Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
@hockto Prečo nie?
Odpovedať
@toky1 a preco ano?
Odpovedať
@lenkito10 no ked klima ide tak fuka kvalitne a sneh odduje. @75zdeno75 ano vykuri len komfort je pre kazdeho cloveka iny. ideal je mat viac klim spolocne s rekuperaciou. @hockto preco nie? klimou tu kuria xy ludi a len klimou
Odpovedať
@hockto Lebo sa to dá urobiť tak, aby trojizbový dom klimatizácia vykúrila.
Odpovedať
@toky1: a si si tym isty pri tom "komplexnom" infe, co poskytol zadavatel otazky: "či to vykúri 3 izbový dom bez iného kúrenia len čisto klíma"? lebo ten dom moze byt aj na severnom Sibiry, nezatepleny, bez okien...
Odpovedať
@hockto Som si istý, že sa dá vykurovať 3 izbový dom bez použitia iného vykurovania. Nikde ale nepíšem, že sa dá takto vykurovať jeho dom práve preto, lebo nemám šajnu aký je. Len som odpovedal na jednoduchú otázku rovnako jednoduchou odpoveďou. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@hockto ideš na to z blbej strany, priznaj si chybu.... na zadanú otázku je jasná odpoveď "áno, dá sa". všeobecne platí že jedna klíma v pohode vykúri aj 4 izbový dom ako jediný zdroj kúrenia 🙂 (môj prípad a celú zimu sme mali príjemne teplúčku) krátka odpoveď je že "áno, vykúri" dlhá odpoveď je že áno vykúri, AK, máš také a také zateplenie, také a také materiály, také a také umiestnenie klímy, v takým a onakým výkonom.... atď....
Odpovedať
@zipsuliak On sa ani nepýta či jedna klíma, tri klímy... Vieme len dve veci - klíma a 3izbový dom. Možno myslel multisplit 1+3, bohvie. Aká otázka - taká odpoveď. Otázka, citujem:" Vykúri 3 izbový dom bez iného kúrenia len čisto klíma?" koniec citátu. Moja odpoveď je presne na úrovni otázky: Áno. Je veľa toho, čo si musíme za tou otázkou domyslieť alebo hádať. Tak nechajme na pýtajúceho sa domýšľať si a hádať tiež.
Odpovedať
@zipsuliak ideš na to z blbej strany, priznaj si chybu.... na zadanú otázku, tak ako je položená, je jediná jasná odpoveď "možno". Moje jednoznacne "nie" bolo len reakciou na tokyho jednoznacne "ano" A rozhodne vseobecne neplati že jedna klíma v pohode vykúri aj 4 izbový dom ako jediný zdroj kúrenia...
Odpovedať
Profilova fotka
@hockto ale jasne ze vykuri 🤣 5kw klima bezproblemov vykuri 120m2 bezneho rodinneho domu 🙂 Ty sa naschval snazis ukazovat nezmyselne priklady (dom bez okien, dom na sibiry a podobne bullshity) lebo sam vies ze bezny rodinny dom na slovensku je uplne v pohodicke vykurovatelny cisto len klimatizaciou… 🙂 @toky1 dal proste hned na zaciatku spravnu odpoved… pokial nevieme blizsie info nema zmysel to viac rozvyjat… proste vykuri klima 3izbovy dom? Ano a hotovo 🙂
Odpovedať
@zipsuliak nájdi si v slovníku pojem "zovseobecnovanie" aby si mal aspon obraz o tom ako zjavne premýšľas a píšeš. A keď pochopíš prečo je to zle pri výmene argumentov, tak sa môžeme skúsiť baviť o tom ďalej 🙂 Ale aby som nebol úplne OT, nájdi sa dáta napr k teraz aktuálnemu príspevku na zateplovanie domov aby si videl, ako asi vyzerá "bežný rodinny dom na Slovensku" a potom možno zmeníš názor na to, že väčšinu tých domov úplne pohode vykuris jednou klimatizáciou jednotkou
Odpovedať
Zdravím chcem sa spýtať . Na reálnu spotrebu pri multisplite mame dve jednotky každú v jednej izbe dom ma cca 70m2 jedna sa mi o to či to nie je žrút energie. Ďakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Na toto ti nikto presne neodpovie… Netusime ake mas zateplenie… netusime kde byvas a ake su tam zimy… netusime na aku zeplotu chces vykurovat….
