Vyúčtovanie plynu 2012

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Chcel by som v tejto diskusii rozvinut problematiku nakladov na prevadzku domu co sa tyka plynu, aby sme si mohli porovnat vyznam jednotlivych stavebnych "vylepseni" nasich hradov a zamkov. Hlavne z pohladu ich vplyvu na spotrebu plynu. No a samozrejme pripadne pouzit postupy a stavebne upravy ostatnych na znizenie spotreby plynu.
Odpovedať
@goli4 S tym rozhodne musis nieco robit, lebo sa casom nedoplatis. Za necely rok je 2100m3 naozaj dost. Ked si zoberiem, ze ja mam za 20 mesiacov natocenych 930m3, tak investicia do izolacie by sa ti mala pekne vratit za par rokov ...
Odpovedať
ked uz to mam raz zateplene 5cm je to pod lepidlom ktore je sem tam uz aj dost zvetrane cca 6-7 rokov bez omietky, mozem na to dat 10 alebo 15 cm bez kotvania na penu? vysku mam do 8 m najvysi bod, tak urcite s tym nieco urobime hore to je v pohode to sme si robili mi a snazili sa to urobit co najlepsie, to 5cm zateplenie tu uz bolo ked sme to kupili.
Odpovedať
@goli4 Radšej to ukotvite.
Odpovedať
@goli4 Okná určite s trojsklom Ug=0,6. Rosia sa aj dvojsklá s Ug=1,1, ak je vonku pod nulou a ak je v dome T=20°C a RV=do 60%.
Odpovedať
@goli4 Chcelo by to nejaky test, ze ako to drzi. Podobne ako to testoval aj mio. Nalepit, pockat, potom zatazit. http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/m...
Odpovedať
@goli4 Dobrý den. Vy to klidně můžete udělat, jak uznáte za vhodné. Já bych to pro sebe udělal tak, že bych to pořádně omyl tlakovou myčkou. Potom pořádně napenetroval hloubkovou penetrcí a nalepil celoplošně klasickým lepidlem. Zubová stěrka se zuby 6 - 8 mm. Pokud je to dost zvětrané, tak rozhodně kotvit aspoň ve styku rohů dvou desek a roviny třetí desky. Nicméně je iluze, že to přinese nějaké zásadní úspory tepla. Musíte globálně celý barák znovu posoudit a zjistit výpočtem, co se dá udělat. Co třeba zateplit stropy ? S pozdravem Laďa
Odpovedať
@ladajaskva Steny sú najslabším článkom...R po zateplení je 1,75 m2K/W. Strecha má vyše 30 cm vlny.
Odpovedať
@pivec presne to som uz pozeral davno a pacilo sa mi to pre to som sa to aj pytal ....
Odpovedať
@ladajaskva no podkrovie sme si robili uz samy a tam je to v pohode, podla mna tu nieje odizolovana zem je to stary barak bohvie co dali dole ci tam vobec nieco dali, v streche mame do kopy 42 cm vaty ked to spocitam do kopy, najslabsi clanok je ta zem na prizemi, nemame mokre mury alebo vlhke rohy okrem rosenia okien co som spominal, ale mame dlazbu ktora je stale studena a asi sa neohreje nikdy , na prizemi su radiatory hore je podlahovka, kazdy mame svoj kotol, dole je kondenzacny so 40l zasobnikom protherm a hore je kondenzacny buderus so 100l zasobnikom oba su nove. okna su nove v predsiemi tie najlepsie co kalypso malo http://www.kalypso.sk/uvod-struktura/..., hore mame dve klasicke tiez kalypso ostatok stresne od fakra 3 sklo, takze by som sa zameral naskorej na okna -prizemie nove a zateplenie tej fasady kedze sa my nechce nicit podlaha na celom prizemi a zateplovat zospodu ak sa to vobec da dodatocne a malo by to zmysel , neviem co by my na to svokra povedala :D mozno raz.... :-)
Odpovedať
@goli4 Dobrý den. Soory. Já jsem to předešlé nějak nečetl ( moje chyba ). Nicméně i když vyměníte okna a posílíte izolaci obvodových stěn a zateplíte sokl a část základů, tak se to může snížit řekněme o max. 20 - 25 %. Prostě velký barák. Možná by to mohl někdo i spočítat. Ale po propočtu byste třeba ani nic nedělal. Udělejte ta okna, protože to se musí udělat jako první. S pozdravem Laďa
Odpovedať
teraz pozeram projekt co nam spisal projektant a straty mame 17kw pri vonkajsej teplote -12 ale to je na papieri :-)
Odpovedať
ked pocitam ze za rok sa dostaneme na takych 2700m3 co je 28800kwh co je 1319 euro s dph o kolko by som mal znizit straty aby sa to oplatilo kedze podla projektu su 6000 kvh, viem ze to zalezi od viacerych faktorov za kolko co zozeniem za kolko to spravim atd dajme tomu 1500e zateplenie 12 cm eps+ 10 sokel+5cm do zeme k zakladom, 1500e okna je ich 8, spolu je to 3000 e dajme tomu ked pisete ze o 20-25% co je cca 300 euro z rocnej ceny, za 10 rokov idem do cisteho hehe :-) ale v matike som nebol nikdy doma...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@blacksr teraz som pozrel hodiny... 1005m3 je natocene, zuctovanie este neprislo, no naposledy co nam zmenili vysku preddavkov bolo vo februari 2012. Teraz neviem ci vyuctovanie chodi po roku alebo polrocne... ked sa nas pytali ako chceme platby tak sme nahlasili polrocne... no zatial nic neprislo :(
Odpovedať
@andyfoto Keď odrátam straty, vyjde 931 m3, pre Hviezdičkovo uvádza SPP 9943 kWh. Nevieme, koľko z toho je TUV. Ste dvaja... možno 1500-2000-2500 ? To je silne individuálne. Dám ten stred, teda 2000 kWh. Nech 7943 kWh padlo na kúrenie. Keď to rozrátam na čistú vykurovanú plochu domu, vyjde merná potreba tepla 56-57 kWh/(m2a). Plus trošku tepla bolo z tých paliet... no, nech je tá MPT 60. Ak by sme delili celkovou plochou, ako naša norma, čiže aj plochou pod stenami, tak to bolo tuším 170 m2 ... MPT =47 a po zarátaní paliet možno 50. Ide o NED pri hornej hranici. Pekne ste to vylepšili oproti pôvodnému projektu, kde MPT vychádzalo okolo 95. To znamená, že ste si okresali zálohy za plyn na polovicu.
