Tepelné čerpadlo Ariston Nuos Evo 110

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Má niekto z vás takýto ohrievač vody? Mame dom len na tuhé palivo tak uvažujem nad letnou alternatívou ohrevom vody. Ďakujem za rady a skúsenosti , či sa do toho oplatí investovať.
Odpovedať
@supiiik bojler bol v HU velmi lacny do 180000, co je cca 580 E. Obaja sme menili dosku a cidlo, to je 120 navyse. Stale sme pod cenou na SK (cca 800), moj by bol uz teraz aj tak mimo zaruky, a mam v nom novu suciastku. s 5 rocnou ziadny problem, ale cena je na potom hranici navratnosti (uspora cca 100 az 150 rocne), ak sa po zaruke pokazi. Predpokladam, ze po rokoch odide elektronika a cidlo.
Odpovedať
@peto99 Ja som ho mal za 750Eur, ale po znamosti u miestneho predajcu. Zatial mi neodislo nic (klop klop) a dufam ze este nejaky ten rok pojde bez poruchy. Ak odide elektronika, tak to rozbeham bez nej, ak nejaka porucha na chladiacej casti, tak to opravi chladiar. Jedine, coho sa obavam, je korozia nadrze, ale na jesen som ho mal otvoreny a zvnutra vyzera ako novy :-) Z HU si ho bol zobrat, alebo doniesol kurier? Ja som nad tym tiez rozmyslal, ale bolo ho treba ist zobrat do Budapesti, co nebolo zadarmo a potom tie problemy so zarukou...
Odpovedať
@supiiik doviezli ho blizko hranic. Ja som si nemyslel, ze do 2 rokov sa pokazi, ani sa mi na ziadnom inom spotrebici nic nepokazilo v zaruke. Pracka a chladnicka Bosch uz ma 10 rokov. Jedina umyvacka Bosch potrebovala elektroniku pred koncom zaruky, odvtedy ubehlo 8 rokov a funguje. Kazia sa aj obycajne bojlery do 300, o hrdzi ani nehovorim. Problem niemje Ariston ani Cina, ale Merloni. Tym sa kazi elektronika aj ine (Indesit a spol). Zatial co Indesit obchadzam na kilometre, v pripade bojlera je Ariston zatial jedno z mala navratnych rieseni. Ostatne znacky su pre pekne oci a ekologiu, lebo stoja viac, ako stihnu usetrit.
Odpovedať
len tak náhodou som našla podobný bojler s TČ http://www.kureniezen.sk/fotky1450/fo... - vraj Dražice, na ich webe nie je... tu je tiež, ale už sa volá Gorenje :-D : http://www.alin-eshop.cz/editor/image...
Odpovedať
chcel by som vas poprpsiť o info.. ako ďaleko by mali byť od seba nasávací a vyfukovací otvor? Musím dať nasávanie z exteréru - aby neovplyvňovalo činnosť komína. Môžu byť otvory do seba vzdialené cca 1m?
Odpovedať
Profilova fotka
@sle idealne je aby nasavanie aj vyfuk boli v exteriery. Ja som to tak mal 1rok. Potom som to zmenil, nasavanie mam v tech. miestnosi a vyfuk v komore. Toto riesenie my vyhovuje viac. V komore mam max 18 stupnov. Ciastocne to urcite ochladzuje aj dom v case kurenia, ale je to zanedbatelne. Vzdialenost 1m je malo, da sa to vsak riesit nasmerovanim vyfuku od nasavanie pomocou vyustky s kolenom.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubosu Určite to nieje zanedbateľne. Prečo kradnúť ťažko zaplatené teplo v zime z vnútra, keď vonku je zadarmo. Ak mate možnosť z vonku treba to využiť.
Odpovedať
@yuri66 Pocas leta moze nuos pomoct s chladenim interieru. Pocas zimy samozrejme treba dokurovat, ale pokial sa nekuri ciste elektrikou, tak by to malo byt ekonomickejsie ako tahat studeny vzduch do bojlera pocas zimy. Totizto ten bojler ma pri nizsich teplotach nizsie COP, ale co je horsie, predlzuje sa cas potrebny k nahriatiu TUV.
