Vyber Tepelneho Cerpadla

Zobraz úvodný príspevok
Novostavba bungalov 159m2, 30cm tehla + 20cm polistyren strop bude fukana celulozova izolacia 45cm okna 3 sklo 4 ludia podlahove kurenie. TC bude na kurenie a uzitkovu teplu vodu na stranke tools.refsite cz. som vypocital orientacnu tepelnu stratu domu do 6,3kw rozhodujem sa medzi monoblokmi - IVT Air X 90 - AirModul E9 alebo IVT Air X 70 - AirModul E9 - NIBE F2120-8 alebo NIBE F2040-8 - Vaillant aroTHERM plus VWL 75/6 - Stiebel HPA -O 8 CS plus kazda rada, postreh, odporucanie velmi rad uvitam vopred dakujem
Odpovedať
@stefan222 teraz štát prispieva dotáciu na TČ ,cenu neviem
Odpovedať
Profilova fotka
@marko337 To je fakt, dá sa aj dotácia vybaviť, ja keď som si dával robiť ponuky, tak už aj po odrátaní dotácie niektoré, takže to ma milo prekvapilo.
Odpovedať
@wewio ano da sa tak usetrit nemale peniaze, ale tak tepelne cerpadlo je dobre riesenie aj ked by sme si to mali komplet platit, lebo ziadne starosti ako pri kotloch napriklad na pevne palivo, kde musis prikladat a cistit a neviem co, je to bezproblemove
Odpovedať
prosím vás koľko čakáte na čerpadlo už? ja čakám už od mája, zdá sa mi to už fest dlho...
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj363 Áno áno, len každý sa na to pozerá zo svojho uhla pohľadu, je to o tom zvážiť si, že čo by bolo lepšie pre daný dom, pre oblasť kde stojí a všetko, porovnať si možnosti a tak ďalej, mal som v tom hokej na začiatku to akože priznávam bez problémov.
Odpovedať
Profilova fotka
@mattyrv To od akej firmy už takú dobu čakáš? Keď si si zajednával, tak aký odhad mali, že do akej doby? My sme tak dlho nečakali.
Odpovedať
Od firmy vaillant mam mat cerpadlo, uz tam volal ten zmluvny predajca co mi to aj montovat ma..prislubili mu ze tento tyzden mi ho uz vyrobia a poslu.. zevraj nemali displeje, ani on nevie kde sa to zabudlo , zaujimave, ze v tej dobe odjednaval 2, jedno prislo a druhe nie..
Odpovedať
@mattyrv Teraz som počul od viacerých, že niektoré značky majú problémy s dodaním, že sa to všetko predlžuje, je to na nervy. To si neviem predstaviť, najmä keď potom aj všetko ostatné stojí, že človek sa nemôže ďalej posunúť.
Odpovedať
Ja som včera počul info, že u Ptáčka majú 3 Vailanty skladom. Len si treba zohnať človeka, ktorý to namontuje.
Odpovedať
@mattyrv @zdenoo1 ja mám info. zo včera od predajcov Daikin a Panasonic, že im teraz prišli nejaké TČ na objednávky z marca 😢 😄 Výroba ledva nabehla po Covide a teraz nestíhajú vyrábať, nakoľko vraj DE a FR húfne prechádza od plynu na TČ. Ja stále uvažujem, nad TČ, ale vysoký dopyt tlačia ceny hore. Predajcovia v KE a PO mi povedali (mám to z viacerých zdrojov) že teraz nie je vhodný čas na kúpu. Mám vraj počkať a zavolať niekedy vo februári 2023. Dakin už spúšťa novú výrobnú halu... Ak sa budúci rok neupokojí situácia na trhu, tak el. kotol + bojler a potom TČ.
Odpovedať
@purplesticks No my už našťastie máme, ja som dával ale od slovenského výrobcu a keď ešte nebol takýto boom, keď sa nečakalo tak dlho, čo som rád. No ono ťažko odhadovať čo bude možno na jar budúceho roka, tožvie ako to aj na Ukrajine ďalej pôjde, aký dopyt bude ďalej, to je ozaj vo hviezdach.
