Zvlhčovač a chladič v rekuperácii.

Zvlhčovač a chladič HomeEvap zabudovaní do potrubia. Má už niekto s tým skúsenosť? Funguje to?https://www.ventilationland.co.uk/product/28092/homevap-mvhr-combi-comfort-humidifier-and-cooler.html
Odpovedať
1
2
Aj mňa by to zaujímalo
Odpovedať
@malablska Možno by nám niečo vedel k tomu povedať AERO SYSTEM - v zdravom dome zdravý vzduch®, lebo som si všimol, že už aj oni to majú v ponuke, len ako pozerám je momentálne neaktívny.
Odpovedať
@ruren vyzera to zaujimavo. O chladiacom ucinku sice pochybujem, aj ked ochladenie privadzaneho vzduchu v lete by bolo fajn. To zvlhcovanie by som privital, ale nvm ci by som nemal obavy z plesni a pod. Pozeram, ze len filter je tam za cca 200 libier a menit ho treba kazde 2 roky. Ozelelby som to asi, ak by to bolo ozaj bezpecne a efektivne.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren mam aktivnu rekuperaciu s rovnakym vykono na podlahovu plochu 140m2, co sa tyka chladenia, tak da sa s tym ochladit len pocitovo , realne konstrukciu to nevychladi, ale bohate to staci, teda ak sa v lete po zapnuti chladenia znizi vlhkost v miestnosti tak prichadza pocit ze je chladnejsie, co sa tyka zvlhcovaca, tak to by sa dalo aj na kolene nejak urobit nejake rozprasovanie do potrubia na casovac, plesni by so sa neobaval, nieje dovod. ale toto mi pride ako predrazene riesenie
Odpovedať
@jblaze Na kolene asi tazko, jedine, ze by si prisaval vystup z nejakeho zvlhcovaca. Rozprasenie nestaci, nechces rosu ale nasyteny vzduch, cize nieco v style ultrazvukoveho zvlhcovaca, minimalne.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix moze byt neskusal som to, ale viem ze odparom sa vzduch dokaze nasytit vodou, v kupelni mam po srpchovani slusnu vlhkost uz len to dostat tam kde treba nie? 🙂
Odpovedať
@jblaze To je strasne malo, hoc sa to zda ako mrte vela pary. Ked to rozprasis do 400-500m3 vzduchu, je to prd do Sumavy. Vyvar deci vody v hrnceku do sucha, kolko to trva a kolko energie minies. Tadial cesta nevedie 🙂
Odpovedať
@pistikus Tak to som akosi prehliadol tu výmenu po 1,5-2 rokoch. Obidva filtre by to bolo okolo 370€ pri každej výmene. To sa neoplatí.
Odpovedať
@ruren ja som sa o ten zazrak od Comair kedysi zaujimal, kedze mam od nich Hruc 300-ku. Ale ked mi to nacenili tak som mal pocit, ze si zo mna robia prdel.
Odpovedať
Ja som pisal sem, http://rekuperacia-vetranie.sk/zvlhco... , pytal som sa na cenu zariadenia, mame suchy vzduch, ak sa dostaneme na 30% tak sme dobry, ak nebude suma zavratna idem do toho.
Odpovedať
@janopopovec daj vediet potom
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix ked som lakoval s kompresorom v obyvackokuchyni vystriekal som asi 2 dcl laku, a bolo v miestnosti obrovska vlhka hmlovina, tak isto ked malujem steny, tak vydzabem 2 litre farby a v dome rapidne stupa vlhkost, urcite sa to da, ja by som namontoval cerpadileko na casovac alebo nejaku inteligenciu, vodu by to lialo na filter, mozno by lepsie fungoval aj mokry filter, a zaroven sa umyval zvysok vody by odtekalo do odtoku na kondenz v rekuperacke, , aspon na moje je v kazdej komor odtok na kondenz
Odpovedať
Článok sa načítava...
@janopopovec Pozeral som nedávno cenník na Comair. Taký hydrobox okolo 5000€, keď si dobré pamätám.
Odpovedať
Takú cenu ma na svojej stránke Comair Slovensko potrubný zvlhčovač vzduchu HIGROPLUS+ HG+250 potrubný zvlhčovač do 250 m3/h € 5 199,00 HG+500 potrubný zvlhčovač do 520 m3/h € 6 399,00 @janopopovec Ale neviem, či to je totožné stým, čo si tu dal ty. Daj potom vedieť.
