Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
@medman Ja som si tu klimatizaciu dal vypocitat, uvazdzam predpoklady, avsak ratalo sa to s doplnkom FV, vid nizsie: celkově budete potřebovat ze sítě cca 11 MWh elektřiny - když pořídíte TČ, budete to 6 MWh, úspora 5 MWh pri COP cca 3,5 - když pouze FV o výkonu 3,5 kWp s přebytky do bojleru, budete to 7,5 MWh, úspora 3,5 MWh - když kombinaci FV a TČ s přebytky do bojleru, bude spotřeba cca 3,2 MWh, úspora 7,8 MWh - když kombinaci obyčejné klimatizace + FV s přebytky do bojleru, bude spotřeba 6,2 MWh, úspora 4,8 MWh.
Odpovedať
@bigjamajko Zacina to unikat aj mne, pretoze 10k viem investovat naozaj aj inde. Problem je mozno to, ze kazdy navrhuje nejake zauzivane systemy typu TC vzduch-voda + teplovodna podlahovka, kde citi najvyssiu marzu. Na druhu stranu su tu potom diskusie ludi, ktori omdleli pri nedoplatku za EE, ak kuria plne elektricky. No a toto pre mna ako laika vyrovnava misku vah, urcite ma chapes. Je potom tazke najst nejake vychodisko, od ktoreho sa odrazit.
Odpovedať
@somecheck chapem. Kurenie klimou je urcite dobra alternativa. Viem, ze dexter na nu prechadzal z odporovych kablov, tiez kvoli uctom za el. Registrujem aj vyplakavanie virnika (zla skusenost s infra panelmi) a inych, ktori vykurovali len elektrinou. Zakladom je zjavne dobre zaizolovany dom, ine mi z toho nevychadza. My mame tolko hejtovany drevodom, ale na zaklade vsetkeho, co tu citam, asi nebude az tak zle postaveny. Klimu nepotrebujem na kurenie, ale ani na chladenie. Mne nejde o to, ze to co mam ja, je najlepsie. Zaraza ma skor to, ze niektori museli prejst z el. podlahovky na iny system, pripadne, ze ludia su ochotni dat 10tis+ aby dosiahli tych 80€. Pri 100m2. Samozrejme, ak by som mal vykurovat 250m2, isto by som zvazil ine alternativy. Rovnako, ako som zvazil (a zamietol) investiciu 5tis.+ do plynovej pripojky, ako pytali v nasom pripade... Len vravim, ze pohladov je viac.
Odpovedať
Profilova fotka
@somecheck neviem čo sa čuduješ, proste ja som bol voči klíme tiež zo začiatku skeptický, proste na začiatku som tým chcel prikurovať len v prechodnom období , ale tak ako keď aj pri -10°C mi stíhala dom pohodlne vytápať na 24°C, tak nemal som dôvod zapínať podlahovku. Skúsim ti odpovedať podrobnejšie na veci čo si sa pýtal a rady možno do budúcna: 1. Zle si vyrátal moju ročnú spotrebu, rátaš tam aj január 2020, ale to som ešte kúril el. podlahovkou ... Tohto roku mi prišlo vyúčtovanie (apríl 2020-apríl 2021) a som na komplet spotrebe el. energie 6000 Kwh (keď už len klíma) 2. Ohrev vody: Sme traja v domácnosti malé dieťa 2 ročné - kúpeme každý deň, my sa sprchujeme každý deň tak ako tak ... Vodu ohrievam 120L bojler klasika na 40-45°C Viac netreba ! úplne to postačuje a nepočúvaj marketingové reči typu, že kvôli legionele či iným baktériam musí mať voda 80°C ! to je plytvanie energiou a totálna blbosť... nie som technik ale prírodovedec, takže kus o tom niečo viem 🙂 Takže ohrev vody mi zožerie mesačne priemerne 100 kwh - ročne teda 1200 kwh ohrev TUV Takže mne sa neoplatí ani solár vzhľadom na nízke náklady na ohrev TUV 3. Kúrenie: Klíma za rok zožrala 1600 kwh , + podlahovka v jednej izbe ako som písal temperovanie, + el. rebrík v kúpeľni sem tam... takže kúrenie komplet rátam cca 2000 kwh/vykur. sezóna. 