Tepelne čerpadlo či plynový kotol

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý den. Ideme rekonštruovať starší dom a máme na výber či dať plynový kotol, alebo tepelné čerpadlo. Som v tom dost laik. Keďže chceme spravit pripravu na klimu, neviem, či zvolit klimu cez teplené čerpadlo, alebo dať zvlast plynový kotol a potom klimu. Kotol stojí cca 2000 e, klima do domu cca 4000 (možno). Teplené čepradlo 5000 - 13000. A neviem ako je to cez s tou klimou cez čerpadlo, a vobec ci chladenie cez podlahu nie je neprijemne. Dakujem za každu radu
Odpovedať
1
2
@kubejova po mojej dnešnej skúsenosti plyn prečo TČ nam zamrzla vonkajšia jednotka a už dva dni mrzneme servis v nedohľadne my sme nemali možnosť dať plyn
Odpovedať
Profilova fotka
@endusko za to ze zamrzla nemoze TC ako take.
Odpovedať
@dominik_galaba a potom su este ludia co neznasaju moderne technologie a popritom setrilkovia ako ja 🙂 a to som cely zivot robil pilota na vrtulniku a stihacke, a kedze teraz sme sa premiestnili opat do canady aj s dcerou a zatom a vnuckou tak je tu na tuto temu vela zabavy, zat / slovak/ je elekt. a plus Mgr. a ked sa ma opyta preco je toto tak a toto tak a nie moderne ta mu s kludom anglicana odpoviem, "dzecko mojo to ne stihacka to dom, toto nepoleci ta naco chujoviny tu pchac za drahe penezi" 🙂 a to by slovac inak cumela na technologie postavenia drevostavby v canade s pred viac ako 35 rokov, ziadne kvh hranoly a ine predrazene somariny! klasika stav. rezivo a do dnes nehnije, nevlhne, neplesnivie !!! kurenie samozrejme klimou ako 90% obyv. sev. ameriky / tu nik sa nestazuje na to, bo aj v aute to ma kazdy / plus krb co skoro nevyuzivame !!! a co sa tyka teplej podlahy tak mam uz dnes modernu klimu nejakej noname americkej znacky co fuka teply vzduch na podlahu a ver ci never neni az taka studena, no ale jasne, ze iny komfort je s podlahovky, ale jak so pisal som setrilek a preto nemienim vyhodit 5x viac za komfort ako je potrebne pre zivot 🙂 napr. nemam ani umyvacku riadu bo mam dve zdrave ruky a nie som lenivy, nemam ani susicku bo snad to pradlo vyschne aj na vzduchu a mam cas, a najma nemam geberit bo tu to snad ani nevideli / namojdusu tu zavesny zachod nekupis/, vykadit sa da presne tak aj do hajzlika 5x lacnejsieho 🙂 proste iny kraj iny mrav a tak som nauceny, ale nikomu neberiem jeho predstavy a sny o byvani, len zdoraznujem, ze netreba zit na ukazovanie sa pred svetom na co ja mam, ale uzivat si zivota ta preto som taky tuna voci niektorym prispevkom, opat zdoraznim som setrilek ta radsej 5x porozmylsam a raz urobim a najma za vlastne a nie za pozicane !!! bo lahko sa poziciava, ale kurva tazko vracia !
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar porovnávate iné svety. S vetami o nepredvádzaní sa a vracaní hypoték súhlasím, keby ste mali odo mňa viac príspevkov, zistíte, že sa zhodujeme. Ale za náklady na stavbu domu tu, postavíte v Kanade väčšiu garáž. A pomer ceny el. energie k príjmu je ďaľší faktor, ktorý neviete porovnať. Ináč, keby ste chceli ušetriť, vrátte sa na Slovensko, aj tak Vás sem ťahá. Tu je určite lacnejší život ako v Kanade. To, že tu mnohí mrnčia len svedčí, že nevedia ako sa maká inde. Samozrejme nepoužívame pojem upravený vzduch (air condotion) tak ako nehovoríme "pohyb" lokomotíve, CW (tie vznikli v Kanade, v Európe ich len postavili na vedeckú bázu) sa u nás volajú koreňové čistiarne. Takže upravený vzduch ešte neznamená len ohriaty alebo ochladený.
