Novinky v sortimente pre rok 2016

Dobry den priatelia, dovolte mi privitat vas v mene spolocnosti Xella aj tento rok na tomto fore. Od poslednej diskusie sme pre vas vsetkych fanusikov rozumneho stavania obohatili sortiment o dalsie produkty a postupne si ich mozme predstavit. Prajem pekny den a uzitocne straveny cas TH
1
2
Nova tvarnica Ytong Lambda YQ hr 375 450 resp 500 mm http://lambdayq.ytong.sk/#
technicke informacie http://www.ytong.sk/sk/content/tepeln...
informacie o novinkach http://www.ytong.sk/sk/content/newsle...
@tomas_ytong pise sa tam: "Vhodná pre nízkoenergetické i pasívne domy bez dodatočného zateplenia" Je to podlozene nejakymi vypoctami? Pochybujem 499 mm hruba YQ tvarnica ma R = 6.02, co nie je vhodne skoro ani na nizkoenergeticke stavby. Tu sa snazi Ytong silou mocou nieco propagovat, ale tade cesta nevedie...
@tomas_ytong pri obvodovej stene mám R=10 a aj napriek tomu som ledva vošiel do pasívneho štandardu. Navyše mám jednoduchý tvar domu a primerané izolácie podlahy a strechy. Neviel si to predstaviť s obvodovou stenou kde R=6,02
@tomas_ytong zdravim, ma nova tvarnica S12-2000 vnutorne dutiny? (kvoli hrubke asi nie, pytam sa len pre istotu). pripadne ak by sa nasiel technicky list, dakujem...
Profilova fotka
@tomas_ytong @mr79 je pravda ze Ytong bez zateplenia to splna iba v tedy ak sa tam da este "termo" omietka a aj to s odretymi usami kedze sa tam asi pocita s hodnotou R DRY 6.45 :) @jaro113 to si nepresiel pre celkove straty budovy ale ytong je obvodove murivo a tam je norma tusim U=0.15(R=6.66) pre okno je U=0.6(R=1.6) a pre strop U=0.1(R=10) ibaze tam nikde niesu teplne mosty tvary budovy a podobne veci takze preto sa tej izolacie dava viac :)
Profilova fotka
narazal som na pasivny dom kedze tam maju ze je vhodny pre pasivne stavby nie na nizkoenergeticky pri nizkoenergetickom teda od 2016 su tie hodnoty ine a tam to ytong murivo splna Stena U0.22( R4.54), okno 1.0( R=1) a strop 0.1( R=10)
@sappa ale ja som prešiel. Píšem len že s takouto perfektnou tvárnicou to je veľmi ťažké dosiahnuť pasívny štandard.
Profilova fotka
@jaro113 prepac zle som to precital ...
@benco S12-200 ma hrubku 70mm diery nema. taktiez diery nema S20-2000 hr 250 aj 150mm vzdy je ale lepsie pred objednanim sa informovat
@tomas_ytong myslim ze citas tu temu, ked si odpisal na otazku az po mne. Vedel by si mi vysvetlit ako sa to mysli s tymi pasivnymi domami? Je to klamliva reklama - vela oviec na to naleti a potom sa budu rozhodovat s cim dodatocne izolovat 50 cm hrubu stenu. Vies mi to vysvetlit?
Článok sa načítava...
@mr79 obvodovym murivom unika len cca 10% strat energie, samozrejme v zavislosti od faktoru tvaru objektu, ci je prizemny alebo poschodovy. riesit len tepelny odpor stien v domneni ze z toho spravim passiv je samozrejme nespravne. najvacvsie straty su vetranim - ci uz riadenym alebo neriadenym na urovni cca 40% a cim je tepelny odpor obalky vacsi tym je aj tento podiel vacsi az k urovni 50-60%. cize technologia je dolezita ak to mame riesit. ina vec je navratnost, poruchovost zariadeni ako aj ochota v takom dome byvat. ale to je tema velmi velmi bohata
Priatelia, vdaka za diskusiu, zajtra pokracujeme v zaujimavych temach Vas Ytong Team
@tomas_ytong tepelne straty 40% pri riadenom vetrani? :)
@horsey Jasne, ked otvaras okna neriadene tak 50% a ked riadene tak 40% :-). Ale ked pouzijes riadene vetranie (viac sa mi paci strojove vetranie) s rekuperaciou tepla, to je uz ina kava. Ale teraz vazne, ak Tomas vazne porovnava strojove vetranie, ludovo nazyvane "rekuperaciu" s otvaranim okien a dava ich pritom na jednu uroven, tak by si mal co to dostudovat.
@tomas_ytong to je pekna kravina. Ze len 10%. Ak je to 2-poschodova budova s podorysom 10x10m a na vysku ma 6m, tak cela obalka domu ma 440 m2. Nech maju okna a dvere cca 40m2 tak obvodove steny maju 200m2, teda cca 45%. Strop zabera cca 23%, tak isto aj podlaha. Ak strop a podlaha budu izolovane lepsie ako steny, bude strata prestupom tepla cez obvodove steny cca 40% strat prestupom. (Strop R=10, okno U=0.7)Pri pouziti rekuperacie je strata prestupom podstatne vacsia ako vetranim. Takze povedat ze cez steny je strata len cca 10% je uplne zavadzajuce a poviem to rovno: sproste klamstvo. Pri bungalove napr. co mam ja, 16,5x10,80 a oknach 30m2 je pomer stien len cca 25 %, ale keby boli s mensim R ako strop, tak opat bude strata vacsia ako 10%. Mimochodom mam blizko pasivu a to mam steny R=10.5, strop R=16, a rekuperaciu.
