Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
@duzu s 300W vykúriš miestnosť s 40m2? Pri povedzme -13°C vonku? Fuha. Možno ak máš vzt so slušnou rekuperáciou.
Odpovedať
tak aj ja dam z mojej micu AP35
Odpovedať
tie prve mesiace sa mi ale nezdaju realne, tam prisiel potom upgrade fw a zacalo to hned ukazovat inak asi skor realnejsiu spotrebu
Odpovedať
Profilova fotka
@goldway no to mi príde fest málo za január okolo 30 Kwh ? to neviem potom to je super spotreba ale najskôr to nebude reálne len nejaký odhad nemôžeš mať v januári menšiu spotrebu jak v apríli to máš hl. zdroj kúrenia? či doplnok? Lebo potom pôjdem do ďalšej jednotky do mitsu 😄
Odpovedať
uz som ti to niekde pisal, dolne poschodie padlo tuto zimu 30vriec peliet, ktore by mali dat cca 2300kWh tepla (vraj vrece je cca 75kWh) preto aj to chcem odstavit a dat dalsiu klimu.. a hore sa kurilo len klimou nad shodiskom, pridavam celkovu spotrebu, letny priemer mam asi 10kWh na den, od oktobra po april je to 13,7 tusim... Pelety ma prestavaju bavit ked ta klima je pohodlna a 2x lacnejsia na prevadzku...
Odpovedať
Profilova fotka
@goldway aha jasne už si spomínam ... hej no môžeš pelety používať , keď je napr. tuhý mráz a výkon klímy klesá , pred vpádom arktického vzduchu napr... podľa počasia nabiješ kotol na pelety... a pod. Ja som to preratával a ak by som kupoval drevo, tak ma to vyjde drahšie ako kúrenie klímou ale kombom tuhé palivo - klíma sa dá ešte viac maximalizovať úspora, ale to platí ak máš urbár a drevo zadarmo , alebo sa vieš lacno dostať k tuh. palivám
Odpovedať
@dexter89 tak je ale regulovaný termostatom každý iný zdroj a nefúka, od radiátora sa tiež šíri teplo prúdením vzduchu, ale preto že je pod oknom nemusí mať ventilátor,klíma fúkať musí všade, s tými ostatnými spotrebičmi je pravda že nie všetka energia sa mení na teplo, to len od niektorých, ako rúra, či varenie a tento rok sme ešte nemali ani jeden letný deň a kúriť v máji ,lebo u mňa ráno len +5 a cez deň pri daždi len +10
Odpovedať
Ja som cisto klimou kuril len v troch mesiacoch a to v apríli a októbri 2021 a v apríli 2022. Pri 90m bungalov novostavba juhozapadne slovensko a nastaveni na 23st a auto prevadzka to vychadzalo nasledovne: April21: Spotreba 153kWh za 720 hodin prevádzky (čiže nonstop prevadzka); Oktober21: Spotreba 118kWh za 636 hodin prevadzky (cize 85% casu prevadzka); Zaroven je to jediny mesiac ktory viem ako tak porovnat kurenie klima vs elektrokotol a podlahovka, kedy to vychadza na 118kWh vs cca 650 kWh, takze usetrenych viac ako 500kWh v prospech klimy April22: spotreba 138kWh za 649 hodin prevadzky (cize 90% casu prevadzka); V danych obdobiach to teda vychadza na priemer 0,2kWh spotreba a defacto 20% vykon klimy. Ide ale samozrejme o relativne teple, jarne/jesenne obdobia. V zimnom obdobi som cisto klimou kuril len v case 23.-29. december 2021, tzn. 168hodin so spotrebou 96kWh, co uz vychadza na priemernu spotrebu skoro 0,6kWh a defacto 60% vykon klimy (treba ale dodat ze dom bol vtedy prazdny, co spravi tiez svoje). Z mojho pohladu je klima asi najekonomickejsie riesenie kurenia (ktore ale nie je pre kazdeho) pricom zaroven prave ta ekonomicka stranka je pre mna v podstate jediny dovod preco klimou kurit (plus mozno este vlastnost klimy, ktora dovoluje v najkratsom case poskytnut teplo v porovnani s ostatnymi sposobmi)
Odpovedať
Ja mám zatiaľ taký postreh ohľadom kúrenia klimou: pomerne veľký rozdiel pocitovej teploty vrámci priestoru v závislosti od vzdialenosti od klimatizačnej jednotky ako zdroja tepla v súčinnosti so závislosťou od polohy v priestore vrámci prúdu vzduchu od klimy. Taký rozdiel vo vnímaní pocitovej teploty v prípade vykurovania radiátormi nemám, i keď rozdiel je. Je preto asi dôležité umiestniť vnútornú klimabedňu citlivo s ohľadom na túto skutočnosť. Berte to ako krátkodobú skúsenosť, klimu mám v dome inštalovanú týždeň a takmer nekúrime pretože nejako nieje treba. Máme radšej chladnejšie a aj bez kúrenia nám teplota v baráku pod 19° za ten týždeň neklesla. Takže som ju len zo dve hodiny testoval.