Odpovedať
@jan45 plny suhlas so vsetkym co ste napisal, akurat sa niekedy necham uniest kolko tu ludia spekuluju a vysledok je iba kopa vyhodenych penazi na vnivoc!!! proste ako pisete iny svet a ine podmienky na zivot ! a ano taha ma to tu presne ako pisete, pre krajs ia spokojnejsi zivot ale aj prekrasnu krajinu ktoru si tu ludia ani nevazia !!! pekny den prajem a dobru noc
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar presne problem je na sk ten, že mentalita slováka je asi taká, že sused má, musím mať aj ja, nech všetci vidia... šak o tom sú ešte aj kultové československé staršie filmy, o tej našej mentalite... mňa život naučil veci nekomplikovať a ísť cestou najnižšieho odporu... podstata u každého je mať to, čo chcem kvôli sebe a čo nám spestrí život a urobí aspoň kus šťastným myslím si... Tak ja som napr. prírodovedec a klimatológií sa venujem už nejaké to desaťročie... no na záhrade mám profesionálnu meteostanicu za cenu možno ojazdeného, staršieho auta... a dakto zas povie,, že som cvok, bo šak dakomu stačí teplomer za 1 €, šak pravda... to je zas o prioritách, keď dakoho spraví šťastným, že má super high tech , inteligentný dom, čo ho ovláda hlasom abo cez wifi a tak nech si to tak spraví! Keď má z toho radosť a nerobí to len pre oči okolia...ja mám radosť z presných systémov na výskum počasia a čo... kúpim si to bo ma to robí šťastným 😄 Ale tu 90% národa to robí kvôli očiam okolia, žeby druhí videli, pritom možno 80% z nich na to ani nemá financie a jak píšeš danú vec ani nepotrebuje... a sme pri hypotekách,,, šak i ja mam neide o to, nesom taký starý ešte ale nerobím veci pre oči susedov... Šak my sme so ženou ani nikdy nechceli žiť v dome, 30 rokov som žil v bytovke na ploche 55m2 dve rodiny aj s malým dieťaťom asi dva roky... a žijem... chcel som byt, ale osud to zariadil tak, že má 4-izbový bungalow vyšiel , a to nekecám , o polovicu lacnejšie ako 4-izbový byt na sídlisku v starom paneláku... ta čo som mal robiť? nerobil som to pre druhých... a teraz mi tu dakto vypisuje, jak dokážem žiť bez rekuperácie, že to je nezdravý , zaprdený vzduch... 😄 No čo napísať takému človeku? Šak som 30 rokov žil bez toho a milióny ľudí tak žijú dodnes a sú tu ... a načo si mám dávať do domu sakrament, čo mi plnohodnotne nahradí otvorenie okna... šak zas sme pri rioritách a šťastí... mňa rekuperácia neurobí šťastným, radšej investujem do iných vecí a dakto to má zas naopak.... Bože ja píšem jak dajaký kazateľ, asi som netrafil povolanie... 😄 @jan45 máte nepochybne pravdu v mnohom ja len k tomu kúreniu klímou... V USA napr. môj kmotor chodí za rodinou do Chicaga a tam napr. ako písal kavar, väčšina ľudí vykuruje tzv. heat pumps. ... čo je v podstate tepelné čerpadlo ale ono je to taká škatuľa za domom dačo jak centrálna klimatizácia, s rozvodami a prieduchmi po izbách... A priori si to tam ľudia montujú aj preto, lebo na rozdiel od nás potrebujú domy v lete aj plnohodnotne chladiť... Ono také východné pobrežie od NY po Chicago je síce v takej zemepisnej šírke, jak v Európe Neoapol, ale vďaka tomu, že tam nemajú Golfský prúd , tak zimy sú jak u nás, ale letá pomaly jak v tom