Uhlie ako palivo končí?

Niečo som zachytil, že uhlie ako palivo skončilo....vraj na poslednom summite....kto pozná detaily?
Odpovedať
Pýtam sa preto, lebo údajne sa prestane predávať aj grilovacie. Čo sa mi zdá zase nejaký dríst. Ale pri pohľade na aktivity okolo Grétky, možné je všetko.
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 Tak ked grilujes na Ostravskom uhli a nastane taketo nieco, tak mas po grilovacke 😄 Grilovacie uhlie je vyrobene z dreva jeho zuholnatenim. Potom ak chces mat na grilovanie brikety, tak tam mas este navyse drvenie a lisovanie. To co si cital sa asi tyka tepelnych elektrarni
Odpovedať
@peter_durfina fuj, sa mi uľavilo. To som nečítal, ale zachytil rozhovor v obchode.
Odpovedať
Profilova fotka
Niektore krqjiny sa zaviazali nevyrabat elektrinu z uhlia tepelne ... ostatne su dristy ako som uz jednej teme napisal: Zbohom zdravy rozum.
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 Ver mi, ze na tom uhli o ktorom si pocul by si grilovat nechcel 😄
Odpovedať
@peter_durfina to mi je jasné, len som nevedel, do akého rozsahu tie ich aktivity zašli. Lebo v dnešnom svete sa už ničomu nedivím. 🤷 99% domov po dedinách (starých) kúri stále uhlím. Ak by skončilo, stúpil by dopyt po palivovom dreve a samozrejme cena.
Odpovedať
@angel1 u nas z 5,5 eur/vrece 25 kg , zdrazelo na 8,5eur/vrece..
Odpovedať
Na vedeckom sympóziu prednášajúci hovorí: "Za 1 miliardu rokov vyhasne slnko." Driemajúci chlapík sa preberie a pýta: "Za koľko rokov?" Prednášajúci: "Asi za miliardu." Chlapík: "Fuj, to sa mi uľavilo, ja som rozumel, že za milión rokov."
Odpovedať
Realita je taka že ceny uhlia išli hore. Kolega z prace berie ekohrašok od poliakov za staru cenu. Nevie si vynachváliť automat. Dristy o tom že uhlie sa nebude predavať su realne..ale na Slovensku tak o 50 rokov. Uhlikova stopa je krasna ale treba hľadať alternatívu.
Odpovedať
@angel1 nemyslim si ze kuria uhlim,ano najdu sa ludia,ale ludia pri lesoch uz presli na drevo. Poznam dediny okolo, ale pomaly uz nikoho kto kuri uhlim.aj ked niekedy to bol normal na okoli,nasu rodinu nevyjimajuc.ale teraz vsetci ficia na dreve, nove instalacie na tc.
Odpovedať
@dent to maš pravdu nekuria uhlim...ale kalom.
Odpovedať
@angel1 ja som vymenil ekohrášok za pelety , prepočítaval som cenu za 1MJ , Dal som výhrevnost , učinnost kotla , cenu za 1 kg ekohrášku ,1kg peliet . Sedliackým výpočtom mi vyšlo , že kurenie peletkami by malo byt cenovo rovnaké , či lacnejšie o 10% .Pri peletkách však mám v kotolni ako v obývačke .... , popolnicu nenaplním ani za 2 mesiace ..ibaže investícia do kotolne cca 8000 evri, čo sa mi nikdy nevráti , ale konečne možem byt v kotolni v papučkách...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@juristbo ceny celkovo vsetkeho isli hore a aj pojdu, minuly tyzden mi volali kvoli elektrine, ze od noveho roka pojdu ceny vyssie, ale ze ak mam plyn a presiel by som aj s tym k nim tak by mi mohli nejako cenu poupravit.
Odpovedať
@daralbajda 8000 eur je slusna investicia. Kolko z toho bol samotna kotol?
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda co si vsetko zahrnul do tych 8000?
Odpovedať
@angel1 - hoax s grilovacim uhlim ti uz vysvetlili. Skus este dolozit toto svoje tvrdenie: "99% domov po dedinách (starých) kúri stále uhlím"... Lebo ja som nasiel, ze tuhym palivom kuri na SK 1.4% domacnosti. V CZ je to asi 10%, z coho uhlie 3% a mozes sa ist pozret v zime do Karvinej alebo Ostravy, co to znamena.. Kaslal by som na to cele, ale ty to tu podavas, ako keby EU boli nejaki "oni", ktori nam chcu robit zle. Si uvedom, si ze EU = my, rozhodnutia prijmaju vsetky staty spolu, a maju za ciel zlepsit nam zivot nielen dneska ale aj dalsim generaciam (Gretu nekomentujem, do nej si mozme rypnut spolu 😄 ) zdroj: https://www.energia.sk/na-slovensku-n...
