Vypocet strat kocky (ktory je spravny)

Ahoj prosim ktory vypocet strat je spravny ? Mam kocku s kovovvym plastom(nepodstatny vo vypocte)2×2×2m v nej voda 80°C. A chcem ho zateplyt 0.5m vlny lamby 0.04 po vsetkych stranach(samozrejme vlna sa bude prekryvat,cize zateplenie bude bez mosta, v kazdom mieste 0.5m) Vonkajsia teplota 10 °C. A) 2×2×6stran= 24m2 plochy, 24×0.08×70=134.4w B)3×3×6stran=54m2 plochy,54×0.08×70=302.4w C) iny Vlasnte ide o to ci sa rata aj zateplenie do rozmerov stran 🙂 Poprosim odpoved tych co su si isti.(ja davam 99%,zial Bcku) Vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
A
Odpovedať
@yuri66 tutovka ? 🙂
Odpovedať
Este niekto ? 🙂
Odpovedať
@xixan a čo má byť cieľom výpočtu? Nejako mi uchádza podstata.
Odpovedať
@spiderhst kolko odide tepka z nadoby , cielom je vypocotat straty akumulacnej nadrze
Odpovedať
Podla mna to bude nieco medzi.. Nech dame ukazkovy extrem.. Keby je zateplenie 1km tak nemozes mat stratu niekolko GWh Ale zas aj tu izolaciu zohrievas je to stale hmota s nejakou kapacitou cize riesenie "A" to tiez nemoze byt. No ale dom obklopuje vzduch o prakticke nekonecnej hrubke vzduchu.. A ten sa tam nepocita. Cize nieco s tym riesenim "A" tam asi aj moze byt..
Odpovedať
Ide mi o to ,rozmyslam ze akumulacku by som dal do zeme a odvadzat tam prebytky z fotovoltaickej elektrarne z leta , na jesen a skoru zimu 🙂
Odpovedať
@dusantt tepelna kapacita polytyrenu 1250 j/kg .k a hustota 30kg,m3, cize zohriat polystyren neni az taky problem. Cize mne by to len vyhovovalo aby "a" bolo spravne 🙂
Odpovedať
@xixan v "zime" je to pomerne "ne"neziaduce len to leto.. Pokial to mas v dome :) a podla zdroju tepla. Teraz citam ze do zeme. Chcel som to iste lenze... Podla mna tam funguju straty uplne inak ako nad zemou lebo zem je sice aj izolant ale aj chladic...
Odpovedať
Tam budeviac premennych ako napr cena aku nadrze aj keby je to len jama s foliou a vodou.. A ako rychlo to vybije takuto bateriu.. Zda sa mi ze do tony vody das 58kwh ak ju zohrejes o 50c. To mi pride relativne malo vzhladom na potreby domu. Aj 10kubikov by bolo "len" 580kwh. No zas stale lepsie aspon kamkolvek dat tu energiu a zobrat naspat hoci aj len 1/2 lebo straty ako nic... Ako vysoko mas spodnu vodu? Do zeme ale nie obycajny eps. Mozno ak ho obalis niecim proti vode :)
Odpovedať
Dobre hovoris +- ....ja by som chcel 20 m3 nadrz ,z betona spravit ,zateplit a keby to je ozaj na picu tak z toho spravim pivnicu 😬 ,len neviem ako spravit vnutro aby vydrzalo 100°C ...rozmyslam ci z toho nespravit novu temu..
Odpovedať
Tak beton by mohol vydrzat 90c... Potom zas rurky maju urcity limit.. A samotny xps eps . vlna neviem kolko asi dost nejaka kamenna. Ono vsetko je riesitelne:) potom aj beton samotny tie steny su akumulacne:D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@xixan v zemi asi zateplenie vatou nebude to prave orechove, lebo vata ti bude vlhnut a stracat izolace schopnosti...
Odpovedať
Profilova fotka
@xixan myslim, ze vymyslas hranate koleso :). Nie si prvy co ho to napadlo a nebudes ani posledny co pride na to, ze pre bezny dom je to investicna cierna diera :)
Odpovedať
Ze B-cko nieje spravne si uvedomis na tomto priklade: Zoberies kocku, ktora ma 1cm3 a zateplis ju hrubkou jeden meter. Urcite stratu nebudes riesit cez cca 24m2, vsak? Netrufnem si povedat, za A-cko je spravne, ale nenapada ma nic, co by mi to a priori vyvracalo. Tepelnu kapacitu izolantu opomenme, berme ustaleny stav. A k tym prebytkom z leta - do niecoho tak maleho sa Ti neoplati investovat. Ake malo byt medium? Alebo tie 2x2x2m su len kvoli nazornosti a planujes nieco vacsie? A vlnu do zeme? Rataj cenu XPS, nech niesi sklamany, ze je to cele vlhke a nefunguje to.
Odpovedať
@mirecmirko81 ano 2×2×2 je len nazornost, keby uz tak okolo 20 m3
Odpovedať
@majkoj som si vedomi ze nesom prvy ani posledny c ho to napadlo , len ide o to ze kolko je clovek do toho ochotny obetovat penazi a casu.
Odpovedať
@xixan 20m3 je kocka o hrane cca 2,72 m, takze az tak mimo to nieje 😎
Odpovedať
@bpe ale je to 8 vs 20 m3 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@xixan "ide o to ze kolko je clovek do toho ochotny obetovat penazi a casu".....no ak do toho investuje rovnako alebo viac peňazí ako to prinesie tak to bude asi nezmysel....pri akumulácii 1500kWh = v plyne cca 90,-EUR..... cena nádrže, čerpadla, termostatov, rozvodu atď..... bude to celkom dobrý krok k predĺženiu aj tak nenávratnej investície do fotovoltaiky 🙂
Odpovedať
Teoreticky : Prebytky april az september -450 az 1000kwh mesacne = cez 3500 kwh za 6 mesiacov Nadrz 3.5×3.5×2vyska- z betonu=24m3 objem , a povrch 52.5m2 Zateplenie 0.5m ,lambda 0.04 wmk= odpor 0.08 wm2k Teplota v nadrzi 77°C,teplota zeme v decembri priemer okolo nadrze 7°C, septembet - november priemer zeme aj 12-13 °C. rozdiel teplot nadrz zem 63-70°C. Voda nakurenie +- 27°C Cize Moznost ulozenia 1600 kwh Strata max. 52.5×0.08×70 =294w=0.3kw,denna max strata 7.2 kwh Ale Strata napr. April az jun by bola mensia kedze by sa estelen zacala nabijat tj. Nadrz by mala napr. 35 stupnov. Cize strata len 52.5×0.08×25 = 0.105 × 24h= 2.5 kwh za den. Keby zpriemerujeme straty na 5 kwh den× 6 mesiacov × 31dni= straty do oktobra 930kwh . Rekapitulacia 😛rebytky 3500 kwh , nadrz 1600kwh, straty april- september 1000kwh, stale ostava 900kwh z 3500 ktore su rezerva do strat a pod., s tym ze oktober je este prebytok 250 kwh co by mohlo byt na straty + kurenie, cize 1 novebra by mohlo byt v zemi este stale 1500 kwh 😄 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?