Tepelné čerpadlo - pomoc s výberom

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý večer, chcela by som popýtať o radu či "návod" na výber. Riešime otázku kúrenia v RD (novostavba neďaleko KE), z viacerých dôvodov sme zvolili tepelné čerpadlo. Prečítala som tu azda všetky diskusie o TČ, v technických údajoch sa však dosť strácam... Potrebujeme vybrať TČ do jednopodlažného domu, vykur. plocha cca 130m2, vypočítaná tepelná strata 6 kW. Zatiaľ máme tri ponuky na TČ: Samsung AE090RXEDGG/EU vonkajšia jednotka R32 so zásobníkom 300 l a montážou: 7 890 € Panasonic Aquarea T-CAP 9kW (KIT-WXC09H3E5) so zásobníkom 200 litrov a montážou: 8 366,2 € Vaillant aroTHERM split VWL 55/5 AS (230 V) + modul uniTOWER VWL 58/5 IS split, so zásobníkom 190l bez montáže: 7 595 € (Všetky tri ceny sú bez zahrnutia dotácie.) Ktoré z nich zvoliť? Prečo? Alebo hľadať ďalej? Podľa čoho vyberať? Máte dobrú skúsenosť s niektorou z firiem v rozumnej vzdialenosti? Ďakujem za rady a odpovede...
Odpovedať
@jumt ze 25eur za elektrinu.nam chceli dat 100eur za elektrinu ale nechala som rovnake 89eur.No konecne cakam preplatok aspon 200eur.Kedze sme prestali varit na elektrine,vymenili chladnicku;pracku a nepustam zrut elektriny(elektricky bojler).Mame solar na streche.A kedze u nas neni plyn takze kurime drevom uz len ten cas pilenim a vychystavanim sa nam to vrati.Ale som zvedava na buduci rok ci budu nejake dotacie na tc.A neodradima ani to ze nemame podlahoveho ale klasicke kurenie.Kedze tento rok ma to odradilo ale uz som pevne rozhodnuta ist do tc buduci rok.
Odpovedať
@jumt no vsak toto, ze to je take porovnavanie, ked nie je ta ista plocha ani nic. najlepsie by sa porovnavalo, keby boli rovnake domy, ale to je velmi mala pravdepodobnost, ze sa tu niekto taky najde.
Odpovedať
@ernesti4 dakujem ti velmi pekne za odpoved 😉
Odpovedať
@fundasa za malicko. ak by si este potrebovala v niecom poradit, tak sa kludne ozvi.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
poviem jeden príklad. Na tepelnú stratu 8kW sa nemôže inštalovať tepelné čerpadlo 8kW. Dôvod je jednoduchý... Výkon TČ sa udáva najčastejśie pri teplote plus 7°C a vode 35°C. Tepelná strata ale pri mínusových teplotách podľa lokality. Napríklad v Badíne, kde staviam ja pri -15°C. A to stále nie je najnižšia teplota, ktorá sa môže vyskytovať. Plus moja domácnosť bude potrebovať aj vodu. Preto je mi sympatický práve ten T CAP, keďže vie bežať na príkon cca 800W ale aj pri spomínaných mínus 15 má výkon 9KW, teda dokáže poriešiť aj TÚV a zvládne aj mrazy až do -28°C. Nevýhoda oproti ostatným je slabšia elektrošpirála, ale proste ju nepotrebuje.
Odpovedať
@martin46 chces povedat ze pri -15 bezi na 800W a vyraba 9kw ?
