Termostatické ventily v samotiažnom systéme UK

3 hod170

Máte niekto v praxi odskúšané:
1. ako fungujú ventily s termostatickými hlavicami na radiátoroch v samotiažnom systéme UK, bez obehového čerpadla? Funguje to vôbec?
2. tak vo všeobecnosti: ako (ne)fungujú termostatické ventily, ak sa namontujú zvislo, na stojato?

• @petersd  samotiažne kúrenie je založené na minimálnom odpore prostredia, vložením odporov sa rozvod znehodnotí. Snamontovaním ventilov sa musí vložiť aj čerpadlo. Poloha ventilov nemá vplyv na ich prevádzku.

• O odporoch mi to je jasné. Presne kvôli tomuto som založil túto tému. Zaujíma ma, či to už niekto prakticky odskúšal. Napr. Ty si to už robil?

• @petersd  funguje ,herz robi plnoprietokove ventily ..trobil som to ,zatial ziadne staznosti ,len pripojenie radiatora DN 20 min.. kratsie trasy aj DN 15 a su to poriadne hrce..

• Sponzor fóra
  • Ano, je to odskúšané - samotiaž s bežnými termostatickými ventilmi nefunguje.
    A čo sa týka natočenia hlavíc, ideálne je vodorovne - buď do miestnosti, alebo rovnobežne s radiátorom (keď je tadiátor VK), natočenie hore, dole, alebo nebodaj dozadu (aj taká bola požiadavka) bude mať na svedomí skreslenie regulácie…

• @daralbajda   Tie plnoprietokové aj s hlavicou budú asi dosť drahé, že?
    A ako sa správajú klasické termostatické ventily v samotiaži si neskúšal?

• @petersd  klasické ti nebudú fungovať....čo je to drahé?......

• @daralbajda  Nepamätáš si na cenu tých plnoprietokových Hertzov?

• @petersd

https://www.herz-sk.sk/priamy-termostaticky-ventil-herz-ts-e/

to je cisto za plnoprietokovy ventil. hlavicu pouzivas "klasicku termostaticku", napr. klasik K alebo picollo K.

• @mgx   Vďaka, no takmer som skolaboval.... 1" stojí 70 €. 😮 V dvoch najväčších izbách v dome mám totiž 1" prípojky. Nevadí, ak je to plnoprietok, dám aj tu 3/4" ventily.

• @petersd  ak ti teraz funguje na 1" samotiaz ,neuberaj môže sa stať že ti nebude kúriť dobre...

• @mgx  ventil TE nie je samotiazny ,je s prednastavenim..musí mať uvedené plnoprietokovy...

• @daralbajda

dal som link na ventil TS-E, ktory je pre samotiaz. Mas to v menu (samotiazne sustavy) a mas to aj v katalogu na strane 25. foto prikladam

@petersd  - kludne si kup heimeier, kvalitativne je to to iste. Urcite neznizuj DN, vysoka pravdepodobnost ze to nebude fungovat.

https://www.cerpacia-technika.sk/k-548-ventily-pre-samotiazne-a-jednorurkove-sustavy

• @mgx  mas pravdu ,prepac ja som si to zmylil ..inak najhlavnejsia je hodnota kvs ...cim vyssia tym lepsia ...

• s klasickými to nefunguje, menili sme radiátory a dali sme tam ivary a prišli sme o samotiaž (nepreštudoval som si to dopredu), ale rok na to nám odišiel kotol stará viadrusa a nový kotol sme už nedávali do jamy... Keď tak investovať do tých čo písali chlapi vyššie.

• Kedysi som bol v partiji "montovačov radiátorov" a občas sa napojili i radiátory cez bežné ventily, nie kohúty... v samotiaži. ... A fungovalo to.

• Sponzor fóra
  • @petersd  No ja mám napr.sústavu s čerpadlom ale nabíjanie bojlera a jedného rádiatora je riešené samotiažou,bez čerpadla odbočkou pred štvorcestným ventilom.Na tom rádiatore je bežný termostatický 1" ventil Honeywell a funguje perfektne už 12 sezónu.

• @sambucus  ak je v sustave cerpadlo a 4 cestny mix ,to nie je uplna samotiaz ,pretlaci cez spiatocku...

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    HEVOLTA predstavuje jedinečné technologické riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu bývania a prinášajú výnimočný komfort.
    Kachliarstvo - stavané kachľové pece, krby, kuchynské sporáky. Kominárske služby - čistenie a kontrola komínov.
    Výroba a predaj kvalitných drevných eko brikiet LES, predaj výberových eko peliet LES v kvalite A1 a A2, predaj doplnkového sortimentu.
    Články od našich partnerov
    Bude Európa prvý klimaticky neutrálny kontinent? Je to aj na vás
    Spoznajte najmodernejšie technológie, ktoré myslia na udržateľnosť
    Konvektory – kúria, chladia a rozumejú si s nízkoteplotnými zdrojmi vykurovania
    Archív článkov od partnerov