Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Profilova fotka
@dusantt máš pravdu všetko s mierou. Zas žijeme v 21. Storočí tak zas myslím si že drevo ako doplnok ok ale na každodenné hlavne kúrenie ani u mňa nie. Ten dym no zas jasné na niektorých dedinách kde všetci naložia v krásny zimný deň so silnou inverziou to je potom smogu ako v Londýne v 50tych rokoch to ti verím 😀
Odpovedať
Vážení. Neviem ako Vám to mám vysvetliť no už som vám to niekde písal. Stále píšete o tom koľko potrebujete vykúriť klimatizáciou m². Je to omyl a ak vám to potvrdí aj montér tak nech ide kade ľahšie. Teplým vzduchom potrebujete naplniť priestor a ak ma pamäť neklame objem sa meria v m³-metroch kubických. Lebo je rozdiel ak si dávate klímu do nového domu a je rozdiel dať si klímu do staršieho domu kde je výška stropu iná a tým sa mení aj objem priestoru. Aby sa potom nestalo že budete jeden na druhého nahnevaný že mne to nevykúri a tebe áno. Potom treba premýšľať nad vyšším výkonom. Toľko do mňa a tabuľky na výkony pri objemoch nájdete na internete.
Odpovedať
@majki86 takže podľa teba na vykúrenie 300 m3 v nezateplenom dome treba rovnako výkonnú klímu ako na vykúrenie 300 m3 v zateplenom dome? =-)
Odpovedať
Profilova fotka
@majki86 ja som použil na výpočet primitívny vzorec : objem miestnosti * zmena teploty * koeficient tepelnej izolácie stavby/domu. Veľa závisí samozrejme aj o tom ako písal jakino aké hrubé múry a aký starý dom izolácia a pod okná ... Ale záleží to aj od klímy je rozdiel 5kw klíma Mitsu abo daikin a nejaka Čína lebo predsa len výkon je len číslo ktorí udávajú výrobcovia ale realita môže byť ponekud iná ...
Odpovedať
@jakino Nie to si nemyslím iba každý tu rieši m² a to je podľa teba správne riešiť m²??
Odpovedať
@dexter89 to je už pre pokročilejších. 😊 Tu ide hlavne o to aby si ľudia nemýlili pojem a dojem. Nepotrebujem sa vystatovať iba správne poradiť. Tvoj vzorec výpočtu má tiež niečo do seba. A každý si samozrejme vyberá na čo má len ten výsledok je potom skreslený. Keď si dávam klímu tak sa musím pozerať na to ako na pevný celok kotol tiež nekupujú ľudia na jednu sezónu tak isto aj klimatizácia má spĺňať požiadavky majiteľa nehnuteľnosti v ktorej sa používa.
Odpovedať
Profilova fotka
@majki86 jj no ja som z matematiky moc nevynikal tak komplikovaným výpočtom sa radšej s princípu vyhybam. 😀 Plochu výrobcovia udávajú podľa mňa preto, lebo predsa každý skôr pozná plochu svojej obývačky ako objem myslím si a výška je viac menej v domoch aj bytoch rovnaká. Ak má niekto vysoké stropy či nejakú galériu alebo niečo pravdepodobne a tým pocita. Samotný objem klasický nie je veľmi dôležitý pokiaľ nemáš tu galerku alebo niečo speci. Mne napr jeden predajca vypočítal že potrebujem 5kw klímu a druhý že postačí 2.5. hľadal som chybu a našiel som hneď niekoľko. Prvý predajca do výpočtu nezarataval zateplenie budovy stropu a pod. Skratka vypočítal to na priestor. Ale do vzorca vlozil orientáciu okien na svetové strany. Keďže mám okná vacsie na JJV tak mu vyšlo že bude potrebné 5kw. No zadrhel je v tom že ten jeho excelovsky vzorec je nastavený na chladenie. Lenže ja chcem klímu na vytapanie 😀 takže logicky čo v jeho vzorci (okná na JJV) určite zvyšovali celkový výpočet , v mojom prípade v zimnom období pôsobí ako tepelný zisk. Keď som si to vyrátal sám vyšlo mi zhruba že potrebujem 2.8kw. rátal som to pri vonkajšej teplote -10 stupňov a dnu 24. Kotol je niečo ide keďže ide o pripamarne kúrenie a keď ho poddimenzujes tak zamrznes 😀
