Teplovodné podlahové kúrenie a regulácia /zónová regulácia , zmysel a princíp fungovania, skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte , nechcela som zakladať novú tému, lebo je toho kvantum popísané aj tu na MS, ale z toho čo som čítala stále niesom múdrejšia a mám v tom zmätok. Aktuálne riešime teplovodné podlahové kúrenie,prízemný bungalov do 120m2, klasická kuchyňa s obývačkou ,elektrický kotol + pec na drevo/krb , solárne kolektory sú tiež v pláne. Máme nacenené nejaké ponuky avšak jedna firma nám nacenila aj zónovú reguláciu /termostaty a druhá zas nie a ani nám to nechcú namontovať lebo s tým nerobia , že si to nikto u nich nedáva lebo načo, keď sa to dá regulovať prietokomerom. Čokoľvek som o tomto hľadala tak to skončilo pri tom , že jeden to preferoval a samozrejme odporúčal a druhý zas nie. Rozdiel v cene keby sme chceli reguláciu je cca 1400€, čo už je aj nejaký peniaz , tak sa pýtam na reálne skúsenosti - nepytam sa na návratnosť , len čisto na skúsenosti , ako to pracuje v praxi , či je to aj citeľné pocitovo v jednotlivých miestnostiach po nastavení teploty a pod. Rovnako ma zaujíma aj varianta bez, ako to funguje pri manuálnom nastavovaní , či sa dá sledovať teplota napr cez kotol a pripadne aspoň nastaviť nejaké maximum, aby sa nedialo že to pôjde nonstop a nedochádzalo k prekureniu. Jedná sa mi o to, ako to funguje napr popri kúrení drevom , napr cez víkend sme doma tak si prikúrime pecou , tym pádom nemá zmysel pridávať na podlahovke alebo dosiahnutie nižšej teploty v izbách - neviem si predstaviť ísť a uberať a pridávať na prietokomeri. Aktuálne máme v byte plynový kotol a jeden centrálny termostat , v izbách mám napr vypnutý radiátor (čo podľa toho čo som našla, pri podlahovke nemá až tak zmysel ) a zapína sa kúrenie až keď klesne pod nejakú teplotu, nemám potrebu stále uberať a pridávať - dá sa to aj pri podlahovke? Lebo si neviem v praxi predstaviť ako si primeranú teplotu nastavím ručne 😄 Čo teda použiť ? Zonovu reguláciu? Centrálny termostat alebo len eqitermiku? Ďakujem 🙂
Odpovedať
1
2
@megdesign ale koenzim nepísal o 19°C podlahe. Kam sa podeje teplá voda z podlahovky pri zónovom vykurovaní keď sa vypne kúrenie v danom okruhu, lebo sa dosiahla požadovaná teplota? Kotol tam natiahne studenú vodu a tú teplú presmeruje do iného okruhu? Pýtam sa naozaj. My máme iba 1 termostat a keď začne svietiť slnko, tak sa nekúri v celom dome. Čo v našom prípade nevadí, keďže na sever sú iba kúpeľne a TM. Ak tam zabudneme zavrieť dvere, tak je aj v kúpeľni skoro rovnako teplo.
Odpovedať
@koenzim osobne by som to tiež tak videla že nastaviť jednu teplotu , ideálne asi tu nižšiu ktorá bude komfortná pre izby (spálňa , detská ..) .. otázka je teda či bude na to lepšia zonovka alebo jeden termostat bude stačiť . Aspoň to vidim tak, že minimálne jeden bude určite treba 😄
Odpovedať
@zltalienka "Kam sa podeje teplá voda z podlahovky pri zónovom vykurovaní keď sa vypne kúrenie v danom okruhu, lebo sa dosiahla požadovaná teplota?" Nakoľko je daný okruh servom uzatvorený po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti, voda ostáva stáť v potrubí a chladne na teplotu okolia... Kotol ďalej cirkuluje a zohrieva len ten objem vody, ktorý je v neuzatvorených okruhoch. Je to "hviezdicová topológia" defacto... V kúpeľni máme napríklad radi v zime vyššiu teplotu... Aj by mala byť...
Odpovedať
@zltalienka máte len jeden nastavený na jednu teplotu a buď ide alebo nejde ?
