Ytong/tehla

Ahojte všetci. Chcem sa opýtať, ak je dom postavený z 30cm hrubého ytongu a na tom je 15 cm izolácia, je to horšie ako tehla a na nej izolácia? Znižuje sa hodnota domu, keď sa postavi z ytongu?
Odpovedať
keby som ten dom kupoval ? samozrejme 🙂 predaval ? nie ... tem ytong vs tehla je tu neurekom ...
Odpovedať
@lagatta horsie alebo lepsie podla uhlu pohladu. Ytong ma vacsi tepelny odpor, lahsie sa s nim robi (reze, sekanie drazok, vrtanie), m2 steny z ytongu je o dost drahsi ako z tehly. Tehla ma vacsie staticke zatazenie a lepsiu "nepriezvucnost".
Odpovedať
@lagatta hlúpa úvaha. Keď už dom stojí je to jedno, jediný rozdiel je pri vŕtaní dier, tým že tehla ti zas.rie omietku do červena. Celá tá mánia preferovania tehál pochádza z minulosti, dnes je to jedno. Ja by som napr. z tehly dom nestaval, ale keby som v ňom býval bolo by mi to jedno, o nič by lepší oproti Ytongu nebol. @sucky1 "m2 steny z ytongu je o dost drahsi ako z tehly, Tehla ma vacsie staticke zatazenie a lepsiu "nepriezvucnost"." dokonca aj toto sú hlúposti
Odpovedať
Ďakujem za príspevky, chcela by som sa tiež opýtať (nechcem zakladať ďalšiu tému), ak je v dome predpriprava na radiátory (jedna sa o holodom), je možné to ešte zmeniť na podlahové kúrenie? Čo odporúčate v dome? Radšej podlahovku alebo radiátory?
Odpovedať
@lagatta podlahové je lepšie ak ho nedali je to asi dom na kšeft
Odpovedať
@lagatta ak sú poteri tak vyzbijať poteri a položiť podlahovku a poter na novo, vraj niekto robil aj poter na poter ale to mi pride chore a hlavne si neviem predstaviť ako sa poriešili vyšky všetkého a hlavne dverí, osobne robím podlahovku lebo ako babka vravela keď su nohy teple je človeku teplo
Odpovedať
@lagatta prečo ytong 30cm? prečo nie 45cm alebo 50cm alebo 55cm a bez izolácie, keď som si prepočítal prácu na murovanie nasledne aj na zateplenie a naklady na material (treba rátať aj také skryté náklady) tak mi to vyšlo v prospech hrubeho muriva bez zateplenia v mojom prípade Ytong lambda 45cm PDK, ono na tej pero drážke a kapse mi dosť zaležalo lebo bez toho nosiť tie veľke tvarnice je veeeeľmi komplikované hlavne ak príde paleta ešte zlepená. Osobne som sa rozhodol pre ytong a vlastne aj porfix (nosne priečky) lebo pár krat keď som drážkoval tehlu tak to vyzeralo ako keby sa zbíjačka zbláznila 😄 a to som robil drážkovačkou, a ten červený prach mi tiež ježí chlpy. Tiež si ale myslím že tehla je o dosť krehkejšia hlavne keď po stavbe chodím s kade jakým železom (roxory, stavebné kozy ...) tak ten ytong ostane naťuknutý ale nič z neho neodpadáva.