Odpovedať
@majki86 podľa mňa je správne riešiť m2. Ale nie len podlahy, ale aj stropu, obvodových stien, okien a vchodových dverí. Túto plochu vynásobiť súčiniteľom prestupu tepla každej plochy a rozdielom vonkajšej a vnútornej teploty. Tak vypočítaš tepelné straty budovy pri určitej vonkajšej teplote, napr. pri -15°C a z tabuliek výrobcu klímy si vyberieš model, ktorý má taký výkon pri -15°C. Lepšie je ale vybrať klímu s o niečo vyšším výkonom
Odpovedať
chlapi zbytocne tu budete teoretizovat !!! prax je aj tak niekde celkom inde !!! presne ako pise @jakino treba vybrat klimu s vacsim vykonom, pretoze to je jedno ci ma vacsi ci mensi vykon ona proste zozerie presne tolko kolko potrebuje ja mam napr. vonk. jednoku 8kW a este nebolo zimi aby spotrebovala cez 2.700kW na vykurovani aj ked boli tuhe mrazi / za posledne 3 roky/ ale zas viem, ze doda vykon kolko potrebujem na vnut jednotky, pri tech. liste je taka formulka aky to doda vykon napr. pri -7 st. a tym som sa riadil ja, napr. moj multisplit 8kW ma pri -7 vykon este stale 3,2 kW a to mne osobne staci vykurit cely dom, mne osobne ide o vykurovanie, chladenie skoro nepouzivam, mam na to prisposobeny dom ! /presah strechy / vonk. zaluzie nemam / nie som taky bohaty aby som staval na hypoteku a rozhadzoval sa 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar jj veď máš pravdu. Mne výpočtom vyšlo že potrebujem pri vonkajšej teplote -10 cca 2,4kw vykonu. Predajca vravel že by išiel do 2,5 , čo sa zhoduje s mojím výpočtom. No nakoniec som objednal 3,5 kw pre pokoj duse. Takže áno radšej výkon o trochu vyssi ako poddimenzovaný . Zas na druhej strane čím väčší výkon tým skôr priestor vykuri a zapne sa do udrziavacieho modu. Nižšiemu výkonu vyhriatie bude trvať možno o čosi dlhsie, ale princíp je ten istý ... Podľa mňa nemá zmysel uvažovať o systéme pri extrémne nízkych teplotách . Keby bolo niekoľko dní po sebe pod -10 stupňov myslím si že klímou kúriť nebudem ale poriadne naložím do pece. Zas tých dní do roka pod -10 stupňov nie je tak vela. Keďže sa venujem klimatologii mám za posledných 13 rokov záznamy o teplote v mojej oblasti za každý deň 😀 len pre zaujímavosť dní kedy teplota počas celého dňa nevystúpi nad -10 sa nazýva ako arktický den. Za spomínané obdobie 13 rokov tieto dni spocitam na prstoch jednej ruky. Naposledy ich bolo tuším v roku 2010 asi 6 po sebe. Posledné tuším 4 zimy sa žiaden arktický deň nevyskytol ...
Odpovedať
@dexter89 ak máš pri -10°C straty 2,4 kW, potom klíma s výkonom 2,5 kW pri vonkajších +6°C bude slabá. Moja 2,5 kW klíma má pri -10°C vonku a 24°C vo vnútri výkon 1,53 kW, viď tabuľka. Na to treba dať pozor!
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino neviem aké mám straty. Na výpočet som použil primitívny vzorec kde sa počíta aký výkon má mať vykurovacie teleso v kw. Konkrétne tento :V × ΔT × K / 860 = kW K je koeficient tepelnej izolácie budovy, ktorý sa pri zateplených novostavbách udáva v rozmedzí 0.6-0.9 , ja som použil horný limit 0,8. Keď som toto spočítal vyšlo mi že pri vonkajšej teplote -10 a vnutornej 23 to činili nejak okolo 2 až 2.4 kw .
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kavar aku amte znacku klimy?
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino aha už viem čo si asi myslel. Asi si to myslel tak, že výkon jednotky s klesajúcou teplotou klesá a na ten treba dať pozor? Lebo v prípade nižších teplôt jednotka pri vykurovaní nebude schopná dodať potrebné teplo.
