Okna plast alebo hlinik

Profilova fotka
Ahojte, najdem tu prosim odbornika, ktory by mi ako laikovi vedel vysvetlit rozdiel a vyhody medzi plastovymi a hlinikovymi oknami? Hladam niekoho kto mi bude vediet vysvetlit trochu viac ako len ze hlinkove su lepsie. Developer novostavby bytu, ktory sme kupili, nam ponuka za doplatok moznost hlinikovych okien. Vsetky okna v byte budu vysoke 2 metre a byt je orientovany na juh, zapad a sever. Planujeme instalaciu hlinikovych exterierovych zaluzii. Nemame nafukovaci rozpocet, vydavkov budeme mat vela, preto akykolvek doplatok musime dokladne zvazit. Dakujem pekne
Odpovedať
Všetko záleží od rozmerov. Veľké rozmery môžu byť v plaste nestabilné. Na druhej strane - najlepšie hliníkové majú sotva také tepelnoizolačné vlastnosti, ako najhoršie plastové. Ale porovnávať to takto veľmi nemá zmysel. Je veľa výrobcov a veľa jednotlivých typov. To je ako keby sa niekto pýtal, či je spoľahlivejší benzín, alebo diesel. Všeobecný názor je, že benzín. Ale je veľa konkrétnych typov dieselov, ktoré sú spoľahlivejšie ako nejaký nevydarený typ benzínu. Potom je ešte jedno hľadisko, estetické. Tam vyhráva hliník.
Odpovedať
Profilova fotka
Ano rozumiem. Mam na vyber okna od spolocnosti Ismont. Plastove okna: Okna IGLO5 Classic Technické údaje Profil 5 komorový profil rámu a krídel vykonaný výlučne z prvotného materiálu v triede A, s hĺbkou 70 mm. Tesnenia Okno vybavené systémom trojitého tesnenia: vonkajšieho, vnútorného s EPDM a centrálneho zo speneným EPDM. Tesnenia vonkajšie a vnútorné sú dostupné v čiernej a šedej farbe. Farebná škála Systém dostupný v farbách fólie Renolit na bielom a hnedom jadre. Okná Hrúbka skla do 40 mm. V štandardnom prevedení jednokomorové zasklenie s koeficientom prestupu tepla Ug =1,0 W/(m2K) podľa PN-EN674. Možnosť použitia zasklenia s koeficientom Ug = 0,6 W/(m2K). Možnosť použitia zasklenia so zvýšenou zvukovou izoláciou, tvrdené, bezpečnostné, protislnečné sklá, proti vlámaniu a ornamentové zasklenie. Akustická izolácia Rw= 34-44 dB V závislosti od použitých okenných kompletov. Tepelná izolácia Uw = 0,95 W/(m2K)* *Pre okna s rozmerom 1500 x 1500 mm, CSI Czechy. Rám V štandarde pozinkovaný, oceľový rám. Eventuálne rám Swisspacer Ultimate v rôznych farebných verziách. Doplnky MACO MULTI MATIC KS Z dvoma držiakmi proti vlámaniu v štandarde, povlak Silver-Look a pozdĺžne zahĺbenia na zásuvke, možnosť závesu vo vrube zabezpečenia, riešenia v zabezpečeniu proti krádeži RC 2 a RC 2 N, okno vybavené blokádou zlého zamknutia kľučky a zdvihák krídla*, mikroventilácia**. *V závislosti od výšky okna **Pre okna s možnosťou klasického otvárania spolu s otváraním na ventiláciu. Posilnenie Posilnenie rámu – oceľoví (zamknuté). V prípade plného posilnenia je háčik zabezpečujúci proti vlámaniu pripevnený k oceli. Možnosť aplikácie posilnenia zo skleneného vlákna, čo zabezpečuje nápravu termoizolačných vlastností okna.
