Vykurovanie vzduchom - SPECIFICKA SITUACIA

Profilova fotka
Ahojte priatelia. Rad by som poprosil o radu skusenejsich odbornikov na teplotechniku ohladom vykurovania planovaneho RD. Jedna sa o specificky pripad rodinneho domu kde je potrebne riesit vykurovanie vzduchom. Obytna plocha je cca 85m2 a potreba tepla na vykurovanie ~15 kWh/(m²a). V technickej miestnosti, ktora bude mimo tepelnej obalky RD bude kotol na tuhe palivo ktory bude obstaravat ohrev TUV. Dom bude vybaveny vzduchotechnikou (vetranim s rekuperaciou). Potrebne je vyriesit prikurovanie v pripade potreby v extremoch. Kedze podlahove vykurovanie resp. tepelne cerpadlo je z urciteho technickeho hladiska nevyhovujuce, zvazujem myslienku vyuzitia kotla na tuhe palivo v technickej miestnosti ktory by ohrieval vymenik voda vzduch (idealne samospadom) z ktoreho by bolo tahane teplo do objektu vzduchotechnikou. Zaujimali by ma limity schodnosti tohto riesenia, resp. co by bolo potrebne vyriesit aby bola takymto sposobom vykryta potreba tepla v objekte v pripade potreby.
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravim, co tak vodny vymennik ku rekuperacii, termostat zapne/vypne obehove cerpadlo, popripade v zime stale zapnute ako lacny ohrev..
Odpovedať
Profilova fotka
Ano v podstate na to sa dotazujem. Len ma zaujima ci nieco take standardne existuje (samostatny vymenik voda/vzduch pre vzduchotechniku) a ci standardna rekuperacna jednotka a jej bezny objem vzduchu ktory v dome cirkuluje by bol schopny vykryt aj tepelnu stratu objektu. Naviac, rad by som sa vyhol obehovym cerpadlam pokial to nieje naozaj nevyhnutne (preto ten samospad do vymenika). Takisto si myslim, ze by vedenie privodnych potrubi vzduchu by bolo zrejme dobre umiestnit do podlahy koli cirkulacii tepleho vzduchu.
Odpovedať
Profilova fotka
@el_salvadore Ja mám pár postrehov, keď chceš radu od " odbornikov na teplotechniku" nechápem prečo ideš sem a nie za nejakým projektantom TZB. Druhá vec, neviem kto ti to navrhoval ale takto hrozný návrh vykurovania som ešte nevidel. V podstate v dome nemáš žiadne kúrenie a teplú vodu ohrievaš kotlom a dúfaš že ti to vykúri rekuperácia chcel by som vidieť tie prepočty na to. Keď už chceš ušetriť na tých rozvodoch tak by som ti odporučil boiler s TC na ohrev TUV a jednu dve klímy čo je vlastne TC vzduch-vzduch.
Odpovedať
Profilova fotka
@el_salvadore nebude to fungovat k spokojnosti. Vzduch je velmi ale velmi slaby nosic energie. Takze by si musel hnat velke kvanta vzduchu, nasobne vyssie ako pri beznej rekuperacii, alebo rozvadzat velmi teply vzduch. Obidve varianty by ti znacne znizovali komfort, lebo velka intenzita vetrania =hluk a v zime to znamena nadmerne vysusovanie vzduchu. Ak sa da rychlo od tejto blbosti upusti a to ti vravim ako majitel pasivneho domu kde tiez staci 5xprdnut a je teplo....😉
Odpovedať
@abobo koeficient tepelnej vodivosti vzduchu pri 20°C je 0,024 napr.penový polystyrén má 0,035 čím je toto číslo väčšie,tým dochádza k lepšej tepelnej vodivosti. takže vzduch sa chová ako dobrý tepelný izolant. vychádzal so z tejto tabuľky: https://sk.wikipedia.org/wiki/Koefici... u radiátorov dochádza k minimálnemu prestupu tepla medzi radiátorom a vzduchom.
Odpovedať
Profilova fotka
@marko337 nejde o tepelnu vodivost, ide o mernu tepelnu kapacitu!!!!!
Odpovedať
ok, prečítal som si tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tepeln%...
Odpovedať
Profilova fotka
Vdaka za nazor pani. V podstate som sa chcel vyhnut tepelnym cerpadlam hlavne koli nemoznosti pripojenia na distribucnu siet. Dom bude prevadzkovany v "ostrovnom rezime" kde je teda hlavne v zimnom obdobi potreba co najefektivnejsie vyuzit el. energiu zo solarnej elektrarne.
