Vykon Fv na dome

Dobry den, mal by som otazku ohladom fotovoltiky na dom, mame rocnu spotrebu +-9000kw, FV planujem 6.34kwp,strecha skoro ideal juh-juhozapad sklon cca 25st. okolie Trnavy.Plyn nemame, vsetko ide na elektriku. Otazka znie ci mam ist do mensieho vykonu fv, alebo ostat pri tomto co sa mi max. zmesti na strechu?
Odpovedať
@martinbu max co sa ti tam zmesti a zabudni na to, ze to niekedy rozsiris, max vymenis za efektivnejsie panely ak vobec, lebo furt ich nafukuju na velikosti, ze nie su namontovatelne na roztec montaznych profilov. Treba to spravit raz a poriadne aspon 10kWp.
Odpovedať
max co sa zmesti
Odpovedať
@martinbu daj si 6.34 ako pises. Dost pomoze na vykrytie vlastnej spotreby.
Odpovedať
Vdaka za rady, max je tych 6,34kwp.Este mam otazku na elektromer, mame uz nejaku dobu ten inteligentny, vid foto a treba aj ten menit ci tam staci podat ziadost a len prehrat software? Inak mam ponuku na panely canadian solar a menic huawei sun2000+wifi dongel a smartmeter
Odpovedať
@martinbu budes riesit fyzicke baterky, alebo virtualnu baterku? Ide o ongrid system alebo hybrid prip. ostrov? Okolie Trnavy, asi nemavas caste vypadky siete?
Odpovedať
Da sa povedat ze bez vypadkov, iba planovane odstavky, fyzicke baterie nie, virtualnu ano od zse, bude to on grid
Odpovedať
@martinbu tak chod do toho. Jedine obmedzenie je ze ak by si raz xcel baaterky, tak mozes len luna baterky a musel by si doriesit aj backup... Ale inak to vyzera ok
Odpovedať
Este by som mal jednu otazku. Da sa vybavit ziadost o pripojenie maleho zdroja u distribucky popredu, tz ze ked pridu montovat uz bude schvalena, samozrejme s papiermi od dodavatela a to iste s virtualnou bateriou u Zse?
Odpovedať
@martinbu Firme, ktorá nám realizovala FV, som dal splnomocnenie. Ku žiadosti o malý zdroj dávali: situačný plán, splnomocnenie, schéma zapojenia, technická špecifikácia panelov. Podávali ihneď po realizácii.
Odpovedať
@martinbu to aj musis mat dopredu. Ak by si nebodaj dostal zamietave stanovisko? To by si potom asi ziadnu VB nevyuzil. Len na svoju spotrebu a pripadne fyzicka bateria.
Odpovedať
@mmjoy99 Na toto som sa pýtal vo firme. Ešte sa nestalo, že by dostali zamietavé stanovisko (nehovorím však, že by sa to stať nemohlo).
Odpovedať
@roberto1923 Ahoj, kto Vam robil? A ako ste boli spokojni?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mmjoy99 A ako dopredu dilozis projekt a reviznu spravu na nieco,co este nie je?To ako keby si kolaufoval dom este pred tym ako ho postavis.Ved co ak ti ho neskolauduju,to sa ti neoplati potom stavat 🙂
Odpovedať
@marcel714 - ziadost o pripojenie sa zadava ako prve (tam dolozis nejake nacrty, predbezny projekt, technicke info), distribucna spolocnost vyda stanovisko, na zaklade tohto stanoviska zrealizujes montaz, spravis reviziu, doplnis k tej ziadosti, distribucka ti posle zmluvu, tu podpises, vratis im, oni ti ju vratia podpisanu, a nasledne (ak treba) pride k vymene elektromeru a spusteniu fve (alebo jej odblokovaniu, ak ides v obmedzenom rezime). Ked uz mas rad prirovnania, na dom dostanes stavebne povolenie, kde su urcene kryteria ktore musis splnit, ak ich splnis, stavbu skolauduju.