Odpovedať
Profilova fotka
Hlinikove okno: Okna MB-70 Technické údaje Tesnenia Tesnenie na zasklenie z EPDM, centrálne tesnenie, dvojzložkové EPDM z syntetického kaučuku. Rám V štandardnej verzií pozinkovaný oceľový rám, voliteľný SWISSPACER Ultimate k dispozícii v rôznych farebných variantoch. Profil Profily systému majú trojkomorovú štruktúru s konštrukčnou hĺbkou profilov okna o 70 mm (rám), 79 mm (krídlo) s tepelnou bariérou z vystuženou sklenými vláknami a použitím špeciálnych vložiek vnútri izolačných úsekov a v priestore pod sklom v systéme MB-70HI. Farebná škála podľa palety RAL a drevodekor podľa Aluprof ColorCollection Doplnky Maco Multi Matic KS; štandardné dve západky proti krádeži; okno so zámkom proti nesprávnej manipulácii *; mikroventilácia**; * V závislosti na výške okna ** Pre okná s možnosťou ventilácie Okná K dispozícii zasklenia až do 50 mm. V štandardnej verzií jednokomorové zasklenie, súčiniteľ prestupu tepla Ug = 1,0 W/(m2K) PN-EN674. Možnosť verzie s troma okennými sklami 3 Ug = 0,5 W/(m2K) alebo štvôr okenné s kryptónom s Ug = 0,3 W/(m2K). Možnosť využitia skiel so zvýšenou zvukovou izoláciou, tvrdených, bezpečných proti vlámaniu, ozdobných, so slnečným filtrom.
Odpovedať
@zuzana_janovicova no vidíš. Výrobca hliníkových akosi "nedopatrením zabudol" uviesť parameter Uw, aby sa to nedalo porovnať. Parameter Uf (pre najlepšie porovnanie) neuvádza ani jeden z nich...
Odpovedať
Profilova fotka
@miso555 co je parameter Uw a Uf? Inak ide o rovnakeho vyrobcu ako je developer celej stavby, len ma vela spolocnosti. Som totalny laik, preto hladam viac informacii. Uz som pocula aj nazor ze tym ze budeme mat v celom byte vysoke okna tak plast sa moze ohnut posobenim tepla. Len ja nechcem aby mi byt a okna vyzdrzali 100 rokov, pocitam ze tam budeme byvat max 20-30 rokov. Ja nepotrebujem ferrari ale ani trabanta nechcem. Len ma zaujima, aky to ma realne prakticke vyhody napr v podobe uniku tepla, rosenia sa okien v zime, apod. Najhorsie je ze to sama zhodnotit neviem 😞
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzana_janovicova hlbka ramu 70 mm bola dobra tak 15 rokov dozadu, na trojsklo ziadaj nad 80, najlepsie 92mm profil, pozri ine znacky okien,a mas tam vobec trojsklo? Napr. Bluevolution profil si pozri, tie tri tesne ia su uz standard,tie co mas ten plast naceneny sa mi zdaju tak na chatu http://www.oknasalamander.sk/okna/pla...
Odpovedať
Profilova fotka
@ninaclaudius bohuzial nakolko ide o novostavbu v ramci bytoveho domu, mam na vyber len z tychto svoch moznosti. Ziadne ine upravy developer nepripusta. Ide len o to vybrat tu "lepsiu" z tychto dvoch.
Odpovedať
@zuzana_janovicova Uw je index prechodu tepla uvadzany pre cele okno (ram+sklo Uw-window) Uf je index prechodu tepla cez ram (Uf-frame) Ug je pre sklo g-glass...cim nizsie cislo, tym lepsie, urcite pod hodnotou 1...tie okna co ti ponuka developer uz su podla mna podstandard...
Odpovedať
Profilova fotka
@marek_norway 😞. Bohuzial na vyber nemam, len z tychto dvoch typov.