Odpovedať
@purplesticks @zdenoo1 veď toto je hlavný problém, že západné štáty, čo majú prachy tak menia plynové kotle za to.. a tie firmy nestíhajú vyrábať... aj vailant spolu s prothermom stavajú výrobnú halu tu na sk pri Senici tuším... ja si myslím, že nie je to potrebné meniť teraz tak húfne, lenže ja staviam dom a už mám na to pripravené, tak už musím dať tepelko... plyn v tej štvrti nie je..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mattyrv Toto je úplne pochopiteľné, keď staviaš dom, že to naháňa, to je iné ako pri rekonštrukcii, lebo sa chceš ďalej posunúť. Keď toto je doba, že ozaj človek nevie na čo sa môže spoľahnúť.
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 nechápem, čo sa to deje, že ľudia na západe ale aj u nás ako blázni mnohí demontujú kotle na plyn a dávajú tep. čerpadlá, lebo kríza... zrazu sa akoby všetci zbláznili... to je rovnaké ako keď všetci zrazu pri objavení sa covidu skupovali múku a rúška jak blázni a zrazu bol všetkého nedostatok, lebo ľudia čakali armagedon tak rovnako teraz sa iracionálne "boja" ako keby hrozilo že plyn vôbec nebude , pritom plyn stále vychádza a bude lacnejší za 1kwh ako elektrina
Odpovedať
@dexter89 ... a práve preto, pokiaľ to situácia umožní, treba počkať s kúpou TČ a FVT. Dopyt tlačí ceny vysoko. Rúška sú už teraz v obchode "zadarmo" oproti tým cenám, čo boli na začiatku.
Odpovedať
purplesticks TC lacnejšie najbližšie roky nebudú. Asi polovička sveta tlačí na TC, takže tak skoro dopyt po nich nepadne. Fotovoltaiku? Panely sú predovšetkým sklo a hliník. Obe komodity tvrdo závislé na elektrine. Dnes tie panely sa bežne pohybujú v cene 0,45€/Wp (pri paletovom odbere aj 15% lacnejšie). Ďalšia podstatná časť je menič. Je všeobecný nedostatok čipov... A to bude trvať ešte roky. Ak sa pustí Čína do Taiwanu, tak to bude problém asi na desaťročia... Prečo teda majú zlacniet? Výrobcovia, obchodníci sa majú pripraviť o svoje marže, alebo ešte dotovať výrobok?
Odpovedať
Zdravím vospolok, trochu ma prekvapuje, že málokto tu v Európe pozná TČ Hitachi ja ho mám a po nastavení ekvi. už mi ho max za hodinu raz vypne, ale nie vždy, inak ide v kuse mimo VT a samozrejme keď dosiahne nastavenú teplotu na termostate. Mám tu svoje vlákno inak my nie Slováci, ale veľa pomohli práve Poliaci ako to nastaviť. Paradox. Ale doladil som si to i tak sám na svoj dom😉 A to mám radiatory radik 22, žiadnu podlahovku a bez akumulačky. Mám to už inak naprogramované ešte som neaktualizoval dáta+fotky na mojom vlákne/téme. Ak by mal niekto rovnaký typ/model rád pomôžem. Hitachi S. A čo sa týka FVE tak je to značná úspora, momentálne som dal 6ks panelov Longi o výkone 455w na jeden panel dákych 2,7 peak teoreticky, menič EATON do 4,5 KW. A stačí v pohode, nemám doobeda spotrebiče všetko naplno a pustené som to rátal max 2,5Kw, TČ v tom nerátam tak je to citeľná zmena oproti Kaneka amorfný panel o výkone 105w 8ks panelov predtým. A k cenám energii? Od decembra tohoto roka nas budú viac trápit ceny nafty, pretože termín je do 5.12.2022 už, len potom bude musieť štát v EU nakupovať za zastropované ceny naftu od Ruska. Ale Putin vyhlásil, že nikomu z EU nepredá za tie zastropované ceny naftu, to ešte len pride nedostatok potravín a v neposlednom rade nafta poletí raketovo hore, január 2023 bude, nem dobre. A Brent ropa od ťažkej Ruskej ropy je odlišná, sa to predraží i tak sa to bude musieť zmiešavať, drahšie vstupy do výroby sa premietnu všade.
Odpovedať
@martinbeyma Rusi jediný na svete predávajú naftu? Osobne si radšej priplatím, ako podporovať vrahov a mať ich za pár rokov za susedov. Ako skvele Ti vychádza investícia do FVE si vieš dokázať tak za 10r. Uvidíš čo životnosť jednotlivých komponentov, koľko si investoval a koľko si ušetril.