4. Spotrebiče : tak to bude ten zvyšok ak odrátaš od = 2800 kwh /rok ... mám dosť spotrebičov umývačka, práčka, sušička, rúra, mikrovlnka, klasika... väčšina spotrebičov je A++ a žiarivky samozrejme LED ale to je už dnes snáď klasika 5. Teplota v exteriéri: Tak keďže som tak trochu klimatológ tak ti pridávam foto z mojej profesionálnej meteostanice , ktorú mám na záhrade ... takže dávam úplne presné dáta za posledných 12 mesiacov v grafe máš teplotu v exteriéri/interiéri u mňa za posl. 12 mesiacov... Ak by si ešte niečo chcel vedieť, tak kľudne sa pýtaj 😄 Klímy na vykurovanie by som sa ja osobne nebál vôbec a ako som to tu už 100krát napísal, kebyže staviam znova tak dám jedine to... z hľadiska cost - benefit t.j. vstupná investícia - prevádzkové náklady nenájdeš na trhu nič lepšie... aj keby si išiel do tých drahých a luxusných jednotiek, tak ťa to vyjde určite lacnejšie ako iné systémy... prípadne rovnako , ale prevádzkové náklady budú 4 násobne nižšie... @bigjamajko no jo, prechádzal som na klímu aj kvôli nákladom 🙂 ale zas ako som písal, hlavne komfort, keďže moje teplotné nároky sú vysoké a ak by som nekúril krbom a iba odporovými káblami na mne požadovanú teplotu, tak účty by som nemal 110€ , ale tipujem okolo 150 + čo je už na mňa zbytočne veľa...
Odpovedať
@dexter89 Máš v každej izbe klimu? Mňa by napríklad klima v noci rušila, fúkanie a iné pazvuky pri pohybe lamiel a tepelnej dilatácii. Pri klíme na chodbe musím mať dvere do izieb otvorené a to nechcem.
Odpovedať
Profilova fotka
@medman inak presne si to pomenoval. Ja som TČ voda-vzduch zavrhol najmä preto, že cena jednotiek je podľa mňa naozaj neadekvátna a považujem to za prestrelené ... Keď si zoberieš že je to v podstate obyčajná klíma (len teplo odovzdáva do vody) tak ceny za priemerný model sú podľa mňa fest nastrelené... Dokonca Poliaci a ľudia kus technicky a elektrotechnicky zdatní som videl si vyrobia TČ z obyčajnej starej klímy za 500€ 😄 dajú sa dohľadať mraky videi na youtube o tom ... A to si zober, že máš v cene 5000€ 6k podľa mňa len celkom šaplavý a zákl. model TČ ... čo som teraz pozeral tak za 1500 - 2000€ vieš kúpiť nadupané jednotky klím napr. Sinclair série Spectrum a spectrum+ , čo je výkonná mašina s dimenzáciou na kúrenie do -30°C ako som spomínal s odtokom kondenzátu, ktorý si sama roztápa + dvojitý vyhrievaný kompresor... Všetko toto keby si chcel mať u TČ voda - vzduch tak za príplatok a potom sa stáva, že pri -20°C abo -15 už má šaplavé TČ problém
Odpovedať
Profilova fotka
@marian_8 mňa klíma v noci neruší ... mám ju v inej izbe než kde spím, ale počujem príjemný šum... ani nezapínam tichý režim (19db), ktorý mimochodom pre ľudí, čo im klíma hučí, tak je k dispozícií ... Mne sa však lepšie zaspáva aj žene keď to počujeme hučať... a malá, tá zaspí priamo pod klímou v obyváku na gauči... takže u nás nikomu šum z klímy nevadí a u mňa to nepredstavuje žiaden diskomfort...