Odpovedať
@stefan2008 cca 2€/den pri plnom kureni max by to malo byť na tu plochu
Odpovedať
Ahojte, skusim sa tu spytat. Rekonstruujem stary dom a v podkrovi bude spalna a dve izby a kupelka, celkova plocha okolo 70m2, podkrovie bude zdola izolovane pomedzi tramy cca 20cm, v sikminach cca 30cm striekanej peny a na strope kludne aj 50cm izolacie, kolko si vymyslim ( je tam priestoru vela) V chalupe budu radiatory ale podkrovie som chcel oddelit a samostatne regulovat kvoli komfortu, podovny plan bol elektricka podlahovka, ale asi tam aj tak budem instalovat klimu tak som premyslal aj kurenie tam riesit klimou. Teraz moja otazka, neviem ci chcem mat v kazdej izbe velku vnutornu jednotku a zberat kondenzy atd. je riesenie ze by bola jedna vnutorna jednotka a z nej nejake prieduchy do izieb? centralny odvod kondenzu, len jedny trubky, rozvody vzduchu v izolovanej vrstve stropu. Existuje nieco take? ci radsej ist formou troch/styroch vnutornych jednotiek a multisplit? Dakujem za info a rady
Odpovedať
@lobogo1 Hľadaj kanálovú klimatizáciu.
Odpovedať
Problém s vykurovaním/chladením viacerích izieb jednou vnútornou jednotkou je asi ten že aby sa teplo/chlad dostal do všetkých izieb je v tom že by museli byť väčšinu času otvorené aspoň dvere čo si pri niektorích izbách (WC, kúpelňa, spáleň, atd.) neviem dosť dobre predstaviť...
Odpovedať
@antoni_sk Jedna kanálová klimatizačná jednotka by vykúrila aj vychladila viac miestností aj pri zavretých dverách. Je to len vecou VZT rozvodov.
Odpovedať
@toky1 ja som nereagoval na tvoj navrhovaný typ kanálovej klimatizácie - tá je OK.
Odpovedať
@toky1 da sa to takto spravit, avsak ma to svoje uskalia. Nebudes si moct regulovat teplotu medzi izbami, bude to hlucnejsie (kedze je to pomerne velky objem vzduchu cez potrubie) a celkovo problem s regulaciou. Izby su rozne velke, v roznej vzdialenosti od jednotky a jednotka bude tlacit vsade rovnako velky vykon. Existuju na to specialne motorizovane klapky, napriklad aj Daikin to ma, ale je to dost draha zalezitost.
Odpovedať
Profilova fotka
@strechame nemas sajnu co je to kanalova klimatizacia, ked ju takto opisujes.
Odpovedať
@lenkito10 hmm takto nejak som to pochopil aj ja. takze v zasade da sa to, a rozvody sa hadicami na vzduchotechniku daju spravit do kazdej izby Ok dakujem, budem o tom dalej studovat
Odpovedať
@lobogo1 hladaj Airzone Easyzone system. Plenum s klapkama a termostaty v každé místnosti začínajů na €2000+ Robia tuším na všetky bežné značky kanálových klím. Na Slovensku možné zohnať cez ELSTARS s.r.o.
Odpovedať
@lenkito10 viem to, lebo mi to potvrdili aj ludia co mi montovali klimu a zvazoval som kanalovu klimatizaciu Daikin. Ved to je uz z podstaty veci jasne, ze ta jednotka ma predsa 1 vyvod a ty ich nasledne rozdelis cez "rozdelovac" do viacerych rur do jednotlivych miestnosti. Klimatizacia je "hlupa" a ona nema ako vediet, ze ty tam mas nejaky rozdelovac a potrebujes rozny vykon do roznych izieb. Tento problem riesi az inteligentny rozdelovac s motorizovanymi klapkami a potrebnymi senzormi, ale nie je to vobec lacna sranda. Cize je to technicky mozne a robi sa to, ale nie je to len o tom, ze dam jednu jednotku a z nej si len tak jednoducho nataham rury kde chcem.
Odpovedať
@lenkito10 je to aj v Daikin katalogu. Je to uz 2 roky stare pdf a je to bez DPH, ceny sli od vtedy len hore. Cize ten samotny rozdelovac ak mas napriklad 5 izieb, tak ta vyjde kludne s DPH aj 3000 €. K tomu este prirataj kanalovu jednotku, rozvody atd. Je potom otazne, ci tam nedat jednoducho viac jednoduchych multisplitov, vyjde to cenovo porovnatelne a ten komfort bude vyssi, ziadne potrubie, menej hluku atd.
