Výpočet tepelnej kapacity poteru a čas jeho nahrievania podlahovým vykurovaním

Profilova fotka
Neviem či som správne prepočítal tepelnú kapacitu betónového poteru. 72m2 x 0,08m x 2100kg/m3 x 1020J/kgK = ~ 12MJ/K ~ 3,5kWh/K Podlaha má v sebe husto uložené hadice so 100mm rozostupom. Teoreticky 7kW prakticky to však nebude tak ideálne a skôr asi 5kW. Pri nahriati o 20K budem potrebovať 70kWh / 5kW čo je asi za 14 hodin + tep. straty miestnosti takze nahrievanie bude o čosi ešte dlhšie. O 20st budem nahrievať len na začiatku vykurovacej sezóny. Inak bežne budem korigovať teplotu v našej prítomnosti o 2st až pri odchode na dlhšiu dobu o 10st. Prepočítavam si to kvôli rozhodovaniu sa či dorovnať zfušovaný poter s nerovnosťami 30mm o novú 60mm vrstvu poteru. Pri dvojnásobnej hrúbke poteru však všetky prepočty sú dvojnásobné napr. čas nábehu. Neviem či by v prechodnom obdobím bola v miestnosti tepelná pohoda. Ako by ten priestor reagoval na výkyvy teplôt medzi dňom a nocou. Či potom cez deň nebude horúco a v noci zima. Pravdepodobne by som musel podlahu len temperovať na nízku teplotu pod 18st a to aj počas dňa + dokurovať niečim dynamickejším napr. kachľami do pohotových 24st. Bolo by to najlacnejšie riešenie, no na druhej strane by systém nabiehal vybiehal pol dňa.
Odpovedať
Profilova fotka
@bohdanjmd Výpočet je správný, ale nesmíte zapomenout na fakt, že podlaha zároveň předává energii stěnám a stropu s výkonem cca 10 W/(m2K) . Konkrétní měření betonové podlahy tlouštky 0,055m je popsáno zde http://kondenzace.kvalitne.cz/podlaho... a v sekci výpočet tepelných ztrát objektu jsou uvedeny dosažitelné teploty podlah a stropů při různých typech vytápění. Vše jsou moje osobní měření s očekávaným výsledkem. Fyzikální zákony prostě platí ať je re-klamy jakkoli překrucují. Když něco nebude jasné, doplním. V sekci kam patří čidlo ekvitermu je odpověď na chování místností. Podlaha je stabilizačním prvkem a dobře se dá řídit i termostatem na ní, nikoli na stěně.
Odpovedať
Profilova fotka
dakujem pekne za pekne clanky a zaujimave nazory. Uvazujem aj o nasavani vzduchu turbokotla z tejto miestnosti z pod stropu. Akurat sa obavam akustickeho hluku od ventilatora. Koaxialne rury pouzijem nie celoplastove ale s hlinikovou vlozkou dymovodu.
Odpovedať
Profilova fotka
Děkuji za hodnocení (pokud chcete, můžete dát i paleček :-)). Nelíbí se mi, jak výrobci překrucují fyzikální realitu a pak na to doplácí peněženka uživatele. Proto zjištuji skutečnost jaká opravdu je. U kondenzačního kotle je podtlak pro nasávání garantován výrobcem až do 100 Pa a i když jej extrémně přeženete (podařilo se mi až 300 Pa) kotel jen sníží výkon, nezmění lambdu a nevznikne víc jedovatého CO. Proto u kondenzáků používám všude jednoduché odkouření a větrám tak koupelny či sušárny dle jednotlivých variant umístění. Je to investičně mnohem levnější (jednoduchý komín) a z kotle mám 2v1 Tedy kotel+dokonalá rekuperační jednotka. Energie z vlhkosti vzduchu v místnosti se vrací v plné hodnotě do radiátorů. Pokud máte turbokotel, tak u něj jsou tlakové poměry v hodnotách několik Pa a rozpojením koaxiálního komínu lze tah i otočit. Toto bych rozhodně neriskoval. U turbokotlů je navíc zásadní problém s účinností, nutno pečlivě clonkovat. Hliník nepatří ke kondenzákům, protože se časem rozežere. Plast je odolnější. Plast se nedá užít k turbokotlům, protože mají spaliny až 130°C a to logicky plast nevydrží. Upřesněte tedy co máte.
Odpovedať
Profilova fotka
Prepáčte za slabé neodborné vyjadrovanie. Kondenzačný kotol ešte len vyberám a ako horúci kandidáti sú: 1. stacionárny Protherm Medveď Cendens KKS dvoj ročná novinka 2. stacionárny Junkers Suprapur KBR resp. KSBR s overeným dobrým výmenníkom WB5 3. závesný Junkers Cerapur Comfort ZSBR s overeným dobrým výmenníkom WB5 Z vašich stránok a odkazov ma zaujal názor navýšiť výkon kotla na 2x oproti TS domu a radšej ho prevádzkovať v prvej polovici výkonového rozsahu. Ja som mal pôvodne laický názor využívať menej výkonný kotol až na jeho max. 18kW resp. 16kW. Takúto prevádzku by som využil len pár týždňov v roku a v prechodnom období by nemusel toľko cyklovať. Kotol budem používať čisto len na vykurovanie. Teplú vodu si pripravujem elektrickými prietokovými ohrievačmi.