Odpovedať
@dexter89 To prerobenie klimy do vody robia aj Cesi/Slovaci a je k tomu aj samostatne forum. Vela som tam o tom cital a keby som mal tu moznost, idem prave do takeho kurenia. Roztapanie kondenzatu mali kedysi vsetky rady Sinclairov, ale neviem ci je to este pravda. Ono to je pre vyrobcu par eurova zalezitost. Ja som si to dorabal dodatocne aj preto, ze tieto ohrevy od vyrobcu nemaju ziadnu logiku. Je tam len termostat, ktory zopne pod urcitu teplotu a hreje a hreje. Ja som to spravil tak, aby hrial len v pripade ze dojde k odmrazovaniu. Ano, Sinclair Spectrum+ s dvojitym rotacnym kompresorom ma naozaj velmi dobre papierove hodnoty, ktore sa potvrdili aj v reale (nemam, ale cital som). @marian_8 Ja mam jednotku na chodbe a pootvorene dvere su samozrejme nutnost. Ak by ti vadila jednotka v izbe kde spis, je dost mozne, ze toto kurenie nie je jednoducho pre teba. Moc sa to tu nespomina, ale parapetne vnutorne jednotky su pre kurenie uplne super. Su tiche a fukaju vzduch aj tesne nad podlahu (aspon Daikin). Ale tie pazvuky, tym sa vyhnut neda, to je pravda.
Odpovedať
@somecheck Nemas nahodou aj detail toho vypoctu? Mam pocit, ze COP pre klimatizaciu je znacne podhodnoteny. A celkovo je to pocitanie s Bulharskymi konstantami. Zial, neviem vypocitat moje COP, ale keby som aj vedel, ja som pri BA kde je teplejsie ako v inych lokalitach, tak asi by to pre teba relevantne nebolo.
Odpovedať
@medman Co konkretne a z ktoreho prepoctu ta zaujima? Spat k teme: Riesil som to aj s realizatorom stavby, na 90% domov davaju TC + teplovodna podlahovka. Ked som sa ich opytal preco, tak odpoved bola: ludia sa boja vysokeho uctu za elektrinu, co je podporene tvrdeniami od predajcov TC, ktori na TC vzduch-vzduch nemaju taku vysoku marzu ako na TC vzduch-voda. Zakaznici su teda priamo odhovarani od moznosti kurit klimou.
Odpovedať
Profilova fotka
my sme bežne v zime dokurovali klimatizáciou v byte a v lete chladili a max spokojnosť elektriku sme neplatili nejako extra. Pri štvorčlennej rodine 36 eur mesačne a klíma šla často. Tu je aj článok koľko stojí kúrenie klímou: https://najlacnejsia-podlahovka.sk/bl...
Odpovedať
@dexter89 pěkný večer přeji. Uvažuji o podobném řešení jako popisujete "Ja osobne kebyže staviam znova, tak idem do jednej centrálnej klimatizácie s prieduchami do izieb", ale má to spousty úskalí. Zatím pro to nejsem 100% rozhodnut. Jakou jednotku jste měl na mysli pro ten centrální rozvod? (kanálovou?) Rozvody vzduchu budou muset být aspoň trochu zateplené kvůli kondenzaci. Napadá mě řešení pomocí ALP potrubí, ale je to vcelku drahé. Nebo jak by jste ty rozvody řešil? Potrubí pro Reku použít nelze, je moc úzké. Jinak všem velmi děkuji za plodnou a korektní diskuzi.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@petaass Ktoré úskalia toho riešenia vnímate? Popíšte, ďakujem.
Odpovedať
@somecheck tak jak píši. Komplikované rozvody. Ideálně bych to chtěl udělat svépomocí. Má představa je kanálová jednotka o vyšším výkonu v podhledu či pod stropem v TM,kde by nevadil ani případný malý hluk. TM cca uprostřed severní strany domu. Na jednu stranu kuchyň s obývákem a na druhou koupelna, ložnice a 2 dětské. Podhled samozřejmě snížený o výšku rozvodů. Počítám odhadem cca 25cm minimálně. Potrubí ideálně hranaté, aby navazovalo na výdechovou část kanálové jednotky. Zní to jednoduše, ale pokud to má být hlavní topení + v létě chlazení, tak je potřeba izolovaných rozvodů. Další otázkou je, zda musí být také nějaký odvod vzduchu? Nebo stačí okna na mikroventilaci, k tomu digestoř ven a ventilátor na WC. Proti multisplitu je tam spoustu "ale", které je potřeba vyřešit,aby to správně fungovalo.