Neapole, akurát že sparné a horúce... v júli v lete v Chicagu nevyjdete pre sparotu na ulicu, tam je chladenie domov rovnako potrebné ako v zime vytápanie... U nás samozrejme nie je tá potreba až taká urgentná, zato ľudia nedávajú TČ vzduch-vzduch... Ale načo by v Amerike platili zvlášť za vytápanie a potom ešte aj tak potrebovali domontovať klimatizácie kvôli chladeniu, keď to môžu spraviť jedným švihom, jedným zariadením... Ale na Slovensku to zatiaľ mnohých nenapadne, že najmä dakde pri Komárne, budú letá horúce jak na juhu Maďarska a keď si dajú drahú podlahovku s TČ voda-vzduch, abo plynovým kotlom, ta budú musieť neskôr vyhdoiť ďalšie peniaze aj za klímu...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 naprostý súhlas, to je tiež jeden problém, že sme malá krajina, ale máme veľmi odlišné podmienky v rôznych lokalitách.
Odpovedať
Profilova fotka
@kubejova tepelné čerpadlo je pekná blbosť, musíš si uvedomiť že čerpadlo ide na niekoľko kilowattov, príde ti účet za elektrinu že sa ztoho poseries
Odpovedať
@kavar na umyvacku riadu nedam dopustit, jeden z najlepsich strojov v domacnosti @Sralko zauiimavy nazor ale nepravdivy
Odpovedať
@u98e0052 ja umyvacku tiez nezatracujem akurat ju k zivotu nepotrebujem, lebo kym by som ju naplnil s poslednym riadom tak prvy riad mi bud shnije, alebo splesnivie 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@palko_sralko ty čo si zas za trola?
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Tentokrát súhlas. V jednom som bol na dovolenke a v druhom bývam. No našťastie mám rád teplo ako keby som sa narodil niekde na rovníku a tak klíma u nás nie je. Tepelné čerpadlo plánujem na tento rok. No nie kúpiť ale postaviť. Mňa zas baví keď dokážem niečo spraviť a ešte to aj nakoniec funguje.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@dexter89 tak mi pekne porozprávaj o tvojom čerpadle koľko zožerie za hodinu kwh, počúvam,
Odpovedať
Profilova fotka
@palko_sralko už som písal hore spotreby za jednotlivé mesiace ... keby si čítal celé toto vlákno nepýtaš sa také sprostosti, tak keď to chceš vedieť nájdi si to a vypočítaj, máš tam mesačné spotreby za mesiace október, november, december,... napoviem ti: spotreba na mesiac/30dni/24 hod a dopracuješ sa k výsledku 😄
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@palko_sralko chod niekam oxidovat a trolit inde ty sračko , či sraľko ... A najprv si dorob základnú školu kde učia gramatiku kým začneš dakde dačo písať 😀
Odpovedať
@dexter89 to je známi radop len nedávno mal zablokovaný nick a už má znovu nový, žiaľ tu si ich môžeš vytvoriť koľko chceš také su pravidlá každý je tu tak anonymne a dovolí si čo inde nejde napr. parabola tam sa blokuje na určitý čas alebo nadobro , nové prihlásenie na mobil
Odpovedať
@kavar Niekomu nemusi vyhovovat fuciaci teply vzduch z klimy pri vykurovani.A ze je to lacny sposob kurenia v nejakej canade,neznamena,ze to bude lacne aj na Slovensku.Tu to vychadza porovnatelne ako kurenie plynom.Podlahove kurenie je mozno luxus v canade,naSlovensku sa pri rekonstrukciach a hlavne novostavbach stava standardom.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?