Odpovedať
@gkrivanek nie, tých 800W je približný minimálny príkon. Tým som chcel ilustrovať, že modulácia výkonu je skutočne široká. Pri -15°C a výkone 9kW je príkon 3,51kW (teplota vykurovacej vody 35°C)
Odpovedať
@martin46 Panasonic udáva nominál pri +7°C Mitsubishi +2°C ale čo je dôležitejšie ako nominálny výkon je výkonová krivka vzhľadom na vonkajšiu teplotu a tiež vzhľadom na teplotu ohrievanej vykurovacej vody, moj typ: 80% výkonu TČ pri výpočtovej teplote . príklad: pre Liptov-16°C vonkajšia, tepelná strata 5kW , to znamená že TČ by malo mať ešte 4kW tepelný výkon pri danej teplote. S nádržou - bufer tankom može byt aj 100%výkonu pri -16°C,
Odpovedať
@fural - áno presne tak ako píšeš, T CAP 9kW má výborné parametre. Dokáže aj chladiť. Príplatok oproti 12kW bežnej jednotke je cca 100€ / jediný rozdiel je, že máš o pár stoviek nižšiu dotáciu. T CAP 9kW ale aj 12kW jednotku pri vysokej teplote vykurovacej vody prekonáva výkonom. 25°C (teplota vzduchu) - výkon tepelný 11,2kW (voda 55°C) 2°C (teplota vzduchu) - výkon tepelný 9kW (voda 55°C) -7°C (teplota vzduchu) - výkon tepelný 9kW (voda 55°C) -15°C (teplota vzduchu) - výkon tepelný 9kW (voda 55°C) - samozrejme aj na nižšie hodnoty dokáže bežať. Maximálna teplota 60°C už nie je v tabuľke. - bežná 9kW jednotka má jeden ventilátor - je obdobná ako 7kW. Našiel som takúto tabuľku, kde je celá výkonová krivka - aj COP.
Odpovedať
@ernesti4 dobre, ak by som nieco potrebovala, tak ti pisem. Zatial to ale zvladame sami a snad to tak aj bude pokracovat. Vsetky potrebne informacie od teba uz mam a za to ti este raz dakujem. Maj sa pekne, prajem pekny vikend 😉
Odpovedať
Zdravím, chcel by som sa poprosiť o Váš názor. TČ s vnútornou jednotkou s integrovaným zásobníkom objemom 220L alebo vnútorná jednotka so samostatným zásobníkom 300L. Verzia so samostatným zásobníkom je lacnejšia. S priestorom v tech.miest. nemám problém. Zaujíma ma to hlavne z hľadiska čistenia zásobníka. Mám informáciu, že integrovaný zásobník sa nedá vyčistiť ani vymeniť - jedine výmena celej vnútornej jednotky (nebudem menovať výrobcu) Predajca mi potvrdil, že v miestach s veľmi tvrdou vodou sa zásobník môže znehodnotiť už po 8 rokoch :/ Naopak samostatný zásobník disponuje revíznym a čistiacim otvorom. Čo si o tom myslíte ?
Odpovedať
@purplesticks viessmann ze?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Zdravim, môj systém už beží, dom je zateplený na 85%, ešte bude potrebné dokoncit strechu na final a detaily okolo okien. Finálna tepelná strata má byť 3,2kW pri -15°C Rozhodol som sa ísť do akumulacky 1000l a to z dôvodu - hygienický ohrev TÚV v nerezovej špirále - môžem inštalovať 12kW jednotku = lepšia dotácia - chcel som slnečné kolektory (pri TČ dlhšia návratnosť ale ekológia, šetrí sa mašina. Bola tam ďalšia dotácia tak nízky doplatok - s akumulackou nemusí TČ bežať napr v noci keď je teplota vzduchu nízka(horšie COP) Zatiaľ sušim omietky a keď sa robí dvere sú otvorené. Veľká mašina beží na malý výkon nádherne. S priemerným COP cca 5 (vrátane defrostu). Dnes boli 4°C a nezamrzala tak dokonca cez COP 6. Mám nastavenú teplotu vody 28 ale stiahol som na 25 lebo majstrom bolo teplo 🙂slight_smile: teplota v dome cca 22°C. Sused oproti už býva. Má riešenie zem voda a celkové ročné priemerné cop okolo 4. Samozrejme mňa toto všetko stalo menej ako jeho mašina zem voda. Verím že sa aj vďaka kolektorom tak nenarobí a životnosť bude veeelmi slušná. 12kW mašina keď ide na nízky výkon tak stále ukazuje COP okolo 6 až 8
Odpovedať
@martin46 vyvediem ta z miery ,to ze to pise 6 COP je blud! Priemerny COP za rok budes mat 3 presnu polovicu.
