Vyúčtovanie plynu 2012

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Chcel by som v tejto diskusii rozvinut problematiku nakladov na prevadzku domu co sa tyka plynu, aby sme si mohli porovnat vyznam jednotlivych stavebnych "vylepseni" nasich hradov a zamkov. Hlavne z pohladu ich vplyvu na spotrebu plynu. No a samozrejme pripadne pouzit postupy a stavebne upravy ostatnych na znizenie spotreby plynu.
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec a priemernú vonkajšiu teplotu si vycuciam z prsta? tiež to bude len nejaký odhad. ešte hrubší ako keď poviem, že v marci sa minie na kúrenie cca toľko čo v novembri a v apríli toľko čo v októbri...
Odpovedať
@ups Na shmu mas celkom pekne statistiky. Da sa z nich vyjst pri vypoctoch. Akurat to chce podla mna mensie casove obdobia. Jeden mesiac je idealny, pretoze pri "takmer rocnom" obdobi a nie uplne stabilnej prevadzke domu sa toho neda vela vypocitat. Da sa len urobit taky odbuka dobuka odhad ako urobila @blacksr
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec shmu samozrejme poznám ;-) priemerné teploty však uvádzajú len pre zopár meteorologických staníc aj to formou ročného grafu z ktorého je ťažké vyčítať nejaké hodnoty. ak tam je niečo použiteľnejšie o čom neviem tak sem s tým. ale aj keby. najbližšiu stanicu máme cca 20km. by si neveril ale aj na takúto vzdialenosť býva počasie a aj teploty dosť odlišné. čiže pokiaľ nemáš tú teplotu fakt na konkrétne miesto kde stojí dom, je ti to na 4 veci. furt to bude len odhad. okrem toho... osobne si myslím, že len zlomok ľudí zaujíma či majú skutočnú stratu napr. 3,5 a nie 4,5. dôležité je koľko sa v konečnom dôsledku spotrebuje energie. samozrejme je mi jasné, že tieto dve veci navzájom úzko súvisia. ale keď už máš postavený dom je neskoro sa týmto zaoberať, či nie? :-)
Odpovedať
@ups Nemyslim si, ze teplotami na stranke shmu vnesies do vypoctu az take odchylky. To skor slnecne ziarenie urobi viac. Pre mna je podstatna priemerna mesacna teplota, napriklad pre november 2012 bola pre juzne slovensko nad 6.1C, pre november 2011 to bolo nieco na nad 2.1C. Cize 4C rozdiel. Takze moje pociatocne nadsenie, ze sme mali nizsiu spotrebu (82m3) ako minuly rok (90m3), celkom rychlo vyprchalo ... http://www.shmu.sk/sk/?page=1610
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec dík za ten link, tieto mapy som nepoznala. no ak si nič nerobil s hrúbkou izolácií, čo si asi nerobil, tak to môže znamenať jediné, že kúriš viac alebo intenzívnejšie vetráš, alebo jedno aj druhé :-)
Odpovedať
@ups Jaksi nechapem na co si odpovedala ...
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec to nebola odpoveď, len taká poznámka k tej spotrebe čo si uviedol - keďže si mal v novembri 2012 len o kúsok menšiu spotrebu ako v 2011 a pritom priemerná teplota bola až o 4 stupne vyššia, musel si buď kúriť na vyššiu teplotu v interiéri alebo viac vetrať ako v predchádzajúcom roku... toť vsjo...
Odpovedať
@ups A ako si to vypocitala ?
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec a čo na tom treba počítať? to je snáď logické nie? alebo kúriš na rovnakú teplotu a zároveň rovnako intenzívne vetráš ako minulú zimu?
Odpovedať
fuuuha ako to citam tak my mame poriadne vysoku spotrebu plynu... byvame od septembra 2011 a do dnes mame na plynomere 2451m3 Dom je novostavba tusim 30cm tehla + 14cm polystyren, strecha zateplena cca 30cm vata, 4 stresne okna, na prizemi 3sklo plastove okna, uzitkova plocha cca 260m2, 4 osoby z toho 2 male deti :) Na prizemi je podlahovka, na poschodi radiatory, termostat je len v 1 izbe a nastaveny na 21,5st ale celkovo je v dome o dost teplejsie. V spalnach je priskrtena podlahovka, kotol nastaveny na eco rezim. Obcas prikurime krbom. Napriklad ked je teraz take teplo tak podlaha je chladnejsia ale kotol stale ide... Servisak bol niekedy po lete, tak pocitam ze by mal byt kotol v poriadku.... Platime mesacne zalohu 120€, pri vyuctovani niekedy v auguste sme mali preplatok nieco medzi 200-300 eur a napriek tomu nam zdvihli zalohove platby na 140€ ja som to zas znizila na tych 120€ povodne som chcela na 100€ lebo tak to vychadza realne.. Nezda sa Vam ta spotreba privysoka???
Odpovedať
@ups Zaujimal by ma nejaky lepsi vypocet, ale nevadi, zratam si to aj sam.Uspora je 8m3=80kwh/mes, cize 2.66kWh/den. Takze tepelne straty su nizsie asi o 111W. Co je naozaj trochu malo, kedze podla vypoctu nam vychadzaju TS nejakych 80W na 1C. Trochu viac kurime to je asi fakt, minuly rok sme to drzali na 22C, ale tento mavame aj 24C. Ale zase vetrame o nieco menej ako minuly rok, kedze uz nemame take vlhko v dome ako prvu zimu. Takze si vyber, hlavny rozdiel asi sposobilo slnko, mozno minuly rok nieco zasvietilo, ale tento rok tusim ani jeden den, stale bola hmla ...
