Skúsenosti s firmou BAU holding (dom snov, start home)

25. nov 20213770
  • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

• Aj toto je realita...

• @peterwwww  dobrý deň tieto základy Vám robil Bauholding ?

• Sponzor fóra
  • Dobry den
    no hned tu mam prvy problem...riesim povolenie na Stilo absolut a vraj svetla vyska domu (najnizsi bod 2,17m) nezodpoveda minima (najmenej 2,6m), ktory je dany normou. Pan zo stavebneho uradu sa vyjadril, ze on na ten projekt neda povolenie. Hlavne kvoli tomuto. Len sa mi nechce verit, ze pri viac ako 1000 domov postavenych po celom slovensku na zaidnom inom urade to neriesili... len tu v Sturove. Volal som aj s firmou APEX, ktora robi projekty pre Bau holding a ze oni s tym nemali doteraz ziadny problem. Jedine co mi navrhli bolo to,ze nech mi BAU holding vyroby dom uz zvysenou svetlou vyskou. Co asi bude ovela drahsie.

Mal niekto taketo skusenosti?

• @gaaboy  norma hovorí o min. svetlej výške pre rovný strop a pre strop so sklonom. Pokiaľ strop kopíruje strechu, tak nemusíš splniť min. svetlú výšku pre celú miestnosť ale tuším 70% plochy (ale len obytnej miestnosti). Pochopil to ten pracovník stavebného úradu správne?

• @peter977  
    dakujem za info. neviem ci to pochopil spravne ale vyjadrili sa k tomu dvaja rovnako (aj pan z uradu aj moj porjektant), ze to nie je v sulade s normou.
    Pravdupovediac chytam sa teraz vsetkeho mozneho aby mi to preslo. Viete mi prosim hodit link ci uryvok z tej normy a presne ktora norma o tomto hovori?

Vopred dakujem

• @gaaboy  problém je v tom, že u nás nie sú normy verejne dostupné...
    Zákon 532/2002 Z. z. § 43 odsek 5 hovorí, že : "Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm za podmienky, že ostatné významné stavebno-technické parametre na mikroklímu bytovej budovy sa v každom konkrétnom prípade ustanovia tak, aby sa dodržali základné požiadavky na tvorbu zdravého obytného prostredia."

Tu je článok, ktorý to zhrnul : https://odzakladov.sk/ako-stavat/viete-o-tom-ze-obytne-miestnosti-maju-predpisane-minimalne-rozmery/

• To fakt tomu hovorite dom?

• @peter977  
    na základe tohto: "Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm" nechapem ako mohli ziskat povolenia a skolaudovat stovky takychto domov ak stilo absolut zacina na 2170mm. Moze mi to niekto vysvetlit? 😞

• @gaaboy  na webe vo fotkách som našiel toto :

2170mm nemáš na celej svetlej výške ale v tej najnižšej časti. Pri stropoch, ktoré majú sklon sa počíta norma ako pre izbu v podkroví.
    citujem z článku : "výška podkrovia: odporúčaná výška 2,4 až 2,6 m (minimálne 2,3 m), ktorú treba dodržať minimálne nad polovicou pôdorysu".
    Takže má aspoň 50% pôdorysu svetlú výšku 2400mm?

• mam nove info ohladom tejto problematiky. Priamu z BauHoldingu
    Citujem:
    bohuzial pan na stavebnom urade nema presne informacie, nakolko norma o vyske nebola schvalena a schvalovala sa nie normou, ze nemoze byt 2,17, ale pocitala sa percentualne v ramci celeho priestoru, niekde moze byt nizsie inde vyssie a priemer vychadza.. Ale opat pripominam, ze tato norma nebola schvalena a do dnesneho dna nie je presne urcena.

Dalej:
    Dobry den p... len upozornim, ze tuto normu riesila nasa
    pravnicka este v lete tohto roka, kde sa informovala na ministrestve
    vystavby a aj v normach v stavebnom zakone, nepametam si presne detaily,
    ale viem, ze nas informovala, ze ta norma nie je platna a ked sa nase
    steny najnizsie spocitaju s tymi najvyssimi v ramci domu, tak to bolo v
    poriadku podla povodnych noriem, ktore su stale v platnosti..

Len nechapem preco sa to vobec muselo riesit s pravnikmi?

• @gaaboy  Ministerstvo vystavby SR nema....

• @gaaboy  no tak je to tak, ako som ti písal.
    50% plochy musí mať svetlú výšku aspoň 2400mm a pracovník stavebného úradu to zle posudzuje, lebo nechápe normu.

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Firma na strojové vapenno-cementové omietky, zateplovanie, dodavka stavebneho materialu.
    Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
    Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

Naša firma ponúka sádrové a cementové strojové omietky. Na trhu pôsobíme viac ako 25 rokov. Dlhoročná prax nám zaručuje realizáciu strojových omietok
    Články od našich partnerov
    Spoznajte najmodernejšie technológie, ktoré myslia na udržateľnosť
    Konvektory – kúria, chladia a rozumejú si s nízkoteplotnými zdrojmi vykurovania
    Vianočné trendy roku 2021
    Archív článkov od partnerov