Elektrina od SPP alebo ZSE?

Profilova fotka
Dobry den. Byvame vo velkom byte (200m2) a mame podlahove kurenie na elektrinu. Dodavatel je ZSE (DD5). Byvame tu 3 roky a tento rok nam prvy raz zdvihli zalohovu platbu zo 168 eur za mesiac na 207 eur za mesiac, hoci spotreba bola viac menej rovnaka. Zvazujem, ze prejdem k SPP, ale este predtym sa chcem poradit tu, lebo akonahle sa obratim na SPP, uz sa ich asi nestrasiem a budu mi vyvolavat 🙂 Oplati sa pri takej vysokej platbe, aku mame, uz zvazovat zmenu dodavatela? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@erienka zníži sa ti spotreba keď zmeníš dodávateľa ? Cenu ti mohli dvihnúť z dvoch dôvodov: 1. buď ste mali nedoplatok na vyúčtovacej faktúre a ten nedoplatok chcú do budúcna eliminovať navýšením preddavkových platieb 2. 1.1.2020 bola zmena VOP-C, to znamená, že cena elektriny išla hore - ako každý rok - tvoj dodávateľ ti dvihol preddavkové platby pravdepodobne kvôli tomu, aby ste nemali veľký nedoplatok. Pokiaľ si myslíš, že svoju spotrebu dokážete ukočírovať tak, aby vám stačili pôvodné preddavkové platby (tie pred navýšením), tak požiadaj o zníženie emailom alebo osobne. Predpokladám, že si mala spotrebu medzi 12-13mWh za rok. Takže tarif máš OK. Mrkni sa, či všetko pracuje správne - či máš vo VT maximálne 10% z NT (spotreby). Pokiaľ je tam viac, treba to riešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba dakujem za odpoved, necakala som tu takuto fundovanu odpoved🙂 Ano, mas pravdu, bol tam (mensi) nedoplatok. Ale povedali mi, ze ak chcem, mozem si zalohu znizit. Ponechala som ju ale pre istotu vyssiu - radsej dostat v juni pripadny preplatok ako doplacat nedoplatok. Za rok sme mali spotrebu 15,6mW. Co sa vsak tyka tvojej poslednej otazky, ak som ju teda spravne pochopila, VT cini 20 % z NT. Treba s tym nieco robit?
Odpovedať
Profilova fotka
@erienka je to OK - čo sa týka VT. (ak by bolo napr. NT 12 tisíc a vo VT 3,5 tisica tak tam by bolo co zlepsit. Takto je to stale v norme - v zaklade domacnost ma spotrebu aj pocas VT. Samozrejme voľba je vždy na tebe, dodávateľa môžeš zmeniť, ale na spotrebe ti to nič nezmení. Takže si OK, radšej maj rezervu ako na vyúčtovačke doplácať povedzme 200€, to bolí viac 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba dakujem PS: az teraz som zistila, ze som to zle vypocitala, a VT je 2% z NT, nie 20% . Asi sa musim vratit na ZŠ
Odpovedať
@erienka podľa of stránky z vlády boblo do pol roka evidovaných 18 dodávateľov silovej elektriny, na stránke www.vyhodnaenergia.sk sú takmer všetci + výber ak sa tam zaregistruješ, dlho bola kalkulačka na prepočet spoľahlivá , kontroloval som pred rokom a už nebola presná, , no aspoň je tam odkaz na každého dodávateľa a najvhodnejšieho dodávateľa si nájdeš na stránkach podľa svojho odberu ináč je vždy výhodnejšie ak sa platí nižšia záloha a na koniec doplácaš, máš tak vlastne pôžičku bez úroku
Odpovedať
Nemozete si tam tie preddavky nadstavit podla seba?
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu dakujem, idem vyskusat tu stranku. Ten napad s nizsimi zalohami - to uz je na mna privysoky level financnej gramotnosti 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu aha, uz som to pochopila. No ano, teoreticky by som mohla tie usetrene peniaze pri znizenych zalohach zatial investovat
Odpovedať
Pri alternatívnych dodávateľoch môžte ušetriť na cene silovej elektriny, ktorá tvorí menej ako polovicu celkového účtu. Sama si viete spočítať, či sa to oplatí. Samozrejme čím vyššia spotreba, tým vyššia možná úspora.
Odpovedať
Ja ti to poviem tak: elektrinu od elektrikára, plyn od plynára, rožky od pekára a topánky od obuvníka... Vsjo jasno. :-D
Odpovedať
@milos35 toto platilo niekedy ked neboli veľké centrá a cena všade rovnaká, no dnes nakupujem jeden a ten istý tovar tam , kde je najlacnejší, tak už nemám účet v SLSP, telefon od telekomunikácií, elektrinu od jediného dominantného, dnes máš na výber, niekedy si mal všetko dané
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?