Aký typ vykurovania v montovanom dome aby spĺňal A0?

Ahojte, budúci rok plánujeme stavať montovaný dom so spol. Mirano.. V ponuke majú elektrické vykurovanie Caleo, s použitím ktorého podľa nových požiadaviek na energetickú náročnosť splníme A1. Preto to potrebujeme riešiť inak, aby sme sa dostali na A0. Ide o bungalov 11x11, v strede domu je v dispozícii techn. miestnosť cca 5 m2. Oni nám odporučili teplovodné podlahové vykurovanie s tepelným čerpadlom za cenu 12000 - 13000. Je potrebné v tomto prípade ešte zvoliť aj alternatívny zdroj vykurovania? Ako to máte vy čo spĺňate A0 v montovanom dome a máte obmedzený rozpočet. Resp. ako by ste to riešili... Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
Profilova fotka
Otázka znie prečo tak drahé čerpadlo, a či sa jedná o komplet cenu aj za čerpadlo, výmenník na ohrev vody, podlahové kúrenie, riadiaca jednotka + inštalacia a spustenie. S elektrickým kúrením by nemal byť problém dostať sa na A0 - a s tepelným čerpadlom už vôbec. Ak budete atakovať A0 a dostanete sa do nej, tak by mal mať potrebu na vykurovanie niekde okolo 2300kWh (vrátane ohrevu vody) na celkovú rozlohu, alebo cca 15kWh/m2. Tu by mohlo stačiť TČ o výkone 4-5kW kde ceny nie sú ani z ďaleka tak extrémne ako napríklad pri 16kW a podobne. Hlavne sa vyberá tepelné čerpadlo na základe potreby vykurovania na konkrétnu špecifickú nehnuteľnosť, ak ti tam predimenzovali výkon TČ tak cena 12 tisíc je úplne odveci. Už len jedno z nie najlacnejších možností napríklad toto: https://www.zse.sk/zse-tepelne-cerpad... By malo všetko zvládnuť bez problémov ( samozrejme ešte mínus dotácia na TČ - tento rok sú ale vyčerpané ale to nie je aktuálne podstatné )
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba tak teda pocitajme , 15kWh/m2/rok vykurovanie cca 20 kWh/m2/rok TUV to je do kopy 35kWh/m2/rok a faktor primarnej energie pre elektrinu je momentalne myslim 2,2. 35 x 2,2 je 77kWh/m2m/rok. A0 je pod 54kWh/m2/rok, ja tam teda problem vidim :). A to v pripade, ze naozaj postavi pasivny dom...
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ale tieto údaje nemáme, takže len laborujeme s tým čo tam teoreticky môže byť. Potrebu vykurovania nepoznáme predsa, takže len výstrel do tmy. Predpokladám, že kalkuluješ s výkonom elektrokotla, nie s TČ. Ale aj s TČ to bude ťažko splnitelné, FVe + Solar to spraví ... Otázka je rozpočet. Čakajme na autora.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba ale ty si tu vystrelil do tmy a tvrdil, ze to nebude problem, ja som len na tvojom vystrele ukazal, ze to nebude take jednoduche :). S TC to za tych okolnosti vyjde, Fve ci solar s TC su absolutne vyhodene peniaze.
Odpovedať
@dominik_galaba V tej cene 12000 - 13000 je už kompletné kúrenie: rozvody teplovodného podlahového vykurovania s napojením na tepelné čerpadlo Viessmann, aj so zásobníkom na TÚV. No presný výkon čerpadla zatiaľ neviem, nakoľko zatiaľ projekt nie je hotový. Máme práveže veľmi obmedzený rozpočet, a teda neviem či riešiť popri TČ ešte aj alternatívny zdroj kúrenia (krb). Rovnako si stále viac čítam o tom, že v dífúzne zatvorených stavbách je problém s vlhkosťou, čo je obzvlášť pri drevostavbe celkom problém. No riešiť TČ, rekuperáciu a ešte aj krb je finančne náročné a zdá sa mi to tiež predimenzované.
