Zapojenie tepelného čerpadla vzduch- voda na ÚK s radiátormi

Chcel by som si dať inštalovať TČ vzduch- voda na existujúce UK na chate z dôvodu jej vykurovania v prechodnom období a zároveň na jej temperovanie v zimnom období, keď som na chate príležitostne iba cez víkend ( cca 1-2x mesačne), aby dom príliš nevychladol medzitým. Najmä- či je tam nutná akumulačná nádrž alebo nemusí byť a napojí sa to priamo z vnútornej jednotky na obeh UK . TUV mám riešenú z el. bojlera a ak nie je potrebná akumulačná nádrž, tak ju nechcem dávať. Ďakujem ze všetky Vaše názory.
Odpovedať
@pajero nepotrebuješ AN
Odpovedať
@pajero pri tepelnom čerpadle vzduch voda v režime temperovania bez vyrovnávacej nádrže je problematická prevádzka. Mám niekoľko problematických skúsenosti, kde chceli novostavbu temperovať iba na 15°C, , Všetko šlapalo, keď bolo vonku -15°C, ako náhle sa oteplilo na -2°C, prišli hmly, na vonkajšej jednotke sa vytvorila námraza a voda v podlahe bola cca18°C . čiže pod limitom na rozmrazovanie, a rozmrazovanie neprebehlo, znovu sa vytvorila daľšia vrstva ľadu a zase nič a nakoniec bol vonkajšý výmeník jeden velký cencúľ. a teplota v dome klesala, naštastie odvoch týždnoch sa ukázal domáci pán a panika. bolo tam asi 4cm hrubá vrstva ľadu - čiže , ak temperovať chatu TČ , do systému treba zaradiť nejakú nádrž, min 100L, v ktorej bude voda vzdy aspoň 25°C podľa typu a značky TČ.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravím. Chcel by som inštalovať TČ vzduch voda na ústredné kúrenie s tým ze by zostal aj kotol na tuhé palivo. Kde by bolo najlepšie to pripojiť do systému? Na vsupe/výstupe od kotla? Ďakujem za vsetky rady.
Odpovedať
@tony22 pripojiť ho paralelne k existujúcemu kotlu čo najbližšie a dva uzatváracie ventily, použiť nekovové potrubie , lebo kovové prenáša teplo vedením po mat. a teplo unikne cez komín ked nekúriš drevom, čerpadlo dať na spiatočku
Odpovedať
@duzu ďakujem. A keď ide tepelné čerpadlo môžem paralerne prikurit v kotli?
Odpovedať
@tony22 môžeš ak budeš dávať do AKU ak ju máš a TC vypnúť ked nabileš, pri väčšej zime môže ísť jedno i druhé súčasne
Odpovedať
@duzu ok vďaka 👍
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ahoj, akú dokaze tc dosiahnut najvyššiu teplotu vody v podlahovke bez toho aby dokurovalo špirálou. Ide o tc vzduch voda. Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
@ivuss01 to záleží od jeho výkonu a vonkajšej teplote do akej kúri, niektoré do -15 a niektoré i viac má to uvedené v technickom liste
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu keď je vonku -15 a chcem mať v podlahovke napr 38st vodu pri 2 podlaznom dome cca spolu 160m2 na Orave koľko by malo mať kW?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivuss01 zavisi od zateplenia, tvaru budovy, dalsich veci. V projekte mas vypocet tepelnej straty budovy pri navrhovej teplote (-12,-15, -1😎 a podla toho + spotreby TUV dimenzujes. Ak nemas, PHPP vypocet. Rozhodne necakaj, ze to tu niekto urobi.
Odpovedať
@ivuss01 podla podlahovej plochy (160m2) predpokladám že je to novostavba, čiže dom kategorie A1 , merna spotreba tepla na rok a meter štvorcový viac ako 55kwh/m2.a a menej ako 100kWh/m2.a ked zoberiem strednú hodnotu 75kWh/m2.a tak x 160m to máme 12 000kWh/rok tepelníá strata objektu by mala byť cca 6-7,5 kW pri -16°C , čo je výpočtová normovaná teplota pre všetky okresy Oravy. tepelné črpadlo by malo mať výkon tých 7kW pri -10°C . Výrobcovia ale hlavne predajcovia uvádzajú nominány výkon, ktorý je meraný pri +2°C alebo aj pri +7°C, pre váš objekt by som zvolil TČ s nominálnym výkonom cca 10KW resp Ak by sme išli ku konkréthej značke , tak Mitsubishi Ecodan 10kW resp Mitsubishi Zubadan 8kW (má reálny výkon aj pri -15°C 8kW) existujú samozrejme aj iné značky, Čo sa týka teploty vody v podlahe, tak tá vás nemusí zaujímať, to si reguluje TČ samo podľa ekvitermickej krivky. To čo vy potrebujete je teplo v dome (21 alebo 24°C ) podľa vašich požiadaviek.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mgx energeticky certifikát mam. Kolaudovala som v A1. Len ho neviem čítať. Ale v pohode ďakujem za odpoveď 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@fural ďakujem za zmysluplný príspevok, už viem čo mám hľadať . Pozerám ze ste z rk, venujete sa montazam a poradenstvu TC? Dakujem
Odpovedať
@ivuss01 Áno, inštalujeme a navrhujeme TČ pre rodinné domy a aj pre väčšie objekty.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?