Tepelné čerpadlo alebo plyn?

1 deň1660
  • @palo18  ono je otázne ci za 5 rokov kúpiš ešte plynový kotol ta doba je na dožitie plynového kotla a máloktorý prežije 10 rokov. Pokiaľ je plynová prípojka tak sa ešte oplatí len netreba dávať drahy kotol len ci za par rokov nebude sa platit emisná daň za spaľovanie plynu v domoch .sice je to ešte len návrh ale verím ze ti šialenci v EU to schvália cobi dup a výmena TC záleží aké dáš niektoré vydržia 30 rokov niektoré len 10 rokov v TN vodnej elektrárne na Sihoti je take čo ma už cez 60 rokov tc je dobry vynález a slovensky , vynašiel ho prof Aurel Stodola a ma tento rok 100 rokov, a elektrina bude drahá takže je to aj bude najlacnejšie bezobslužné kúrenie

• @martinak15  najlacnejšie je drevo ale je už problem zohnať za dobru cenu potom je tc až potom plyn uhlie nespomínam to už je jednou nohou v hrobe

• @martinak15  
    @virnik27  
    Podľa mňa skorej záleží od lokality a zateplenia stavby....
    Na asi 60% uzemia , kde nesu až také drsné zimy, by som volil kúrenie jedine TČ podla mna vyhodnejšie jak plyn... polemizovať možeme, či od určitej nadmorskej výšky, kde už stupa počet dni s mrazom a učinnosť TČ klesa (keď sa bavime o vzduch-voda abo vzduch-vzduch), ale ja osobne by som aj tak bral TČ, už som videl kurenie klimami TČ vzduchačom aj na Špicbergoch, kde v juli maju max 10°C ... ale je to na polemiku ... Nad cca 700 m.n.m dla mňa vyjde na rovnako kurenie plyn-TČ možno sa to kus už preklápa v prospech plynu ... ale viac menej to bude minimalne
    Drevo neviem či by som pokladal za lacne kurenie, ja ročne spalim elektrinu na kurenie za cca 250€ teraz po zvyšeni ratam cca 300€/sezonu... Keby som kupoval drevo tak m3 v mojom okoli ide po 60€, no neviem tipujem že na sezonu by mi trebalo viac jak 5 metrakov dreva a už by to bolo drahšie kurenie ... a to neratam už robotu kolo toho dreva

• Sponzor fóra
  • @dexter89  veď vravím pre tých čo ho čmajznu alebo nachystajú haluzovinu tým sa to ešte oplatí ja som teraz kupoval drevo do krbu za 65€ aj s dovozom takže je to na cene plynu tc je lacnejšie a videl som vzduchace aj na Orave a vykúria v pohode lenže mali Mitsubishi nie nejaké šmejdy z ciny a naši vnuci nebudu vedieť čo je to oheň a spaľovací motor@martinak15 ako vravím matička zem je už v prdeli

• @virnik27  keby v Japonsku vedeli o stodole tak by sa za brucha pochytali...

• @palo18  ????????? niečo fetuješ??

• @virnik27  toto je presne to, ze drevo uz v normalne cene bude ozaj problem cochvila zohnat, plus nie kazdemu sa chce si ho chystat a nastiepane tiez nie je najlacnejsia zalezitost, takze mne tiez vychadzalo ako najlepsia moznost ist do tc. A ked este je to fajn aj z to nejako neskodi zivotnemu prostrediu, tak este lepsie.

• @pastierik  myslím, že to je len otázkou času, tak ako aj momentálne bolo že uhlie išlo do zabudnutia, tak myslím, že to bude s mnohým čo nebude mať dobrý vplyv na ovzdušie. Ale tak každý si volí možnosť podľa toho, čo uzná za vhodné. Dobré je keď sa dá využiť dotácia na tč, že aspoň nejaké peniaze človek je schopný ušetriť.

• @pastierik   teraz co som našiel najlacnejšie u nás za 51 € a metrovicu pod 35 sa nedá ani zohnať a robit samo ťažbu a plus lístok benzin do pili a môj čas a zháňať odvoz koľkokrát ti da lesák drevo v takej oblasti že sa tam ani nedostaneš a robit to sám je o hubu a z roka na rok je to horšie

• @nora7  jasne, ze je, som rovnakeho nazoru. Tiez proste si myslim, ze aj s tymi cenami to bude len horsie a horsie. Ale tak je fakt, ze sto ludi, sto nazorov. Zalezi kde kto aj stavia dom a kde jak im vychadza najvhodnejsi sposob no.
    @virnik27  no nie je to sranda, si pamatam ze kamarat kedysi sa vytesoval, lebo mal drevo cez svokra za par korun. Ale to uz je davno minulostou a uz sa neda len tak zohnat. A fakt jak pises bude horsie a horsie.

• @pastierik  tu je to pekne vysvetlene kedy sa oplatí a kedy nie

• @pastierik  preto som si dal tc mam to bez starosti a už je to lacnejšie kúrenie ako drevom preto drevo držím len pre atmosféru a pre výpadok elektrického prúdu ktorý som tu zažil 2 krát keď strom poškodil vedenie

• @hades11  🙂slight_smile: tak ja som to "prasiatko" pekne vykrmil .

• @hades11  rozmne to popísal v tom videu

• @pastierik  zorientovať sa v tom, keď človek nemá žiadne skúsenosti, tak to nie je najjednoduchšie, viem to aj podľa nás, že mne trvalo kým niektoré veci, súvislosti som pochopila, ešteže muž mal cca nejakú tú predstavu.
    Nás aj komfort oslovil, že nemusíme tomu venovať pozornosť 😃

• @dexter89  niekedy to zdĺhavo vysvetľuje ale z mojej skúsenosti -nekecá

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Komínové, vykurovacie a vetracie systémy pre stavby nielen na bývanie.
    Zaoberáme sa oblasťou riadeného vetrania s rekuperáciou energie. Už od r. 2007 poskytujeme komplexné služby a poradenstvo od návrhu až po montáž.
    HEVOLTA predstavuje jedinečné technologické riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu bývania a prinášajú výnimočný komfort.
    Články od našich partnerov
    Bude Európa prvý klimaticky neutrálny kontinent? Je to aj na vás
    Spoznajte najmodernejšie technológie, ktoré myslia na udržateľnosť
    Konvektory – kúria, chladia a rozumejú si s nízkoteplotnými zdrojmi vykurovania
    Archív článkov od partnerov