Odpovedať
Profilova fotka
@strechame Lobogo sa pyta na riesenie jednej vnutornej jednotky a z nej rozvody do izieb. Toky mu odpoveda ze riesenie existuje, kanalova klima. Ty pises: "Nebudes si moct regulovat teplotu medzi izbami" - to nie je pravda, termostaty mozu byt v kazdej miestnosti. "bude to hlucnejsie" - tiez to nie je pravda, kanalovu klimu nepocut. "celkovo problem s regulaciou" - aky celkovy problem? "Existuju na to specialne motorizovane klapky" - slovo "specialne" je prehnane, ale zalezi ako si ho clovek vysvetli. (Aj v aute mas specialne tlacitko na otvorenie okna) Petaas mu priblizuje co ma hladat - airzone A ano, je to "len o tom, ze dam jednu jednotku a z nej si len tak jednoducho nataham rury kde chcem" Ci bude vnutorna jednotka obsahovat aj airzone, je uz na potrebe uzivatela. Cena tiez. Pises ze pri splite: "komfort bude vyssi" - vobec nie, kanalova klima je jemne fukanie vzduchu. "ziadne potrubie" - ved ho nevidno a nemas ani klim krabice v izbach. "Menej hluku" - kanalova klima je uplne ticha, tichsia nez splity. Opisali ti kanalovu klimu ako hodinky s vodotryskom. I ked, uz aj take existuju. Tvojou recou: ako ma garazova brana vediet ze sa ma otvorit ked ty potrebujes cez nu prejst? Tento problem riesi inteligentny mechanizmus s motorom a ovladacom, ale nie je to az taka lacna zalezitost.
Odpovedať
@lenkito10 ale ved jasne pisem, ze vsetky tie nedostatky so zonaciou riesia na to presne urcene vyrobky, dal som tu aj obrazok z katalogu Daikinu. A ta krabicka na zonaciu stoji kludne aj 3000 € (DPH, praca). Ak by problemy so zonaciou neexistovali, tak by to asi nevyrabali, nie? Takze sa mi to asi neprisnilo. Bez tej zonacnej krabice mozes mat termostatov kolko chces, nic ti nepomozu. Ak jedna izba je väcsia a druha mensia, kanalizacna jednotka bude do kazdej izby vhanat rovnake watty tepla a zrazu budes mat teplotne rozdiely medzi izbami. Co spravis s 2 termostatmi? Bud cela kanalizacna jednotka znizi alebo zvysi vykon pokial nemas zonacny box. "Menej hluku" "ziadne potrubie" - je dobre si pozriet aky maju prietok vzduchu klimatizacie. Najdes dost ludi, ktorym vadi hluk rekuperacie. Bezne rekuperacia ma prietok vzduchu tak okolo 300 m3/h. A to je rozdelena do vela rur. Taka kanalova klimatizacia Daikin s vykonom 6 kW ma prietok vzduchu okolo 1000 m3/h, pricom je to este zvycajne rozdelene do menej rur. Vzduch je zly tepelny nosic, preto su tie objemy obrovske. A ano, su to hodnoty pri maximalnom zatazeni. Pokial tam nedas nejaky obrovsky priemer hadice, tak fyzika nepusti a bude to hucat proste viac. Lebo je to vela vzduchu v malej rure. Dalej je tam aj mozno problem s kondenzom, rury musia byt velmi dobre izolovane, je tam velky teplotny rozdiel. A este k tomu potrebujes zvlast bezdrotove termostaty do kazdej izby kupit k tej kanalovej jednotke, to je tiez par €€€. Inac, vela o tom svedci aj to, ze 7 z 8 firiem co robi klimatizaciu a ktore som kontaktoval ohladom takehoto riesenia s kanalovou jednotkou, ma od toho vyrazne odhovaralo, resp. to ani nechceli robit. Das viac vnutornych jednotiek a ziadne potrubia, zonacie atd. neriesis a cenovo si na tom istom.
Odpovedať
@strechame @strechame Jasné, tak z pohledu firiem je lepšie, aby mal zákazník viac klím=viac servisov a tým pádom aj viac roboty nabudúce pre nich. Tahá sa to v izolovaných rúrách o priemere okolo 200 mm, aj s izoláciou majú kolem 260-300 mm, podla zvolenej hrúbky. Pravdou je, že ten komfort niečo stojí. Ide zrobit aj lowcost verziu, dáš iba plenum box, ktorý ti vyrobí každý klampiar za pár eur na mieru. Nevýhodou (možno aj výhodou) je, že všade budeš mať stejnů teplotu.
Odpovedať
Profilova fotka
@strechame Rozdiel je v tom, ze tebe vysvetlili kanal klimu ako zdroj s nedostatkami, ktore sa umornym sposobom daju odstranit. Nemaju s tym skusenosti, cize neodporucaju. Este je to na sk novinka, lebo zrazit z tronu podlahove kurenie nie je tak jednoduche. Mne ju vysvetlili ako komfortny reverzibilny zdroj, lebo s tym vedia robit a na trhu existuje uz desatrocia.
Odpovedať
Ahojtee Otazka tato kanalova klima odkial taha vzduch Na tej scheme vidim len kde zenie tepl./chladny vzduch Lenkino Ak mas kont na firmu co to viem Poprosim ta . Alebo kde si to pozriet. Vdaka
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?