Zónová regulácia podlahového kúrenia - ako na to?

Zobraz úvodný príspevok
Prerábam starší dom a budem mať podlahové teplovodné kúrenie. Chcel by som, aby sa dala regulovať teplota zvlášť napr. v obývačke, v detskej izbe, v spálni. Viem, že podlahové kúrenie má dlhší nábeh, ale nejaká tá regulácia sa vždy hodí. Ako sa robí taká regulácia čo najľahšie a podľa možnosti aj čo najlacnejšie? Som úplný laik, tak budem vďačný za každý názor.
Odpovedať
@megdesign, @rkorba ja mam tiez zopar otazok chlapi. tiez vazne rozmyslam nad zonovkou, lebo cely minuly rok som sa snazil vyladit ekvitermiku, ale nebolo to ono. raz som sa zobudil a v izbach 23 stupnov, druhykrat pridem z prace a teplota 20,5. skakalo to hore dole, aj s krovkami som sa hral, ... ale k otazkam 1/ ako kotol vie, aku teplotu vody ma pustit? resp. na aku teplotu vodu zohriat? da sa pouzit externe cidlo ktore sa pouziva pri ekvitermike? 2/ ventily su dvojake, NO a NC. ktore mate? 3/ existuje nieco take, ze ked pojdem na dovolenku lyzovat na dva tyzdne, nemusim vsetky termostaty nastavovat manualne? chcel by som to nastavit naraz z jedneho miesta 4/ je potrebne vediet pri zonovke dlzku okruhov? mal som to napisane na papieri, papier som kdesi stratil. hovorim kurenarom nech to tam nepisu na trubky do rozvadzaca, ze si spravim pekne stitky. a teraz nemam ani stitky ani papier. tato otazka je skor vseobecna, naco je potrebne vediet dlzku okruhov ked aj tak sa doladuju rucne prietoky v rozvadzaci?
Odpovedať
@pavol_12 1. Kotlu je jedno aku teplotu nastavis taku bude vyrabat. Cim nizsia teplota tym menej spalenej energie. 2.Normaly Close znamena, ked neprivedies napajanie je zavretý ukruh cize sa napaja elektroventil len pri potrebe vykurovania (nie v lete ked nekuris :-) ) 3. Kupis si izbove termostaty s wifi a nastavis si teplotu odkial budes chciet a na kolko budes chciet, teda nie na vyssiu teplotu ako teplota vstupnej vody :-) 4. Netreba, lebo elektroventil je buď otvorený alebo zatvorený na svoj plný prietok.
Odpovedať
Viete mi prosim poradit niekoho kto robi zonovku? najlepsie okolie, bytce, ziliny
Odpovedať
@pavol_12 1- kotol by mal mať snímač (čidlo je po česky) vonkajšej teploty a podla toho regulovať teplotu vykurovacej vody, nižšia teplota vyk. vody - neprehrievanie priestoru, nižšia spotreba energie je len pri KK plynových a TČ, pri el. je to jedno, 2- v lete je jedno či ostane bez napájania otvorený alebo zavretý, preferujem NO normal Open, keď sa kurenie vypne , vypne sa aj zónová regulácia. a ventily ostanu otvorené,
Odpovedať
@fural dokonca v panelakoch sa odporuca ventily otvorit cez leto aby sa nezasekol v zatvorenej pozicii. Prode mi ze v dome dovody zostavaju.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
My instalujeme Taphome a aj Loxone, pri navrhu podlahoveho kurenia treba prezistit aj typ kotla a ako ten kotol pracuje ci potrebuje dodatočnu logiku alebo len cisto zonovku, Taphome je lacny system uzasny na riadenie kurenia vetrania a osvetlenia, Loxone je komplikovanejsi system pre narocnych klientov.
Odpovedať
@chrobak7 zdravím, práve niečo podobné potrebujem riešiť, kúrenár mi to vysvetlil nasledovne: hlavný termostat mám na v chodbe medzi kuchynou a obyvackou kde sa počíta s tým že keď sa dosiahne nastavená teplota na termostate, kotol automaticky vypne a na izbových termostatoch budem môcť už iba uberať teplotu. Viete prosím Vás poradiť ako to urobiť tak aby sa dalo prípadne aj pridávať ? Ďakujem
Odpovedať
@9tibi9 PriNedá sa. Rieši sa to iným spôsobom, napr.: 1. Zapoja sa všetky termostaty do jednej regulácie prostredníctvom zbernice, napr. takejto: https://sk.salus-controls.eu/produkty... Potom zbernica zapne kotol, pri požiadavke ktoréhokoľvek termostatu. 2. Centrálny termostat sa umiestni v najchladnejšej časti domu. Kým sa tá časť domu vykúri na nastavenú teplotu, teplota v izbách už dosiahne požadovanú teplotu. Jato mám tiež tak. Navyše môj centrálny termostat je v obývačke a zároveň okruhy obývačky ovládam ešte samostatným termostatom. Takže obývyčku nechám vykúriť ako poslednú zónu. Treba sa s tým pohrať a nájsť ideálne nastavenia teplôt.