Odpovedať
@dexter89 áno tak som to myslel. Moja 2,5 kW jednotka má pri -10°C výkon len 1,53 kW. Takže ak ty potrebuješ pri -10°C výkon 2,4 kW, tak potrebuješ silnejšiu jednotku
Odpovedať
@stefan222 poslal som spravu
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino jj tak beriem 3.5 kw jednotku vykurovací výkon 4 kw takže malo by to potiahnut myslím si. Aj keď ako som písal pri tuhých mrazoch to moc nevyuzijem a radšej naložím do krbu. Celý minuly rok som kúril podlahovkou a spotrebu za prvy rok sme mali 1200€ elektrina komplet čo na mesiac vychádza 100€ . Mnohí sa mi preto čudujú načo dávam klímu keď vraj to nie je vela na nás dom. Na to odpovedám : 1. Mám židovské korene 2. Načo platiť 100€ mesačne keď s klímou sa môžem dostať povedzme na 60€ možno meenej . 3. Ja potrebujem rýchlejší nástup tepelnej pohody nakoľko mame dcérku 1.5 ročnú a keď ju žena ide kúpať nastavi termostat v kúpeľni o 3 stupne vyššie ale to je prd plátne lebo tá teplota tam bude vyššie tak o dve hodiny . ( To ona nevie hlavne že displej ukazuje) ale psychológia robí svoje . Malej to nevadí lebo narodila sa v Tatrách a keď sme tam žili bežné som ju kupal a susil v miestnosti kde bolo Max 20 stupňov 😄😄 Ale meritum veci je že klíma nebude aj tak hlavný zdroj takže obavy z tepelnej nepohody neriešim . Dreva mám dosť keby klíma v tuhých mrazoch nestíhala. Prinajhoršom zapnem aj podlahovku. Ono zas keby že žijem sám tak samozrejme nič neriešim lebo mne je teplo aj pri 20 stupnoch. Ale moja žena keď už je pod 23 tak jej je zima 😄
Odpovedať
@kavar kebyze sa ti treba starat o tu vilu v canade.smelo sa hlasim. 🙂 aku znacku klimu tam mas? citam temu na 5.strane 😄
Odpovedať
@stefan222 pred 39 rokmi som zacinal s mitsubishi / to som bol este mlady a hlupy/ 🙂 a s pribudajucim vekom som zistoval, ze za polovicnu cenu kupim to iste, akurat napis na skatuli je iny 🙂 presiel som na fisher a momentalne mam carier ono ja mam 60+ rokov a ci nieco huci s 20 db alebo 27 db je mi ukradnute vsak ako byvali pilot som aj tak hluchy jak delostrelecky kon 🙂 a nejake wifi a podobne sialenstva novej doby ma absolutne neinteresuju, som zastancom, ze cim menej elekt. kurvitok tym jednuduchsi zivot, pozri napr DC 9 trebalo pilotovat na 90% manualne, ale taky Boeing 737 uz bol prepchaty elektronikov a potom piloti stracali reflexi a rychle rozhodnutia v nudzovych situaciach presne je to aj s autami ked som jazdil rally zaciatkom 80 rokov sutazaky mali cca 300-500 koni bez elektroniky a pozor 90% zadny nahon ! zvladali sme to az na par vynimiek co si mysleli, ze su rychlejsi nez smrt, tak to zakazali, dnes sa jazdi na 4x4 s max 300 koni s autami prepchatymi elekt. kde ked sa nieco pokazi je koniec!!! lebo treba pocitac v 80 rokoch ked sa daco pokazilo ta som vymenil kabel od rozdelovaca a auto islo dalej to bola cela elekt. v aute 🙂 ale to je od temy, ale to iste je s klimov no naco mi je super hyper sialenstvo ked na vykurenie miestnosti mi staci jedine tep. vymenik a k tomu ventilator? presne takto mam riesene aj kurenie v dome na slov. jedine vykurovanie je klimou,, v nasej casti 1 vonk.j.8kw + 3 vnut. 2,5 + 2,5 + 3,5 kw plus jedna samostatna 2,5kw v hostovskej casti so samostatnym vchodom o 54 m2, prisaham, ze ziadne ine kurenie nemam, jedine mam elekt. centralu pre vypadok prudu co sa za 3 roky este nestalo, lebo uznaj vypadne elekt. a ano je pekne, ze si clovek zakuri, ale ako si zasvieti?, ako pojde chladnicka? a najma ako to vyznavaci rekuperacie preziju bez cerstveho vzduchu ? 🙂 vidis ja este ani tu rekuperaciu nemam, jedine centralny odtah, lebo mam nazor, ze ak dom neni na 100% vzduchotesny su to vyhodene peniaze ! ale aj tak sa mi najviac paci tema kto kolko plati za energie, ale, ze na phm daju ludia tri krat viac mesacne to uz nikoho netankuje !!! my napr. mesacne platby na komplet za 207 m2 vykurovacej plochy na 23 st. v zime a vychladenej na 26 st. v lete davame120,- eur, mesacne, kolko co spotrebuje aky spotrebic ma absolutne netankuje, ale na phm vyhodim aj 200,- mesacne, mne osobne sa niekde tu zacina stracat logicke myslenie slov. naroda 🙂 1. nepostavim si dom na hypoteku, co nasledne nezvladam, bo sa chcem vyrovnat ostatnym !!! 2. nenadrbem si tam technologie co su mi na dve veci, 3. kazdy sa ma prikryvat perinou na jaku ma !!! ale to vsetko co som oisal je uz iba od temy a moje postrehy zo slov. stav. umenia apropo milujem slovensko jeho krajinu a prirodne krasy, ale ludia su tu akysi cudny snad nevyrovnany s osudom no proste som s toho paf !!! prepcte vsetci co som sa vas volajako dotkol, ale som za 39 rokov v cudzine nauceny na iny system zivota !!!
