Lokálna rekuperácia Prana

1. mar 2022350

Chcem sa spýtať....keďže od nového roka platí, že dom musí byť v energetickej triede A0. V dome musíme mať rekuperáciu a aj fotovoltaiku s podlahovím kúrením.
Myslíte že na splnenie bude stačiť aj lokálna rekuperácia ???
Ďakujem za odpovede.

 • @minnie0  platí len to že musí byť v A0 ale nič iné mať nemusí, trieda sa dá dosiahnúť aj ináč najmä poriadnym zateplením a potom takmer kúriť netreba,FV i podlahové bude nenávratná investícia

 • @duzu  áno vieme že je to nenávratná investícia ale bez toho by nám neschválili stavebné povolenia a ani vraj neskolaudovali dom. Pôvodne sme chceli len infra podlahové kúrenie ale vraj rekuperácia teraz musí byť a ešte jeden zdroj buď tepelné čerpadlo alebo FV. Tak sme sa rozhodli pre FV a rekuperáciu lebo to vychádza najlacnejšie.... Tak preto rozmýšľame nad tou lokálnou lebo je o dosť lacnejšia ako centrálna. Len chceme vedieť či to splní triedu A0 pri kolaudácii.

 • @minnie0  nepíšeš základné veci. Aký dom, aká plocha, aké solárne zisky, aké zateplenie, koľko osôb..... atď Toto ti všetko musí zodpovedať a vypočítať projektant.

  To je ako by som sa spýtal ze ci manželka navarí do toho hrna čo predávajú v obchode za rohom 😃 😃

 • Sponzor fóra
 • @logo22  ale ja chcem vedieť to, či stačí lokálna rekuperácia namiesto centrálnej.
  Výpočet jasné ,že spraví projektant koľko bude treba rekuperačnych jednotiek atď....
  Len či pri kolaudácii stačí aj táto lokálna rekuperácia. Nám to už projektant počítal a napísal aj počet kusov je to aj v energetickej triede A0. Ale chcem vedieť či to schvália pri kolaudácii úradníci lebo neviem či netreba mať centrálnu.

 • ste si istá, že lokálna rekuperácia je o dosť lacnejšia, než centrálna? ja si to nemyslím.. keď rekuperáciu, tak by som išiel do centrálnej

 • Ja tiež súhlasím centrálna rekuperacia mame dobre skúsenosti a cena nemusí byť omnoho vyššia mala som cen ponuky od oboch a veľký rozdiel nebol. Do tohto sa investovať oplatí.

 • A pozor ešte odkiaľ kupujete mali sme to úžasné "šťastie" na praní z jednej vychodniarskej firmy a pol roka sme riešili reklamáciu, ani produkt ani záloha! Veľký pozor!

 • Dobry vecer my mame akurat projek v procese dokoncovania boli sme a architektom a prave on nam povedal ze nasli super vec ( lokalna rekuperacia) a smestime sa aj do triedy A0...mame teplovzdusne cerpadlo a podlahove kurenie +lokalna reku 😊

 • Z pohľadu výpočtu je jedno či je to lokálna alebo centrálna. Dôležitá je účinnosť %.
  Ak je to novostavba odporúčam centrálnu. Lokálne sú skôr riešením už v postavených budovách.

 • My to chceme len aby sme splnili triedu A0 a skolaudovali dom. Inak to vôbec nechceme a nepotrebujeme. Ide nám len čisto o splnenie energetickej triedy.
  Ceny sú dosť odlišné centrálna a lokálna.
  Centrálna máme kalkuláciu 6000e a na lokálnu máme kalkuláciu len čisto aby sme splnili triedu (čiže bez dakej extra účinnosti) 1500e.

 • @minnie0   kup si 4ks Quantum HR 100 STD po 172,- eur kus a mas problem porieseny, neni to ani 1.500,- eur a uz vobec nie 6.000,- eur za vec ktoru nepotrebujete, je to presne 688,- eur, apropo kupuj cim skor, lebo kym nebol osial s A0 /kupil som v 2017/ stala iba 110,- eur, ziadne sialenstva na co ta bude predajca presviedcat k tomu nepotrebujes, iba dva klasicke vypinace za par eur, lebo maju v ponuke za 20,- / ta vtedy by som ho kupil/ jeden na vyp./zap. druhy na zmenu rychl.