Odpovedať
@sia272 rekuperaciu ber asi viac menej ako nutnost
Odpovedať
Profilova fotka
@sia272 že v dífúzne zatvorených stavbách je problém s vlhkosťou, čo je obzvlášť pri drevostavbe celkom problém" nejak sa v tom neviem zorientovať, už ste videli difúzne uzatvorenú drevostavbu (ak nie z drevených zbíjaných panelov)
Odpovedať
Profilova fotka
@sia272 že v dífúzne zatvorených stavbách je problém s vlhkosťou, čo je obzvlášť pri drevostavbe celkom problém" nejak sa v tom neviem zorientovať, už ste videli difúzne uzatvorenú drevostavbu (ak nie z drevených zbíjaných panelov) firma , ktorú uvádzate nemá v ponuke drevodomy.
Odpovedať
@jan45 neviem čo konkrétne myslíte. Firma ktorú som spomenula stavia nízkoenergetické, difúzne uzatvorené montované domy a áno, v tom dome som sa bola pozrieť, počas výstavby hrubej stavby. Tejto téme sa venujú aj na blogu, napr. tento článok https://www.mirano.sk/2018/11/19/siga... Keďže ide o difúzne uzatvorenú stavbu tak vlhkosť sa bude hromadiť vo vnútri domu, čo v zime môže predstavovať vážny problém.
Odpovedať
@sia272 Na tej stranke som ani len nedocital prvu vetu clanku, citujem: Parobrzda tretej generácie, ktorá sa postará o nulovú tvorbu vlhkosti,... a hned som ju aj zavrel. To su zvasty velicenstvo ...
Odpovedať
@milan_vt Diskusia bola vytvorená so zámerom poradiť sa s ľuďmi čo sa v danej problematike dobre orientujú. Takže, ak má niekto potrebu komentovať, tak by som skutočne ocenila komentáre s pridanou hodnotou, ktoré v ideálnom prípade riešia hlavnú otázku tejto diskusie.
Odpovedať
https://www.epi.sk/zz/2016-308 Na tejto stranke najdete tabulku zdruzeneho faktoru primarnej energie. Zratajte si dokopy vasu potrebu kWh na m2 na rok na vykurovanie a TUV a vynasobte to koeficientami prislusneho zdroju energie. Pri A0 sa potrebujete dostat pod 54kWh/m2/rok.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@sia272 aku mate projektovanu mernu potrebu tepla ?
Odpovedať
@sia272 TC ano, isla by som po vlastnej linii, a nie cez nich.. Cize vyjde menej aj s podlahovkou.. Rekuperacia nutnost, mozno staci lokalna.. Nech to prepocitaju.. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@sia272 no, ak ste presvedčená, že môj postoj je laický, musíte sa obrátiť na VŠ alebo výzkumný ústav. Ale dobre to napísal milan_vt, nerád kritizujem firmy, ktoré sa tým živia.
Odpovedať
@majkoj tak aktuálne mi projektant poslal tepelnotechnický posudok, celkové straty objektu sú 2502,5W a merná potreba tepla 20 kWh/(m2.a) normalizovaná 46,45kWh/(m2.a) - neviem úplne presne aký je medzi tým rozdiel..
Odpovedať
@majkoj odporučili by ste v tomto prípade TČ?
Odpovedať
Profilova fotka
@sia272 pokial je to v tych cislach co pises tak splnas A0 Ak to spravne chapem.
Odpovedať
@sia272 ak chcete tc tak hladajte lepsiu ponuku, tato je draha na tak maly dom.
Odpovedať
pockat pockat...tato firma splna s el. kurenim caleo A1? Ale to aj s rekuperaciou, ci? Ak ano, tak el. kurenie, rekuperacia, krbova vlozka (pripadne dva kominy s krbovymi vlozkami 🙂 ) by splnalo co?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?