Odpovedať
@lagatta mozno sa to da zachranit el. rohozami, tie su tenke, na ne sa kladie plavacka hlavne, vsetko ale podla stavu podlahy
Odpovedať
@m1lan0 Chalanisko čo ich montuje ich sam neodporúča, nie je to vec na desiatky rokov, skúšal všetky možné a časom všetky odchádzajú sam je sklamaný, odporúčal mi neodporúčať ich 🙂
Odpovedať
@hancisk rozumiem. Aj ked sa m to nezda. Vyvratit to ale nedokazem, my sme to montovali do domov v UK, nepocul som o technickych problemoch. Uchvatila ma ale jednoduchost a pre tvoj pripad to znelo idealne 🙂
Odpovedať
@m1lan0 tak chalanisko ich po prvých problémoch začal robiť tak že nespája jednotlivé rohože priamo v podlahe ale vždy všetky konce vyvedie von a keď je problém, vraj to občas ide do skratu tak len dojde premera merakom ktory je v skrate odpojí vadný a necha dalej aspoň ísť tie ostatné, ale vravel že rekorderi vydržia cez 9 rokov ale že aj cena je rekordna, ono na tomto celom je otázna aj dnešná kvalita oproti tým z pred 10 rokov. Doba ide dalej ale ktorým smerom uvidíme po 10 rokoch a možno aj skôr, Ako elektrotechnik mam averziu keď niečo do čoho ide elektrika sa hreje 😄 zväčša mojim cieľom je opak 😄
Odpovedať
@m1lan0 Inak prečo pre moj prípad? ja budem robiť teplovodnú podlahovku, čo ju ale bude ohrievať fakt netuším ale mám na ceste dvojkomín plyn + tuhé a prívod mam pripravený na 3x63A plus príprava na HDO.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Hlavne ide o to, že je tam plynové kúrenie a takéto rohože sú elektrické a to by veľmi navýšilo celú cenu elektriny hlavne, ak by sme ňou vyhrievali v zimnom období :/ takže to moc dobrý nápad nie je v tomto prípade
Odpovedať
@lagatta no na druhej strane do radiatorov ide horuca voda a do podlahovky pod 40°C takže technologický zásah bude potrebný aj na plynové vykurovanie, ono všetko treba dôkladne zvážiť a prepočítať čo sa týka ceny a aj pracnosti
Odpovedať
@hancisk no myslel som ze mate vysku podlahy uz na nule
Odpovedať
@m1lan0 ja este nemam ani strechu 🙂 teda ak sa nepocitaju 4 krokvy z 34 😄
Odpovedať
@hancisk Planujete gater so susiarnou?
Odpovedať
@kejsix 6 x SUI 50/2000. 😄
Odpovedať
@kejsix heh nie ale kabel bol za smiesnu cenu tak som si povedal ze to pripravim na vsetko, vlastnim nejaky ten kus lesa takze aj tuhe ale chcem na uvod zacat plynom 😄 komfort...
Odpovedať
@hancisk Ist z plynu do dreva je ako z mercedesu do vlaku... Sak uvidis. Nekuril by som drevom ani mat ho zadarmo. Radsej predat, nech sa s tym drbe niekto iny. :-)
Odpovedať
@kejsix Tak ono každý sme iný, ja som taký kutilský typ a stále niečo vyrábam takže pohrať sa trošku s drevom nie je vôbec problém, hlavne nie pre chlapa s mojou postavou, keď som bral naposledy drevo nechal som si pripraviť tzv. metrovicu ale len na 90cm a to som len v konečnom dôsledku prepílil na polovicu (záleží kto ma akú spalovaciu komoru), samozrejme drevo som nebral hrubé ale takú skôr konarinu (odpad po ťažbe) hrube drevo išlo na spracovanie. S týmto vela roboty nebolo teda. To že si pripravím komín aj na tuhe je jedna vec, či ho vôbec využijem je druhá. Predpokladám že ako sa hrať s drevom a prikladať radšej sa zavriem do dielne, niečo vyrobím a zarobím na plyn rýchlejšie ako by som raz naložil do kotla. Uvidíme ale čo príde, pripraveným patrý svet 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix máš pravdu.....ak má človek ísť z Bratislavy do Košíc.....kúpiš si jednotku a ideš..... vo vlaku noviny či internet prečítaš.... pivko vypiješ .....poprechádzaš sa.....úplná paráda. S mercedesom postojíš zápchu pri Žiline, na Strečne a možno aj v Ružomberku....a v Košiciach na pumpe ti ho ukradnú..... 😄
Odpovedať
@hancisk Presne tak som to myslel. Ked vidim, kolko rodicom zaberie drevo casu, miesta, plus vybavenie kotolne atd... V zivote by som do toho nesiel, ak je dostupny plyn. Malicky kotol za par korun, ziadne skladovanie paliva, prach, dym, sadze... Za ten usetreny cas hravo zarobis na plyn a komfort uplne inde.
Odpovedať
@kejsix 100% suhlasim ale mam sice ešte len velmi maličkého syna ale keď v buducnosti ma niekedy na.erie tak ho naženiem drevo nachystat nech sa ukludni a trošku vypusti paru 😄 a ako hovorim človek nikdy nevie do akej situacie sa dostane, napríklad robím aj 90cm dvere na prvom poschodí lebo je istá šanca že bude treba riešiť vozičkára tak nech potom nemusím vyburávať dvere, taktiež s tým počítam pri sanite. Proste mám rád keď som na všetko pripravený a v procese výstavby to nie je také drahé a komplikované ako po zabívaní.
Odpovedať
@eagleowl no veru teraz točím každý víkend BA-SK nedeľa SK-BA tak to človek ma radosti, ale v noci to ide o dosť lepšie
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?