Máte dom na zemných vrutoch?

Zobraz úvodný príspevok
Postavili sme veľký dom/bungalov na zemných vrutoch, býva sa nám dobre už 3 roky, chceli by sme spoznať niekoho s podobným domom. :-)
Odpovedať
1
2
@jamk1 no tak ten pravý sa ozval.... Na tých vrutoch by som sa bal hajzel postaviť že mi ho mráz vykrivi... Však ideš tam čosi stavať, máš možnosť využiť technológiu dvoch múdrych dievčat..
Odpovedať
@janopopovec áno, ale tu nie je americké podnebie... Však sused začal s kalifornskymi dažďová mi, kiska, majsky, fruni... Tí tiež na komsi zarobili, lasica Švajčiarske dôchodky... Atď, atď... Nechajme ich. Mm
Odpovedať
@jamk1 no... veď nemusíš byť hned kusavý.... pozri nech ten dom služi a drži, keď začne sadať a praskať sranda skončila, treba si uvedomiť že poda pracuje a sú to mikroposuny za malú časovú jednotku, aby sa stavalo na kamennom podloží nepoviem ani slovo..... my máme poschodový s poriadnym základom a nič nepraská, nepracuje, ono stačí horšia lolalita alebo terenik kde poda trocha pracuje a máte po paráde...... ... nemám nič proti, pokojne stavajte aj na stračej nôžke.......
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda že nemáš dom na vrutoch ty, nemám ani ja, neznamená ze také sa nedajú postaviť pri veľmi dobrom projekte. Mame dôvody prečo by sme tak nestavwli, rovnako majú dôvody ti co postavili. Je fakt ze by to zaujímalo i mňa. Ze prečo. Záhradný drevený domček na vrutoch ale mame a bolo to najjednoduchšie riešenie. Ale to je par kíl materiálu. Trocha slušnosti v diskusii by fakt si mohol dokázať udržať.
Odpovedať
@janopopovec staci horsia lokalita a aj dom s dvojmetrovými základmi pojde... Pozri sa na mapu pôdnych zosunov. Oblast Prievidze, Velky Saris, v Kosiciach, Furca, Opatske... Ku kazdej stavbe by sa malo pristupovat s ohladom na geologicke pomery. Ak su pomery vhodne pre zemne vruty tak preco nie? Ked navrhne statik piloty pod rodinny dom, zacne sa investor na Streche vypytovat na nazor amaterov... A mudrci mu zodpovedne poradia, ze statik s projektantom prehanaju... :-p
Odpovedať
@zita19 Jasne že su kritické lolality ako píšeš vyššie , poväčšine svahovité terény - to je iná káva technické riešenia sa vždy musí voliť individuálne, nikdy by som si si nedovolil negovať nejaké dodatočné pevnostné bezpečnostné riešenia. - ak bolo riešenie dop. odborníkom, určite som za bezpečné a trváce stavby veď toho materálu naviac až tak nejde, a čťo je to porpti bezpečnosti pri ldhodobom užívaní objetku. Ked sa ti trhá celé podložie pásom veru že ti ani 2 metrové betonové pility nepomožu! No riešenie vrutmi sa mi aj tak nezdá, to mi chceš povedať že statik si vytiahnie geologické mapy podložia, alebo bude robiť nejaké skušobné vrty?asi tažko.......
Odpovedať
@janopopovec nie, statik si naleje dve decka vavrineckeho, plesne sa pandere a hodi cifry do pocitaca a ten mu zaklady nakresli... =-) A ma 50litrov za projekt v keseniy :-p
Odpovedať
Vtipna debata :-D A teraz si predstavte, ze na tych srobikoch =-) mame 17t bazen!!! Och... A ono to stoji...3 roky! To, ze technologiu nepoznam, neznamena, ze to nie je ok. Ano, manzel bol v USA nejaky ten mesiac, ano, chcel taky dom. Nemali sme maly rozpocet, mali sme architekta, niekolkych statikov, geologa, roznych expertov... a vsetkych moznych fachmanov. Kto tomu nerozumie, nech do toho radsej nejde. Mna nezaujimalo mudrovanie ludi, co to vidia prvy krat, ale skusenosti ludi, co to poznaju a postavili dom na rovnakych zakladoch.
Odpovedať
@zita19 statikovi je to uplne jedno. Ked sa pod nieco podpisuje a dava svoju peciatku, je mu to vlastne sumafuk. @janopopovec geolog robil niekolko skusobnych vrtov ;)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@trixiie planujeme stavať budúci rok, sme rozhodnutí pre vruty ,nemáme ešte projekt, môžete mi prosím odporučiť projektanta? Vďaka
Odpovedať
@trixiie termity, vacice a huby vám nevadia?