Odpovedať
@hockto ked ju máš prečo s ňou nekúriš celé obdobie aspoň v miestnostiach kde vykúri? ja ju mám v práci kúri len vtedy ked tam nikto nie je, vadí nám nerovnomerné teplo a fúkanie je tam len na rýchle vykúrenie, lebo cez víkend sa v celej budove nekúri a my sme tam nonstop, kúria i el. konvektory bez vent., no tam nás spotreba netrápi, vedľa je sála so serv. a tam klímy chladia nonstop i cez zimu, tam je problém s námrazou ak náhodou vypadne
Odpovedať
@duzu ale ja s nou kurim cele obdobie, len to nie je vtedy jediny sposob kurenia a nejde nonstop, ale podla potreby, takze by to neboli relevatne udaje pre ten predosly post a preto som to tam ani neuvadzal
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 @hockto tak ono to je tak jak písal @duzu , že sálavé teplo je pre človeka prirodzenejšie , z hľadiska efektivity čím je vykur. plocha väčšia tým lepšie keď niekto má dva radiátory v nejakej izbe a v každej izbe aspoň jeden, to je šírenie tepla z rôznych bodov, klíma fúka z jedného zdroja takže ďalej od jednotky je určite chladnejšie, ja kvôli tomu zvažujem domontovať ďalší multisplit na opačné strany domu, aby šírenie tepla bolo rovnomernejšie a komfortnejšie z 3 rôznych zdrojov po dome, niekde dispozícia domu ani neumožňuje klímy namontovať na plnohodnotné a komfortné vykurovanie, resp. umožňuje ale investícia do jednotiek veľkého multisplitu by už zrejme atakovala vysokú cenu hodnoty klasické TČ voda-vzduch, potom je na zváženie, či neísť radšej do voda-vzduch Z hľadiska diskomfortu asi najviac ľuďom vadí hluk jednotky , prúdenie teplého vzduchu nie je nepríjemné, skôr naopak okrem toho lamely sa predsa nastavia aby to nedulo rovno do ksichtu ale niekde pomimo do priestoru veľkým benefitom je zas možnosť plnohodnotného chladenia /vykurovania prakticky celý rok ak je potreba, ale zas je pravda, že podľa mňa je najekonomickejšie systém klím použiť ako hl. zdroj vykurovania v ľahších stavbách , zateplených a kompaktných s rel. nekomplikovaným pôdorysom a v klimatickej oblasti kde vzrastá v posl. rokoch aj rýchlo potreba objekt plnohodnotne chladiť
Odpovedať
Článok sa načítava...
Máte niekto skúsenosti s klímou logitex ( lx 35,50,70) mam ambíciu vyrábať TUV fotovoltaikov a oni ponúkajú hybridný systém bojler,klíma na solar ...
Odpovedať
Moja priemerna mesacna spotreba kurenia 1 jednotkou klimatizacie je od januara do aprila 380kwh Cely dom ma 107m2 pricom sa vyrurovalo asi 80m2 Zvazujem teda dat este multisplit do 2 najvzdialenejsich izieb no bojim sa hluku od klimatizacie Spite niekto pod klimov ? nevadi vam ten hluk ? Celkom sa mi pozdava midea breezless no neviem ako by to fungovalo pri kureni
Odpovedať
@papulaa akú máš klímu teraz? A aké zateplenie?
Odpovedať
@avantime Mur 30 tahla zateplenie 20 Klima 5kw vivax R
Odpovedať
@papulaa A kde mate tu jednu jednotku teraz? V obyvacke? Tak sa tam 1-2 noci vyspite a uvidite ci vam klima vadi alebo nie. Na toto neexistuje univerzalne korektna odpoved...
Odpovedať
@papulaa myslim ze breezeless nieje vhodna na vykurovanie. Skor ist do xtreme save.