Odpovedať
@zuzana_janovicova určite si pýtaj trojsklá. Keď som dobre čítala, tak obe ponuky zahŕňajú aj trojsklá ako "možnosť výberu". Plastové: "Možnosť použitia zasklenia s koeficientom Ug = 0,6 W/(m2K)." Hliníkové: "Možnosť verzie s troma okennými sklami 3 Ug = 0,5"
Odpovedať
Profilova fotka
@marek_norway presne, tie parametre boli dobre v minulom storoci,
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka no a ostatni kupujuci to asi neriesia, ci? developer dal kamaratovi zakazku, a ten tam hodil najpriemernejsi produkt, skuste sa o to viac zaujimat, mozno keby viaceri na neho isli s otazkami, tak by sa nieco zmenit dalo, a budova ako celok musi splnat nejake normy, tymito oknami neviem, ci to dosiahne (to sa musi asi preratat)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ninaclaudius mal si označiť zakladateľku témy 🙂 nie mňa.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka jeziskooo, som zle klikla
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzana_janovicova no a ostatni kupujuci to asi neriesia, ci? developer dal kamaratovi zakazku, a ten tam hodil najpriemernejsi produkt, skuste sa o to viac zaujimat, mozno keby viaceri na neho isli s otazkami, tak by sa nieco zmenit dalo, a budova ako celok musi splnat nejake normy, tymito oknami neviem, ci to dosiahne (to sa musi asi preratat)
Odpovedať
@zuzana_janovicova Kľudne tam dajte tie plastové ak budete dávať aj ex.zaluzie. Ex.žaluxie zabezpečia, ochranu okien pred teplom a prípadnej deformácii rámov.
Odpovedať
Presne tak. Daj tam plastove a hotovo. Budu lacnejsie, ofoliovane to nikto nerozozna z dialky a na dotyk budu teplejsie. Neries tu rady, ze treba zatlacit na developera... nejsme vo filme. Nepohnes s tym a tak to bohuzial je. Bud beries alebo berie iny. Suhlasim na 100% s komentom nad, ze ak su exterierove zaluzie tak sa okno tak neprehrieva (viem z vlastnych skusenosti) a tym padom je komfort minimalne v lete omnoho lepsi.
Odpovedať
@zuzana_janovicova A šírka okien ?
Odpovedať
@zuzana_janovicova no ja ti to poviem takto: Dali ti na vyber ako ked chces auto, bud dacia sandero alebo skoda citi go. Alebo inak povedane bud kopa hnoja, alebo plna vlecka hnoja. Neber ani jedno, lebo taketo hodnoty su v dnesnej dobe stare. A co tu bolo napisane, ze najlepsie hlinikove je ako najhorsie plastove, no to je na smiech, nic viac.
Odpovedať
My keď sme riešili okná, tak nás viacerí odhovárali od hliníkových, že sú chladnejšie. Napokon sme sa rozhodli pre plastové, boli aj lacnejšie a snáď sme dobrú voľbu vybrali.
Odpovedať
@zuzana_janovicova Moja rada je, stačia ti plastové okná. Je to bytový dom, kde je zbytočný luxus dávať hliníkové okná. Navyše rám hliníkového okna je v interiéri na dotyk studenší, ako rám plastového okna. Ja mám z hliníka len HS portál, aj to len kvôli stabilite a rozmerom. Keby si mala ten nafukovací rozpočet, tak si kľudne môžeš dovoliť aj hliníkové. Ale ako som spomínal, v bytovom dome to nemá zmysel z technického hľadiska. Tie plastové síce nie sú najlepšie, ale pre bytový dom postačia. Akurát si vyber do nich trojsklo. Dvojsklo nedávaj, môže to byť málo (môžeš cítiť chlad keď budeš stáť pri okne). Cez rám veľa tepla neprenikne, ten zaberá malú plochu okna. Veľká plocha je sklo, preto je lepšie investovať do skla, aby tá najväčšia plocha mala čo najlepší koeficient. Ostatné technické detaily, ako bezpečnosť kovania nerieš. Predpokladám, že nebudeš bývať na prízemí. Zlodej nepôjde po rebríku na vyššie poschodia cez okno. Do bytov sa zlodeji vlámajú cez vchodové dvere. Tie si daj bezpečnostné. Tiež nepredpokladám, že budeš mať okná väčších rozmerov - nad 2 metre. Tam môže byť plastový rám už menej stabilný. Preto sa dávajú posuvné HS portály hliníkové. Do 2 metrov je plast dosť silný. Ak dáš trojsklo, pozor na okenné krídla so šírkou väčšou ako 1 meter. Trojsklo je dosť ťažké, na tak široké plastové krídlo to môže byť veľa. Ak máš okno široké 2 metre s 2 krídlami, radšej tam daj 3 krídlové okno.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokiaľ to nie sú veľké okná, tak úplne stačia plastové. Ak by išlo o nejaký veľký rozmer, tak pri tom by som išla radšej do hliníka ale klasické okná ti bohate stačia aj plastové.