Odpovedať
Profilova fotka
@el_salvadore Čiže nejde o to kúriť vzduchom ale z čo najmenším množstvom elektriny. Tak v tom prípade by som asi zabudol aj na rekuperáciu a zvolil klasiku tuhé palivo normálne v baráku a radiátory alebo podlahovku, to jedno obehové čerpadlo bude asi najmenšie zlo. Ešte treba doriešiť ohrev vody v lete aby si nemusel kúriť aby sa ti niečo nahrialo, chcelo by to solár alebo niečo podobné do kombinovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@martosko. ano presne tak. Klasika radiatory/podlahovka bolo zalozne riesenie. Vykurovanie vzduchom bol iba koncept nad ktorym som uvazoval a kedze som nemal celkom predstavu ci by to bolo schodne, opytal som sa tu iba orientacne aby som sa trochu zorientoval. Samozrejme ze projekt TZB budem riesit s odbornikom.
Odpovedať
V zime nebudes mat dostatok elektriky ani na obehove cerpadla nie to na pokrytie kurenia domacnosti. Aku mas planovanu fotovoltaiku?
Odpovedať
Profilova fotka
FVE sa bude este len dimenzovat. Obehove cerpadla by som najradsej vylucil uplne, dufam ze to vykurovanie sa bude dat vyriesit aj gravitacne, vyskovy rozdiel by na to bol.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@el_salvadore ale bez obehových čerpadiel to nemá zmysel riešiť. Nerozumiem tomu, prečo si ľudia neustále všetko komplikujú a myslia si, že to proste tak komplikovane bude najlepšie. Bez obehoviek sa nezaobídeš, to kúrenie bude neefektívne a jeho nábeh bude strašne dlhý, a tak isto aj po vypnutí kúrenia to vychladne rýchlo.
Odpovedať
@el_salvadore potrebujes FV s cca 15kWp panelov, baterie a vytazovac, ktory bude valit vyrobenu energiu cez vytazovac bud do vody a lebo klimatizaciu ktora zuroci vyrobenu el energiu min trojnasobne a bude sa hodit na prebytky i v lete! Netreba zabudnut na lpg (koli degradacii benzinu) elektrocentralu, lebo snad nechces byt po tme!
Odpovedať
Profilova fotka
Ja sa to nesnazim komplikovat, ja sa snazim najst optimalne riesenie pre danu situaciu. Taktiez by sa malo dat do gravitacie pridat "by-pasove" obehove cerpadlo a zapinat ho v pripade potreby? Ale to je zrejme vsetko zavisle aj od inych faktorov. Neprisiel som tu hladat konkretne riesenia ako som pisal vyssie. Iba si spravit prehlad, najlepsie od ludi co sa vyznaju resp. ktori riesili aspon ciastocne podobnu situaciu.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba, ano o FVE mam pribliznu predstavu aj ohladom zalohovania a vytazovania.
Odpovedať
@el_salvadore hlavne sa vyvaruj firemnym rieseniam a hlavne instalaciam, lebo tam je vypocitana navratnost dvojnasobna oproti zivotnosti! I ked tebe ide skor o funkcnost ako o navratnost, lebo nemas na vyber.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba - presne ako pises, tu sme na rovnakej vlne
Odpovedať
@dominik_galaba mal som asi 20r kotol na pevné palivo a radiátory bez čerpadla, nábeh bol dosť rýchli boli hrubé rury po dohorení išlo teplo z veľkého bojlera niekedy išlo teplo len z bojlera na elektrinu no vtedy bola el. lacnejšia ako uhlie vtedy bola taká doba, kúrenie za babku, riadenie teploty otvorené obloky v celom paneláku dnes mám el. kotol a má reguláciu aby kúril len vtedy ked treba a bojler len 80l blízo odberných miest a tiež riadené podľa teploty
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu jasné, keď máš 5/4" potrubie tak to môže fungovať, ale ohrievaš väčšie množstvo ... ono sa to trocha bije, treba nájsť to optimum, a jedno prietokové čerpadlo nikoho nezabije. Ak by aj šlo zo zálohy tak počas dňa kľudne môže šlapať aj počas zlého počasia z FVE, a v noci zo zálohy ... na to stačí pár kW batéria.
Odpovedať
Profilova fotka
@el_salvadore gravotacne kurenie funguje len pri vusokych dT, a to som zvedavy ako by sa toto dalo sklbit aby si tam nemal po zakureni moc horuco a nasledne musel vetrat... Toto plati ak mas ten barak skutocne tak dokonale postaveny a ma extremne nizke straty ako pises co je 15kW/m2 za rok...
Odpovedať
Profilova fotka
@abobo, jasne, ze to asi nieje optimalne riesenie, preto som uvazoval aj s moznym pridavnym cerpadlom na aku taku regulaciu. Ale prave asi tu niekde je uz potrebne riesit to cele komplexne konkretnym vypoctom.
Odpovedať
@el_salvadore Teplovzdušne drevom vykuruje krbová vložka, bežne sa dáva do domov ako záložné kúrenie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?