Tepelné čerpadlo.

Zobraz úvodný príspevok
Tepelné čerpadlo. Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť zo skúsenosti ktorá značka tepelného čerpadlá na kúrenie v dome je vyhovujúca? Dom je pri Bratislave 190 m² úžitková plocha a tiež prosím o radu aký systém je najlepší voda vzduch?Oplatí sa ísť do tepelného čerpadlá alebo dať klasické plynové kúrenie plynový kotol a ako rezervu mať elektrický kotol na zohrievanie podlahovky v prípade výpadku plynu? Ďakujem
Odpovedať
Cena za kW elektriny je cca 3,7 krát vyššia ako za cenu kW energie z plynu. Čiže pri vykurovaní plynovým kotlom alebo tepelným čerpadlom teoreticky začína byť výhodnejšie kúrenie pomocou TČ ak má tepelné čerpadlo COP 3,7 a lepšie. Vychádzam z aktuálnych cenníkov VSE (elektrina) a Innogy (plyn). Ak niekto kúri priamo elektricky - elektrický kotol, elektrické konvektory či elektrické podlahové vykurovanie - tak cenovo vrámci energie oproti vykurovaniu plynom 3,7 krát drahšie. Toľko teória.
Odpovedať
Profilova fotka
@sandria no a si vezmi, že ako to človek keď je sám s dôchodkom má všetko zvládať platiť, to je celé zle. My sme pri výbere kúrenia akože fest rozmýšľali, že do čoho pôjdeme, pri TČ je nevýhoda akurát tak to, že na začiatku proste treba viacej investovať do toho, ale ono sa to vráti.
Odpovedať
Profilova fotka
@nora7 ale pri TČ máš aj výhodu toho, že nepotrebuješ každoročne to dávať celé pozerať, kontrolovať ako pri iných variantoch kúrenia.
Odpovedať
@vojtti A to kde si na to prišiel? Raz ročne pre zachovanie záruky obvykle napríklad výrobca TČ vzduch-voda prehliadku predpisuje. Plus čítaj tu https://www.veskom.cz/aktuality/59/ko...
Odpovedať
@vojtti TČ Viessmann ročný servisný paušál 232,80 eur na obdobie 10 rokov.
Odpovedať
@toky1 Nie každý výrobca to takto má, zákonom nie je daná nejaká povinnosť pravidelnej kontroly, až pri TČ s výkonom vyšším ako 70 kW, čo viem. Čiže keď si dávaš do domu, tak máš nižší výkon a tam nie je pri všetkých dané, že musíš každoročne dať systém, funkčnosť skontrolovať.
Odpovedať
@zdenoo1 Pri povinnej kontrole tesnosti chladiaceho okruhu neide o výkon tepelného čerpadla ale o hmotnosť obsahu chladiva resp. jeho ekvivalentu v CO2. Napríklad ak je v TČ chladivo R410A, tak jeho 2,39kg je ekvivalent 5ton CO2. A 5 ton CO2 podlieha povinnej kontrole raz za 12 mesiacov. To je príklad.
Odpovedať
@nora7 ale s tým je proste potrebné rátať, keď sa pri dome rieši kúrenie, predsa len nie je to vec, ktorú za pár rokov vymeníš ako nábytok. Preto je dobré aj venovať výberu viac času a všetko si dobre porovnať.
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 @marcels1989 ale to asi záleží od výrobcu ako si to nastaví so servisom, so zárukou nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@vojtti no naše tepelko nechodia kontrolovať, ale tak my už keď sme dávali sme sa na to pýtali, že ako to je a monitorujú si ho vlastne na diaľku, čiže to majú stále akoby firma pod dohľadom a keby niečo, tak to vedia hneď riešiť. @hatpot áno, veď to kúrenie aj stojí pekné peniaze, ale je to gro domu a bez toho sa proste pohnúť nedá, to je normálna vec.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Mozem obnovit debatu a opytat sa ake mate vykony TC a vymeru vykur.plochy? My mame 4-izb. RD z plynosilikatu (kvadre) z 80-tych rokov, dodatocne zatepleny 10cm EPS, aj strop. Vykurovana plocha je nejakych 140m². Aktualny starsi kondenz. plynovy kotol je max. 28kW, co je podla mna trochu prehnane. Podla mojich laickych vypoctov mi vychadza tepelna stata domu nieco medzi 6-14kW (nasiel som rozne vzorce a online kalkulacky), kurenie je 50/50 podlahovka a radiatory. Mne to vychadza ze TC s vykonom 14-16kW by aj mohlo stacit.
Odpovedať
Profilova fotka
a co sa tyka funkcie chladenia, ako to funguje? To chladia radiatory/podlahovka? Nehrozi rosenie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@matus158 9 kW na 112 m2 úžitkovej plochy. Asi by som sa nebál dať ani 7 kW. V projekte bolo myslím 8,8 kW.
