Tepelné čerpadlo Ariston Nuos Evo 110

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Má niekto z vás takýto ohrievač vody? Mame dom len na tuhé palivo tak uvažujem nad letnou alternatívou ohrevom vody. Ďakujem za rady a skúsenosti , či sa do toho oplatí investovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik servisaka odbornika som nenasiel :( Zial v Ke nema nikto skusenosti a to som dostal kontakty z earistonu (oficialny distributor). Nakoniec sa jeden pride pozriet, este taky bojler nevidel. :-D
Odpovedať
@lubosu pridavam recenziu na Drazice tc 120 E, ak by si mal dojem, ze iba Ariston je problemovy: Autor: Martin Škopek Datum: 05.02.2015 23:48 odpovědět upozornit redakci uživatel: 118924 reakce na ... Dobrý den Pane Janoušek, bojler DZD TC 120E mám cca 2 roky a 5 měsíců. Zkušenosti z praktického provozu již tedy nějaké mám :-) Abych nezačal výčtem špatností, tak musím nejprve napsat nějaké základní info. Bojler je umístěn v přízemí domu v TM domu. V TM je umístěna i akumulační nádrž s vnitřním zásobníkem NADO V2 750/140, kterou používám jako předehřev vody pro vstup do TC 120E. V létě se teplota vstupní vody do TC pohybuje kolem 18°C a v topné sezóně se blíží i 50°C. TC je nastaveno na ohřev 55°C. Doba ohřevu je 18/1,5hod, 50/15min. Z toho jasně vychází že TC v tomto směru funguje skvěle. A teď: - Po 2 letech a dvou měsících vyrezla příruba u jednoho z topných těles. Díra o průměru 2mm - Asi chyba smaltování :-( -DZD nemá ND na tyto modely zřejmě skladem, tak se dodávka nové příruby ze Slovinska protáhla na 3 neděle (21 dní). Musím uznat, že pro čtyřčlenou rodinu s malými dětmi (2 a 5) super zážitek. -Po dodání příruby servisnímu partnerovy vše vč. dojezdu a montáže trvalo cca 2hod. Super :-) -Dnes 5.2.2015 ve 22:30 opět problém. TM vytopena jako v prvním případě. Tentokrát to vypadá na vnitřní nádrž, okolo příruby je sucho. Shrnutí bych viděl takto: TC super, Plášť a kovové díly tragédie s krátkou životností. V žádném případě nekupovat!!! Zdroj: http://forum.tzb-info.cz/121650-novin...
Odpovedať
http://www.ariston.com/cz/OHRIVAC_VOD...
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 - dobabrat sa moze vsetko. Je vsak rozdiel, ci tesne po uplynuti zaruky (2+) ked vyrobok ledva prezije zarucnu dobu alebo po 20 rokoch (vid stare destily). Dalsia vec je, ako sa vyrobca stavia k oprave (napr. nahradny diel je na druhy den alebo cakam mesiac). Inak do vacsiny haraburd staci otvorit prvy dekel a vidis, ci to vyrobil clovek, ktory chce aby to fungovalo a ked pride servisak, nemusi rozoberat pol stroja aby sa dostal k poistke, alebo to vyrobila talianska ci cinska opica s jedinym cielom - zarobit na predaji a zvysok ma nezaujima. Ohladom testov a cien - mozes mat vsetko co si zaplatis :)
Odpovedať
@mgx nemam ziadne iluzie o Aristone, skor ma sklamal bojler Drazice. Predpokladam, ze problemy s nadobou nemaju len bojlery s tepelnym ceradlom, ale aj bez neho. Pripravu na Fv mam, ale navratnost je zatial nezaujimava. Solarny ohrev vody kolektormi takisto nie je bezporuchovy, navyse je ovela drahsi. Dufam, ze ked sa bojlery budu predavat viac, bude aj lepsi servis.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 vsetko je to pekne co pisu, ale neexistuje poriadny servis ak napr. na protherm. Takze do buducna ak ten moj ariston s TC sa podari opravit, a potom sa znova pokazi tak ho pravdepodobne vymenim za zasobnik spominanej znacky. El. kotol uz mam.
