Tepelné straty budovy 7344 W. Je to dobrá hodnota?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Caute!Chcel by som sa spytat odbornikov,sa mi dostal do ruk projekt nasho domu a je tam hodnota celkovych tepelnych strat 7344 W,je to dobra hodnota?budem splnat standard NED? A ako vypocitam celkove vykurovacie naklady domu?kolko sa zhruba kuri v okoli Senca? Vdaka
Odpovedať
1
2
@doors454 počítal som si tie rohože a vyšli by ma na 3400 eur + poter na to neni najlacnejší a samozrejme určite aj robota niečo zhltne a to nerátam elektrokotol 500 eur plus nejaký bojler na ohrev TÚV
Odpovedať
Profilova fotka
@boywonder513 priznam sa ze vstupne naklady na podlahove vodne kurenie som nijak neriesil no ak mas male straty a bojis sa "vodneho" vykurovania tak skus porozmyslat nad elektrickym podlahovym kurenim kde sa pod podlahovu krytinu davaju infra folie ak sa nieco pokazi tak das dole plavajucu podlahu a rohoz vymenis
Odpovedať
@boywonder513 To budes kurit tepelnym cerpadlom do radiatorov? Inak ja mam v dome 600m trubiek v podlahe. Cenovo je to cca. 500EUR. Teraz si otvor cennik radiatorov a porovnaj, budes hooodne prekvapeny :-).
Odpovedať
@boywonder513 Tu stratu co si vypocital mas s vetranim? Myslim ze nie. Takze ak nebude rekuperacia, tak rataj cca +2 kW navyse. - Co sa tyka TC a radiatorov - toto je stasne zla kombinacia, TC sa pouziva pre nizkoteplotne vykurovanie, teda podlahovka. - Mas malinky dom (bez urazky) tam by som neriesil nic take ale folie od Fenixu, priamo pod plavacku a rohoz pod dlazbu. Treba Ti cca 4-5 termostatov (podla toho ci spojis zachod s kupelnou) a cca 47 m2 folii a rohoz do kupelne a zachodu. 47 m2 folie s vykonom 80W/m2 by stalo 1270, rohoz 100 - 150 (podla typu) termostaty vie s hocijake, Fenix ma TFT digitalne - 5 kusov asi 430 Eur, plus spojovaci material - suma sumarum do 2000 eur. Ak si trochu zrucny, pospajas si to sam, prepocitas a premerias. A k tomu akurat bojler. - Osobne mam tie folie ale s vykonom 60W/m2 plus rohoze, len ja mam zastavanu plochu bungalovu 180m2 a TS aj s vetranim mam 2,8 kW. Cele ma to stalo cca 2500 Eur - to mam 8 termostatov (tahal som to z ciech, kde v jednom shope je to cca o 20% lacnejsie).
Odpovedať
@sappa a kolko to vlastne žere ? aké sú mesačné náklady ?
Odpovedať
@boywonder513 do maleho domu TC netreba. Dobre zatepleny, stacia rohoze, male kachle, klima a elektricky bojler. Viac ako 100 mesacne platit nebudes.
Odpovedať
Profilova fotka
@boywonder513 myslim ze mr79 a peto99 ti odpovedali dostatocne :)
Odpovedať
@boywonder513 Nedávajte rohože, ale vodiče. Tie Vás do dobre izolovaného domu vyjdú okolo 800 € aj s reguláciou.
Odpovedať
@boywonder513 Je jedno, či vodná podlahovka + elektrokotol, alebo rohože alebo niečo iné na elektrinu. Koľko to žere - podľa toho, koľko tepla dom potrebuje.
Odpovedať
@mr79 ja mám vnútornu plochu cca 90 m2 a potrebujem tak isto 90m2 folií alebo o niečo menej,lebo ked potrebujem 90 m2 tam ma to bude stáč cca3500 eur a to je daleko od tých 1270 eur
Odpovedať
@boywonder513 fólie by boli na 1/2 plochy domu
Odpovedať
@blacksr tak stačí len nejakých 45m2
Odpovedať
Článok sa načítava...