Odpovedať
@megdesign takže tento popis od koenzim: "Podlaha je nahriata na cca 28 (teplota vykurovacej vody) ráno o 10. Začne svietiť slnko cez okná a zónovka odstaví kúrenie v danej miestnosti. Podlaha (poter) bude mať rovnakú teplotu ešte napr 5 hodín. Potom slnko zájde, teplota v miestnosti je ešte stále vyššia ako požadovaná, poter medzi tým ochladne na napr 25. Večer/v noci klesne teplota pod požadovanú, zapne sa kúrenie..." aj + - sedí.... Ja by som síce napísala, že teplota v poteru bude po vypnutí podlahovky pozvoľna klesať, ale keďže ide o dobre izolovaný dom, tak naozaj iba pozvoľne. Cez deň sa v zime nezvykneme sprchovať a večer sa kúpeľňa nahreje. Prinajhoršom teplovzdušný ventilátor 😉 ale ešte som ho nevytiahla ani raz.
Odpovedať
@awy áno, ale odo mňa si príklad neber, nemáme krb.
Odpovedať
@zltalienka sedí aj nesedí... Napríklad Salus termostaty majú tzv. učiaci sa mód... Funguje to tak, že zo začiatku ak aj klesne teplota pod požadovaný preset o dva stupne, on si to zapamätá. Rovnako si zapamätá, koľko mu trvalo dostať sa nazad na požadovaný preset. Ďalšie cykly bude otvárať ventil v predstihu... Prečo by pozvoľna klesala? Čo ten poter ochladzuje, ak cez okná ohrieva miestnosť slnko?
Odpovedať
@zltalienka napríklad:
Odpovedať
@megdesign aha. A ako si poradí taký učiaci sa termostat s nepravidelným svietením slnka (nie všetky dni v zime sú slnečné) alebo napríklad s nepravidelným kúrením do krbu? Ešte otázočka: oplatí sa mi znižovať teplotu v jednej izbe (napríklad kuchyni) keď i tak nie je celý čas zatvorená/oddelená od obývačky? Predpokladám že nie.... alebo?
Odpovedať
@zltalienka ". A ako si poradí taký učiaci sa termostat s nepravidelným svietením slnka (nie všetky dni v zime sú slnečné)" Tak asi keď nieje slnečný deň a je vonku chladno, tak aj v miestnosti je chladno, lebo slnko neohrieva miestnosť cez okno a nieje dosiahnutý preset a termostat nevypne, nie? On nepozerá, či vonku svieti slnko, ale sníma teplotu v miestnosti. 😄
Odpovedať
@megdesign "Prečo by pozvoľna klesala? Čo ten poter ochladzuje, ak cez okná ohrieva miestnosť slnko?" Tak to už je hra o "stupne". Ak má voda v poteri teplotu 28°C a slnko vyhreje miestnosť na 25°C tak teplota poteru bude klesať...na tých 25°C. Ak slnko vyhreje miestnosť na viac ako je teplota poteru...tak áno aj teplota poteru bude stúpať....ale popravde u nás takto slnko dom nevyhreje v zime. U Teba áno?
Odpovedať
@megdesign takže "otvárať" ventily bude v predstihu, ale zatvárať v predstihu ich nebude? Takže zvýši komfort (otváranie v predstihu) ale neušetrí (zatváranie v predstihu)?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zltalienka inteligentné termostaty vedia aj zavrieť v predstihu, pokiaľ teplota stúpa rýchlo. Ak stúpa pomalšie, zatvára neskôr alebo až po dosiahnutí zvolenej teploty. V dobre izolovanom dome s vodnou podlahovkou sa tie teploty štandardne menia pomaly. Rýchlo môže zmeniť teplotu slnko, čo znamená, že bude dochádzať k "prekurovaniu" aj zo zónovou reguláciou. Preto tvrdím, že zónová regulácia s vodnou podlahovkou nedáva veľký zmysel - je tam asi nejaký ten komfort navyše, ale napr. mne to za tú zvýšenú investíciu nestojí. Mám centrálny termostat v obývačka (tam sa zdržujeme najviac, tam chcem mať najlepší teplotný komfort). V izbách mám nastavené trošku slabšie prietoky, je tam cca o 1 stupeň nižšia teplota - ale u nás sú aj tak skoro stále pootvárané dvere. A v kúpeľni je zas o niečo teplejšie, lebo je to relatívne malá plocha, lepší prestup tepla cez dlažbu + rebríkový radiator.