Odpovedať
Profilova fotka
neviem, skor ako drazice by som si vybral slovensky logitex. sucha spirala je z drazic, vyroba telesa tiez a riadenie maju vlastne. To ze u drazic odchadzali tie "SMART" verzie je znama vec, rovnako sa spravali aj verzie s 4kw spiralami. Aj ked si priznajme, nechapem preco dali do tak maleho bojlera tak vykonnu spiralu :). Teraz rovnaku verziu kupis pod znackou Gorenje - asi to posunuli v ramci koncernu dalej na vychod :) aj ked sucasny trend je jasny - produkovat haraburdy, aby si zarobil na servise. Technik tam chodi ako na klavir a zarobi viac ako pri predaji jedneho Studera, ktory sa za 5 rokov nepokazi ani raz.
Odpovedať
@lubosu prosím ťa, máš prehľad, ako sa Ariston správal v zimnom období? Desí ma malá špirála (1200W). Ak je TC Aristonu pri teplotách pod 5 stupňov viacmenej neúčinné a ohrev ide len na špirálu, nie je to málo? Čím ďalej tým viac o Aristone pochybujem, či už ide o kvalitu, alebo aj účinnosť. Pôvodne som chcel v zimnom období púšťať odpadový vzduch z rekuperačky (predsa len je teplejší ako ten zvonka) do bojlera. Ale aj tak mám pochybnosti, že by to bojleru nepomohlo vzhľadom na malé prietoky vzduchu vzduchotechniky. Tak neviem.
Odpovedať
@calimero ja mam 80L bojler a v nom 1000W spiralu a v pohode stiha pre 2 dospelych a jedno dieta este sa nestalo aby nebola tepla voda .... samozrejme nestaci ak napustis plnu vanu :-) na bezne sprchovanie v pohode ....
Odpovedať
Profilova fotka
@calimero v zime som ho mal na auto rezime. Takze islo TC a aj spirala (ta vsak isla len ked to nezvladalo TC) Da sa to nastavit ze kedy co ma ist (podla vonkajsej teploty, doby ohrevu) K tomu som sa vsak ja ani nedostal, islo to podla vyrobnych nastaveni. Zisti si hlavne dostupnost servisu v tvojom bydlisku. A nezabudni zavolat servisneho technika aby ho prisiel dat do zasuvky, inac zaruka neplati. Este aby som odpovedal spirala staci ohrievat, ak si vsak chces dat vecer vanu tak nastav ohrev na 65stupnov aby si mal dost tep. vody.
Odpovedať
Profilova fotka
Chcem sa spytat ci nemate skusenosti s podobnou verziou TC na teplu vodu od Tatramatu - TEC. Dakujeeem
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 @mgx @supiiik @majkoj tak uz to ide,dosiel servisak vymenil dosku a prehodil fazu s nulakom, kedze to bolo opacne zapojene z vyroby a zobral 125e za suciastku aj opravu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lubosu Nemyslim si, ze by to bolo koly prehodenej faze, to by asi strelilo po prvom zapojeni. Asi by som na tvojom mieste dal nejaku prepatovku na pred napajanie. BTW, akurat vcera som mal dole ten horny delek. Zarazili ma 2 veci: - chcel som vediet, ci lamely vyparnika nie su od prachu, boli ciste, ale krajne plechy zacinaju korodovat. To uz skutocne tych par cm2 nemohli dat z hlinika? - vacsina suciastok chladiaceho okruhu niesla nazvy cinskych firiem.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubosu no to sa da este ako tak stravit.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik tiez som pozeral ze to zacina korodovat, da sa to zastavit, osetrit?