Odpovedať
@martin46 to ti kto poradil na tak malu stratu taky silny stroj.
Odpovedať
@jozefsv asi si prehliadol že mám TC zapojené do akumulacky. Prečo by som kupoval TC 5kW ktoré by muselo bežať relatívne často? Keď môžem mať vďaka dotácií stroj ktorý sa zapne párkrát za deň a do dokuri nádrž. (Šetrenie celého zariadenia a v noci ticho) Samozrejme bez akumulacky to je celé iné!
Odpovedať
@gkrivanek budem veľmi rád ak bude COP čo najvyššie. Aktuálne cop píše vysoké, sumár za deň je ale nižší. Keď zaráta odmrazovania je okolo 5 v momentálnom počasí 0 až ±4°C. Gro čo som chcel príspevkom povedať, že keď beží 12kw jednotka s príkonom 600watt dosahuje veľmi pekne čísla. Krajšie ako keď beží naplno...
Odpovedať
@martin46 malokto si v dnesnych grcalkoch moze dovolit umiestnit 1000l akumulacku. Davat taku velku a tazku vonkajsiu jednotku s 2 ventilatormi na obvodovy mur, no neviem ci si dobre urobil. 600W je najnizsi vykon? Aky ti ukazuje najvyssi? Ked ti pali jednotka 30kW za den ked ani nemrzlo, tak s panom bohom to COP je blud 30kW x 8 = 240kW tepla do baraku so stratou 3,5pri - 15C????
Odpovedať
@martin46 ako riadiš jednotku? Máš to na termostat alebo eqvitermiku?
Odpovedať
@kipsii zatiaľ riadim na základe teploty akumulacky.
Odpovedať
@rkorba moje riešenie nie je vhodné do každého domu, ale najmä preto, že nie je úplne typické tak môžete si z neho zobrať nejaké poznatky a využiť vo váš prospech 🙂 Dom nie je dozateplovany a keď sa robí sú pootvarane dvere a okná. Včera sa nerobilo, spotreba klesla. Sumárne denne cop je približne 5. (Rekuperácia nie spustená). Ten deň keď to zobralo 33kwh sa robilo a dvihol som teplotu z 25 na 28°C. Aj dnes som nechal všetky vetracky otvorené (nie mikrovetranie, ale normálne vetranie). Dôležitá info je že táto dvojventilatorova jednotka beží najmenej na 0,6kw. Max odber je podľa štítku 5kW.
Odpovedať
@rkorba cieľom mojich príspevkov je posunúť info, nikoho nejdem presviedcat. Jednotka má 105kg, nosnosť konzoly je 140kg. V mieste kde je TC nie je zateplenie iba Ytong o hrúbke 550mm. Kotvene cez 4 durch závitové tyče.(mám to na garážovej stene. Tak snáď ok
Odpovedať
@martin46 samozrejme sa to da,je to cesta, skor si myslim ze je to navod ako to nerobit. Moznosti ake tc zvolit a kam ho umiestnit je vela. Rozumiem tvojej logike ze za rovnake peniaze mas velky stroj ktory sa nebude trapit, len taka aku su dalsie poplatky navyse + zastavana plocha domu tiez nieco stala. Pri starte bezi vzdy na vyssi vykon,moduluje ked sa blizi k pozadovanemu az vypne. Cize tych 600w asi po starte nebude. Tu sa ta vyhoda silnejsieho stroja straca. Vyhoda je v relativne teplejsom dni dobehnut stratu a rychlo to dokurit. Dokonca aj pri strate 8kw ti urcite 8kw vykonove tc stacit bude. Ma spiralu,dni kedy by nestihalo je malo. To len na margo co si pisal vyssie.
Odpovedať
@jozefsv jednoznacna chujovina 12KW TC a kurit do 1000L aku v dome so 4kw stratami. Do tychto domov krasna 6kw jednotka 240V s 50l taktovacou nadrzou a ide to ako hodinky ,pekne na volnobehu si to par hodin len tak pradie. To riesenie s 12kw jednotkou a aku 1000l je velmi dobre ale nie do domu so stratou 4kw a podlahovkou.