Odpovedať
@tomas_st dokazovať nemusím nič mne ide o úsporu a nie o návratnosť. A prečo? To by museli byť ceny elektriny zastropované 10 rokov vtedy by sme sa mohli baviť o návratnosti. Keď som elektrotechnik a panely som si nahodil sám a robota, menič, kable, stojan všetko zadarmo som mal už 5 rokov predtým. Len za panely som zaplatil to bola celá moja investícia. Geopolitickú situáciu nekomentujem len ekonomicky som naznačil ako sa to bude uberať, čo je na ekonomike zlé?
Odpovedať
@martinbeyma Na ekonomike nie je nič, zlé, len by nebolo odveci spomenúť aj príčinu, nie len dôsledky. V tom prípade beriem, ak platíš len panely, tak to sa asi dá. Ako Ti však nikto nedá garantovanú cenu elektriny, tak Ti nikto nedá garanciu ani na podmienky napr. pre VB. Pri fyzických ani nemá zmysel baviť o návratnosti. Ako hračka fajn.
Odpovedať
@tomas_st Áno súhlasím, že i tie príčiny i FVE, však áno je to ako hračka presne tak😉
Odpovedať
@dexter89 menit plynovy kotol este pripadne novy za tepelne cerpadlo, tak to aj ja povazujem akoze za blaznovstvo, ale pri stavbe domu, ked sme sa rozhodovali, ze som si porovnaval pre a proti, tak mi cerpadlo vychadzalo ako velmi dobra volba a za tym si aj stojim, len to samozrejme je individualne pri kazdom dome, ze kde je co vyhodnejsie
Odpovedať
Profilova fotka
@pastierik no pravda, zaleží od lokality , mne vychadzalo ako velmi dobra volba kurenie kablami v podlahe, a za tým si už nestojím 😄 to radšej to TČ abo plyn
Odpovedať
@dexter89 No strach je v mnohých ľuďoch, panika všade v každom smere. Aj keď so svokrovcami som sa rozprával a svokor hovoril, že ceny peliet jak išli hore, že tiež rozmýšľa jak to kúrenie zmeniť, no len keby to bolo len tak vymeniť to kúrenie. No dobre, že som tomu venoval viacej času kým som sa rozhodol.
Odpovedať
@dexter89 haha tak je to o tom poriadne si to vsetko zvazit, ved ked ti poviem, ze my ozaj dlho sme spekulovali, ze co. Kolko nas vyjde zriadenie, kolko zase mesacne potom a ci to bude efektivne, ale zatial akoze nelutujem. A keby sa rozhodujem, tak idem do toho znovu.
Odpovedať
Profilova fotka
@pastierik no my máme malý dom 100m2 úžitkovej a vychádzalo to tak všelijako ... Ale a odstupom času by sa asi oplatilo aj TC vtedy som mal vysoké ponuky cez 10 000€ cez 15 tuším na podlahovku aj TC čo bolo pred 4 rokmi veľa 😀 dnes by sa to pomaly ale javilo ako fajn cena
Odpovedať
@dexter89 to ano, tak aj tie ceny sa za tie roky vyrazne pomenili, dostupnost jednotlivych znaciek detto. Ked ono je to tazko, ked jeden rok moze byt lepsie jedno a druhy druhe, sme v takej dobe, ze ozaj sa dnes neda na nic spoliehat.
Odpovedať
Profilova fotka
@pastierik máš pravdu, hlavne keď sa stavia nový dom nedá sa donekonečna vyčkávať a treba sa posunúť ďalej. Treba nejaké kurenie vybrať a dať to urobiť, tiež sme nad tým čas nejaký strávili a nebolo ho málo, ale kúrenie čerpadlom je pre nás komforné, efektívne a nevidím nevýhody.
Odpovedať
@nora7 jasne, ze neda, treba sa rozhodnut, ale zase som si vedomy aj toho, ze nejaky cas to chce, proste ale netreba to odkladat, aby aj s dodanim nebol problem, aby sa veci nepredlzovali a uplne zbytocne. Ty uz ako dlho TC mas?
Odpovedať
@pastierik Pomenili sa ceny, ale nielen pri TČ ale celkovo pri čomkoľvek, aj pri inom type kúrenia, aj pri potravinách, čiže rozčuľovať sa nad tým asi nemá moc zmysel, hlavné je ale vyriešiť si kúrenie tak aby to malo zmysel.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?