@tomas_ytong Aj my sme stavali dom z YTONGU a môžem povedať ,že je to jeden z najlepších stavebných materiálov na stavbu rodinného domu. Chcem ale podotknúť ,že píšem a stavebnom a nerozoberám ostatné vlastnosti tohoto materiálu. Pokiaľ ide o tepelnú izoláciu domu tak túto úlohu prenechám radšej izoláciám na to určeným.
@tomas_ytong takze nejaky podlozeny argument o moznosti pasivneho domu a nie rozpravku ze cez steny to je len 10% strat? Je to akurat tak klamliva reklama!
prikladam 2 grafy kde je zobrazeny vztah potreby tepla na vykurovanie a tepelneho odporu steny a) pre domy s priazdnivym faktorom tvaru b) nepriazdnivym faktorom tvaru z tychto grafov je zrejme ze na potrebu tepla ma vacsi vplyv tvar objektu ako tepelny odpor steny. Tiez Vam davam do pozornosti clanok ktory vysiel v Eurostave c. 1-2/2016 (Nové tepelnotechnické požiadavky na výstavbu budov platné od 1. 1. 2016)
@robo_ytong Tie grafy nemaju vypovednu hodnotu. Jednak su to grafy potreby energie a nie potreby tepla co je rozdiel! Toto sa da tak pouzit pri vypocte Primarnej energie ale nie pri potrebe tepla. Co je priaznivy a co nepriaznivy faktor tvaru budovy v tychto pripadoch? Ak sa nieco takeho zverejnute - teda R steny - nemali by tam byt zverejnene aj ostatne parametre budovy? Ako je R stropu, R podlahy, U okna (plus kolko % okien z celej obalky) Povedzme si rovno rodinne domy sa pohybuju s faktorom tvaru cca medzi 1 az 0.7 (poschovy dom 10x10 - 6m vyska ma faktor 0.73, bungalov 16x10 - 3.5 m vyska ma faktor 0.9. Mensi faktor budu mat samozrejme viacposchovove (vyssie ) budovy - tam narasta objem rychlejsie ale obalova plocha podstatne pomalsie - napr. 30x20 - 36m na vysku bude mat faktror: 0.22
@mr79 jednopodlažné domy s obdlznikovým podorysom majú hodnoty blizko 1. Pokial by mali clenity podorys s roznymi odskomi mozu mat FT aj 1,3 - 1,4. Tie grafy pokial niekto chce pochopit maju dostatocnu vypovednu hodnotu. Boli posudzovane 2 domy, kazdy v 3 variantach (vid legenda, zmena bola vo vykurovani a vetrani). Snahou bolo ukazat ze zvysovanie tepelneho odporu na hodnotu viac ako cca 5 - 6 nema realny vyznam nakolko uspora medzi tep. odporom 5 a 10 je cca od 2,5 - 7 kW... co ked si prepocitate na peniaze zistite ze za rok usetrite "50 €" ale investicie do zateplenia budu podstane vyssie.
Dakujem Vam za Vasu ucast a prispevky v diskusii. Zajtra budete moct pokracovat s dalsim kolegom
@robo_ytong Dnes sa clenite podorysy vobec neriesia... V tomto pripade mohla byt uspora 2.5 - 7 kWh/m2 za rok. Otazka ale je - za aku cenu sa da dosiahnut R=5 s YQ tvarnicou a za aku cenu sa da dosiahnut R = 10 s obycajnou tvarnicou s hrubkou 25 cm a na to 25 cm sedeho EPS(len EPS ma odpor R=8). Neviem kolko stoji ta YQ ale lambda+ 450 stal m2 s DPH 54,38, takze YQ bude drahsia. Obycajna P4-500 PD 250mm stoji m2 33 Eur. m3 sedeho EPS stoji cca 60 Eur, takze 25 cm bude 15. Takze YQ bude stat m2 viac ako 54 Eur, ( a bude mat R max 6) alebo druhy variant bude mat cenu 48m2 a bude mat R cca 10. Takze nevidim zmysel v YQ s hrubkou 499 ci inou.
@mr79 Jednovrstvove murivo urcite nemoze konkurovat vysokym tepelnym odporom zlozenych stien, ani nie je urcene pre vsetkych. Je ale mnozstvo stavebnikov, ktori polystyren na svojej fasade mat nechcu. Tepelny odpor na urovni 5-6 je hranicna hodnota po ktoru ma zmysel realizovat jeho zvysenie. Kazde dalsie zvysenie tejto hodnoty neprinasa take uspory pri prevadzke, ako aj ukazuje graf vyssie.
@robo_ytong @slavo_ytong stale ta ista pesnicka... ano zakaznici nechcu, lebo je to nezdrave, inahluju vypary, ... ytong je zdrave byvanie... skoda dalej diskutovat... Ja len cakam kedy pride prva 600 mm siroka tvarnica s oznacenim Lambda YQ+++
@mr79 Pekny den zelam...
@slavo_ytong chcem sa opytat, ci ytong v blizkej dobe neplanuje zaradit medzi novinky aj murovanie obvodovych stien na pur penu (dry fix) namiesto malty? Tak ako uz mate dry fix na vnutorne ytong priecky. https://youtu.be/X8Hy_qBYVf8
@euro_ Dry fix je pri Ytongu mozne pouzivat iba na murovanie priecok, obvodove, nosne steny zatial neplanujeme murovat na penu.
@slavo_ytong a je nejaky specificky/technologicky dovod, preco ytong zatial neplanuje pouzivat dry fix penu aj na obvodove/nosne mury?
1
2

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?