Odpovedať
Ja mam myslienku, do vzduchotesneho boxu ulozeneho za filtrom rekuperacie na privode vzduchu domu osadit zvlhcovac, bud ultrazvukovy alebo podla mna lepsia volba, diskove rotacne, funguju na principe prirodzeneho odparu vody z diskov, ktore su ciastocne ponorene v nadrzi s vodou a rychlost odparu sa reguluje rychlostou otacania tych diskov. Do boxu 2 diery - jeden na elektricky kabel, druhy na externu nadrz vody. Vacsina zvlhcovacou funguje sposobom, ze v nadrzi na vodu je ventil dole ktory udrziava stale tu istu hladinu vody vo zvlhcovaci. Navrtat tu nadrz zhora, priviest tam hadicu, cez spojku tesne napojit, hadicu vyviest von z boxu a napojit tam nejaku velku nadobu, hadicu priviest cez vrchnak a nadobu osadit hore dnom. S ventilom na hadici, ktory sa zavrie pri naplnani nadoby a opat otvori pri jej napusteni. Do toho vzduchoveho boxu bude prichadzat vzduch, ktory dnu zabudovany zvlhcovac nasiti vlhkostou a bude pokracovat dalej do domu. Su zvlhcovace aj s automatickym spustanim podla nastavenej vlhkosti, tam sa pohravam s myslienkou nejakeho externeho vlhkomeru, osadeneho v rure napr meter za boxom, ktory by vedel regulovat intenzitu zvlhcovania, popripade osadit vlhkomer do obyvacky a nastavit to aby zapol zvlhcovanie pri poklese na 40% a vypol pri 50%. Lacne, jednoduche, ale kedze nie som elektrikar, neviem ci sa da dorobit aj ta regulacia, pripadne demontovat vlhkomer priamo zo zvlhcovaca, nadpojit kable a instalovat ho do rury dalej. Ak by to slo, bolo by to idelane riesenie, kedze box by bol permanentne zavreny, z jednej stany privod rekuperacie a z druhej vyvod dalej do izieb, voda by sa dolievala len do externej nadrzky, hadicou by stiekla do zvlhcovaca a v pripade pouzitia zvlhcovaca s rotacnymi diskami by nehrozili ani plesne a celkovo, myslim ze tam by plesne nevznikali, kedze vlhkost v potrubi by bola max 50%
Odpovedať
@ruren 5k€ ? Tolko za to urcite nedam, priorita su litiovky ku FVE.
Odpovedať
@janopopovec toľko za zvlhčovač?dám zohriať trochu vody a vlhkosť na pol dňa, kde sa varí je vlhkosti dosť
Odpovedať
@duzu V popise produktu je odhad spotreby vody za rok 25m³, tolko varenim nedas. A bral by som totu cenu za automatizovane riesenie, ak by bola s aroma davkovacom.
Odpovedať
@janopopovec pre aký objem domu?toľko vody ročne ozaj 2-ja neminieme, doma mám odparovače na radiátore tam stačí l na 2 týždne, to s varením či kúpaním sprchovaním a polievaním rastlín stačí na to aby bola rel vlhkosť 40-50%, pri 22 st
Odpovedať
2x120m², dole vyska 2,5m hore 3,1m, minus garaz . Momentalne u nas 25,2st , vlhkost 26,5%, ked ide zvhlcovac v kuse tak 31%. Chcel by som to vyriesit tak aby som s tym nemusel narabat a dozerat na to. 5k€ je vela. Baterky maju vyssi prioritu.
Odpovedať
@duzu Ty máš trochu mylnú predstavu, že pár dl vriacej vody ti nejak pomôže upraviť vlhkosť v dome. Mne ide nonstop v obývačke ultrazvukový zvlhčovač s náplňou 4,5 l vody a je problém dosiahnuť aspoň 42% vlhkosť pri teplote 22-23 °C. A to jedná náplň vydrží 12 hod. V spálni mám druhý, trochu menší 3 l a tam mi na jedno naplnenie udržuje 45-50 % vlhkosť dva dní, ale v spálni mám teplotu nastavenú na 19°C. Tak si to zrátajme: za dva dni zvlhčovače spolu spotrebujú 21 l vody, aby sa udržala relatívne primeraná vlhkosť v dome. Tak že zabudni na tvoj hrniec na variči.
Odpovedať
@janopopovec V tvojom prípade by to bolo 6400 €
Odpovedať
Profilova fotka
@kemino urcite tam skor ci neskor vznikne problem s hygienou. Minimalne raz za mesiac by to xcelo vydezinfikovat nadrzku, a po vykurovacej sezone vypustit a vycistit.
Odpovedať
@abobo to ano, v nadrzi ano, ale to je najmenej vycistit to raz za mesiac, aspon pre mna.
Odpovedať
@ruren nemeriam predstavu ale realitu a tá je v každej domácnosti iná,vlhkosť záleží od viacerých premenných,najviac od počtu členov, veľkosti priestoru,teploty a fungovanie v domácnosti od toho spotreba vody a tak niekto musí zavlhčovať a niekto opačne odvlhčovať aby dosiahol požadovanú r. vlhkosť
Odpovedať
@janopopovec ty máš ale haciendu a tam sú iné náklady na všetko, ak máš na taký dom máš i na náklady a je ti 3 koľko čo stojí, niekomu stačí minimalistické zariadenie, a niekto zas max,priestor na naháňačku i skrývačku, a uloženie kopu predmetov na ktoré sadá prach, niekedy sa hovorilo o správaní, čech ak mal 3platy išiel na dovolenku, slovák staval dom, američan má v každom čase vždy iný na inom mieste, zoberie 5 slivák a je v inom
Odpovedať
@duzu Asi ti ušlo. že sa bavíme o domácnosti, kde je nonstop 24 hodinová výmena vzduchu a nie o nejakých zaplesnutých nevetraných priestoroch.
Odpovedať
@ruren nebásni
Odpovedať
Dnes poslali cennik. 😉
Odpovedať
@duzu Ale neprehanaj, kazdy dedko /babka z pred 30 rokov ziju v starej kocke ktora ma vymeru 200m²a viac, nemozem za to ze dnes stavaju prizemne bungace do 100m2 a potom tam ziju jak sardinky. Naklady za dom a byvanie nemusia znamenat nic ak mas technologie. No ak da niekto elektrokotol lebo mu projektant napisal na papier je to jeho problem. My sme za holodom dali 142€ co nemyslim ze je brutal na tu plochu, tiez mame len hypo ako kazdy iny.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?