 • @minnie0  ,,My to chceme len aby sme splnili triedu A0 a skolaudovali dom. Inak to vôbec nechceme a nepotrebujeme." takže v podstate vyhodíte 1500€, za tú sumu bude koľko jednotiek? predpokladám tak 3..

  ako som písal, radšej by som išiel do centrálnej rekuperácie, z tých najlacnejších, ale zato overených napr. Sentinel Kinetic B - cca 1200€, rozvody (rozdelovací box, potrubie, mriežky, pásky....) cca 800€, samozrejme to záleží od veľa vecí...

  a budete mať dobrú rekuperáciu za cca 2 000€, ktorú nebudete mať len na to, aby ste skolaudovali, ale aj na to, že vám bude slúžiť... ja síce rekuperáciu nemám, ale niekedy v budúcnosti by som si ju chcel dorobiť, nedal som si ju pri realizácií stavby len z dôvodu, že som skolaudoval aj bez nej (mám ju aj v projekte) a radšej som za peniaze kúpil materiál a postavil plot.. samozrejme by som radšej mal rekuperáciu, ale bez nej sa dá normálne bývať, ale bez tých plotov (možno byť xy rokov) je to o ničom (strata súkromia,bezpečnosť..)

 • @minnie0  Ahoj, ja len skúsim takú otázku "do pléna": prečo MUSÍTE mať rekuperáciu aj fotovoltaiku?
  Pokiaľ viem, tak norma A0 hovorí iba o tom, že RD musí mať spotrebu primárnej energie menšiu alebo rovnú 54kWh/m²a. To sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Alebo už máte hotový projekt a aby ste vyhoveli norme A0 sú potrebné práve tieto úpravy?

 • @lrdk  projektant nám povedal ,že musíme mať tieto veci inak vraj nesplníme triedu A0. Najskôr sme chceli len rekuperáciu a podlahové kúrenie. Dom sme dali do tvaru obdlznika a okná máme hlavne na juh a výhod otočené. Zateplenie je tiež riadne ako treba a aj okná podľa novej normy.
  No skúsime najskôr skolaudovať bez fotovoltaiky čisto len s podlahový a rekuperáciou a keď to neprejde dame dorobiť aj fotovoltaiku.

 • @minnie0  ,,Najskôr sme chceli len rekuperáciu a podlahové kúrenie" - tam nejde o to, či máte radiátory alebo podlahové kúrenie, tam ide o to, aký zdroj máte pre tú podlahovku, či elektrokotol, plynový kondenzačný, tepelné čerpadlo..

  ,,No skúsime najskôr skolaudovať bez fotovoltaiky čisto len s podlahový a rekuperáciou a keď to neprejde dame dorobiť aj fotovoltaiku." nič v zlom, ale podľa tohto nemáte vedomosť, ako prebieha kolaudácia (a všetko okolo toho)... tieto veci čo vy tu spomínate potrebujete hlavne pre energetický certifikát.. ak vám podľa vašich parametrov vyjde A1 (a v projekte máte A0), tak asi nebudete podávať žiadosť o kolaudáciu, nie?

 • Sponzor fóra
 • @minnie0   ty u totym momentu vymen projektanta, bo to neni projektant, ale s prepacenim BLB !!! vsak nevie co robi !!!

 • @minnie0  čo je to za blbec ten projektant, ak rekuperáciu nechceš kúp makety na stenu za 5€ kvôli kontrole na kolaudáciu a dovi dopo 😃 je corona, nikto ti do baráku liezť nebude... alebo ako ti radil @kavar  niečo lacnôho ...
  ja som to mal v projekte nič sme nedávali... skoladudovali sme normálne žiadne problémy a to mi nevyšiel ani certifikát aký títo blázni momentálne požadujú 😃 každý tu stresuje s tou klaudáciou jakeby to bol test dospelosti 😃

 • Má niekto skúsenosti s tou lokálnou rekuperáciou Prana?
  Zaujíma ma aj hlučnosť v noci v spálni.
  Ďakujem

 • @lubos_ba   predvčerom som to videl u kamaráta na stavbe. Ešte to nemá zapojené ,tak ti neviem povedať ako hlučné to je. Ale podľa mňa to v spálni v noci púšťať nebude. Nelubilo sa mi to.

 • @igorkoo  ďakujem za odpoveď.

  Vedel by si napísať viac, prečo sa ti to nepáčilo poprípade ak to bude mať kamarát zapojené, tak napísať skúsenost z reálneho používania?

  Ďakujem

 • @lubos_ba   už len to sa mi nepáčilo, že pred zapnutím musíš povytiahnuť ten predok a po vypnutí zase zatlačiť. Na stene to v úvodzovkách viac zavadzia ako na strope tanieriky. Dám vedieť , keď to spojazdní.

 • @lubos_ba  @igorkoo  tiez som na tom podobne, ze zhanam nejake informacie od dakoho kto to uz realne pouziva, lebo nad tym tiez uvazujem do panelaku. Ze ake to ma plusy/minusy ale nie z reklamnych/predajnych stranok ale od realnych pouzivatelov

 • @igorkoo  uz to spojazdnil?