Odpovedať
Ešte pridám jeden prípad - sused býva asi 8 rokov a minulý rok robil prvý raz servis (údržbu, ktorá by sa mala robiť každý rok 🙂 ) plynového kotla. Odkedy mu spustili kúrenie, ničoho sa nechytil. Nemá žiadny termostat, len ekvitermiku. S 2 malými deťmi nikdy nemal dôvod meniť teploty, či v izbách, či v kúpelniach, nikde. Celé zimy mal komfortne teplo (sú skor teplomilný), solárne zisky má relatívne malé (okná izieb na východ, obyvačkové na západ ale pod presahom strechy/terasou). A to robil tiež prípravu na zónovú reguláciu (káble v každej izbe na termostat privedené do rozdeľovača na ovládanie ventilov).
Odpovedať
@zltalienka neriešim. Vysvetlil som dostatočne. To že protistrana nechápe je problém protistrany....
Odpovedať
@koenzim ako píšem... Mám to doma a viem porovnať. Zonovka nestojí tisíce (u mňa asi 8*28€ a riadim to centrálnym panelom.
Odpovedať
@megdesign a robil si si to sám alebo ako si sa dopracoval k takému finančnému výsledku 😄 pýtam sa v dobrom , pokial to nie je nič zložité , ozaj si to spravíme aj sami a tam su potom otázky typu či to ma zmysel zbytočne .. za ,,pár” korún mi bude jedno či to mame zbytočne alebo nie
Odpovedať
@koenzim @awy pochopila som to tak, že zónová regulácia sa oplatí ak sú v dome miestnosti, ktoré sú orientované na sever (SV, SZ) a chceš aby boli riadne vykurené celý čas a v prípade že v zime slnko vyhreje južne orientované izby, tak podlahovka vyhreje tie zvyšné. Alebo aj v prípade, že je v dome iný zdroj vykurovania (krb, piecka) ktorý však nedokáže vykúriť všetky miestnosti v dome a je potrebné tieto miestnosti vyhriať samostatne. V prípade že sú na sever orientované (alebo ďaleko od krbu) iba miestnosti, kde nie je nevyhnutné mať celý deň vyššiu teplotu, tak bude zónová regulácia zbytočná. @megdesign zaujímalo by ma, koľko si zónovou reguláciou ušetril? (kwh napríklad) Pozrela som si tu poslednú fotku, čo si pridal...aj máš v tej spálni reálne o 2 °C chladnejšie ako v ostatných izbách? Myslím v zime, samozrejme. Za okolností, že slnko nesvieti. Pýtam sa, aby som vedela, či sa mi oplatí znížiť kúrenie v spálni. Či to prinesie nejakú úsporu v kwh. Dcérka už nespí v spálni, tak sa cez deň viac menej nevyužíva. Inde ani neviem znížiť teplotu, chodby a TM nemajú samostatné okruhy, prechádzajú cez ne "hadice" podlahového kúrenia do ďalších izieb.
Odpovedať
@awy treba sa vyznať trošku v elektrike ale nie je to drahé. Mňa len zonovka vyšla tiež okolo 300eur. Ovládanie cez mobil a panel. Každá hlavica stojí cca 20eur následne nejaký riadiaca jednotka ktorá poveluje tie ventily a samotný panel. Samotná zonovka ma tiež nevyšla viac ako 350euro.