Odpovedať
rád by som napojil nasávanie z interéru, teplo dodá pec. Problém je však, že komín ťahá vzduch tiež z interéru. Budem síce vetrať (klasika - oknami), pec bude horieť cca hodinu denne, potom klapka a sálanie pece. No mám obavu, aby čerpadlo nepotiahlo vzduch aj cez komín. Preto volím satie aj výfuk z exteriéru. Vzdialenosť otvorov môžem ešte rozšíriť.
Odpovedať
Trochu neskoršie, ale aj ja sa pripájam do témy. Pred viac ako tromi rokmi manžel zvažoval výmenu klasického 150L elektrického bojleru buď za slnečný kolektor alebo TČ na ohrev vody. Vyhralo TČ na ohrev vody. Tiež sme zvažovali ten ariston k vôli cene, ale manžel sa bál, že to bude šmejd. Nakoniec kúpil od elíz-u nejaký pod označením Eliz Climatica EURO 150. Stál nás 1100,- eur so zľavou. Základnú inštaláciu zvládol sám manžel, no nakoľko v tomto prípade je to delené, museli sme zavolať chladiara. Práca chladiara ďalších 80,- EUR Bola som z tých cien sklamaná. Manželovi som hovorila, že sme mohli ísť radšj na exotickú dovolenku. No teraz neľutujem. Máme vysokú spotrebu vody hlavne vďaka mne napúštam si vela vody do vane a nakoľko máme elektromer pri bojleri tak manžel mi vždy vytýkal že ročne nás stojí elektrina za bojler 550 EUR - 5500KW. Teraz s týmto elízom sme veľmi spokojný. Spotreba nám klesla na neuveriteľných 1600KW za teplú vodu. A to si dovoľujem tvrdiť, že možno míňam aj viac vody ako predtým.... Špirála nejde nikdy, ani pri -11 st. vonku, hlučnosť vo vnútri žiadna. Ohrievam vodu iba cez deň, keď je najvyššia teplota, tak to manžel nastavil. žiadne problémy s nasávaním vzduchu a ani s výdychom, nakoľko je to vonku ako klimatizácia. Teraz po troch rokoch musíme zavolať chladiara na prekontrolovanie tesnosti a prípadné doplnenie chladiva. Už vtedy pri inštalácii nám tvrdil, že sme spravili dobre, že su z pohľadu chladenia tam vysoko kvalitné veci. Mal pravdu. Takže neľutujem, skúsim sa manžela spýtať či mi za ušetrené peniaze nekúpi nejaký zlatý šperk...
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkaadominik super, ale zlaty sperk si zasluzi on a nie ty. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkaadominik to pre boha kolko vody miniete mesacne ? :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sle ak dom nebude vzduchotesny, nasavanie bojlera z exterieru nema zmysel.
Odpovedať
@peto99 nie nebude vzduchotesný, nasávanie z interéru by bolo najlepšie, len mám obavu, že cez netesnosti neprejde dostatok vzduchu, tak by mohlo niečo potiahnuť aj z komína. Nechcem aby boli cítiť spaliny v obývačke. Odporučil to aj clovek, ktorý mi bude zapájať cerpadlo.. ešte rozmýšľam, že pomocou klapiek budem regulovať sanie interier-exterier, podobne ako to máš ty.
Odpovedať
@sle Ak bude sanie aj vyfuk v interieri, ba dokonca v jednej miestnosti, nevznikne ziaden podtlak, nieje dovod obavat sa nasavania spalin z krbu/piecky. Realne si "len" schladite tento priestor...