Odpovedať
Riesim zonovu regulaciu. Mam nakupene termostaty , podlahovu listu. Ked mam v obyvacke s kuchynou 3 okruhy tak potrebujem na kazdy jeden okruh termoelektricky pohon ??ci staci jeden ventil ?
Odpovedať
@9tibi9 ja mam dokopy 5 termostatov na poschodí. Jeden je na kuchyňu obyvacku chodbu potom 3x izba a jeden kúpeľňa. Je to ovladane do zbernice kde si termostat otvori alebo zatvori okruh. Mozem pridávať a uberať ako potrebujem v kazdej izbe.
Odpovedať
@cucesino Predpokladám, že každý okruh má v rozdeľovači samostatný ventil. Ak to chceš ovládať elektronicky, tak každý ventil potrebuje svoj ovládač - teda termoelektrický pohon. Tieto 3 jednotky ale môžu byť ovládané 1 spoločným termostatom.
Odpovedať
@chrobak7 @9tibi9 A co tak varianta,ze ziaden termostat by neovladal kotol (on-off)? Kotol nastavit,aby si kuril vodo na urcitu teplotu napr. 35° a termostatmi regulovat teplotu v miestnostiach.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte. Rozhodol som sa že budem riešiť zónovú reguláciu. Keďže mám poschodový dom a nechal som sa kúrenárom ukecať že netreba ani zónovú reguláciu, a ani čerpadlové skupiny, tak mám minimálnu možnosť nejakej regulácie. Na rozdelovači to nedokážem vyregulovať, keď niekde zasvieti slnko tak mám prekúrené. Hlavne v zime keď zasvieti slnko tu mávam dosť prekúrené. A tiež som sa dal ukecať, že netreba ani potahať káble pre istotu na termostaty do miestností. Takže pokukujem po bezdrôtovom riešení s centrálnou jednotkou značky Elektrobock. https://www.pvmsystem.sk/elektrobock-... https://www.pvmsystem.sk/elektrobock-... Máte s touto značkou niekto skúsenosť? Prípadne by som to vedel zrealizovať aj káblami, ale musel by som do sádrovej omietky vyškrábať drážky pre káble, to by sa celkom aj dalo spraviť. Keďže nemám ani anuloid, uvažujem že do jedného rozdelovača v suteréne, kde je viac miesta namontujem prepúšťací ventil pre zabezpečenie minimálneho požadovaného prietoku. Taktiež plánujem niektoré okruhy dať bez elektroventilov, pre zabezpečenie minimálneho objemu vody (pre moje TČ je min. 20l) https://www.stavbaeu.sk/herz-prepusta... Riadiace jednotky by boli dve, výstup na spínanie kúrenia (TČ) paralelne spojený. Predstavujem si to moc jednoducho? Alebo by to takto mohlo fungovať? Ďakujem.
Odpovedať
Ahojte a mám ešte otázku. Myslíte že sa dá z tohto rozdelovača odmontovať tie záslepky na konci? Alebo je to tam nalisované. Značka rozdeľovača je Top Heating. Skúšal som to odmontovať tak opatrne, ale ani sa to nepohlo. Ďakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zdravim Chcel by som sa spytat ake mate termostaty v izbach pri plynovom kotli a podlahovke vodnik ? S akymi ste spokojny a isli by ste znovu do nich. Za kazdu radu dakujem 🙂
Odpovedať
@marcel714 tak nejak to mám ja, len neviem ci je to dobre.
Odpovedať
@kubo343 € ja mam tieto wifi termostaty https://a.aliexpress.com/_mrZ0o9x
Odpovedať
Kupil som inteligentne servoventily a po par dnoch skusania zatial mozem povedat,ze je to citit.hlavne na rovnomernej teplote podlahy.A to aj bez nekonecneho nastavovania prietokomerov.
