Teplovodný krb napojený na podlahové kúrenie - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Kto má teplovodný krb napojený na podlahové kúrenie?(písať len tí čo krb majú ďakujem)
Odpovedať
1
2
@radikk86 Aký zmysel má takýto vykurovací systém? Určite to bolo drahé a pri plyne nenávratné. Ak by som mal drevo zadarmo, tak už idem radšej do kotla na drevo, kde si môžem ohriať tuv aj v lete.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@tomas_st Ahoj Tomáš. Ďakujem za dotaz. Nu, presne je to o tom, čo komu sedí. Jeden kamarát býva v drevodome, druhý rieši kontajnerový. Je to o tom, čo ťa ťahá. My sme doma skrátka potrebovali mať oheň. Hoci, momentálne tento vodný krb nie je samospasný (rozumej, nezávislý od vonkajšieho prívodu el. energie) a bez elektriky (kým nedoriešime núdzové napájanie čerpadiel cez fotovoltaiku + baterky) bezmocný je skvelý. Proste, prídem domov, založím oheň (hej, stále sa mi chce, skôr som nesvoj, keď nehorí) a to upokojí, urobí atmosféru v dome. Nepozerajme sa cez všetko s kalkulačkou. Inak by sme mali asi všetci tepelné čerpadlá a modlili sa, aby sa 10 rokov nepokazili. Ani ten kto si kúpi Lexus LS, mercedes S klasse sa nepozerá vždy na to, kolko to stojí a spapá, ale čo mu to dá a ako sa v tom bude cítiť. Nebolo to lacné, ale zas, ani najdrahšie. (kobok stojí polovic Hochsteru (ak som správne napísal názov) Nepozerám sa na návratnosť, ale na úžitok, účinok a pocit. Sú efektívnejšie ohňové zariadenia (mastencová pec, fínska pec, kachle) ale mna teší aspon, že dom je teplý (teplo stúpa hore, dom je poschodový a aj tak je to napojené na podlahovku) a aj voda je teplá z toho. A to len z dreva. Plyn je topka, v pohodlí vs. cena. o tom niet pochýb. No mňa aspon teší, že na peci nemusím prepínať: Kúrenie vody + Kúrenie radiátory...ale že mám len kúrernie radiátory (ktore potom radšej ako do radiátoro, kde treba vodu aspon 48, púšťam do podlahy (kde stačí 42C)
Odpovedať
@martin142 Ahoj Martin. Pán majster určite vie o čom hovorí a určite to má aj podložené výpočtami.... Netvrdím, že by som to nedal ešte jednému majstrovi prerátať 😉 Minimálne kvôli iným nápadom a skúsenostiam s inými riešeniami a značkami. Poviem ti ja zo svojej skúsenosti s mojím Kobokom roto 450 a 500 l. aku. Nuž, áno, za cca 3 hodiny kúrenia - a teda 3 priloženia (mäkkého dreva, 2 priloženia tvrdého dreva) viem vykúriť akumulačku. Je tu ale jeden sprievodný "jav", a podľa mojej žienky - problém. A to, že ak kúrim fest, sa náš malý priestor cca 40m2 je vyhreje na 27 C. a horné poschodie ešte o 2 viac. Druhým problémom je, že Akumulačka je rozdelená na dve časti - fyzika nepustí. Teplo ide hore a zrejme to platí aj vo vode. Do hornej časti je prívod horúcej vody z krbu. Teda horný teplomer mi ukazuje kludne aj 80 C, kým dole (kde voda odchádza z AN) v pohode 40. priznám sa, možno RAZ, dva razy sa mi podarilo ju vykúriť celú na 70 (a to sa stále bavíme len o 500 l). Takže pár dôležitých veličín pre teba: S akým výkonom krbu rátal pán majster? 11,4 kw? /ako má roto?