Odpovedať
ano, len si dosť predĺžim vykurovaciu sezónu. A technická miestnosť, kde bude umiestnené čerpadlo, bude chladná. V nákrese je uvedené, ako by som to mohol poriešiť. Nasávanie interiér zo špajze (spotrebuje aj teplo z chladničky) klapky na prepojenie sania z exteriéru. Prípadne pol na pol :) Výfuk von v technickej, prípadne priamo do technickej miestnosti v lete. Môže to byť aj takto? Alebo nasavať v technickej, vyfukovať v špajzi, a nic nebúrať?
Odpovedať
@sle Ja to mam presne tak, ako uvazujes v poslednej vete. Nasavanie mam v technickej a vyfuk do spajze. V priemere mam v spajzi o 5-6°C menej, ako ma interier. Manzelka si velmi pochvaluje :-D
Odpovedať
ok, dam si to aj ja takto.. vyzerá to najmenej komplikovane a žiadne diery do domku :). Vďaka
Odpovedať
@sle + ku tomu este volaco usetris za energie pre tu chladnicku co tam mas :-)
Odpovedať
@sle ja nemam spajzu, nasavanie mam iba zvnutra, vyfuk v zime do exterieru, v lete na chodbu, ochladzujem dom v horucavach
Odpovedať
@majkoj No vyzerá to že tej vody mynieme dosť, Vy muži sa moc neumývate, ale my ženy máme iné poklady, ktoré potrebujú veľa vody, myslím si, že mne denne stačí 200L tepelj vody. To je moc ? Nech sa aspoň dobre odskúša to čerpadlo..
Odpovedať
@lubosu Načo mužom by bol zlatý šperk, obrúčku mávate aj tak iba raz za život.....možno 2x
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkaadominik vyzera ? Na fakture mas hadam napisne kolko minies :)
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkaadominik veru naco by nam boli sperky ked uz mame take poklady. Predpokladam ze po umyti uz manzelovi ani tepla voda nezvysi. Ci ide prvy pre istotu? Alebo to stihne tepelne cerpadlo dohriat?
Odpovedať
@lubosu Ja som si to tiež myslela, že problém s množstvom vody bude tak ako sme mávali pri el. bojleri. Ale nie je to tak. Ten elíz má tepelný výkon 5 KW, čo je ozaj dosť, a zatiaľ sme nemali nikdy problém s vodou. Ak sa v priebehu 2 hodín minie 400 L teplej vody tak síce ohrievač je už potom studený, ale toľko zas som neni schopná minúť :-) :-). Skúška zo včera to dokázala. Od 19-tej sa kúpali 2 deti, predpokladám že minuli 40L. O 20-tej já máme rohovú vaňu 450L napustená do 1/2, o 21-prvej sa sprchoval manžel 30 minút vody. A to som zabudla, že zrovna v tom čase išla umývačka ktorú máme napojenú na teplú vodu, ale to je minimum cca 15L vody. Dnes ráno na ohrievači nakoľko má zabudovaný merač spotreby vody nameral 0,411m3 vody za 24 hodín a spotreba elektriny na ohrev 4,46 KW. Ale je pravda, že to je taraz v lete, v zime by to ten ohrievač asi nedokázal, vtedy spotrebuváva viac a ja zas menej..
Odpovedať
@majkoj My máme vlastnú studňu, takže síce viem koľko minieme, nakoľko ten elíz má merač prietoku a aj elektromer, ale faktúry za vodu chodia len za vodu v kuchyni, ktorú máme napojenú na obecný vodovod.
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkaadominik tak kolko teda ukazuje ten merac na elize ? :)
Odpovedať
Veď to píšem vyššie, priemerná spotreba je 400 L teplej vody denne, v sobotu keď sa upratuje 500L, ale dôležitá je cena ktorá pri 400L je cca 0,5 EUR-a . U nás návratnosť oproti elektrickému bojleru vychádza na 3 roky.
Odpovedať
Odporucali by ste aj teraz ten ariston? alebo nieco ine? co? dakujem
Odpovedať
@radoslavc s 5 rocnou zarukou, a prj vysokej spotrebe TUV ano
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?