Odpovedať
Profilova fotka
@papulaa to je pekná spotreba , ja zvažujem rovnako dať do najvzdialenejších izieb 2 jednotky ... Hluku by som sa nebál, pokiaľ nie si extrémne citlivy na hluk , ja mám posteľ asi 6 metrov od jednotky oproti dverám do spálne priamo ... Celú zimu a noc to mám nastavené na ventilátore na 2. Stupni takže to dosť šumí (tichý režim ventilátora nikdy nevyužívam) Mne osobne sa pritom monotonnom šume lepšie zaspáva a spí ako keď nič nepočuť , rovnako aj žene ani mala s tým nemala nikdy problém a vždy spala celú noc jak zarezana ... Skôr by som sa obával že keď do menšej miestnosti dám jednotku hoc aj s min. Výkonom čo je tuším pri multisplite 2 kw, tak bude aj tak tu miestnosť prekurovať , preto zvažujem namontovať len jednu jednotku do izby a do izby hosťovskej ktorá je aj tak vždy prázdna , len potiahnuť vzduchovod s vent . Ze v prípade potreby teplo naťaha z vedľajšej miestnosti ... Ale neviem ešte som sa nerozhodol
Odpovedať
@dexter89 klíma ti izbu prekurovať nebude. Akú teplotu si na nej nastavíš, na takú ti bude kúriť a po dosiahnutí nastavenej teploty buď zníži výkon, alebo sa úplne vypne 😉
Odpovedať
@dexter89 Presne ako piso jakino prekurovat ti urcite nebude Ale moze ti cyklovat vonkajsia jednotka Ja som rozhodnuty pre klimu od midei
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino @papulaa Veď toto , že na svojej som si akosi všimol, že vždy len po dosiahnutí teploty zníži výkon a ide asi na min. Ale nikdy nevypne ... Najmä v prechodných obdobiach keď už vonku nie je až tak zima , tak keď nastavim napr. na klíme 22 stupňov ona kuri na min. Výkone nonstop a teplota reálne v miestnosti sa zvyšuje takže reálne je tak 24 až 25 stupňov a nevypina , iba ak manuálne nastavim ešte nižšiu teplotu napr. 18 tak vtedy ju vypne na kus ale do pol hodiny znova zapne a na min. výkone ide ďalej a v izbe není 18 ale 22 tak neviem čím to je ci nie vysoký spodný výkon abo klima akoby nechcela cyklovat resp. Nevypne ju
Odpovedať
@dexter89 To mas podla mna lepsie ako mam ja Moja klima zase fuka vlazny vzduch 😄 Inak dnes bol jeden monter u mna a navrhol mi ci by som nechcel kanalovu jednotku namiesto multisplitu ...Celkom nad tym uvazujem len by ma zaujimali aj nevyhody takehoto riesenia
Odpovedať
@dexter89 ja mám skúsenosti len s klímami Daikin. V móde KÚRENIE s ventilátorom na AUTO mi všetky samé udržujú nastavenú teplotu, neprekurujú. Možno by ti pomohlo iné nastavenie, alebo servisný zásah. Ťažko povedať, nevyznám sa...
Odpovedať
@papulaa nemáš k tomu viac info, k tej kanálovej jednotke? Prípadně kontakt na toho montéra? Ja to velmi zvažujem, no nikto to nevie urobit či navrhnút.
Odpovedať
Profilova fotka
@papulaa no kanálové jednotky by som dal kebyže staviam znova , keď na to myslíš v projekte je to ok , dodatočne ak máš sadrokartón a bungalov tak sa vzduchovody dajú ťahať po povale do všetkých miestností ale tipujem že musia byť izolované a zateplené , keď už to má v zime topiť , v lete chladit ... Ja nevýhody nevidím žiadne iba ak vysoká cena , určite to bude drahšie jak multisplit aj čo sa jednotiek aj inštalácie týka @jakino jj no možno je chyba že ventilátor nemám auto ale vždy pevne nastavený potom vyskúšam toto zmeniť či sa to nebude inak správať v tych prechodných obdobiach
Odpovedať
@petaass Viac info zhanam aj ja lebo moc sa otom na nete nepise Pan je z Trencina ak chces mozem ti ho poslat SS Aj ja zatial cakam na nacenenie multisplitu a tej kanalovej jednotky tak som zvedavy @dexter89 Jednotku by sme dali na poval a rozvody tahali tiez teda Tak som zvedavy cakam na nacenenie
Odpovedať
@papulaa ok, poprosim o kontakt.
Odpovedať
Ak niekomu klíma nešíri teplo alebo chlad rovnomerne po celom dome, tu je na to jedna vychytávka 😉
Odpovedať
@jakino Tak tomu vravím upgrade na kanálovú jednotku.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?