Odpovedať
@angel1 to je cena len za kotol .....Hybrid Biomass lambda 18 s 370 l zásobníkom.... Teraz už kurim , ale to nie je kotol ....-to je sen...
Odpovedať
@filip_pe ved sa necerti ...ved to bola len otazka. Zaujima ma to. A nesuhlasim s tym, ze EU robi dobre rozhodnutia 🤔 😄 A neboj....Gretka este trochu dospeje, najde si chlapa a bude kaslat na cely enviroment ...chi chi
Odpovedať
@daralbajda idem ho prestudovat.
Odpovedať
@filip_pe suhlasim, pochybujem, ze vacsina domov kuri este kotlami na uhlie, ano su take domy, ale nie je ich mnozstvo, uz ludia ktori domy kupuju, prerabaju aj kurenie a takychto kotlov sa zbavuju, ved sa to oplati, ked este aj dotaciu vie na to clovek dostat, ked taky kotol vymeni
Odpovedať
@angel1 no len to som sa s tým vyhral..
Odpovedať
@daralbajda wau, to je uz na urovni. Musi mat, resp. mas na tej kotolni okno, alebo iny prisun vzduchu?
Odpovedať
@angel1 hej , to všetko mám poriešené ....akurát tie kábly ešte musím skulturnit...tam hore čo vidíš tak to mám na odsávanie podla snímača , keby náhodou sa zadymilo , a prívod vzduchu dolu, pri podlahe cez dvere -mriežkou....ale to je rekonštrukcia starej kotolne na ekohrášok.., musel som robit s tým čo bolo už vybudované ..
Odpovedať
@angel1 pohodicka, necertim sa. Len som sa trochu nehal vyprovokovat zovseobecnovanim a cislom na baze bulharskej konsanty 😛 O vyzname EU koluje plno mylnych predstav, predsudkov z neznalosti a pod. Do velkej miery si za to moze sama slabou komunikaciou, ale neni moj job, ani temou tejto debaty ich dalej obhajovat. Pokrok ale nezastavis, a presadzovanie modernych a cistejsich rieseni je myslim v zaujme nas vsetkych. Nadherne to vidno na foto, co sem dal @daralbajda - mega posun od fury uhlia, ktoru mali v pivnici nasi stari rodicia.
Odpovedať
@angel1 ak by u nás niekto nonstop kúril uhlím odsťahujem sa , nejde o cenu či teplo ale o ovzdušie ktoré sa dá dýchať, u nás väčšina kúri drevom,správna pec vtedy nedymí, no niekto spaľuje asi všetko čo horí a máš dojem že sa čas vrátil tak 50r. ked chodila para
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ani nehovor. To stačí, keď zacítim, keď otvorím vetračku, že kto čo páli, veď to sa nedá dýchať.
Odpovedať
@juristbo mozno tak 0.3%,dalsie nejake tie percenta drevo,hrasok,pelety. tu to bolo prezentovane,ako keby aspon pol miliona domacnosti kurilo uhlim. Je jasne,ze su obce ,neplynofikovane,tak kuria drevom.je to uplne normalne,a myslim ze aj cisty zdroj energie ked sa to robi s rozumom.
Odpovedať
@duzu u nás to vyzerá ako späť 100rokov v anglicku. komíny čmudia, niektorý sused páli bukas, sem tam ktosi prihodí lakocinku (napr. nejakú drevotriesku, gumu atd...)ak nevyvetrám do 17.00 tej, tak to potom nemá zmysel. ked chodím behať do lesa, tak je pekne vidieť smogový opar v ktorom žijeme.... a zatepliť.... anizaboh_a... plyn drahý...kal to vyrieši... a nemyslím že to je malé percento slovenska na dedinách... plyn tu máme, ale...
Odpovedať
@standa1981 u nás majú tiež dymiaci plyn, niekedy boli prípojky zdarma a pokiaľ bol plyn lacný dotovaný z prenosu kúrili plynom, dnes už málokto, neviem či pomôže i dotácia na domy staršie ako 15r zo životného 17 000 Eur ak dá toľko i vlastník
Odpovedať
@standa1981 my sme mali takého jedného suseda tiež ten pálil všetko, čo mu prišlo pod ruku, to bol neskutočný smrad, to otvoriť okno ani neprichádzalo do uváhy a keď náhodou som išla von, tak som taká napáchnutá z toho prišla, našťastie už sa odsťahoval, deti si ho vzali k sebe, už mal svoj vek, povedala by som, že to skôr tá staršia generácia toto robí, že nedbá toľko na tú ekológiu
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?