Odpovedať
zdravím páni, presne ako píšeš gkrivanek to riešenie, ktoré prezentuješ je možno rovnako dobré a určite vhodnejšie keby nemám iný zdroj tepla. Plne súhlasím. Mám tam ale slnečné kolektory takže v rámci tohto riešenia som sa rozhodol pre akumulačku. Na kolektory bola ďalšia dotácia. 1. Štart: pri štarte to ide z nízkeho výkonu asi 200W (asi ventilátory) a potom sa pripája kompresor (minimálne ukazuje 400W keď už beží kompresor). Teda pri štarte ide zospodu a nejde do plného výkonu (vačšinou zastane na tých 600W). 2. prečo 1000L ? Ako som písal mať takúto nádrž iba pre čerpadlo je blud, mám tam cca 9kW tepelných kolektorov tak preto akumulačka. 1000L je dostatoćne vysoká aby som mohol mať oddelenú teplotnú úroveň kúrenia a časť vody. Slnečné kolektory sú tiež zapojené v dvoch špirálach (horná bude prioritne dohrievať TÚV na cca 50°C, spodná následne pomáhať kúreniu) . Nadbytočné teplo pôjde do zemného kolektora pod základovú platňu. (250m HDPE hadice stálo cca 150€) - prakticky používam na kúrenie max 400l vody, horných 400l je zase na ohrev TÚV, čo dostatočne komfortná hodnota pre rodinu. Iný zásobník už nepotrebujem. TÚV sa pripravuje hygienicky prietokovo v nerezovom vlnovci v hornej časti. Chcel som to vyskúšať, nestálo to veľa, možno ten zásobník 1m štvorcový 🙂slight_smile: Zatiaľ z toho nemám žiaden výstup okrem toho, že dojventilatorový Panasonic beží najmenej na 0,6kW, pre toho kto by sa zaujímal o spodný výkon. Má vtedy zároveň lepśie COP ako je tabuľkové pri plnom výkone a rovnakej teplote. Pokiaľ sa nemýlim tak minimálny príkon sa až tak často neuvádza
Odpovedať
Profilova fotka
@martin46 Horsie zapojenie s TČ uz snad ani neexistuje. Stracas vsetky vyhody TČ.
Odpovedať
@martin46 tak za tu cenu si mohol mať dve tč. Mám známeho čo má 12 solárnych panelov a nabíja pod doskou ale nie zem ale 50cm betónovú dosku pod celým domom kde sú veľké šutre lebo má kameňolom. Ak tam nemáš taký materiál tak pochybujem že tam dáš dáku dostatočnú energiu on stým kúri do polovice januára. Keď som videl tu reguláciu s akumulačkou čo zabrali dosť miesta tak by som to do nedával radšej by som nechal miesto na niečo iné. A tipujem že stalo min. 10 000€. Ale prajem nech ti to dobre slúži a po 1, 2 rokoch daj vedieť ako to funguje možno všetci zmeníme názor.