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím, pôvodne som nechcel, ale ako tu čítam tak mi to nedá. Celá táto debata mi pripadá tach trochu "mimo mísu" ako hovoria naši bratia Česi. Ale pekne po poriadku. Bavíme sa tu o bungalove o rozlohe 120 m2. A to je všetko čo o tom dome vieme. Žiadne info o tepelných vlastnostiach konštrukcií orientácii vrátane tepelných ziskov cez okná. A už vôbec nič o projekte kúrenia. Pripadá mi to ako keby tí kúrenári boli ako fuškári za socíku. Šak nejak to spravíme, hlavne aby sme zarobili. Lebo 1. Aj na tú najjednoduchšiu podlahovku je dobre spraviť projekt, ktorý zohľadní tepelné vlastnosti konštrukcií, potrebu teploty výhrevného média, potrebných prietokov a nastavenia ventilov potrebných na udržanie požadovanej teploty jednotlivých miestností. Ak sa nemenia potreby na vyhrievanie iné ako nastavené, tak skutočne stačí jeden termostat. Lebo ak viem akú mám požadovanú teplotu v miestnosti kde mám termostat tak nastavenie ventilov mi udržuje požadovanú teplotu v ostatných miestnostiach. A slnko by som do toho neťahal. Každý stupeň navyše počas zimy poteší. Viem o čom hovorím. Máme celú juhozápadnú stenu domu zo skla a tešíme sa z každého slnečného dňa. Šetrí peniaze a pekne hreje. V tomto prípade je najlepšie mať termostat na zatienenom mieste, kde naň nemôže priamo svietiť slnko napríklad v spálni. Ventily sa v tomto prípade nastavujú iba kým sa nedosiahne požadovaný stav podľa reálnych podmienok. 2. "Zónovka" má význam v prípade, ak je potreba častejšej zmeny tepelných podmienok v jednotlivých miestnostiach. Raz teplejšie inokedy chladnejšie. V takom prípade je to priam nevyhnutnosť. To o projekte platí aj tu. A trochu z fyziky. Tak ľudovo. Podlahovka hreje, lebo médium v trubkách má vyššiu teplotu ako materiál okolo nej, čiže betón. Ten následne toto teplo odovzdá do miestnosti nad ním. Predpokladá sa, že je chladnejšia a tak "ochladzuje" povrch betónu. Teraz si predstavme, že teplota v miestnosti je vyššia ako je teplota betónu v ktorom sú trubky s teplou vodou. V takom prípade sa tepelný tok obráti a teplo sa po "naplnení" tepelnej kapacity betónu začne odovzdávať do vody v kúrení. Čiže podlahovka "prestane kúriť" v danej miestnosti a získané teplo odovzdá do chladnejších miestností. A ak tam dosiahne teplota vzduchu požadovanú teplotu tak sa kúrenie vypne. Je to úplne iné ako u radiátorov, kde sú teploty v porovnaní s podlahovkov skutočne vyššie. Teoreticky by mohla teplota vo všetkých miestnostiach dosiahnuť teplotu napr. 40 stupňov (bežná teplota vody v podlahovke), čo je však pri tepelnej kapacite betónu a slnečných ziskoch počas zimy, úplný nezmysel. Neviem ako kto, no ja sa v zime skutočne teším ak mi teplota stúpne na 25, aspoň na tej juhozápadnej strane. Máme radi teplo. A na záver. Kúrime iba krbom a na streche je solár. Kúrime do akumulačnej nádoby v ktorej elektro výhrevná tyč, ktorá udržuje primeranú teplotu počas týždňov, keď sme na lyžovačke. Nemáme síce termostat, ale iba jedno tepelné čidlo na snímanie vnútornej teploty, lebo máme inteligentné riadenie. Vyhrievanie akumulačnej nádoby je riadené riadiacou jednotkou od soláru. Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku. No kratšie som to nevedel, aby to dávalo nejaký zmysel.
Odpovedať
@durim súhlasím so všetkým, okrem "Teoreticky by mohla teplota vo všetkých miestnostiach dosiahnuť teplotu napr. 40 stupňov (bežná teplota vody v podlahovke)," Ja bežne dávam do podlahy vodu o teplote 28°C...
Odpovedať
@zltalienka múdry ľudia vravia, že zníženie teploty o jeden ° spraví cca 5% úspory... Ale asi nie v jednej izbe u dcérky.... Ako šport, ale fakt sa mi teraz nechce hrabať v Synology....
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign O to lepšie. Závidím tak malé tepelné straty.