Odpovedať
@matus158 do trubiek ide namiesto teplej vody studená. Ak človek nemá čidlá vlhkosti v podlahe, tak treba na to s rozumom. Osobne dávam chladiť s vodou 18 - 20°C. Vetvu k rebríkovému radiátoru som v rozdeľovači vypol lebo sa začínal rosiť. Inak bez problémov.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@sandria dobry den, ktora firma? Potrebujeme BA a okolie, tiez mame Daikin Althermu na prvom dome a klimatizacne jednotky na dome aj byte a stavame dalsi dom a zas uvazujem, ze dame TC Daikin aj ked stavitel nas tlaci do Buderusu, ja nie som s tym ok
Odpovedať
Profilova fotka
@roxana280 pisem ss
Odpovedať
@roxana280 dal by som Daikin už len pre servis. Buderus split je prebalená LG vonkajšia jednotka.
Odpovedať
@robo28w Dakujem, mame 11 rokov TC Daikin Althermu len kurenie, teraz potrebuje chladenie aj kurenie, mame od Daikin klimy Emuru aj multisplit aj na byte obycajne nejake a vsetko frci, servisujeme kazdy rok, ale ako hodinky, klop..ktore TC by ste odporucil od Daikin, vtedy bola Altherma roky rokuce top, nizkoenerticky pasivny dom, straty by som musela kuknut, take najtizsie, lebo predsa ked sa odmrazuje v zime pocut ju babicku nasu🙂
Odpovedať
@robo28w Servis a služby tie by mali byť na prvom mieste pri rozhodovaní, keby sa niečo stane aby sa veci hneď a zaraz riešili. Tiež som v prvom rade na toto dbal a celkovo na to ako sa s firmou komunikuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenoo1 aj to, ale mne záležalo aj na tom aby mi na začiatku poskytol niekto poradenstvo. Lebo ohľadne vykurovania som bol totálny laik, ale tak pri stavbe domu sa človek toho veľmi veľa priučí 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@vojtti to je fakt, len je lepsie sa ucit z chyb inych a nie z vlastnych, lebo potom co cloveka stoji aj peniaze, aj cas mnohokrat. Ale v tomto ti dam za pravdu, tiez som selektoval firmy aj podla toho jak sa s nimi dalo dohodnut, ci boli ochotni, ci som na ponuku nemusel dlho cakat a vybral som Fenomis, vzduch-voda som dal a dobry vyber to bol. Kureniu nemam vobec co vytknut.
Odpovedať
Profilova fotka
@katat2 to je dobré, dnes veľa ľudí ma problém si zvážiť, čo sa viac oplatí, či ísť do plynu alebo do TČ, teraz aj kamarát toto rieši a jasné, že každý dom je iný, záleží aj kde sa dom nachádza a pri rozhodovaní je nutné na veľa vecí prizerať.
Odpovedať
Profilova fotka
@vojtti tak casto je to o financiach a prave tam je ten problem, ze proste nie kazdy ma na rozhadzovanie, tak vsetko radsej si aj dvakrat zvazit.
Odpovedať
Profilova fotka
@katat2 je to fakt, celkovo stavba domu, prípadne prerábka, do toho vykurovanie, nie je jednoduché sa v tom zorientovať, vyznať, že čo by bolo najlepšie a hlavne aby som mal pokoj na roky rokúce. Lebo nechceš prvú zimu hneď riešiť, že nevykúriš dom poriadne.
Odpovedať
Profilova fotka
@vojtti toto je fakt, ja aj ked sme to tepelko davali, ked som este len si zistoval, ci vobec je takyto variant vykurovania vhodny, ci sa oplati investovat na zaciatku vacsiu sumu, tak stalo ma to vela casu, kym som si zistil vsetko, ale stalo to za to. Dom som staval hadam len raz a len raz vyberal ake kurenie, tak nech to je na poriadku ako ma byt.
Odpovedať
Dobrý deň prajem, chcel by som sa opýtať či ste niekto riešili tepelné čerpadlo do malého priestoru. Rozmery cca: dĺžka 2100mm x šírka 900mm x výška 1800mm. Technickú miestnosť máme pod schodiskom. Tepelné čerpadlo budeme mať vzduch-voda. Pôvodne sme chceli splitové riešenie, ale keď sme videli, že vnútorná jednotka s 200l zásobníkom na vodu je vysoká 180cm + je potrebný aj nejaký priestor pre zapojenie, určite sa nám to technickej miestnosti nezmestí, takže uvažujeme o riešení monoblok. Ďakujem vopred za každý postreh.
Odpovedať
@mart1n99 ale aj pri monobloku budeš mať v technickej zásobník 200l na teplu vodu v technickej. Môžeš mať aj vnútornú jednotku oddelenú od zásobníka TÚV
Odpovedať
@jumt dakujem za odpoved. Ano mate pravdu moze to byt aj oddelene. Uvidime co sa nam tam nakoniec zmesti 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@katat2 ale šak jasné, šak je to iné keď si pre seba vyberáš, keď to má tebe slúžiť, tak chceš to čo sa ti najviac pozdáva. Tiež to beriem a vnímam úplne rovnako. Ja si aj dám poradiť od ľudí v mojom okolí, ale keď mi radili taký, čo s TČ nemali skúsenosť tak to som moc nebral do úvahy, lebo čo taký človek mi môže o skúsenosti hovoriť.
Odpovedať
Profilova fotka
@vojtti tak kazdy ma nejaky svoj nazor, ale tiez nemam vo zvyku hovorit do veci s ktorymi nemam skusenost, pretoze neviem ako sa maju, ako to je s nimi realne. Najlepsie sa poradit s ludmi z fachu
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?