Tepelné čerpadlo alebo plyn?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím Vás, riešim teraz doma kúrenie. Mám rodinný dom, 150 m2, zateplený, tepelná strata podľa stránky na výpočet tepelnej straty je cca 4,2kW. Doteraz som kuril plynovým kotlom alebo teplovodnou krbovou vložkou. Keďže kotol na plyn má už asi 15 rokov tak ho chcem vymeniť . Neviem či len kúpiť nový kondenzačný kotol a hotovo alebo vymyslieť niečo iné. Láka ma tepelné čerpadlo, buď zem voda alebo voda voda - mám vrt 20 m. Spolu s kotlom by som rád vymenil aj krbovu vlozku, ak má niekto skúsenosti s nejakou kvalitnou tak mi prosím poraďte. Ďakujem veľmi pekne.
Odpovedať
@dexter89 tak kazdy podla svojho uvazenia, ale ako pises to je o tom, ci cloveku sa do toho chce, chapem, ze su ludia, ktori maju z toho radost, ale teda ja som rad, ked nemam starosti, ked mam pokoj 😄 No toto uplne chapem, ono s cenami to ideal v dnesnej dobe veru nie je, ale teda s tym my nic nenarobime.
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 Dík za názor. No myslím si podobné že by to bolo dobré no musím sa ešte skontaktovať s niekým kto by mi vedel urobiť návrh teda čerpadla, že čo by bolo vhodné a najmä prečo. Je niečo špeci čo mi treba pri zriadení čerpadla?
Odpovedať
@wewio Neviem čo špeciálne máš akože na mysli. Základ je vybrať dobrý typ čerpadla aby to bolo presne pre tvoj dom. Lebo teda nie je OK ak by ti niekto ponúkol TČ bez toho aby vôbec vedel aký máš projekt stavby, aké sú tepelné straty a tak podobne. My keď sme chceli ponuku od Fenomisu, tak sme im dodali najskôr všetky informácie, všetky dokumenty, aby vedeli, že pre čo má byť to tepelko určené
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 si mal čerpadlo aj cez dotáciu? To si človek vybavuje sám, či to vyrieši firma?
Odpovedať
@vojtti záleží na koho sa obrátiš, ale teda čo mám skúsenosť, tak väčšinou firma to zabezpečí, že to povybavuje. Len ono tiež sa treba potom aj informovať ako to je s dotáciami v danom roku, či sú neni už vyčerpané a akoby sa to dalo efektívne poriešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 Mal som na mysli niečo také, že napríklad na tú dotáciu či volačo pripraviť, ako sa to rieši celé. Ako je to s firmou, že ja jej zaplatím komplet sumu a mne potom vrátia keď dotácia príde alebo ako to je?
Odpovedať
@wewio No to bude záležať od toho ako to má firma urobené, nastavené. My čo sme dávali, tak oni ti už pri ponuke z ceny dotáciu odrátajú, čo je podľa mňa fajn. Ale teda nemusí to takto robiť každá firma, to sa treba informovať u toho na koho sa obrátiš.
Odpovedať
@wewio ak chceš dotáciu musí to inštalovať len vybraná firma ktorá ma na to povolenie a tá jednoduchšie vybaví dotáciu, nemusí striehnúť na nete dostáva ju ako prvá
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 @duzu Vďaka vám za info, skúsim sa teda na to informovať, kde to ako je. Ale teda takto to bude asi najjednoduchšie. Keď máte vonkajšiu jednotku, tak treba nejako ju umiestňovať aby bola ďalej od susedov alebo od okien alebo tak?
Odpovedať
@wewio Včera sme to riešili, dotácie by mali byť február a je to posledné kolo,nikto nevie koľko € a ani či budú aj naďalej. Dostali sme fakturu s plnou cenou a pod tým napísané,že ak prejde dotácia,tak nižšia suma. Ako mi paní povedala,nemáme sa na to spoliehať... firma čo deklaruje na 100% dotáciu,tak klame. Máme Daikin Althera 3,jednotka nemá byť určite pri okne a musí byť na vlastných základoch. Určite treba povedať susedom,že idete kupovať TČ vzduch-voda, nikto nechce mať ventilátor za plotom z ničoho nič. Ak máte suseda blízko,tak treba ísť do najtižších.
Odpovedať
Profilova fotka
@budix Posledné kolo? Tak to v tom prípade asi čo najrýchlejšie to poriešiť aby človek stihol. Hej chápem, tak keď chcem mať dobré susedské vzťahy, tak s tým budem musieť niečo robiť 😄 Hádam nebudú namietať 😄
Odpovedať
@wewio Bolo to na 5 rokov,či to predľžia ďalej to nevedia a ani či to vyhlásia teraz nevedia.. 😄 ,nikto z vlády sa nevyjadril k novostavbám,teraz riešia dotácie pre staršie domy. Treba počítať s cenou bez dotácie, ak ju dostanete, tak to bude bonus.. Vzhľadom k stúpajucej cene elektriky to zas taký zázrak už nebude,keby máme plyn v ulici,tak si dáme ten. Kvalitné TČ je nenávratná investícia,si myslím..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@budix od 2025 už nový plyn kotol nekúpiš a kotol na pevné palivo len spynovací
Odpovedať
hmm. tak to sa zopar rokov nazad vrazali peniaze do plynofikacii obci a teraz idu zakazat plynove kotly...