Odpovedať
Profilova fotka
@petaass jj tak nie som chladiar, chcelo by to poradiť sa s nejakými ľuďmi, čo robia vzduchotechniku, reku a pod... prípadne pozrieť na nejaké americké stránky... tam má tuším každý druhý dom tak spravené, jedna centr. AC pri dome, za domom a potom prieduchy do celého domu... v lete tým chladia, čo je v U.S veľmi potrebné kvôli sparnému letu, a v zime tým samozrejme topia... No ja by som videl riešenie vzduchové potrubie dať do priestoru medzi trámy a sadrokartonové podhľady ... ale zas ako som písal, uvažoval som nad tým, išlo by o luxusné a komfort. riešenie, len ako píšeš cena? Podľa mňa sa cena za taký projekt môže vyšplhať už na cenu za TČ voda-vzduch , takže či by sa to vôbec oplatilo... Možno v komplikovaných domoch na juhu, kde je potreba chladenia/kúrenia tak by to bolo návratné... ale osobne by som asi išiel cestou multisplitu ak nie je dom príliš komplikovaný ...
Odpovedať
@somecheck Zaujimali by ma vstupne hodnoty SCOP pre klimatizaciu a pre tepelne cerpadlo. @schvarzy Klimou len dokurujete a hlavny zdroj tepla je nieco ine ako elektrika? Dobre tomu chapem? Inak v tom clanku co ste tu pridali je niekolko nepresnosti. Ale nevadi, kazda klima namiesto dymiaceho komina je dobra 🙂. @petaass Napad to nie je vobec zly. Izolovane rozvody s velkym prierezom by sice neboli lacne, no na druhej strane by sa to mozno dalo spravit tak, aby tieto rozvody vyuzivala aj rekuperacia. Ale asi by som si takto zivot nekomplikoval. Jednoduche nastenne klimatizacie su najlacnejsie a hocikedy vymenitelne bez narocnych investicii. @dexter89 dovolil by som si nesuhlasit s tym multisplitom. Osobne by som isiel do viacerych samostatnych split jednotiek. Investicne je to plus minus rovnako, samostatne jednotky su energeticky efektivnejsie a poskytuju zalohu, ak by niektora z nich odisla. Nevyhoda je, ze fasadu "skrasluje" viac vonkajsich jednotiek.
Odpovedať
@dexter89 @kavar ked mozem otazocku, ako riesite vetranie v kete/c zime?ta klkma len fuci dnu vzduch ale ako v aute je casom vydychany vzduch nie?