Odpovedať
Tak mne to nakoniec zapojil kurenar netrufal som si na to. A je to super kazdu izbu regulovat zvlast. Izby hore zatial nevyuzivane nastavene 16 C vedla v spalni 21 . Nemusim kurit tam kde zatial mame neobyvane izby.
Odpovedať
Ludkovia, potrebujem radu. 1.fotka je schema.zapojenia.zbernice zonovej regulacie, 2. Fotka su pripajacie svorky zbernice a 3. Je fotka.svoriek v kotly vaillant ecotec plus vu. Ide o to,ze som to zapojil..z tej schemy sa vysomarit.neviem. Ja.som.to zapojil v zbernici na 1.svorku vlavo a odtial do kotla na 24V RT. Kotol isiel normalne, ventily sa pekne otvarali, zatvarali. Po par min som to cele vypol lebo mi volal revizak s ktorym som bol dohodnuty na pomoci po telefone lebo nema cas dojst. Cele som to zbuchal dnes.sam a zapojil. Nepriznal som sa mu,ze som to aj spustil a islo to.Vravel mi ze to nesmiem takto zapojit,ze.ofpalim dosku v kotly a ze treba pofla schema zapojit externe spinacie rele alebo stykac.Ze priamo to byt.nemoze. Nerozumirm tomu. Pri mojom zapojeni priamo to islo.A pod svorkou na.zbernivi kam som to zapojil je to male.biele indukcne.rele. Viete poradit ako to zapojit?
Odpovedať
Profilova fotka
@roxo99 vacsina PCB dosiek kotlov nie je navrhnuta tak, ze moze priamo spinat vykonovy prvok. Preto sa to zapaja tak, ze PCB doska riadi bud stykac, rele alebo SSR. Zapojenie napriamo je mozne len vtedy, ak prud neprekracuje hodnotu povolenu vyrobcom, na ktoru je toto ovladanie "pripravene". Neviem kolko je to pri danom type a nechce sa mi to hladat, ale je to rozne. Ak prekracujes amperaz, tak rychlo odide bud rele alebo vyhoria cesty v PCB ktore na to stavane nie su. Zaruka na to neplati, kupujes novu PCB casto za 300e+. + platis vymenu.
Odpovedať
Poprosil by som vás o radu. Mám elektrokol Protherm 14kw. V každej izbe bude manuál termastat napojený v centrálnej svorkovnici Salus KL06 - 230 V plus elektropohony. Otázka znie treba ešte túto svorkovnicu prepájať s elektrokotlom?
Odpovedať
@jozo41 Ja mam tiez tuto istu svorkovnicu,ale ako zdroj tepla mam TC a mam to ako zvlast system.TC kuri na nastavenu teplotu a zonovka si sama riadi vykurovanie.Nemam to prepojene
Odpovedať
@marcel714 ďakujem za odpoveď. Keďže táto svorkovnica je ina pre 6 zón a ja by som potreboval pre 8 zón, môžem prepojiť dve tieto svorkovnice medzi sebou? Keďže mám k dispozícii dve tieto svorkovnice od kamaráta.
Odpovedať
@jozo41 Budes tam mat 8 termostatov? Neviem akym sposobom by si to prepajal?
Odpovedať
@mgx Vdaka za vycerpavajucu odpoved. Uz je mi to jasnejsie, preco je to takto a servisak vyzaduje montaz realtka alebo stykaca. Takze napokon sa tomu nevyhnem. Vdaka.
Odpovedať
@marcel714 áno 8 termostatov. Ide o to že tieto svorkovnice mam od kamaráta čiže za darmo. Len neviem či to treba s kotlom (elektrokotlom) prepájať alebo stačí pripojiť termestaty a termopohony. Obvolal som viacerých kurenarov a ich názory sa líšia. Čo sa týka prepojenia svorkovnice s kotlom.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 12 mesiacoch
Podaríte osvedčenú zónovú reguláciu? Aký výrobca? Predstava je: 1. Centrálny displej kde nastavím všetky izby + teplomery v izbách 2. Rovnocenné termostaty v každej izbe na zbernicu ktorá bude ovládať plynový kotol. Ďakujem.
Odpovedať
@rives TECH CONTROLERS
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ja planujem teplovodnu podlahovku + klimatizacie na dokurovanie. Ak by som mal pustenú klímu, vypol by som na podlahovke tie okruhy, kde kúri klíma. Dá sa tam dať na jednotlivé okruhy nejaký ventil, ktorý má len 2 polohy( vypnutý a zapnutý okruh) aby som nemusel rozstelovať prietok?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?