TČ a mozna hlucnost

Ahojte, radi by sme si nechali poradit. Sused si prave montuje TC na strechu svojej garaze, kt. je 5m od nasho domu. Orientuje ju sice do svojej zahrady, ale mame obavy ohladom hlucnosti. Hned vedla maju deti svoju spalnu s roh. oknom a dole mame obyvacku a z nej bude vystup na terasu (vid. foto c.3). Foto: c.1 z detskej izby c.2 z obyvacky c.3 pohlad na domy c.4 z buducej terasy Mame poprosit suseda, nech umiestni TC niekde inde? Alebo to nebude pocut, ci pockat na to ked to bude mat spojazdnene a vtedy to pripadne riesit? Nebude sa hluk odrazat od steny jeho domu do nasej zahrady? PS. my budeme mat garaz tiez takto napojenu na dom a na hranici pozemku. Tiez sme si chceli dat pripravu na TC na strechu garaze, nech ju nemame na ociach, ale prave architekt nas upozornil, nech to tam nedavame kvoli hlucnosti a kvoli dobrym susedskym zvtahom. Dakujem.
Odpovedať
1
2
Dodatok: nakoniec sme si spravili pripravu na TC pred domom...asi ako vacsina.
Odpovedať
Poprosit mozes ale ci to spravi tak to nevies.. no keby som ju uz mal takto na streche tak by som ju nepresuval
Odpovedať
@michal_brezansky A budeme to pocut? Nemame s tym skusenosti...
Odpovedať
Vobec sa netreba bat, a toboz na 5 metrov. My mame tak podobne umiestnene ako tvoj sused, a nic nepocut - ani vonku som zatial nepostrehla, vnutri uz vobec nie; susedia absolutne nic nehovoria (a to su taki, ze by sa urcite ozvali, keby bol hluk). (my mame spalnu rovno pod tc, a suseda ma spalnu hned vedla neho - mame poschodovy dvojdom) By som este popytala architekta, ako na to prisiel ze bude hlucne (pozna specif modelu co budete instalovat, ze aky hluk od toho ocakava?) A napriklad ostatni susedia, ked maju beziace tc - ked idete okolo, vsimnes si, ci je z nich hluk?
Odpovedať
A je to daikin nemas sa coho bat
Odpovedať
@coralline Budete TČ počuť. Máme suseda čo ju má smerom do ulice, je to rušivé hučanie (a to bývame oproti cez ulicu). Byť to na mne dám do zákona že musí byť v pivnici alebo inej miestnosti umiestnené. Preto si TČ každý dáva za roh domu a nie do dvora, aby ohučoval susedov. Nenormálne.
Odpovedať
@metele @metele Je to počuť.
Odpovedať
@michal_brezansky Je to Daikin. @metele Tu na MS je mnozstvo diskysii kde sa ludia stazuju. Navyse sused to umiestnil tak ze sa podla mna bude hluk odrazat od jeho steny a pojde to do nasej zahrahy. Nerozumiem potom reco si to ludia umiestnuju pred dom... Sused ma navyse este dalsie dve strechy ale samozrejme ho umiestni na nasu stranu..
Odpovedať
mam daikin, ale ze by hucal, alebo ze by som ho pocul to nemozem povedat..
Odpovedať
@metele Ak mate dvojdom, tak predpokladam, ze je RC smerom na ulicu, ci na svore? @rados611 Kde ho mate prosim umiestneny?
Odpovedať
Co tu citam je smiesne, ty chces akoze diktovat susedovi podmienky co si ma kde umiestnit? Kde si dotetaz zila na Venusi??? S tvojim pristupom si kup 5 pozemkov, cize 1 na ktorom budes stavat a 4 okolo, aby si nemala takehoto "bezohladneho" suseda 🤔
Odpovedať
@rkorba Diktovat? O tom si kde cital? Na Marse? Skus precitat tuto cast: "Mame poprosit suseda, nech umiestni TC niekde inde?".....atd. A potom sa snad vratis na Zem 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@coralline ked si susedovi schvalila projekt na stavebne povolenie, tak tam vonkajsia jednotka mala byt zakreslena, cize nic nove. Pokial si nebola ucastnikom konania, tak uz nic nezmozes. Podla umiestnenia, to bol dobry sused, lebo TC neumiestnil na tvoj dom. Citat viem, ze "poprosit suseda" ale tak funguje svet v detstve, realita je ze slovo prosim nema ziadnu vahu v realnom zivote. On tam mal firmu, natahanu predinstalaciu... Vyhoveniu tvojmu "prosim" by ho stalo +- 1000€ a to ziadne slovicko neporiesi 😉
Odpovedať
V zatvorenom dome to nebudete pocut. Ja mam susedov daikin 7m od okna spalne. Nepocut absolutne nic. Obaja sme uz v lese, cize v noci absolutne ticho. Rusilo ma to, ked som v zime spal vonku medzi nasim domom a jeho cerpadlom. Mam tiez vlastny daikin nalepeny na kupelnove okno (kupelna je sucastou spalne). Ak je okno zatvorene tiez nic nie je pocut. Cize cerpadlo je od mojej hlavy asi 4m.