Odpovedať
Profilova fotka
Já nepíšu názory, ale zkušenosti podložené změřenými fakty. Kotel na plný výkon velmi rychle zlikvidujete a navíc nebudete kondenzovat. Únosný je provoz do 50%, pak vydrží s přehledem 15 let provozu. U podlahovky se cyklování nebojte. Stačí spínat jednou za hodinu na tak dlouho, než se teplota dorovná k požadavku. V přechodném období je to topení chvíli večer a pak brzo ráno před koncem nočního útlumu. Zbytek ideálně vyváží tepelná kapacita domu. Nejhorší verze je použít ekvitermní řízení, které se snaží trvale topit příliš malým výkonem. Nedokážu preferovat některý z výrobků. U hliníkových komor je možná problém provozu na 100% hodně velký potvrzený nejen zde http://forum.tzb-info.cz/126637-buder... ale i zde http://forum.tzb-info.cz/117004-proth... Z kotle je po pár letech provozu troska na plný výkon nepoužitelná. Zákazník ani servisák to ale nedokáže bez přesných měření zjistit. Nicméně při správném nastavení by těch 15 let života mohly splnit všechny Vaše uvažované.
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem, prečítam si až zajtra cestou električkou do práce. Teraz už nevládzem. Jeden postreh čo ma prekvapuje aj u iných výrobcov, že napr. primárny výmenník Junkers WB5 má rovnaké rozmery a objemy kvapaliny v ňom pre 16kW aj 30kW a dokonca aj 42kW. Pravdepodobne sa mení len veľkosť plynovej dýzy v horáku, množstvo vzduchu dopravené ventilátorom a prietok vody cez výmenník.
Odpovedať
Profilova fotka
Protherm Medveď Condens KKS to má podobne 18kW a 25kW majú zhodnú konštrukciu s jedným do špirály zvinutým nerezovým potrubím pre odvod kondenzujúcich spalín. 30kW a 48kW verzia má dve do špirály zvinuté nerezové potrubia pre odvod kondenzujúcich spalín. Odhadujem to podľa užitočného objemu, ktorý je ale pre oba prípady úctyhodný 100 resp 95L. Má to však potom dlhší nábeh na požadovanú hornú teplotu. Ten WB5 reaguje asi podstatne rýchlejšie. Ktorý je výhodnejší však neviem.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja to pri výbere mám ešte komplikované tým, že je to prestavba starého domu kde používame plynové priame ohrievače (Karma). Dom podľa prepočtov čo som si robil má pomaly 30kW tepelných strát. Nezateplené stropy a povala, staré netesné okná, podlaha atď. Po rekonštrukcii verím, že sa dostanem na 1/2 t.j. do 15kW tepelných strát.
Odpovedať
Profilova fotka
To jsou velice příznivé informace. Zdá se, že někteří výrobci problém rychlé destrukce při plném výkonu konečně řeší. Stále ale nemáme vyhráno. Při plném výkonu cca 30kW je příkon ventilátoru kolem 40W, při výkonu 50% již cca 10W s životností určitě dvojnásobnou. Velká kapacita výměníku není problém. Prostě ho jen jednou zahřejete a on už nevychladne i když ho na 20 minut vypnete. Kondenzační kotel s objemem vody 4 litry samovolně chladne s T = 3 hodiny. U větších výměníků lze očekávat klidně T = 24 hodin.
Odpovedať
Profilova fotka
Nebudem kupovať a inštalovať drahé koncentrické potrubie dymovodu pre odvod spalín a prívod čerstvého vzduchu v plášti koncentrického dymovodu. Najmä keď pri ohriati o 10K 1m3 vzduchu získam len 10kJ čo je 2,7Wh. A možno ani o 10K sa nezohreje prívodný vzduch, tým že bude na 5m alebo aj 10m prúdiť v koncentrickej plastovej rúre v susedstve so spalinami max. teploty do 50stC skôr však 30stC a na vyústení ešte menej. http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypo...
Odpovedať
Profilova fotka
Chcel som tým povedať aj to, že Jozef Vavra má pravdu a že mu ďakujem za otvorenie oči. Tie konvenčné alebo výrobcami podsuvané riešenia nemusia byť tie najlepšie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@josef_vavra prosím vás je Zdenko Vavra zo Senice - Skalice váš rodinný príbuzný alebo len menovec? V pondelok zhodou okolnosti od nebo kupujem kotol Protherm Medveď Condenz 25KKS. Je evidovaný v online shope výrobcu Protherm ako obchodný zástupca a technik na spúšťanie kotlov tejto značky. Ďakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Je to jen jmenovec. Já jsem jen rozsáhlý uživatel (platím náklady na ubytování nájemníků) a využívám kotle v bodě nejvyšší účinnosti současně i pro nucené větrání domu. V profilu mám nyní i výpočet teplotní odezvy domu zadáním konstrukčních materiálů a velké překvapení v podobě 2D modelu tepotního pole pod domem. Ztráty zdaleka neodpovídají hodnotám počítaným podle norem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?