Odpovedať
Profilova fotka
cela merloni group su skladackari, co by si cakal, ze tam najdes suciastky od Boschu? :) s tymi lamelami tazko, ak je to spravene z nejakej obyc. uhlikovej ocele alebo plechu, tak mozes skusit osetrit nejakym inhybitorom hrdze a natriet (ponorenim). alebo pockat 10 rokov kym to nezhnije a potom si spravit nove z hlinika :). Samozrejme, to uz budes mat 3ti kompresor a 2hy expanzny ventil/.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ked tu tak čítam tie príspevky rozhodol som sa pre solárny ohrev TUV hlavne ked je na to teraz dotácia.. a skôr sa mi o vráti ako ked vidím ako je to komplikované :D
Odpovedať
@shadow39 kde je zaruka, ze solarny system sa nepokazi? a stoji 5 nasobok tohto bojleru, pricom usetri rovnaku sumu rocne
Odpovedať
@shadow39 tak ako pise peto99 je otazke co sa kedy pokazi a tc je ovela lacnejsie a ma vyssiu ucinnost
Odpovedať
Profilova fotka
@rasto7764 no vyssiu ucinnost nema ani seriozne TC, nie to TC ktore kradne teplo vykurovaciemu systemu. :)
Odpovedať
@majkoj moje tc kradne teplo z vonku,aj ked pomenej ale kradne:-)
Odpovedať
Profilova fotka
@rasto7764 vidis a ani to mu nepomoze byt ucinejsie ako solar:). A take, ktore sa bude priblizovat zisku solaru, bude zase drahsie. Ale tema je TC, ktore to teplo kradne z vnutra...
Odpovedať
@majkoj preco by nemalo byt ucinnejsie?ved odobera teplo zo vzduchu nonstop pricom solar je v noci odpisany...tema je o tc ariston nuos evo 110,ze kradne teplo je dosledok montaze a nie cerpadla
Odpovedať
Profilova fotka
@rasto7764 pretoze celorocny COP vzduch voda toho cerpadla bude nizsi ako to co dokaze vyprodukovat solar. A nie je to doledok montaze, ale cerpadla. Na to aby take TC fungovalo efektivne so vzduchom pod 0 C musi byt inak navrhnuty vymenik a este par inych veci. Tieto TC su preto take lacne, ze s tym jednoducho nepocitaju. Toto neber ako boj proti TC, ja TC mam :), ale veci treba brat realne.
Odpovedať
@majkoj navrhujes teda radsej solar? hoci ho sam nemas? alternativne zdroje vyzeraju pritazlivo az po prvu vacsiu fakturu. Kvoli ohrevu TUV si predsa nebudeme instalovat vymenniky za tisice Eur. K otazke nasavania vzduchu: navrhol by si umiestnit chladnicku v zime na terasu? takto by usetrila elektrinu. V lete chladnicka prehrieva interier, ani vtedy ju nedavame kvoli tomu von. Moji rodicia mali chladnicku v nevykurovanej miestnosti. Robi to dnes niekto? Bojler vplyva na inerierovy vzduch viac, a v lete cim viac sa umyvame, tym lepsie chladi. Tuto energiu navyse potom potrebuje v zime. Ludia, ktori maju solar su spokojni, lebo system funguje, ale vyznam ma na ohrev bazena, inak je nenavratny. Na ohriatie 200 litrov TUV denne staci lacne TC, ktore prezije 5 rokov a usetri na seba 100 Eur rocne. Na ohriatie 100 litrov vody denne staci obycajny bojler. Kvalitne TC je neporovnatelne s lacnym bojlerom, ale ked nie su velke peniaze, aspon trochu usetri. Pri malej spotrebe by som som bojler nekupoval. A solar uz vobec nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 - ano, keby som kuril cisto elektrinou tak dam asi solar na TUV. - nie, ladnicka von ucinejsia nebude, kazda ma definovanu klimaticku triedu na ktoru je navrhnuty kompresor, chladivo a EV, potvrdi ti to aj vyrobca. - tieto male TC na TUV vyuzivaju len neznalost a nekontrovatelnost parametrov. Ludia su nadseni, ze su mensie ucty za TUV, ale to, ze su vacsie za kurenie si uz nikto nevsimne. Napojit ich na vonkajsi vzduch tiez nepomoze, pretoze na to nie su stavane. A nakoniec ohrievat bojler 4h ... to by ma manzelka dorazila :-D
Odpovedať
@majkoj ten solar je pre mna prekvapenie. Napis teda kalkulaciu, kolko by si bol usetril. Lebo niektori maju opacne skusenosti. A servis a udrzba solaru je naozaj draha. O odobratej energii na ohrev TUV bojlerom s TC som uz pisal, kurim lacno klimou, niekto kuri drevom, takze uspora je naozaj realna. Rozmyslat takto, naco kupujeme vobec susicky s TC? Tie predsa tiez odoberaju teplo z domu. Alebo si kupis obycajnu?