Odpovedať
Profilova fotka
@martinbu všetky doklady, teda žiadosť o pripojenie malého zdroja sa podáva až po montáži fotovoltiky a vypracovaní revíznej správy. Odfotil si elektromer, ale neodfotil si jeho tipové označenie. 4Q sa dáva od SANXING-u SX5A2-SELS-04-0GP123-1 Fotovoltiku daj na strechu koľko sa vojde, na spotrebu okolo 9 a viac MWh, treba už via ako 7-8 kWp systém. Daj tam už rovno 10 kWp ak máš na to peniaze, spotreba pôjde vždy len hore, klesať nebude - ak tam budeš bývať.
Odpovedať
Dakujem Vam vsetkym za rady, na strechu sa zmesti tych 6,34 plus dalo by sa este po 2 panely na juhovychod, blizsie k vychodu a severozapad ale to by sa nevyplatilo kedze na jedny by svietilo len doobeda a na druhe zasa len poobede. A k tej virtualnej baterii od zse co budem potrebovat? A este jedna otazka na pripravu TUV z prebytkov, zohrievam to elektrokotlom 3f,je k tomu potreba aj wattrouter ci take daco? Ci staci len naplanovat spustenie elektrokotla v urcity cas ked fve bude v prevadzke? K tomu pripojeniu som nasiel toto. Vdaka👍
Odpovedať
@martinbu naplanovat spustenie samozrejme mozes. Otazka je ci vies docielit ze v ten cas ti bude fve vyrabat tolko co zozerie bojler. Wattrouter toto riesi, avsak je to len pre tento 1 ucel. Cize ak si to vies naplanovat v case ked fve vyraba aj inym sposobom, tak preco nie, aj bez wattroutra.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, zaujimalo by ma aspon priblizne aky vykon Fve riesit ? Strechu mame Ackovu otocenu skoro uplne na juh (plocha 5x20metrov) takze priestoru je doooost 😇 Dom je komplet a iba elektricky. Realne to vyzera na spotrebu cca 12MWh za rok (z toho cca 9MWh je kurenie elektrickou podlahovkou) Kedze fve aj tak neutiahne kurenie cez zimu tak v podstate ma zmysel tiesit nejaku silnejsiu ? Alebo dat proste len tak aby poriesila beznu spotrebu mimo kurenia?
Odpovedať
@zipsuliak Ahoj, uvažuješ s akumulátorom alebo bez? V zime, časť jesene a jari a v noci z toho asi veľa úžitku nebude podľa mňa.
Odpovedať
Profilova fotka
Jo to som zabudol dopisat, bez bateriek , len VB 😇
Odpovedať
@zipsuliak tak maximum pre maly zdroj je 10kWp. S VB je to vselijake - je to sluzba ktora ma dnes nejake podmienky a zajtra ich moze mat ine. Poviem ako to vidim s Magnou napriklad kde som ja. U nich je podmienka mat ich 4T kde nie su regulovane ceny. Od 1.1.2023 tam zvysuju ceny. Ak mi teda FVE nepokryje rocnou vyrobou moju spotrebu, tak budem nakupovat drahsiu elektrinu vacsinu dna (okrem noci). A zaroven tie casy 6-9 a 19-22 kedy ju budem nakupovat drahsie tak ci tak. Tym som chcel povedat len tolko ze naddimenzovat ju prilis nema zmysel. Aj u ZSE je to tusim (teraz) ze do VB mozes odlozit do vysky spotreby.
Odpovedať
@dominik_galaba Ahoj, bol som pozret ten elektromer a je to presne ten typ co si napisal, cize by mal byt 4Q...Treba ho neako aktivovat aby meral aj co pojde do siete ci uz je tak nastaveny z vyroby? Dufam ze tym padom budu vybavovacky v kratsom case ako bez 4Q elektromeru🙏
Odpovedať
@mmjoy99 Pokial mam dobre info tak je to do vysky 1,5 nasobku rocnej spotreby u ZSE
Odpovedať
@mmjoy99 Je to presne ako si popisal, najprv ziadost, potom montaz👍
Odpovedať
Profilova fotka
@martinbu tak to máš zlé info, prebytky si môžeš kumulovať maximálne do výšky ročnej spotreby odberného miesta 😉 Elektromer podľa všetkého už môže byť kvadrantového typu, viac informácií ale dostaneš u svojho distribútora elektrickej energie. Akékoľvek činnosti vykonáva distribútor. Po žiadosti, dodaní potrebnej dokumentácie, akceptačnom procese, prídu vymenia alebo upravia a budeš fungovať.