Odpovedať
@durim tak projekt samozrejme na podlahovku mame , na reguláciu už nie a práve v snahe nakonfigurovať to optimálne a funkčne , vyšiel výsledok na 1400€ rozdiel čo už nejaký peniaz je a vŕtalo nám hlavou , že ci to v praxi ma zmysel .. práve rozumieme tomu že to ma zmysel skôr pri väčších domoch alebo viac poschodových ,ale keďže budeme mat kombináciu aj pece/krbu a solaru tak to už bolo niečo iné
Odpovedať
Profilova fotka
@awy Ale odpoveď nie je až taká jednoduchá. Ako tu písali tak zónové riadenie by nemalo byť také drahé ako máte vy ponuku. Za rozumné peniaze sa nič nepokazí. No dá sa bez neho kľudne spokojne žiť. Záleží aj na životnom štýle. Vy máte rozlohou podobný dom ako my. A vieme žiť aj bez zónovky. No ten náš je trochu mimo domy, ktoré sú tu bežné. My sme len dvaja. A náš celý dom je jedna veľká miestnosť. Máme 6 okruhov podlahového kúrenia s rozostupmi podľa toho v ktorej časti sa nachádzajú. Ale ako som spomínal, záleží na tom ako často chcete meniť teplotu v jednotlivých miestnostiach. Ja viem aká teplota musí byť v AN ak chcem mať 21 stupňou v "spálni" a potom viem ako bude v ostatných častiach domu. Život s kúrením na tuhé palivo má svoje špecifiká, teda ak nebudete mať automatický kotol na pelety. Ten je ako plyn. To či budete môcť regulovať samostatne teplotu v každej miestnosti zvlášť, alebo to budete riadiť centrálne je len na vás. Oba spôsoby majú svoje pre aj proti
Odpovedať
@awy šport=sorry 😄 my mistake. Inak krb máme aj my.... A to je presne to, v čom je zonovka top (aj keď mne to rozoženie rekuperácia...)aby sa kúrilo tam, kde nieje termostat pri centrálnom...
Odpovedať
@megdesign 😄 v pohode No ono je otázka čo sa aj v budúcnosti rozhodneme ešte použiť . Napr prípravu na rekuperáciu by sme chceli ešte doplniť a časom sa uvidí . To je presne potom ďalší argument , keďže zonovka podľa toho čo som našla , stráca pri rekuperácii zmysel . Zatiaľ to vyhráva asi aspoň ten jeden centrálny dať . Idem to ešte popozerať aké by boli možnosti.
Odpovedať
@durim celé som nečítal dlhý príspevok , no jedno mi nedá , máš veľké okná ktoré ti cez slnečný deň vykurujú, ale čo v čase ked nesvieti?, cez tie okná máš najvyššie straty, v zime december, január svieti max 6 hod , no 18 hod je strata, naviac záleží od konštrukcii či sa má kam teplo uložiť, takže veľké okná viac chladia ako kúria, dá sa mierne zamedziť stratám vonkajšími roletami , pocit tepla je rovnaký ak sa kúri o 2 st menej no rel vlhkosť 50-60% @awy rekuperácia len vetrá bez väčšej straty tepla, len pre dostatok kyslíka,ak je aktívna so zdrojom tepla a chladu,nepotrebuješ žiadne kúrenie či chladenie zvlášť
Odpovedať
@durim veľmi pekne vysvetlené, ďakujem. Nijako mi nešlo do hlavy, ako môže u megdesign slnko nahriať dom na 28°C v zime (viem si to predstaviť jedine v lete) že by vyhrievalo ešte aj podlahovku s 28°C vodou. Ale ako sa už priznal, má krb a ten mu môže vyhriať izby aj nad 28°C a teda vyhrievať aj podlahovku. Plus má rekuperáciu, ktorá to teplo od krbu "rozfúka" po dome a teda to je dôvod prečo mu v detských izbách celú zimu neklesá teplota pod 23,5°C aj keď na termostate má nastavené iba 22,8°C. Akú má reálne teplotu v spálni v zime mi neodpovedal .... teda či požadovanú o 2 stupne nižšiu ako v detských izbách detských izbách. Lebo by som sa stavila že ak v detských izbách má trvalo vyššiu teplotu ako má nastavenú na termostate, tak v spálni to nebude iné. Teda k čomu má zónovú reguláciu ak má v dome trvalo vyššiu teplotu ako na termostatoch? Jedine kvôli tej kúpeľni, kde chce mať podobnú teplotu ako v obývačke (23,1°C vs. 23,2°C) a zrejme mu tam z krbu z obývačky dostatočne "nenafúka" teplo a ani slnko nevyhreje.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?