Dilatácie - ako ich vyriešiť ? 150m2

Ahojte, prosím Vás o radu ako vyriešit dilatáciu v celom dome o celkovej rozlohe cca 150m2. V celom dome bude jeden druh gresovej rektifikovanej dlažby 60x60cm a hrúbke 1cm. V dome nebudú ani prahy, proste predstavu máme o rovnakej podlahe v celom dome bez rušivých dilatačných líšť. Budeme mať podlahové teplovodné vykurovanie v celom dome. Podlad je cementový poter. Dá sa to vyriešiť aj inak ako za pomoci priznaných dilatačných líšť ? Čítala som aj o Mapetex systéme, vraj je to drahé...tak neviem... ako ste to riešili vy ? Prosím o rady a nápady, ako vyriešiť našu situáciu.
Odpovedať
Dat anhydrit...
Odpovedať
@kejsix Anhydrit sa nemusí dilatovať ? Ja už mám poter cementový...
Odpovedať
@mirkoivka Musi, ale roztaznost je ovela mensia, cim sa ponuka viac rieseni, ako dilatacne spary skryt (lepenie dlazby v mieste spar na silikon a pod.). Vy mate hotovy cementak bez dilatacnych spat? Ci ako?
Odpovedať
Profilova fotka
Lepenie dlažby v mieste škár na silikón je technologicky nezmysel. Dilatačné škáry medzi okruhmi podlahového vykurovania musíte priznať aj pri použití anhydridu. Nie je veľa systémov, ktoré Vám dovolia nalepiť dlažbu bez rešpektovania dilatácií v podklade. Mapetex system je jeden z nich, myslím, že niečo podobné ponúka aj Schluter, ale vo vyšších cenách. Ani oddelenie nášľapnej vrstvy od poteru ešte nedokáže všetko. Prenesie iba vodorovný pohyb, ak dochádza k strihu, teda k zvislému pohybu v mieste dilatácie, máte problém. Deje sa to hlavne v prípade nerovnomerného vysychania poteru, keď po obvode a v mieste dilatácii dôjde k jeho vyklenutiu. Ale aj to sa dá vyriešiť... :-)
Odpovedať
@kejsix cementový poter mám s diletáciami, ale zrejme nie s toľkými koľko treba...napr obývačku s kuchyňou cca 50m2 mám oddiletované cca na 3x a nie je to podľa mňa dostačujúce, keď tam budú rôzne teplotné rozdiely /kuchyňa napr. pod ostrovom/ a rôzne pnutia betónu. V izbách si ešte viem predstaviť napr pod dverami dilatačnú lištu...ale v obývačke s kuchyňov, celko nie... @peter_mapei prosím vieš mi orientačne vyčísliť Váš mapetex systém napr. aj do IP na 150m2 ? Neviem čo je všetko k tomu potrebné... Resp. bolo by riešenie narezať poter, špáry vyplniť niečím pružným a na to dať dlažbu ?
Odpovedať
Aj ja odporúčam použiť systém mapetex v miestach dilatácie. Lepšie ako sa celý život pozerať na dilatačné lišty.
Odpovedať
Ďakujem @petoom12345 , už máme dohodnuté stretnutie s pánom z Mapei :) .
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@mirkoivka Dobry den. Predpokladam ze problem s dilataciami mate uz vyrieseny. Zaujimalo by ma ako ste to riesili a co vam poradili ked ze mam asi ten isty problem. Dakujem
Odpovedať
@rencika969 Dobrý deň, tak nakoniec sme to vyriešili tak, že sme dlažbu vôbec nediletovali. Oddiletovaný bol len poter. Dlažbu nám kládli v celom dome na flexibilné lepidlo. Popri stenách sme vynechali špáru "diletačnú" cca 1-1,5 cm, kde ako vyšlo. Snáď to vydrží :) .
Odpovedať
Profilova fotka
@rencika969 my sme riešili dlažbu teraz, lepená je flexibilným lepidlom a dilatačné úseky mame špárované a lepené na silikon.
Odpovedať
Profilova fotka
@mirkoivka pre co ste sa nerozhodli pree ten system z mapei, ak mozem vediet?
Odpovedať
@rencika969 len kôli cene sme sa nerozhodli pre mapei systém.
Odpovedať
Článok sa načítava...
tiez mame polozenu dlazbu v dome(cca 80m2) bez dilatacii. rozmer dlazby je 15*90 ale dodatocne som teraz po roku a pol robil 2 dilatacie na dlazbe. nechceli sme tiez ziadne listy ale teraz by som ich uz dal. ale len na asi 3 miesta kde by to uplne stacilo. inak problem je len pri prechode obyvacka - chodba. tam su v mieste dilatacie poteru jemne vlasocnicove praskliny na dlazbe.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?