Vetranie DO minerálnej vaty?

Dobrý deň, Rád by som získal nejaký dodatočný názor, že či už naozaj všetko beriem príliš vážne alebo že či mi developer staval dom úplne zle. Práve som riešil zabudovanie podhľadových svetiel do kúpelne a nakoľko ide o montovaný dom a strop je riešený sadrokartónom, parozábranou a vatou, rozhodol som sa vyrobiť krabice, aby bolo svetlo od vaty chránené. Tak som začal odkrývať zopár povalových dosiek, aby som vatu odkryl. A zrazu som našiel toto.... odvetranie kúpeľne (rovnako je to aj pre WC) je spravené takto... na tom ešte bola pochôdzna doska. Po rozhovore so stavbyvedúcim mi bolo povedané, že to tak robia pravidelne, aby nevznikal kondenz. Strecha je riešená ako cca otvorená. po obvode sú mriežky, cez ktoré voľne vanie vzduch a následne má strecha osadené vetracie štridle Bramac. Ešte ako perlička je, že každý jeden prechod kábla či rúry z obytnej časti do podkrovia ide cez parozábranu a prechod nie je nijako ošetrený. Ide pritom o vcelku známeho developera, čo už postavil vyše 1000 domov. Som už šiši alebo je to nonsense, čo tu píšem? Ďakujem
Odpovedať
Ešte ako doplnok, podkrovie vyzerá takto.... má sa to takto robiť?
Odpovedať
Profilova fotka
má ten dom vlastne nejaký energetický certifikát ? Blower door bol robený ?
Odpovedať
@romanosaurus je to úplne na ...
Odpovedať
Nemusi to byt odvetravanie. Ak je tam spatka klapka tak iba prisava vzduch ked vznikne v potrubi podtlak (pri splachnuti najcastejsie). Toto by bolo este OK. To, ze prechody cez parozabranu nie su nijako osetrene uz nie je v pohode. Trochu to zlepsi odvetravana strecha, kde pripadna vlhkost, co prejde do vaty ma sancu odist prec. Samozrejme vlhkost vo vate znizuje jej izolacne vlastnosti. No a taku kovovu konstrukciu namiesto drevenej vidim prvy krat. (valim bulvy)
Odpovedať
@epto Práveže WC má vyvedenú samostatnú originál geberit rúrku s ventilom. Tu ide o vetranie priestoru ako takého. Čo sa týka konštrukcie, tak ide o montovaný nízkoenergetický dom, ktorý má celý skelet takýto.
Odpovedať
@romanosaurus to, ze developer takto "poriesil" 1000 domov neznamena, ze je to dobre. Len mu to este nikto neotrieskal o hlavu. Budes asi prvy (alebo aj nie, ale tych predchadzajucich takticky zamlcal) ale trvaj na tom aby to vyviedli cez strechu a spravili poriadne, vratane tesnej spatnej klapy, zachytavania kondenzu a prestupu cez krytinu so sietkou proti hmyzu.
Odpovedať
@zita19 Asi to budem riešiť s nezávislým stavebným dozorom, nech si spíšeme nedostatky takéto. Úplne zbytočné problémy. Ľudia ešte nepochopili, že sa nikdy neoplatí robiť veci nekvalitne. To sa vypomstí.
Odpovedať
@dominik_galaba Nooo, ako som si zistil, tak blower door test nie je podmienkou pre získanie energetického certifikátu. Ten test isto nebol spravený. veď to by fučalo jak fras.
Odpovedať
Profilova fotka
@romanosaurus to nie je ale trval by som pred kupou na nom ...
Odpovedať
Ten dom je robeny cisto na kseft ale ked nemas cas na postavenie si svojeho pomaly a poriadne nic ine ti neostava, vsetky su postavene nahovno. Neviem co to je za krov, lebo v nasich koncinach urcite nie je lacnejsi pozinkovany plech ako kus dreva. Aspon ze ta pochodza cast je spravena dobre s odvetranymi latami, ale tie diery v parozabrane sa ti mozu vypomstit prinajhorsom v kondenzacii na kabloch a kvapkani na sadrokarton, pripadne plesnami vo vate ... Urcite neminaj peniaze na blower door test, lebo je to ako nosit vodu v kosi :-S
Odpovedať
@rkorba No veď toto. Konštrukcia je z maďarska, teraz dosť letia tieto stavby. Postup mám už asi taký, že som si zohnal pána, čo robí stavebný dozor a poslal mu projekt. Následne sa stretneme a spíšeme nedostatky a tie budem reklamovať u staviteľa. Nakoľko je to môj prvý dom, tak som mnoho vecí nevedel a učím sa za pochodu (napríklad si idem svojpomocne robiť trativod). Prevzatie som už podpísal. Našťastie sú v zmluve 3 roky záruky, tak uvidíme, čo to dá. V každom prípade som dnes kúpil parozábranu a pásku na ňu a aspoň riadne prekryjem stryrodurové krabice, ktoré som vyrobil pre podhľadové svetlá a tiež ošetrím tie prívodné káble do nich. Presne ale ako píšeš, z tejto skúsenosti už mám aj ja pocit, že je to rýchlokvasný dom na kšeft a je mi úprimne ľúto, že sa tu takto stavia. Mal k tomu aj komentár ten pán, čo som ho kvôli dozoru dnes oslovil... že riadni stavbári pracujú v zahraničí a u nás sa to potom robí hocijak. Tiež ale povedal, že napriek tomu, že by sa tie diery to parozábrany robiť nemali, tak sa robia a že to nebýva až taká katastrofa a koniec koncov že to až tak moc nezvykne vadiť. No uvidíme.
Odpovedať
Profilova fotka
@epto vzdu v Bernolakove su taketo kovove domy a aj steny skratka cely z lesklych profilov a oplasteny.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@romanosaurus mas tam rekuperaciu?
Odpovedať
@rkorba nie. Viem, ze vtedy by to bol asi zasadnejsi problem....
Odpovedať
Tak napokon som takto spravil tie podhlady. Parozabranou zaizoloval krabice 😄 este to vetranie poriesit. Ked som ukazal fotku v predajni potrieb pre kurenie a vodu, tak pan pokrutil hlavou a poradil mi, ako to spravit. Ruru napojit na ventilator, ist meter nad vatu a potom pomocou kolien vyohybat smerom na dol. Samozrejme zaizolovat ruru. Vcelku dobry napad. Dakujem vsetkym za postoje 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?