Odpovedať
@martinbu do 1,5 násobku môžeš len odovzdať, ale na zápočet len do ročnej spotreby, takže naviac dávaš zdarma a to asi nikto nechce
Odpovedať
Profilova fotka
@martinbu ako píše @duzu, treba rozlišovať koľko môžeš, a koľko ti dodávateľ na základe podmienok zmluvy vyplatí. V ZSE je jediný strop - ročná spotreba domácnosti, ak máš domácnosť s 2 500 kWh, načo budeš trepať na strechu 10 kWp ktorý vyrobí 11 MWh ? rozumieš. Nemyslím si ale že je nejaký limit koľko môžeš poslať do siete (čo sa týka objemu), koniec koncov ak nejaký zdroj výroby dostal v minulosti kapacitu od distribútora, tak sa to už v budúcnosti nezmení, takže je to len o tom čo chceš a či si nepredimenzuješ FVE do takého stavu, že ťa bude škrtiť Virtuálka na objeme spotreby. SSE má limit max 2 000 kWh bez ohľadu na spotrebu, čiže také nemastné neslané, asi vychádzali z nejakej štatistiky, ktorá je ale v rámci ich územia veľmi slabá (môj názor), keďže povolili prifázovanie až od 15.3.2021 a fotovoltík pribúda, takže relevantné dáta možno o rok dva.
Odpovedať
@zipsuliak Mal som pocit, že Ty vieš presne, čo chceš 🙂 ja to vidím takto: 1. vykašli na FTE, je aktuálne kvôli veľkému dopytu predražená, chýbajú komponenty, čaká sa na montáž aj 6-9 mesiacov 2. mám obdobnú spotrebu, všetko na elektrinu atď. Na strechu som dal 1 fázové riešenie, menič GW 3648 EM - lebo iný minulý rok skladom u môjho zhotoviteľa nebol, FTE 4,5 kWp. Od júla do Júla mi to vyrobilo 5 MWh. Využívam VB, veľa cez deň vieme spotrebovať, takže ročná úspora je na úrovni 600 euro. Návratnosť ak sa nič nezmení je za 6 rokov. 3. môžeš predimenzovať FTE, daj si aj 10 kWp, 3f menič. Je to podstatne drahšie riešenie, ktoré ovplyvní návratnosť. Tu si kladiem otázku: ak nebude VB, alebo si ZSE zmyslí, že bude vykupovať miesto poskytovať službu VB, čo to spraví s návratnosťou? Ak ale chceš kúpiť elektroauto v období do 5 rokov, tak choď do tejto zostavy. Si fotograf, v noci fotíš svadby a žúrky a cez deň sa Ti auto pekne nabije 🙂 Ak máš dostatok peňazí a času, tak eauto je dobrá voľba. Závisí aký máš budjet, koľko chceš do toho vložiť, a či si ekofašista a roíš to z presvedčenia alebo len v rozumnej miere chceš využívať slniečko, čiže cena / návratnosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@melleus chcel som 3f 8kwp len potom mi doplo presne toto ze ja sice mam spotrebu okolo 12MWh na baraku ale realna spotreba pocas dna je za rok 3MWh a zbytok je podlahovka ktoru proste z FVE aj tak neuzivim… A preto ma zaujima ci by nebolo vlastne rozumnejsie namiesto drahej 8kWp ist do dajme tomu 3 kWp co pokryje beznu spotrebu a usetrene peniaze hodit moooozno do baterie (ale tu tiez netusim ci ma zmysel tiesit bateriu pri tak malej FVe ) alebo to nechat bez baterie ako som planoval od zaciatku… 🤔🙈 Cim viac nad tym rozmyslam tym viac sa v tom zamotavam 🙈🤣
Odpovedať
@zipsuliak keby si mal TC na kurenie a klimy na chladenie, nebodaj bazen, tak by sa ti oplatila FV, ked nemas ani ani ani, tak ti je zbytocna, lebo neminies energiu v lete a tie super efektivne kable v zime nepotiahnes ziadnou FV.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?