Odpovedať
@stefan222 na vetranie mam rekuperaciu aj tak mam koplet okna fixne okrem balkonovych dveri na terasu
Odpovedať
@kavar ja oremyslam do bytu klimu a dumem ako vetrat potom
Odpovedať
@stefan222 podla mna presne ako do teraz otvoris okno a mas vyvetrane, len nenechaj ho otvorene v lete v kuse, vsak snad nechces v lete ochladzovat pol mesta 🙂
Odpovedať
@medman V zavislosti od typu jednotky, ratali sme pri vzduch-vzduch SCOP okolo 3,5 a pri vzduch-voda okolo 4,5. Preco sa pytas?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Oktober bol prvy kompletny mesiac, kedy viem porovnat vykurovanie klimatizaciou (LG standard plus 3,5/4kW) oproti elektrokotlu (protherm raya 12), tak par cisel: Dom bungalov 90m+, steny 30heluz+15poly, podlaha 10poly, strecha 40vata, juhozapad slovenska Oktober 2021, spotreba EE 353 kWh, z toho klima spotreba 117kWh pri prevadzke 636hodin (tzn. ze isla cca 85% casu) s nastavenim na 23 stupnov auto otacky Oktober 2020, spotreba EE 886 kWh, z toho elektrokotol nemam exaktne odmerany, ale ak odratam priemernu spotrebu za poslednych 5 mesiacov, kedy sa nekurilo (cca 230kWh), vychadza mi spotreba ekotla na nejakych 656 kWh pri nastaveni na 23, resp. 22,5stupnov s hystereziou +-0,3 stupna Mesacny rozdiel teda vychadza na nejakych viac ako 500kWh usetrenych v prospech klimy, aj ked vypocet nezohladnuje niektore dolezite faktory (rozdielna externa teplota v uvedenych obdobiach, vlhkost "novostavby" klesajuca v case, pergola od cca polky oktobra 2021, ktora znizila tepelne zisky zo slnka atd.). Z pohladu spotreby EE teda klima oproti ekotlu vyhrava (plus ako vyhodu by som videl aj konstantnejsiu teplotu v interiery), treba vsak uviest aj nevyhody s nou spojene: * hlucnost vnutornej jednotky - aj pri najnizsom, resp. strednom vykone (najcastejsie stupne) je klimu v interiery pocut, pokial je inak v miestnosti ticho * hlucnost vonkajsej jednotky - aj ked tu by som skor mal napisat vibracie. Vokajsia jednotka je umiestnena na "dlazbe" pri stene domu, avsak aj napriek tomu prenasa urcite vibracie, ktore napr. ja v noci, pri absolutnom tichu niekedy evidujem * prudenie vzduchu - opat v zavislosti od vykonnostneho stupna, niekomu to moze vyslovene prekazat (u nas sa zda, ze napr. kvetom horuci/teply vzduch z klimy uplne nevyhovuje...) * nutnost pootvorenych dvier (kym sme len dvaja je to bez problemov, neviem si to predstavit napr pri deckach) Celkovo ale hodnotim vykurovanie klimatizaciou pozitivne za dane obdobie, uvidime ake externe teploty prinesie november a dalsie mesiace a kedy uz bude "nutne" pustat ekotol.
Odpovedať
Jeden mesiac nie je moc smerodajný, ale ak budeš mať čísla za celú sezónu, bude to super. My inak vykurujme klimatizáciou byt, a tiež máme dobré skúsenosti. Kvôli prestupovému teplu od susedov a južnej orientácii sme klimatizáciu túto jeseň ešte ani nezapli, ale už čoskoro ju začneme zapínať. My osobne preferujeme spôsob manuálneho spúšťania, lebo väčšinou klímu nepotrebujeme mat zapnutú ani cez noc, ani keď je slnečné počasie. Byt je totiž orientovaný na juh, tým pádom keď je vonku pekne, vytiahneme žalúzie odtiahneme závesy a niekedy aj záclony a necháme nech byt zohrieva slniečko. V takéto dni máme v byte niekedy aj 26-27°C.
Odpovedať
@e1ba Za celu sezonu taketo porovnanie zrejme nebudem mat, nakolko pre mna je samostatna klima (v takom zlozeni a podmienkach ako mam ja) dobra len na prechodne obdobia, cize povedzme oktober-november a potom marec-maj. V tych pravdepodobne chladnejsich zimnych mesiacoch (december - februar) to bude kombinacia kurenia ekotol+klima+krb.
Odpovedať
@e1ba to že máš teplo od susedov neznamená že ho neplatíš, lebo v paneláku kde som býval mal každý 60% vykurovania fixný aj ked by vôbec nekúril, výhoda južných bytov je ale fajn no nie všetke majú orientáciu na každú miestnosť len na juh
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu v bytovke sme platili 3x viac na kúrenie ako v bungalove 2x väčšia plocha ... V bytovke by som južnu orientáciu považoval skôr za negatívum , keď sa v lete nahreje tak tam ideš pokapať @hockto ja už mám porovnanie klímy a elwktrokotla aj za celú sezónu , vychádza to na vykurovanie elektrinou sme minuli 2 roky dozadu 750€ a minulý rok 250€ ... Ale my už klímou kurime celý rok , i keď v najväčších mrazoch sme večer sem tam zakurili aj do krbu ... Inak október tohto roku bol chladnejší aspoň u nás ako ten minuloročný , takže to ešte viac znásobí tvoju úsporu ...