Odpovedať
@jumt Jasné dám vedieť 🙂) Na ulici máme dvaja skoro rovnaké jednotky tak bude aj porovnanie. Jedna je zapojená štandardne a druhá je tá moja. ... nestálo ma to veľa. Tepelné čerpadlo cca 3400€, kolektory 1780€, akumulačný zásobník 1450€ a kurenára som mal známeho platil za dva dni roboty 200€ plus 6 obedov. Mal som poukážky takže toto sú ceny s dotáciou. Nad komentom že som stratil výhody tepelného čerpadla nejdem v tomto čase polemizovať 😄
Odpovedať
@martin46 Celkom zaujimavy konstrut a neviem ci to mate podporene aj vypoctom obzvlast nabijanie priestoru pod platnou, a naslednu redistribuciu. Uvedomte si ze beton je sice vodivy no izolaciu platne prejde len velmi malo, a nemyslim ze ju nehodlate dat. Celkom nerozumiem tomu zemnemu kolektoru bez dalsieho prepojenia. Ak by ste mali zdvojeny zemny kolektor pod platnou, jeden na nabijanie a jeden na vybijanie to by som pochopil, nakoniec sa da pre tento ucel prepojit aj jeden na striedave vyuzitie, v lete nabijat v zime vybijat. Na rychlo neviem konstantu pre zem - u na il, ake urcite budes vzhladom na hustotu ilu vs voda vyssia. Rychlim prepoctom ak budem nabijat kolektrom zeminu o hrubke 1,8m o ploche 12 x12 m na 55 st C. Ktory potom budem vybijat do 25 st C ziskam 7500kwh tepelnej energie samozrejme neratam straty vedenim zemou a pod. - vskutku zaujimava myslienka. Ak uvazim ze objem dobre obizolujem zo stran a odspodu a vytvorim tak provizorny podzemny bazen mozem energiu bez vyraznejsich strat pouzivat priamo cerpanim. Ak pouzijem aj bezne TC s kolektorom tak vytazim totalne max. Ja som uvazoval o obrovskej podzemnej nadobe s izolaciou a vodou ale prepoctom mi ani 20 m3 nedavala dobre vysledky, ozaj by to chcelo aspon 50m3 a viac aby som cez rok mimo zimu dokazal nabit dostatok ee. Moja FVE rocne vyrobi 9100kwh ee, ak kupim druhe lacne TC s COP len 5 v jarno - letno jesennych mm tak ziskam uctihodne mnozstvo tepelne ee. Co sa tyka toho COP 6,7,8 by som bol vo vyjadreniach opatrnejsi, nezda sa mi ze by pri zimnych tt okolo 7 st a topnej vody 35 st vzduch daval vyssie cop len preto ze ide na low vykon, toto si skusim postudovat. Ale viem si predstavit ze pri podmienke A8/W30 by pokojne mohlo byt COP aj 6,5
Odpovedať
@janopopovec v prvom rade si veľmi vážim komentár konštruktívneho charakteru 👍👍 Zemný kolektor: uvedomujem si že by bolo veľmi výhodné mať zemný kolektor v dvoch výškach. Mám ho na rastlom teréne nad ním je cca 220 Kubíkov zeminy. Vzhľadom na nižšiu miernu tepelnú kapacitu to môže byť ekvivalent 50-70 Kubíkov vody. Izolácia je 25cm EPS Perimeter do hĺbky 1,2m, v spodnej časti pozemku pokračuje 15cm perimeter EPS až po zakladove pásy v Max hĺbke cca 1,8 Priznám sa nemám ten zemný kolektor vyladený, nebola k tomu literatúra, čo sa dalo som prepočítal. Fungovanie očakávam nasledovné 1. Odoberanie nadbytočného tepla z kolektorov 2. Pasívne zohrievanie základov 3. Aktívne nasmerovanie tepla do podlahovky respektíve výmenníka vzduch voda rekuperácie Netuším čo tam dosiahnem. Napriek tomu môj príspevok chcel zatiaľ povedať iba to, že pokiaľ pracuje 12kw jednotka na nízky výkon dokáže produkovať zaujímavé aktuálne COP a taktiež pekne denne cop 5-6 v tieto dni. Keď bolo pod nulou bol som na 4. Chcem to odsledovať a podľa toho buď pôjde TC na vyšší výkon cez deň alebo 24h na nízky výkon. Tepelné čerpadlo má najhoršie podmienky v prípade ohrevu vody. Preto rátam že primárne budem ohrievať hornú časť nádoby. Aj solár tam má dva výmenníky plus ten 8m2 vnerezovy výmenník TÚV. Aj keby ten zemný kolektor nedá absolútne nič tak nepovažujem náklady doposiaľ vynaložené na kúrenie za nejak dramatické. nápad použiť fotovoltaickú elektráreň na nabíjanie zo zemného kolektora je ale fakt veľmi veľmi zaujímavý🙂) tam už stojí zato vyladiť ho do detailov aspoň v tých dvoch úrovniach. Keďže predpokladám, že pri takom výkone je letný prebytok citeľný
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?