukcia kúpeľne, vody a elektriky. Profesionálna práca so zárukou.
  Naša firma ponúka sádrové a cementové strojové omietky. Na trhu pôsobíme viac ako 25 rokov. Dlhoročná prax nám zaručuje realizáciu strojových omietok
  Realizujeme strojové omietky všetkých druhov, Zameriavame sa na kvalitu odvedenej práce a používame len overene kvalitne materiáli.
  Články od našich partnerov
  HELUZ ocení víťaznú fotografiu tabletom Apple iPad
  Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
  Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
  Archív článkov od partnerov