Odpovedať
@hockto neviem, že akú máš presne klimatizáciu, a ako je rozmiestnená v rámci domu, ale vyskúšaj, či ti náhodou nebude postačovať naozaj celú zimu. Nemám skúsenosť z RD, ale v byte s tým dám v zime aj 28°C ak chcem, akorát sa to nedá vydržať. 🙂 Ak máš dobre zateplený RD a nebude moc tvrdá zima (-15°C a menej) kedy už klimatizácia stráca na účinnosti (verím, že aj takto bude stále vyššia než ako majú iné spôsoby kúrenia), tak to vidím tak, že to dáš s klímou celú zimu. Priebežne referuj! 🙂 @duzu nikde som netvrdil, že neplatím za teplo ktoré je ide od susedov, aj keď v našom prípade ho až tak veľa nie je, nakoľko jeden zo susedných bytov je neobývaný. Našťastie v našej bytovke bude od januára fixná časť namiesto 40 % už "iba" 20 % z celkových nákladov na spoločné kúrenie a hrali sme sa aj s myšlienkou, že by sme to mohli dať na nulu a všetko by išlo čisto podľa meračov. Inak povedal by som, že budúci rok už aj niečo ušetríme, ale pri aktuálnych cenách za plyn to vyzerá skôr tak, že medziročne prerobíme. Každopádne je super, že čoraz viac susedov využíva na kúrenie klimatizáciu, takže je šanca, že dom bude mať celkovo aj nižšiu spoločnú spotrebu tepla. Cena je už potom kapitola sama o sebe. @dexter89 V lete je v južne orientovanom dome určite teplejšie, ale proti tomu sa dá z časti brániť aj dobrým tienením + od toho máme klimatizáciu, ktorú by som mal aj pri severnom byte, akurát sa používala počas leta o niečo menej.
Odpovedať
@e1ba ako som pisal, v mojich podmienkach ake mam, ta klima stacit nebude, resp. mozno by aj ako tak stacila, ale musela by ist v priemere na velky vykon nonstop, co by znamenalo znacne navysenie odberu ee a teoreticke znizenie zivotnosti samotnej klimy. A hlavne ani pre mna by to nebolo dobre, kedze som citlivy na zvuky 🙂
Odpovedať
ja mam v obyvacke v byte klimu a ked kurim s nou tak v obyvacke je az prilis teplo ale zas do inej casti bytu to teplo neide az tak ako by som si to zelal. mam aj 3D lamely a fucim vzduch do chodby no stale je to tak. je ale pravda ze klima mi sla len paru hodin a ked som videl, ze mi to nehreje cely byt tak som sa vratil k radiatorom.
Odpovedať
@stefan222 v tomto prípade si môžete pomôcť s umiestnením klasického ventilátora napr. na chodbu ktorý bude ten vzduch miešať ďalej. Každopádne s jednou klimatizáciou určite nedosiahnete to, že v každej izbe budete mať rovnako teplo, ale ak budete mať otvorené všetky dvere izieb, rozdiel bude +/- 1°C. Ja osobne toto aj preferujem, lebo v spálni netreba mať až také teplo a v druhej izbe zase ide počítač, takže tam je aj tak stále teplejšie. Ďalšia vec je to, že si musíte vedieť nastaviť teplotu na klíme. Píšete, že v miestnosti s klimatizáciou už bolo moc teplo, tak je evidentné, že ste to zle nastavili. Zapnite klímu na ohrievanie vzduchu, teplotu nejak rozumne (22-25°C) ako je vám príjemné a výkon ventilátorov na automatiku, alebo na nižší stupeň aby to moc nehučalo. Smerovanie vzduchu doporučujem do výšky pod stropom a rotovanie nechať zapnuté iba do strán, alebo aj to nastaviť na pevno smerom do chodby (ak a dá).
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?