/ alebo 34 kw. (čo je relatívne bežné) k ak 34. nebudeš mať saunu? Ďalšia vec je, že ja mám akumulačku prepojenú s bojlerom. Teda ak je v nej (hoci len hornej časti )70C voda, táto horúca voda koluje medzi AK a B (Bojlerom). Teda v nom odovzdáva teplo. Nenahreje ho na 70 C. To nie, ale ked raz zakúrim, máme z neho teplú vodu 2-3 dni. Pozor, bojler mám 280l. aby som časom donho mohol šupnúť solár. A sám sa rozhodujem (otočením páky) či chcem nechať AK otvorenú (teda voda koluje len medzi AK a B, alebo ju pustím. Teda AK ide do Podlahy (a/alebo radiatorov) a samozrejme bojlera. Vtedy sa teplá voda z AK, minie rýchlo. Asi za pár hodín. Pozor, nie je celá AK na 80 C, ale z pravidla len jej horná časť. Skúsenosť, s AK so špirálou nemám. Ale ak si chceš pozrieť ekonomiku takejto prevádzky, nože si tam daj merák elektriky(su aj take fajnove, s wifi, do rozvodovej skrine). Ja som EL podlahovku nechcel. A teplovzdušný krb už vôbec. Viac výry prach. Mne prišlo neefektívne, ba až hlúpe, obrovskú časť tepla z dreva len tak nanivoč pustiť hore komínom (neplatí a ospravedlňujem sa všetkým čo majú, kachle, finske pece, kanadské pece, mastencové pece a neviem ešte aké iné super super efektívne pece). Môj iný kamarát je už lenivý z kúrenia, preto bude rozbíjať krb a dávať tam peletový krb. Len ten už ide od 6 € vyššie. No zas, kúri ti sám. Aj vodu. 🙂 Takže záver (ak si sa dopracoval až sem 🙂. Áno, môže to fungovať, čo pán majster napísal. Len ti treba pozrieť trošku vstupné náklady...a trochu prevádzkové...a hlavne, to super dobre nastaviť, dobrý paušál od elektrikárov. Aby ti napríklad špirálu v 1000l AK spínalo v noci na nočný prúd, alebo ju ešte pripojiť na fotovoltaiku/solár. Čo som tiež videl ako super riešenie. daj vedieť, k akému riešeniu si došiel 🙂
Odpovedať
@radikk86 Samozrejme každý máme svoje preferencie. Je to na tebe, sú to tvoje peniaze. Akurát to prirovnanie s prémiovým automobilom trošku nesedí. Pri nich je totiž ten značný rozdiel v komfortne, to je skôr to TČ, plyn, elektro... Teplovodný kotol v obývačke bude skôr starý favorit, ktorému sa musíš dennodenne venovať, aby ťa niekam odviezol.
Odpovedať
@tomas_st Asi jej. Ale aj starý favorit môžeš ľúbiť 🙂 A s tým krbom to zas tak nie je také zlé. Hlave keď ho máš aj pre potešenie a nie si naň odkázaný (ako na primárny zdroj tepla). A zas, o to viac teší, že aj teplú vodu a teplú podlahu v celom dome máš z neho. za pár polienok. A to teplo je celkom iné.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@radikk86 si sa rozpisal😂👌 takze pan to pocital s 12,6 kw. Rozpocital to na paradu ,tak ze krb bude topit do 1000L akučky a z nej podlahovka. Krb bude aj obstavany samotom ale slave teplo cez sklo a od krbu samotneho by malo byt v miestnosti 25% z vykonu krbu ostatok akucka a tam uz si to vsetko rozdeli automatika-na wifinu som chcel. Hore na poschodie by malo ist 50% a dole 25% do podlahy. V akumulacke bude el.spirala kde pojde nocný prud a ak zvysia € tak dam do buducna TČ. Mozno
Odpovedať
@martin142 keď tak čítam, čo píšeš. Napadlo ma...nepodumal si nad peletovým krbom? Priložíš raz za 3 dni. Cena od 6 000 €. Ale zas, vidíš oheň a nemusíš prikladať. R 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@radikk86 ale s peletamy nieje tolko zabavy ako s drevom(ist do hory pre neho, potom rezat ,rubat a odkladat. Beriem to ako relax(psychicky)
Odpovedať
@martin142 jj a kup si k tomu rovno štvorkolku vozík a pílku...a budeš v mužskom raji 🙂 good luck 😉
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?