Krb/kachle v montovanom dome?

Zdravím, má niekto krb/kachle v montovanom dome? Využívate ho? Rozmýšľame, či to nebude pri tomto type stavby len “na okrasu” 🙂 ďalšia vec, nepredstavuje komín “slabé miesto” vo vzduchotesnosti? diky za názor
Odpovedať
@waflo zdravim mame montovany dom a dali sme si krbove kachle a momentalne vyuzivame naplno. Vykuri nam to cely dom.
Odpovedať
@waflo 100 ľudí 100 chutí, no čo poznám známych väčšinou len na parádu , hlavne ak chodíš denne do práce, na to je prioritne určený ,na kúrenie je to lokálny zdroj bez možnosti regulácie tepla pre celý dom, najteplejšie je vždy pri ňom , do kotla sa čumieť nedá a na kúrenie je najúčinnejší
Odpovedať
Profilova fotka
@waflo Spravny komin so spravne realizovanymi detailami nie je slabe miesto vo vzduchotesnosti. Komin s mriezkou v pate komina je problemom v teme vzduchotesnosti. Zadne odvetranie spaja interier s exterierom bez prekazok a teda nepatri do stavby s rekuperaciou. Krb, kachle - zaruka tepla a svetla za kazdych okolnosti. Teplo, ktore sa nicim neda nahradit. Zvyknem sa pytat: Videli ste rodinu sediacu pred tepelnym cerpadlom alebo pred rodinnym krbom?
Odpovedať
@duzu Pozor, ja krbové kachle permanentne využívam a dajú sa regulovať. Nie vždy musíte riešiť prioritne iba drevo z lesa. Ja mám kachle na pelety, dizajnom sú rovnaké ako na drevo, ale bez problémov si regulujem nielen teplotu, ale i čas.
Odpovedať
Pripajam sa k peleto kachliarom, mam 6kw slim kachle, a kurime snimi denne ked je vonku pod 8°C. Ak je teplejsie ani kurit netreba. a zatial minute len 20 vriec peliet, el. podlahove kurenie sa zopne len v noci ked je teraz chladnejsie na udrzanie teploty, inak kurime len peletami 2x denne 2-3h. Regulovat sa daju takze sauna nehrozi, sice su truchu hlucnejsie hlavne ked sa vypinaju, ale clovek si zvykne.
Odpovedať
@mamato tie regulovať idú tam ide riadiť koľko peliet horí no od nich tiež nevieš rozviesť teplo ináč ako šírením cez volný priestor a regulovať teplo v jednotlivých miestnostiach už vôbec ale zohriať sa dá, ja sa tiež občas ak mám náladu
Odpovedať
@duzu Nie je pravda. Sú teplovzdušné a taktiež s teplovodným výmenníkom. S teplovodným výmenníkom ich vieš napojiť na radiátory alebo podlahovku. Ja to mám na podlahovku v kombibacii s teplovodným kúrením cez kondenzačný kotol. Dnes sú tie kachle úplne inde. Ja mám verziu na wifi.
Odpovedať
@mamato to si ale na začiatku nepísal ak by som chcel vykurovať radiátory dám si kotol do kotolne ten má vyššiu účinnosť
Odpovedať
@duzu Nikto sa nepýtal 😄 . Otázka bola či krb alebo kachle ale nebola ponúknutá alternatíva. My sme dlho rozmýšľali, čo si dať a piecka s výmenníkom na pelety n prišla ako ideálne riešenie. Je to veľmi tiché na rozdiel od teplovzdušnej verzie. Máme Chorvátsku značku Centrometal. Cena tejto zábavky cca 3500€, ale dá sa na to vybaviť dotácia. Teda vtedy sa dala, neviem ako dnes...
Odpovedať
@mamato mám teplovzdušný krb ale nepočujem nič nepotrebujem ventilátor ja to mám viac ako záložný zdroj a hlavne relax a to kúrim el. kotlom, pri vonkajších teplotách okolo 0 mi stačí výkon 2,5 KW a krb má viac
Odpovedať
@waflo my si davame do montovaneho bungalovu 90m2,poloakumulacny krb,krbova vlozka bef(1600eu cca),5kw rohova,vhodna do nizkoenerg.domov,maly vykon.Mal by nam pekne vykurit cely dom podla krbara v pripade potreby.Preto sme zvolili aj akumulaciu aby sme mali salave teplo.Uvidime aka bude realita 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@mv1986 do 90m2 je 5kW malý výkon ?.....krbová vložka za 1.600,-EUR nemá s akumuláciou nič spoločné....ak bude okolo tonová obstavba tak by z toho niečo mohlo byť 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Mame montovaný dom 157m2, krbove kachle 7kW,momentálne kurime 😎 Kachle sme dávali na atmosféru, nie sú primárnym zdrojom tepla.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl možno @mv1986 uviedol maximálny výkon krbovej vložky (napr. ja mám s regulovateľnú 3,5 - 9,0 kW)
Odpovedať
Profilova fotka
Mame v montovanom dome krbove kachle. Využívame ich, keď je vonku pod 5C a je veterno či daždivo. Vtedy je tych 22C vnutri pocitovo akosi menej. 🙂 Inak je to o chvíľu sauna. Kachle tu už boli, keď sme dom kúpili. Jedine čo si myslím, že tie naše 7.5 kW su pre náš dom prisilné. Vykurujene len 70 m2. V prechodnom období radšej prikurime klímou ako kachlami. Ale v mrazivych dňoch sú na nezaplatenie.
Odpovedať
Krb je najdrahsi kus nabytku. Ak bude treba, dokupim kachle...vravel som si. Este treba nebolo...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?