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec s nepresnými údajmi ťažko spravíš presný výpočet. priemerná teplota je len hrubý odhad, takisto vetranie (pokiaľ nemáš rekuperačku a nemáš to tam nastavené) tak nevieš povedať koľko presne vetráš resp. o koľko menej. jediné čo vieš je, že vykuruješ dom na teplotu o 2 stupne vyššiu. tie slnečné resp. zamračené dni môžu mať tiež vplyv. túto vykurovaciu sezónu bolo zatiahnuté alebo hmla prakticky stále ale nie je to nič neobvyklé v týchto končinách, takže ťažko povedať...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ups Pri vypoctoch na stavbe nie je nic celkom presne. Kazdopadne vidim aj sam, ze uspora by mala byt vyssia ako realne bola. Takze niekde sa stala chyba !!! Ale dobre je, ze to viem uz teraz a nie az po rocnom vyuctovani od plynarov ...
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec veď práve. sú to všetko len teoretické výpočty s mnohými premennými. a v tvojom prípade sa žiadna chyba pravdepodobne nestala. predsa ti zrazu nesublimovali izolácie. možno trocha menej svietilo slnko - s tým nič nespravíš. hlavný vplyv asi malo zvýšenie teploty v interiéri. možno aj míňate viacej teplej vody. a rozdiel je na svete. riešenie je jednoduché. buď budeš menej kúriť alebo sa zmieriš s účtom za plyn :-)
Odpovedať
@ups No uvidim neskor. Ked bude udaj z shmu pre december, tak to znovu preratam ...
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec jasné. netreba panikáriť. tento december bol chladnejší ako minulú zimu: http://www.shmu.sk/sk/?page=1783&id= my sme mali spotrebu cca 1050kWh, ale nemám s čím porovnať... :-)
Odpovedať
@sharkaa Nikto ti neodpoveda, tak skusim ja. Spotrebu mas celkom slusnu, teda slusne vysoku. Mozno aj neslusne vysoku. Mas skoro 2x plochu ako ja. Ale ja mam od leta 2011 doteraz natocenych len 930m3 plynu. A to este prikurujete krbom. Nejake izolacie mate podobne ako ja. Takze skus patrat dalej, cim to moze byt. Zapisuj si spotrebu po mesiacoch, to ti povie viac ...
Odpovedať
@sharkaa Bol plynomer na 0 m3, keď ste sa nasťahovali?
Odpovedať
@pivec Zapisujem aj ked nie vzdy sa mi podari kazdy mesiac, v lete tam mam aj 2,5 mesacnu pauzu, ale to sa ohrieva len voda.
Odpovedať
@sharkaa No tak daj oktober, november a december 2012.
Odpovedať
@blacksr ano
Odpovedať
@pivec mam to take od buka do buka teraz takze: 14.8. - 14.10.2012 --- 43,3 m3 14.10. - 23.12.2012 --- 529,2 m3 23.12. - 5.1.2013 --- 104,5 m3
Odpovedať
@sharkaa Toho 14.10 ste spustili kúrenie? Alebo deň hore dole.
Odpovedať
@blacksr ano asi tak
Odpovedať
@sharkaa Ja mam v podobnych obdobiach 14m3, 206m3 a 49m3. Cize rozdiel je 3.2x, 2.5x a 2.1x. Teraz cez sviatky ste minuli nejako malo (alebo ja som minul dost vela). Cize v zime je ten rozdiel mensi, v lete je vacsi, asi dost miniete na TUV. Alebo to robi ten krb ...
Odpovedať
@sharkaa čiže za necelé 3 mesiace ste minuli 634 m3 plynu. Podľa tých predchádzajúcich môžeme odrátať TUV (a asi aj varenie?) - v lete 22 m3 / mesiac. Čiže z týchto 3 zimných odrátam 22x3=66 m3 plynu.... 568 m3 ste prekúrili túto zimu. Do konca zimy to bude minimálne dvojnásobok, poriadna zima ešte ani nebola. Ťažko z toho niečo rozumné uzavrieť... Minulú zimu možno stavba schla, viacej sa vetralo...
Odpovedať
@pivec @blacksr pre porovnanie v roku 2011 bolo v novembri 230 m3, dec. + jan. 623 m3, feb.376 m3, marec 148 m3, april 120 m3, maj 29,5 m3
Odpovedať
@sharkaa Čiže asi 1500 m3 za zimu, odrátam TUV 22x6 mesiacov ==== na kúrenie šlo cca 1400 m3
Odpovedať
na varenie sa kolko minie cca? nije to len zanedbatelna polozka? Varim kazdy den.
Odpovedať
@blacksr a to je? asi dost ze? co sa da robit este na usporu. znizit teplotu uz nemozem, to by nam nebolo komfortne, aj ked mi nejde do hlavy ze v izbe kde je termostat a je nastavenych 21,5 st. neklesne teplota pod 21,8 - 22 st. a to tam len spavame.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?