Odpovedať
Profilova fotka
@99jane99 sirka oknien sa pri vyske 220 cm pohybuje od 110 do 180 cm. Ale vobec netusim na kolko kridiel to bude rozdelene.
Odpovedať
@zuzana_janovicova Preto som sa pýtala na sirku, lebo práve tam hra rolu či plast či hliník. Keď ma raz autorka na vyber iba z dvoch variant ktoré ponuka developer, darmo tu riešite a porovnávate so Sanderom a City Go... A hovoríte jej, že obidve varianty sú na nič. K veci : Na výšku 2m, pri šírke viac ako 1m sú plastové už rizikové, koli váhe a už spominanemu skrútenie plastu. Preto by som pri týchto rozmeroch (ako píšeš 2200x1800) dala jednoznačne hliníkové, ak to samozrejme bude jeden kus. Na podoryse máš zakreslene či je okno jednokridlove alebo dvoj-troj krídlové. Ak by bolo 1800 ako jeden kus, potom logicky nieje otvarave ale možno práve take tam máš ?! Ak bude 1800 rozdelené na dve krídla, čo je asi väčšia pravdepodobnosť, potom Ti stačia plastové. Držím palce !
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 tiez sa mi zda, ze mi stacia plastove. Bude to 5 komorove s izolacnym trojsklom. Nie, na prizemi byvat nebudeme. Jediny problem vidim vo velkosti okien. Okna budu velke francuzske v celom byte. Vyska oknien je 220 cm a ich sirka je od 100 cm a najsirsie bude mat 180 cm. Bohuzial ako budu rozdelene mi developer nevie povedat 😞 (je s nim ozaj neskutocne tazka komunikacia, a akonahle sme podpisali zmluvu a zaplatili zalohu, tak sa nezaujima. Rada by som v tomto urobila viac, ale uz na to nemam nervy). Predpokladam, ze to 180 cm na sirku okno bude rozdelene min. na dve kridla.
Odpovedať
Profilova fotka
@99jane99 no a z tohto ma ide najviac porazit. Ja vlastne neviem kolko kridiel budu mat okna a developer odo mna chce aby som sa rozhodla bez toho aby mi dal blizsiu specifikaciu. Na nakrese je zakreslene len OKNO, bez toho aby som vedela pocet kridiel a otvaravost. Ide ma porazit z takeho jednania. Ja len dufam, ze to 180 cm okno bude rozdelene aspon na dve kridla.
Odpovedať
@zuzana_janovicova Ak ho požiadaš a pôdorys mal by Ti ho poskytnúť. Prečo aj nie ? Povedz, že potrebuješ všetky rozmery aj koli vizualizaci kuchyne a nábytkom... Jednoducho mu oznám, že sa bez bližšej špecifikácie nemôžeš rozhodnúť. Tak ak to 1800 je jedine okno v miestnosti, malo by byt otvarave. Čiže potom min.2 krídla. Môžu byt otvarave obidve, alebo 1 fix a otvarave len to druhé. Ak by to bola veľká miestnosť, kde je vedľa seba viac takýchto veľkých okien. Vtedy môže nastať situácia že je to len neotvárava tabuľa okna.
Odpovedať
Profilova fotka
@99jane99 ano, na vizualizaciach su okna rozdelene na polovicu, polovica fixna, polovica otvarava. Dufam, ze aj realita bude taka. Viac sa priklanam k variante plastovych okien ako hlinikovych, ale rada si necham poradit od skusenejsich.
Odpovedať
@zuzana_janovicova Ak Ti developer potvrdí, že okna sú delené t.j. Jedno krídlo max.900, potom môžes dať v klude plastové 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?