 • @avenger1   nebol som s ním odvtedy, ale má mi prísť montovať sklo do kuchyne buď zajtra alebo nabudúci týždeň. potom ti dám vedieť.

 • @lubos_ba  
  @avenger1  
  bol u mňa chalan, len toľko povedal, že
  ak to má povytiahnuté ,zvuky počuť z vonka.Prúdi studený vzduch dovnútra aj keď to má vypnuté. Keď fúka vietor ,tak to riadne počuje v niektorých izbách , podľa toho odkiaľ fúka.
  4stupeň sa dá v pohode aj v noci pustiť a neruší.
  Ale väčšinou to má vypnuté, takže za mňa to má vyhodené peniaze. Ja mám centrálnu ,ide nonstop a neviem si to vynachváliť. Do novostavby a prerábky ak sa dá, určite centrálnu, a túto lokálnu len vtedy, ak to nejde inak .

 • @lubos_ba  tak je to také.. Švagor to má na chate, lebo je riešená ako jedna miestnosť, v ktorej sa spí, varí a aj sedí..... keď sa varí, je tam para a v zime vetrať nemôže, keďže jeho žena hneď frfle ..... počuť to, asi ako ventilátor v kúpeľni ale svoju robotu urobí... vymení vzduch, len mierne ho ochladí.

 • @angel1  má tam dve jednotky alebo jednu?

 • Mna by celkom zaujimalo,ako kolauduju firmy,co stavaju domy na kseft.V inzeratoch pisu podlahove kurenie elektricke,zateplenie 15cm eps,okna asi najslabsie ake su na trhu,predpriprava na krb a veselo kolauduju a predavaju...

 • @avenger1
  Zohnal som si pred pár dňami lacno Prana 200G štandard

  Zatiaľ som ju nenamontoval, len som ju vyskúšal položenú na stole v kuchyni a v noci som ju zobral do spálne.

  Toto sú moje zistenia:
  1. V spálni na najslabšom stupni (tzv. nočný režim) to má hlučnosť podľa môjho mobilu 25 decibelov. Pri vypnutej mi mobil ukazoval 20 decibelov. Takže ju je dosť počuť keď je ticho. Navyše pri zapnutí sa pustí na sekundu na maximálny výkon.

  2. Veľmi otravné, nedomyslene a nepraktické je, že ak ju nemáš zapnutú, tak treba celú "hlavu"/predok rekuperácie zatlačiť dovnútra, aby bola zatvorená a nefukalo cez to. Takže ak ju niekto má namontovanu niekde hore ako je okno, tak nepraktické skákať na stoličku a zatlačiť/povytiahnut to. Ako vravím, zatiaľ ju nemám v stene takže neviem ako veľmi bude cez to ťahať poprípade či tadiaľ ide hluk z vonku.

  3. Určite by som si už nebral najlacnejšiu verziu bez meračov CO2 a vlhkomerov a wifi. Takto sú to len hlúpe dva ventilátory ktorých akákoľvek automatizácia je vylúčená a to hlavne kvôli tomu zatlacaniu a povytiahnutiu hlavy.

  4. Čo sa týka efektivity/účinnosti nemám zatiaľ zmerane. Zmeriam to o pár dní. Snáď ešte bude vonku mrznúť. Ale už teraz sa mi nepozdáva ten výmenník v tom, že namiesto veľa malých otvorov vedľa seba je tam len pár veľkých. Aj keď je výmenník medený, tak neverím vo vysokú účinnosť. Ale toto premeriam a dám vedieť.

  Našiel som podobnú lokálnu rekuperáciu - Klimatronik, ktorá rieši aspoň to vysuvanie a zatlacanie hlavy u Prana. Majú tam elektronicky uzatváranie tých prieduchov a vraj je aj tichšia.

 • @jan45  jednu. A podľa mňa to má zle namontované, resp niečo tam nie je dobre, lebo čo tu čítam, malo by to byť tiché. Jednu tam niečo proste vibruje, keď to počuť

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Naša firma ponúka sádrové a cementové strojové omietky. Na trhu pôsobíme viac ako 25 rokov. Dlhoročná prax nám zaručuje realizáciu strojových omietok
  Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
  Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

  Asex
  Martin
  Predaj a montáž rekuperačných jednotiek a príslušenstva. Diagnostika budov - Blower door test, termovízia, energetický certifikát, poradenstvo.
  Články od našich partnerov
  Radíme pri nákupe: Ako vybrať práčku?
  Chladenie interiéru stojí viac ako vykurovanie, myslite preto na roletové a žalúziové preklady na vonkajšie tienenie
  Dvere Master - precíznosť bez limitov
  Archív článkov od partnerov