Odpovedať
Ako viem na SK sa stava na skrutkách Hlavne toľko mudrlantov ťa tu dokáže priam pochovať, keď sa pomýliš v pravopise, ale čechizmy tu budú omieľať dookola. Hanba Vám.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@trixiie Dobrý deň, mám záujem postaviť chatu na zemných vrutoch vo svahu mohli by ste mi prosím poradiť niekoho s kým by som toohol prekonzultovať prosím? Rád by som to postavil s jednou firmou ,základ aj chatu. Prípadne by som sa s Vami rad poradil. 🙂 vopred ďakujem
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@ruren práve teba sa moja otázka netýkala ...
Odpovedať
@tomhorn To verím. Pýtaj sa celou veto po český, ale ty to nevieš, tak len opakuješ po idiotoch.
Odpovedať
Momentálne mám na zemných skrutkách náraďovňu 5 x 2,5 metra a použil som 8 skrutiek do asi 80 cm. Terén je mierne klesajúci, takže na jednej strane je to zaskrutkované do zeme menej. Bude tam už zanedlho tretím rokom a zatiaľ do drží, neklesá a to som tam už naukladal cca 600 kg materiálu. Dom by som sa na tom ale neodvážil postaviť. Ale ako riešenie bez betonáže na takéto náraďovne, terasy, ploty je to v poho.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomhorn a preco to nekonzultujes s vyrobcom ? http://www.isometall.eu/projekty/drev... http://www.zemneskrutky.sk/
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Profilova fotka
@trixiie môžem sa spýtať kto vypracoval statiku na tie vruty? Potrebujeme niekoho, kto má skúsenosti z vrutami, budeme aj my robiť takéto základy.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Som rád, že prebieha diskusia o zemných vrutoch. Táto technológia ma svojich priaznicov aj kritikov. Som syn majitela firmy Isometall - výrobca zemných vrutov. Nepíšem to preto aby som nám robil reklamu, nie. Píšem to preto aby som odovzdal svoj pohľad a skúsenosti so zemnými vrutmi a ozrejmil situáciu v diskusii. Samozrejme vruty nie sú vhodné pre všetky typy zeminy. Močiar, bažina alebo čierna zem sú veľmi nevhodné zeminy pre ukotvenie stavby na zemných vrutoch. Takisto zemné vruty majú svoje úskalia, ak narazíte na veľky kameň v zemi, vrut musíte demontovať, kameň rozbiť a pokračovať v montáži alebo vrut zamontovať trochu inde. Z našich skúsenosti vo viac než 95% prípadoch sú zemné vruty použiteľne. Aj keď zemina nie je ideálna, zemné vruty môžete použiť hustejšie a stavbu predimenzovať. Padla tu reč o tom ako zistiš, akú pevnú maš zeminu, či to tvoju stavbu vôbec udrží. Príde vetrik a základy sú fuč. Zemné vruty sú certifikované, každú stavbu určenú na bývanie predimenzujeme dvojnásobne aby vruty nesadli. Pre stavby určene na bývanie vykonávame zaťažove testy zemných vrutov. Odmeráme akú záťaž (na tlak) znesie jeden zemný vrut, priemer 76 mm, 1600 mm dĺžka, hrúbky steny 3 mm, povrch tvorí žiarový zinok. (toto je vrut, ktorý je určený na stavbu drevodomu, kontajnerovej stavby...) Vykonali sme už vyše 50 meraní a v najhorších prípadoch je záťaž na jeden zemný vrut 1 tonu. V najlepšiom prípade to bolo 3,8 tony na bod. V priemere je únosnosť 1400 - 1800 kg na jeden zemný vrut. A čo bočne sily, narazový vietor? Áno je to problém, preto sme vyvynuli zavetravaky (vpzery), ktoré sa prichytia naprieč konštrukciou o vruti pod 45 stupňovým uhlom, tým sa teda sila prenáša na viacero zemných vrutov a nedochádza k pohybom. Zruby, ktoré mali cez 70 tón sme ukotvili na zemné vruty a nedošlo k žiadnym posunom. Vruty vždy vŕtame do nezamrznej hĺbky. V roku 2012 sme ukotvili masívny železný plot, ktorý ma desiatky ton. Do dnes plot stojí, k posunom došlo minimálne. Na vrutoch sa na Slovensku len na našich vrutoch postavilo stovky drevodomov, chatiek, zrubov, kontajnerových stavieb či modulových domov. Rád by som reagoval na pána megdesign , ktorý zvolil 6x zemné vruty na záhradny domček o dĺžke 80 cm. 1. Pre záhradny domček je poterbné zvoliť aspoň meter dlhé vruty. 