Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

1. júl 2022964
  • S jednou vnútornou jednotkou v tej chodbe to fungovať podľa mňa nebude. Napriek pootváraným dverám veľmi rýchlo vychladí tú samotnú chodbu a čidlo na vnútornej jednotke bude vypínať kondenzátor alebo ho dávať do útlmu. Áno, toto sa dá trochu ošetriť tým, že kúpiš klimatizáciu, ktorá dokáže brať do úvahy teplotu nameranú čidlom v diaľkovom ovládači, ktorý dáš do nejakej inej (referenčnej) miestnosti - ale vtedy pravdepodobne bude dochádzať k situácii, že bude chodba nepríjemne podchladená. Plus diaľkový ovládač musí "vidieť" na vnútornú jednotku pretože signál medzi jednotkou a ovládačom je obvykle IR.
    Čiže v princípe ak by si chcel mať v miestnosti na JZ strane bytu 24° tak sa môže stať, že v tej chodbe budeš mať 19-20°. Rozdiel teplôt by mohol byť iný podľa veľkosti oslnených plôch, tienenia okien, zateplenia fasády...

• @dexter89  to hej no ze ak chce zavriet dvere tak kanal by mu viac pasoval

• Áno, mám skúsenosť. Bohužiaľ negatívnu. V septembri 2021 sme si dali namontovať dve drahé klimatizácie, ktoré mali podľa údajov výrobcu kúriť až do teploty mínus 30 stupňov. Pravda je taká, že už pri teplote mínus 10 stupňov z nich fúka len studený vzduch. Je to čistý podvod! Zabudnite na to, že sa pri tom dá spať. Jedine tak so štupľami v ušiach. Najhoršie na tom je, že keď sme prestali používať pôvodné kúrenie /radiátory + kotol na tuhé palivo/ a kúrili sme len klimatizáciou, začali sa nám na stenách v celom dome tvoriť pliesne, ktoré sme nikdy predtým nemali. Spotreba klimatizačných jednotiek je pri režime kúrenia katastrofálne vysoká. Pre porovnanie: za december 2020 /pri kúrení len radiátormi/ sme mali spotrebu elektriny 184 kW, za december 2021 - 1063 /!!!/ kW, a to sme celý mesiac cez deň kúrili vždy len jednou klimatizačnou jednotkou /striedali sme raz jednu, raz druhú/ a v noci boli obe klimatizácie vypnuté a kúrili sme len radiátormi , tzn. tuhým palivom/. Neviem si predstaviť tú spotrebu, keby sme kúrili 24 hodín denne oboma klimatizáciami, nehovoriac o tom, že v noci by sme tu asi zamrzli. Takže za mňa kúrenie klimatizáciou jednoznačne NIE!

• Sponzor fóra
  • @zara71  porovnávaš neporovnateľne. Pri kúrení tuhým palivom, nemáš takmer žiadnu spotrebu elektriny (iba ak nejaké obehové čerpadlo). Máš tam ale spotrebu tvojho času a prace a náklady na kúpu tuhého paliva. Musíš to porovnať komplexne, koľko stojí tvoj čas a alternatívne využitie tohto času. Keď dochadzam bicyklom do prace tak tiež mám nulovú spotrebu benzínu, ale nebudem preto tvrdiť, že autom sa to vôbec neoplatí, lebo nádrž stojí 100€ a pri bicykli som ešte netankoval.

• @pier  písala aj pod môj článok,
    https://www.modrastrecha.sk/blog/dexter89/article/vykurovanie-domu-klimatizaciami-velke-ofly0g/ 
    kde som pani vyzval, aby dodala fotky , jednotiek, plesní a pod... nezdá sa mi, aby to bola pravda, takže buď je to nejaký predajca TČ -voda-vzduch, alebo iných , konkurečných systémov, nakoľko v tom komentári je celkom pekný guľáš, nelogických žvastov...
    Klímy do -30°C musia v pohode zvládať, buď je to výkonovo brutal poddimenzované, alebo nejaká stodola bez zateplenia ... inak je to blud, a toál blud sú plesne z teplého vzduchu z klímy, to je fyzikálne ani nemožné... Klíma v režime kúrenia nemení absolútnu vlhkosť vzduchu v miestnosti a relatívne, ohriatím vzduchu rel. vlhkosť klesne, bez ohľadu na zdroj vykurovania...

• Ak je pravdou čo Zara píše, že pri vonkajšej teplote -10°C fúka z klimy už len studený vzduch tak isto nieje ich problém v poddimenzovaní. Tie jednotky sú jednoducho šmejdy. Zara71 by mohla vrámci osvety napísať značku a model klimatizácie, s ktorou má takúto skúsenosť.

• teta ma zrejme poschodovy dom a napr na prizemi nekuri, kedze sa jej nechce drevo nakladat a klimou kuri zrejme mozno poschodie a dole jej plesniveje vsetko, zrejme aj zaklady tahaju vodu. zabudla hej napisat ze kolko usetrila na drevo.
    tak to je len tliachanie do vetra.

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    WOLF - expert na vnútorné prostredie!
    IRpanel s.r.o.
    Tvrdošín
    V našom eshope nájdete širokú ponuku infrapanelov, od základných, cez bezrámové, stropné, sklenené a modely s možnosťou potlače vlastným motívom.
    Výroba krbových vložiek na individuálnu zákazku. Návrh a realizácia krbov podľa Vašich snov.
    Články od našich partnerov
    Myslite na svoju bezpečnosť aj peňaženku a skúste solárne svietidlá
    Riešenie svojej škody na dome či byte môžete v Allianzi sledovať ako doručenie balíka
    Vývojár tepelných čerpadiel: Udržateľnosť bola vždy našim prvoradým cieľom
    Archív článkov od partnerov