Odpovedať
Profilova fotka
@andyfoto a odkedy bývate? minulú zimu ste ešte normálne nekúrili, či hej? podľa mňa sa to regulérne bude dať zhodnotiť až po roku od nasťahovania... @blacksr
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr dufam ze to pojde este nizsie po zatepleni zakladov a nahodeni fasady :)) dokonca este nie su dorobene veci ako okna, je tam na niektorych len pur pena, pod vchod. dverami nie je dorobny murik, iba priloezny styrodur, pod vsetky okna na terase trosku ide zima dnu kede nie je dorobena terasa a okna su z vonkasjej strany nizsie ako v interiery... atd atd.. este sa toho najde... mozno to klesne este... sam som zvedavy na to vyuctovanie. vdaka :)
Odpovedať
Profilova fotka
@ups praveze byvame od septembra, no kurilo sa tu uz minulu zimu od decembra, prakticky cela zima, jar, leto nic jesen a teraz opat zima...
Odpovedať
@ups Ide o odhad. Ešte do toho vstúpia vnútorné zisky - minulú zimu neboli a vetranie - to je tiež nepresné. Myslím, ale, že predbežne sa dá dom zhodnotiť - realita osciluje okolo hornej hranice pre NED.
Odpovedať
Profilova fotka
@andyfoto jo, ale asi je rozdiel "kúriť" keď sa ešte nebýva a keď už človek normálne funguje v dome. my sme tiež "kúrili" celú minulú zimu. teda od novembra. ale udržiavali sme teplotu väčšinou na 14-15 stupňov zopár dní (týždňov) sme teplotu mali zvyhnutú na 18 resp. na 20 podľa toho čo sme v dome robili... skutočne objektívne budeš vedieť povedať ako ste na tom až uplynie tohtoročný august. resp. aspoň počkať na koniec vykurovacej sezóny :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@ups praveze sme celu zimu uz minulu kurili na 22' kvoli celkovemu schnutiu. Este som nikde dokonca nespozoroval zarosene okno, vlhku stenu a pod.... ale ako pises, uvidime po zime.
Odpovedať
@andyfoto Rel. vlhkosť je koľko?
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr pred mesiacom som mal pozicany vlhkomer a priemerne ukazovalo 60-65%
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr tak ako odhad povedzme že môže byť ;-)
Odpovedať
@ups Však aj TUV som musela len odhadnúť... ale je jasné, že tie platby nie sú napríklad 2-násobné... proste +- sú zodpovedajúce, primerané domu
Odpovedať
Profilova fotka
@andyfoto ak ste naozaj celú zimu kúrili na takú teplotu, tak ok. väčšinou sa zvykne len temperovať... ale aj tak si myslím, že reálnejšie zhodnotenie až po roku resp. celej prvej zime
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr jasné, veď ja to chápem, len mi proste nešlo do hlavy ako to chcete posudzovať, keď andy býva len 4 mesiace, ale ak kúril tak ako píše, tak sa to celkom dá :-)
Odpovedať
Naco tolko reci okolo spotreby. To je taky problem si aspon 1x mesacne odpisat stav plynomeru a elektromeru a hned vedia na com presne su. Takto je to cele len v rovine - keby bolo keby ...
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec aj keby mesačne odpisovali, nevedeli by presne na čom sú. teda kým nie je skončená vykurovacia sezóna. ty keďže máš už s čím porovnať (predchádzajúca zima) tak asi vieš posúdiť ako na tom si. kto ale kúri prvý rok (ako my) tak nemá odkiaľ vedieť či to čo ukazuje elektromer alebo plynomer je uspokojivé alebo nie ;-)
Odpovedať
@ups Jasne, ze vie na com je, lebo si vypocita realne tepelne straty vzhladom na priemernu vonkajsiu teplotu. Zimy medzi sebou nemoze porovnovat, kazda zima je ina. Ani teraz netusim aka bola minula zima, ci minieme viac alebo menej, to sa este len uvidi podla pocasia ...
Odpovedať
@pivec Andyfoto porovnáva stav plynomeru s výpočtom. Že či to, čo platí za plyn, sa podobá tomu, čo bolo vyrátané.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?