2. Vami zvolený zemný vrut od firmy Krinner ma zúženy priemer. Teda objem rozltačenej zeminy (čo vytvára základ) je minimálny, to je dôvod prečo Vám zemné vruty sadli. Do budúcna odporúčam zvoliť zemný vrut, ktorý je po celej dĺžke rovnakého priemeru. Zemina sa teda zhmotni oveľa viac, čim sa vytvorí základ. Vrut, ktorý ste si zvolili, je vhodný tak na pletivový plot, nie na záhradny domček. Mrzí ma Vaša negatívna skúsenosť. O to viac ma mrzí prístup konkurenčnej firmy a vytvorenia negatívnej skúsenosti so zemnými vrutmi, mali sa predsa uistiť, či je zemný vrut vhodný pre Vaše použitie a navrhnúť Vám iný model. Samozrejme nie je vrut ako vrut. Ak sa rozhodnete pre lacnú činsku verziu, ktorá je tenučka, hrúbka steny je mala a vrut nemá dostatočný priemer tak sa dá očakávať, že so stavbou budú v budúcnosti problémy. Týmto nechcem na niekoho útočiť, mojim cielom je priblížiť na akom princípe zemné vruty fungujú v praxi. Prikladam fotku spominaného plotu, ktorý stabilne a bezpešne stojí na zemných vrutoch už 10 rokov. Filip Budzák
Odpovedať
@vruto To že si vruto neznamená, že aj na SK sa používajú vruty. najprv sa nauč po Slovenský a potom tu rob reklamu.
Odpovedať
@zofia_palkova Hľadaj u susedov.
Odpovedať
@ruren a ty si skontroluj co ti mobil napisal, skor ako to submitnes ;-)
Odpovedať
@zita19 V čom máš problém? Malé n, alebo veľké S? Máš tu takých mantákov, (ospravedlňujem sa Karpatským Nemcom), čo sa po nich ani rozlúštiť nedá, ale tie čechizmy sa tu používajú ako by to bolo normálne a poniektorí to ani netušia ako to vysloviť po slovenský. A keď sa pozriem na začiatok tejto témy, tak ani ty si nimi nešetrila.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Dobry den, chcel by som stava drevodom na vrutoch a stlpoch (vo svahu). Osloveny dodavatel ma upozornil, ze na Slovensku banky nedavaju hypoteky na domy bez zakladovej dosky. Moze mi to niekto potvrdit / vyvratit prosim? Ma niekto skusenost / radu? Dakujem vopred
Odpovedať
mna by zaujimalo preco ste sa rozhodli pre vruty? Nemohli ste betonovy zaklad?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@ruren Áno, je to normálne tak vyprávať, ja žiadne "čechizmy" nepoznám. Ty máš aké komplexy keď si dovoluješ buzerovať ludí kvôli tomu aké slová píšu? Mimochodom ja používam jedine slovo šrób. Tak som to počul od narodenia. Narodil som sa v Československu.
Odpovedať
Mna by skor zaujimalo ako maju riesene zateplenie, kedze pod dom fuka, od zeme ide zima, a mraz a chlad... A hlavne spotreba a po dalsie ake to ma vyhody a aky vyznam? Vdaka. Mne osobne sa to nepaci. Najma ta psina pod tym co rokmi vznikne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@vruto @trixiie nam vcera robili tahovu skusku na vruty, s 3.5m vrutmi namerali to, co zvyknu s 2m vrutmi. vodu mame cca 60cm pod povrchom. na spodku na vrute bol zachyteny nejaky il, ked ho vytiahli (asi 60-100cm na vrute). je to byvali mociar. je nerealne / hazardne stavat na vrutoch v takejto lokalite? odporucate davat robit aj geologicky posudok? dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň. Vedel by niekto poradiť - chcem z francúzskeho okna urobiť terasu 3,80 x 120.Ako výplň budú kompozitné dosky .Z terasy pôjdu schody,cca 13. Celá konštrukcia bude železná. Môžem túto konštrukciu osadiť na zemné vruty? Ak áno,aké by mali byť a ako sa prevádza montáž týchto vrutov? Ďakujem.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?