Odpovedať
Profilova fotka
@budix keď teraz sú iné veci vo vláde podstatnejšie, jak toto. Tak to uvidíme ako to vypáli, ale myslím, že by to predĺžiť mohli. Veď teraz ako si zisťujem informácie o tom, že koľko ľudí už má tč a veci okolo toho tak mám pocit, že väčšina ľudí v novostavbách práve po takomto kúrení siaha.
Odpovedať
Do plynového kotlu by som už dnes nešiel. 1. Dekarbonizačná politika EU je jasne daná. 2. V západných krajinách najme Francuzko a Belgicko sa už masívne prechádza z plynu na TČ. Do pár rokov to tu mame tiež. Jednoducho plynové kúrenie bude take drahé že budete donútený ísť do TČ. 2. Cena energii bude ešte dlho len stúpať a tým pádom návratnosť bude rýchlejšia . 3. Ceny TČ pravidelne každý rok idu na jar o 5 až 15 percent hore. 4. Dotačné programy budú na 99% pokračovať . 5. Čím skôr si TČ poriešite tým skôr si budete hovoriť ako dobre ste spravili. 6. Treba si len vybrať skúsenú firmu.
Odpovedať
@dorottka16 co myslite preco Nemci s Rusmi budovali Nordstream? Zeby chceli aby tadial prudila elektrika alebo plyn? To len k bodu 1...
Odpovedať
Tepelne čerpadlá nedokážu nahradiť plyn vo veľa prípadoch . Ale to nie je prípad rodinného domu. To čo tu píšem sú len veľmi pravdepodobné predikcie.
Odpovedať
Nemyslim, plyn tu este nejaky ten piatok bude aj pre rodinne domy. Ceny plynu/elektriny budu spolocne rast
Odpovedať
Profilova fotka
@dorottka16 my sme tiež kadejako špekulovali, ale tepelné čerpadlo nám vychádzalo ako dobrá možnosť, keď sme sa rozhodovali do akého kúrenia pôjdeme, dotácie sú tiež fajn, niektoré firmy to už robia aj tak, že hneď cenu dotácie odrátajú a ty zaplatíš iba to, len uvidíme ako to bude s dotáciami ďalej, ale my sme využili
Odpovedať
Profilova fotka
@budix No budem to sledovať, že ako vyzerajú tieto veci, že či to predĺžia alebo nie. Ale tak keď tak nad tým premýšľam, že keď je to aj ekologickejšie, tak budú chcieť viac ešte to tč podporiť v domoch, nemyslíš? To, že je to nenávratná investícia to mi je tak nejako viac menej jasné, ale tak ten komfort toho ma tak najviac ťahá. A zase keby si chcel plyn dotiahnuť k sebe, tak by to asi podobne cenovo vyšlo jak čerpadlo nie?
Odpovedať
@wewio Sused dával naceniť prípojku plynu,popod cestu 80m ,nacenili mu to na 7 000€ a to tam este nie su zaratane veci v dome. Dal si TČ zem-voda. Ako tu už bolo napísané, EU sa chce zbaviť všetký neobnovitelných zdrojov a taktiež závislosti na plynu. Už teraz sa snažia plyn pomocou dotacii vytlačiť z trhu...
Odpovedať
@budix https://zelenadomacnostiam.sk/sk/doma... dotácie na TČ a iné z programu : Zelená domácnostiam majú byť do konca roku 2023 ak máte ine informácie (zaručený zdroj) prosim súkromnú správu @wewio @vojtti najbižšie kolo má byť niekedy vo februáry ale prostriedky sú alokované na 4 roky a ostávajú ešte dva. @dorottka16 úplne súhlasím s bodmi 1, 4, 5 a 6
Odpovedať
@dorottka16 Fascinuje ma istota Vašich tvrdení... Môžete ich niečím dokázať?
Odpovedať
@wewio No je to dobré, keď je od susedov ďalej aj keď je ďalej od tvojho okna napríklad spálne. Aby si ju nepočul nejako. Ale teda niektoré tie typy už nie sú hlučné žeby to nejako vadilo. Tiež je vraj fajn umiestnenie keď ide o vzduch-voda na severnej strane.
Odpovedať
@dorottka16 3. Ceny TČ pravidelne každý rok idu na jar o 5 až 15 percent hore. 😄 Vďaka za "veľmi pravdepodobnú predikciu" 😄 Tak to ešte počkám 6-7 rokov, kým teda už budú naozaj zadarmo. Potom to možno prehodnotím. Dovtedy budem spokojne kúriť plynom - kotol 1000€, spotreba za zimu 300-400€, žiadny rámus z vonkajšej jednotky. 4. Dotačné programy budú na 99% pokračovať - až za tých 6-7 rokov môzu úplne skončiť ako nepotrebné a zbytočné? 5. Čím skôr si TČ poriešite tým skôr si budete hovoriť ako dobre ste spravili. - Ľahký rozpor s bodom č.3. 6. Treba si len vybrať skúsenú firmu. - Aha 😄 Tak snáď viete aj poradiť takú, čo vám tieto vysoko pravdepodobné predikcie nabulikala 😄
Odpovedať
@kejsix OK, hore, cital som dole 😄 😄 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@wewio ale tak by som povedala, že veľa ľudí si to dáva z iných dôvodov nie práve preto, že očakávajú že sa im tá investícia rýchlo vráti 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@fural no tak to uvidím teda jak to bude, ale bolo by fajn keby dotácia vyjde. Je nejaký rozdiel, čo sa týka v efektivite tých jednotlivých typov tepelných čerpadiel?
Odpovedať
Profilova fotka
TP sa dajú aj lacnejšie z D 2800 vrátane dopravy.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?