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 - solar realne zabezpeci 70percent potreby tepla, to by TC muselo mat COP cez 3 a to vzduch voda pri ohreve vody mat nebude. - Mas klimu nech ma COP 3 . Dajme tomu,ze potrebujes 3kWh na vykurovanie a 3kWh na TUV. Cize cisto elektrika by bola 6kWh. Ked mas super klimu potrebujes 4kWh. Ked mas TC na TUV s COP 2, potrebujes 1,5kWh na ohrev TUV, pricom zaroven o 1,5kWh stupne potreba na kureni, to tvoja klima vyrob za 0,5kWh. Cize na tuv budes potrebovat 1,5kWh z bojlera a 0,5kWh za kurenie. Cize TC vlastne bude pracovat s COP 1,5. A ti co kuria elektrinou budu mat v zime COP pod 1 :) -susicka neodobera teplo z domu :) v susicke je uzavrety okruh, kde TC ten isty vzuch najskor ochladi (pre dosiahnutie kondenzacie) a potom zase ohreje.
Odpovedať
@majkoj v specifikacii udavaju COP 3,4 pri 20 stupnoch. U mna je v zime vnutri 23 stupnov, v lete 26 stupnov. Nemam potrebne znalosti, aby som dokazal spochybnit tieto udaje. Takze mi nezostava, len ich prijat. Predpokladam, ze bojler ma spotrebu cca tretinu ohrevu spiralou, a to plati aj o zime. Teplo vyrobene klimou stoji cca tretinu nakladov elektrokotla (u nas silno mrzne zriedka). S drevom je to podobne. Ariston Evo 110 je primarne vyrabany pre juzanske krajiny, kde nikdy nemrzne, teplo je skoro cely rok, a par mesiacov mensej uspory nehra rolu. Sk je na tom horsie, ale ako sa v poslednych rokoch ukazuje, zimy su coraz teplejsie. Dnes by som uz zvazoval, ci mam Ariston kupit, lebo mame malu spotrebu vody. Ale na strechu by som dal radsej FV ako solar. Ariston nijako nepresadzujem, ani by som z toho nic nemal. Mojim zakladnym cielom bolo vyhnut sa plynu z bezpecnostnych dovodov, a nemusiet hned kupit drahe TC, aby som mal podobnu spotrebu tepla. To sa mi podarilo, a klima a bojler s TC do tejto koncepcie patria. TC vsak zlacneli, preto je lepsie kupit kvalitnu masinu hned na zaciatku, mne vsak na to chybali peniaze.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 COP 3,4 pri akej vystupnej teplote ? Ty to dokazes pomerne jednoducho (orientacne) zmerat. Vypni TC a vypusti teplu vodu, tak aby v bojleri bola len studena so zmeranou teplotou. Zapni TC, meraj jeho spotrebu, ked sa vypne odmeraj teplotu. A kedze vies kolko kWh si spotreboval, vies kolko mas vody a ako sa zmenila teplota, vies kolko energie TC vyprodukovalo. To s tou tretinou plati v (teorii) LEN a LEN u teba, lebo mas tu klimu. Este raz v zime je pre toho kto kuri elektrinou COP menej ako 1, cize je to horsie ako elektricky bojler. Dovod je jednoduchy, energia sa nestraca. To TC zobere energiu zo siete a z domu, ktoru si aj tak vyrobil zo siete. A k tomu sa prida strata na konverzii. V podstate by sme mohli hovorit o COP 1 kedze to zahriatie kompresora zostane asi v dome.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?