@boywonder513 No, plus mínus. Treba najprv vypočítať TS každej miestnosti a podľa toho položiť na miesta, kde iste nebude nábytok, tie fólie. Alebo vodiče - ti vyjdú oveľa lacnejšie. Ako som písala, u vás kúrenie okolo 800 € môže vyjsť... Nedávno som rátala väčší dom a im vyšli vodiče na 1200 € aj s termostatmi. A vodná podlahovka by aj so zdrojom vyšla do 1500 €.
Odpovedať
@blacksr a to ako vypočítam TS miestností,dajte niekto nejaký príklad aby sa človek vedel čoho chytiť :-)
Odpovedať
@boywonder513 to robí projektant predsa na to neni vzorec ako na obsah kruhu...!
Odpovedať
@blacksr aha len to že ja mám v projekte iné kurenie napísane
Odpovedať
Profilova fotka
@boywonder513 v projekte kurenia byva napisane (zalezi od projektanta) bud vykony podlahovych okruhov alebo vykony radiatorov co bymohlo pomoct ak nepoznas straty miestnosti
Odpovedať
@sappa ale ak v priebehu stavby pridal izolácie, stalo sa kúrenie predimenzovaným...
Odpovedať
@boywonder513 podla projektu u sabe mas rozmer 12.2 x 8 co je 97.5, ale vnutorna plocha - cca 11.45 x 7.25 a to este priecky, takze celkovo pod 80m2. Folie sa nedavaju od steny po stenu, urcite nie pod kuchynsku linku, nie pod vstavane skrine a pod... a mas tam tak celkovo 3 miesnosti nejakych cca 12, 15 a 28 m2 . Do kupelne a zachodu + zadverie rohoz. Kde by si tam chcel natrepat 90m2 folii...
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr ano ale uz ma zaklad od ktoreho sa moze aspon ako tak odrazit lebo takto je to triafanie sa zo zaviazanymi ocami
Odpovedať
@mr79 ja som si myslel že tam ide všade,nerobil som to ešte nikdy a ani som sa oto nikdy nezaujimal tak som nevedel ale už aspoň viem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Troška obnovím diskusiu. Nahádzal som si údaje do spomínanej online kalkulačky na TZB v tejto diskusii a vyšli mi tieto hodnoty. Viď foto. Údaje čo som zadával by mali sedieť a skoro presne mi to vyšlo ako som to mal prepočítané v PHPP. Samozrejme ta online kalkulačka zohľadňuje troška inak ako to bolo počítane v PHPP. :) Dosť ma zaráža ale aj tak fakt, že najviac straty u mňa budú oknami. Viem, že to je sever slovenska tepelné zisky budu minimálne ale tak podľa grafov je to viac ako polovica okna a dvere. Tepelná strata 2620W je dúfam ok. Človek ako laik sa snaži do toho dostať tak študuje všetko :)
Odpovedať
@mpfnordy Menší dom , zmenši okná o polovicu menšie tep. straty :-D
Odpovedať
@leilak1 Len jedno veľké okno mám :D viac su straty ako zisky cez okna to preto tak ukazuje :) zmenil som tam priemerne číslo ako tam udávali a dal som svoje vypočítane a hneď to tak skočilo :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@mpfnordy Mozno sa mylim,ale podla mna mas hodnoty zateplenia v kolonkach "ochladzovane konstrukcie nahodene 2x. na priklade stena1. ak chcem dosiahnut sucinitel prestupu 0,093 musim dat napr plynosilikat lambdy 0,200 a sirky 300mm +zateplenie EPS F 350 mm lambdy 0,039 Tym ze si ty do druhej kolonky pridal 250mm je ako keby si vo vysledku mal zateplenie nie 350mm ,ale 500mm . Tu istu chybu mas aj pri podlahe a aj pri streche. Mozno sa mylim a niecomu sa zase priucim,ale podla mna tam mas tym padom vrstvy zateplenia nahadzane 2x.
Odpovedať
@zmrzlina_sk Aha je to dosť možné. Akurát som to skúšal a asi máš pravdu. Neviem presne ako pracuje ten program ale dobrý postreh :) Tiež uvažujem, že zrejme je to ako keby to bolo dvojmo spravené.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?