Zasobník vody s objemom 300 litrov

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
ahojte, rada by som sa opytala na vase nazory, som laik: v projekte mame navrhnuty zasobnik vody s objemom vody 300l, domcek je poschodovy 8,6 x 9,1. Mame taktiez navrhnute 2 kolektory....neviem podla mojho nazoru nieje tych 300 l zbytocne vela? nestacil by 200 alebo 150 l zasobnik? dakujem za nazory
Odpovedať
1
2
@fefe30 no chladiť teplú vodu studenou len vtedy ked ozaj potrebuješ naraz veľa napr. do vane , ale ináč nie nahriať len na max 40-45st,lebo nahriatie o každý stupeň naviac je spotreba na ohrev o 6%naviac,max 1x do mesiaca na 60 st pre zničenie mikrobov
Odpovedať
@duzu To je diskutabilne. Ci mat napriklad 100L 40°C vody, alebo 50L 65°C.. Podla mna su tie straty takmer rovnake.. Ale teraz mam vacsi bojler ako potrebujeme, tak mam tiez na min. teplotu samozrejme..
Odpovedať
Profilova fotka
a naprik ak zostava je s kolektormi zakerelena v projekte a nakoniec si to nedame je problem pri kolaudacii? a ak vyberieme iny typ kotla a zasobnika voda?
Odpovedať
@nikolla2 Pohoda.
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr dakujem za odpoved uz amem nacenie , tak je to dost penazi:( uvidime kolko yvjde stavba a podla toho sa rozhodneme, ale skor si ich asi nedame..
Odpovedať
@matorado no neviem či kúpiš menší ako 80l aspoň elektrický a ked mám sadzbu D5 dohrieva 20h denne pre mňa stačí, ak niekto má sadzbu D3 potom je lepšie mať i 120l aby voda vydržala 16h sadzba D2 je pre el bojler menej výhodná
Odpovedať
Profilova fotka
Je pravdou, že solární termické systémy mají i přes vysoké úspory energie některé neduhy o kterých se zde píše. O to víc mě těší, že solární kolektory lze nahradit a neduhům se vyhnout pomocí termodynamických systémů.
Odpovedať
@jaromirbednar Najlacnejší termodynamický systém som našiel za 2 700 eur. Návratnosť oproti elektrine je povedzme 10 rokov. Bude ten systém ešte o 10 rokov fungovať?
Odpovedať
Profilova fotka
Auto stojí mnohem víc, bude Vám za deset let fungovat? Vždy záleží na mnoha okolnostech, zejména způsobu užívání. Auto, když se rozbije, necháte opravit, to samé lze i s jednotkou ThermBoil. Vzhledem k tomu, že nádrž je z nerezu, je předpokládaná životnost okolo 20 roků. Nevím kolik stojí na Slovensku, v každém případě bych ale porovnával ne samotnou cenu ale poměr cena/výkon.
Odpovedať
@duzu Samozrejme, ved to bol len priklad... Inak pri ZSE sa D3 vobec neoplati.
Odpovedať
@jaromirbednar To prirovnanie k autu mám chápať tak, že tvoj systém sa začne kaziť po 5 rokoch a do šrotu pôjde po 8 rokoch? Návratnosť oproti elektrine je 10 rokov, oproti plynu 20 rokov.
Odpovedať
Profilova fotka
@nikolla2 zásobník pri solárnom riešení 200-300 litrov je úplne v poriadku. Pokiaľ chcete vedieť postup návrhu žiadajte si od projektanta výpočtový návrh, určite Vám to bude vedieť zdôvodniť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@matorado pozrel som cenník ZSE je teda riadny dráč D3 sa neoplatí Vt je oveľa drakšia ako pri D2,pri SSE sa oplatí lebo za tarif len 5 EUR naviac ale i VT je lacnejšia ako D2
Odpovedať
Profilova fotka
@radopp Záleží na \Vás jak to chcete chápat. Návratnost není tak obecná jak uvádíte, je pro každého někde jinde. Jinou budete mít tam kde spotřeba vody je malá, jinou tam, kde levně ohřátou teplou vodu opravdu využíváte a například v pračce ji již neohříváte za draho. Termodynamický systém je schopen ohřát vodu i opakovaně několikrát za den, vodu tedy nemusíte šetřit jako u klasických solárních systémů (co kdyby zítra slunce nesvítilo).
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?