Odpovedať
@kavar mna ste motivovali a tiez si dam klimu na bomby a v usa som eln 2x plavcika robil a tiez som si vsimol ze vsade klimou/tc kuria a reku asi nesu blbi. rozvody toho odtahu si kde dal? do strede domu? a hlavne preco si odtah dal?
Odpovedať
@stefan222 odtahy som daval s dovodu, ze fajcim ako turek !!! naucil som sa to z leteckej dopravy, ze aj tam fungovali lepsie odtahy ako rekuperacia / nic proti nej nemam ! / ale pri fajceni funguje lepsie ako rekupercka, nikomu jeho presvedcenie neberiem! ak si raz aj ja poziciam statisice bez rozumu aj ja si ju dam zatial staviam a predavam domy so zarobkom, a usetrit mesacne 0,50 eur na kureni je tiez o sialenstve a demagogii ake to je super !!! nepisem o nakladoch na to sialenstvo 🙂
Odpovedať
@kavar mozem ta pozvat na obed?pivo? ten odtah ma zaujima a este viac to predavanie domov(moj sen). a ten odtah si ako caato cistis?citis pri nom ze "odsaje" teplo z budovy?dik. ked tak napis pls do spravy kebyze mas cas
Odpovedať
Profilova fotka
Tak ja tiež už vykurujeme klímou ... Zatiaľ len na pár hodín do dňa a zatiaľ v pohode vykuri aj na minimalnom výkone celý dom na 24 stupňov , 100m2 plochy ... Známy za september elektrickým kotlom na kúrenie minul v rovnakom dome 120kwh a nám klíma za celý september zozrala 15kwh ... Čo sa týka tepelnej pohody je to neporovnateľne lepšie v porovnaní s podlahovkou . Teplo je príjemné rýchlo nabehne a nevieme si to vynachváliť ... Žiadne fúkanie ani vyrennie prachu či hluk ako niekto píše ... Žena je alergicka a žiadne problémy nemá. Mám nastavené na malých otáčkach a hluk takmer žiaden . Prievan ? Máme 1.5 ročnú dcérku a hraje sa pod klímou bezne a žiadne fúkanie ani nič nikomu nevadí ...😀 Hluk vonkajšej jednotky ? Keď žena zapla klímu a robil som na dvore nič som si nevšimol a nepočul aj keď som prechádzal okolo ... Cez deň to prehlusi bežná činnosť a v noci keď stojím presne pod ňou , tak počuť trochu ako pradie 😀 Keby som o tomto type kureni vedel pred stavbou domu tak nedávam žiadnu podlahovku ale dve jednotky a kanalovo vzduchotechniku prieduchy do každej izby a nič by som neriešil ... Plus krb ako zálohu keby nebodaj udreli 100 rocne mrazy ako zálohu ...
Odpovedať
@dexter89 Tvoja klima nefuka, nehuci, elektrinu nezere. Rozmyslam, mas ju ty vobec v zasuvke? 😄
Odpovedať
@matorado kamos ma windfree od samsung a tam netusis ci je zapnuta ci vypnuta. nezere mu vela. klimy maju vela benefitov a hlavne netreba to porovnavat s klimou v aute kde je 1-2m3 max priestoru
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado 😀 tak ako máš pravdu nemám ju v zásuvke . Mám priamo napojenie cez povalu na stykač a do vonkajšej jednotky kábel cez povalu 😀
Odpovedať
@dexter89 my v septembri nula kwh. Kto musi kurit v septembri tak niekde spravil chybu. Jedine ze ma staru stavbu.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefsv aha zabudol som že vonkajšia teplota v septembri je na celom území rovnaká 😀 hej ja v Smokovci som sa tiež divil keď som tam žil že ako je možné že v Bratislave v júni už nekuria ? 🤔 Niekde bude chyba
Odpovedať
@dexter89 teraz zijes v smokovci? Ked si pozries hoci aj smokovce priemernu teplotu za september tak je zvacsa chladnejsia v podstate len noc. Ja tiez niesom na juhu ale september sa mi este nestalo aby som kuril. Dom sa tak rychlo neochladi pokial nemas drevenu budu. Tepelne zisky sa musia vyuzivat. Mam daleko vacsiu plochu domu a clenitu. Mam tc do podlahy a aj klimy ale topit klimou je nic moc,komfort urcite nie. Kto tu ospevuje kurenie klimou tak nevie co je komfort. Da sa to ale to je tak dobre ked sa prudko jednorazovo na par dni ochladi v prechodnom obdobi.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Len pre zaujimavost, kolko kw mas minute tento mesiac na kurenie?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?