Odpovedať
Ze robi TC hluk? Jasne ze robi, kto tvrdi ze nie, klame. Prah, kedy to vadi mame kazdy inde, tak ako hlucnost roznych cerpadiel je rozna. Vymenil by som susedov s TC za susedov kuriacich ekohraskom, peletami a inym bordelom? Samozrejme, hocikedy, aj za cenu hluku. Vadi ten hluk v dome? Ako komu, ja ked smetiari na ulici sypu ich vidim a takmer nepocujem, ak mam zavrete okna. V lete TC nakuri teplu vodu relativne rychlo cez obed, zvysok dna je klud. Najhorsie TC je zle vyregulovane/nastavene lacne TC.
Odpovedať
Profilova fotka
@coralline riesis problem, ktory problemom vobec nemusi byt. jednotka je postavena tak, ze hluk nejde priamo k tebe, je smerovany dopredu/dozadu ale nie na tvoje okno. V zime budes mat aj tak zavrete okna a pripadny sum ventilatora pocut nebudes, v lete ked to nepojde trapit ta to nebude. Dalsia moznost keby to inak neslo je vysadit na hranici pozemku barieru zo stromov, tie posobia ako prirodzena hlukova bariera.
Odpovedať
@pier Dakujem. Neviete ako TC "huci" v lete ked sa pouziva na chladenie?
Odpovedať
@mgx Ano, stromy tam mam v plane vysadit.
Odpovedať
@mgx A v pripade ze tc sa pouziva v lete na chladenie je hluk porovnatelny ako v zime?
Odpovedať
@coralline vôbec by som sa nebál. Daikiny sú vraj z tých tichších, a orientácia a umiestnenie je tiež z tých výhodnejších. Ale nech by to bolo akékoľvek iné, tak nie je TČ ako TČ. Nerobil by som z toho vedu. Riešil by som problém, keď bude a zbytočne by som sa vopred nestresoval. Ono je totiž možné, že šum lístia stromov bude počuť viac ako TČ. A to by asi nikto neprišiel za susedom, aby vypílil stromy. Ja mám Panasonic rovno za hlavou a vnútornú jednotku vo vedľajšej miestnosti, ktorá je medzi detskou a spálňou a nikto (4 osoby) z domu nema problém so spánkom.
Odpovedať
@coralline Smerom do zahrady (dozadu) ho mame, nie do ulice. A este k otazke, ci huci rovnako v zime aj v lete: neviem, vobec ho nebolo v lete pocut; ale tym ze nijak extra nehuci ani v zime, tak neviem povedat. Vobec neobtazuje ani v zime, ani v lete 🙂
Odpovedať
@coralline @virnik27 nič netreba mazať. V tomto prípade je to v poriadku.
Odpovedať
@coralline Najväčší hluk je v smere vrtúľ takže nejak extrémneho hluku by som sa neobával.
Odpovedať
@virnik27 vydrž ten príspevok, ktorý sem kopíruješ dočítať dokonca a možno pochopíš. Sú tam uvedené aj rozhodnutia súdov a jednoznačne z toho vyplýva, že toto je úplne OK.
Odpovedať
@virnik27 aká je príčinná súvislosť medzi zásahom a ujmou? Nie je to také jednoduché, ako tu uvádzaš. Na obrázku sú dve anonymné stavby, anonymných ľudí, zámer vyhotovenia fotografie nijako nepoškodzuje majiteľa. ŠPZ sa dajú spojiť s konkrétnou osobou, ale z fotky TČ na streche sa to nedozvieš. Ak ŠPZ upravíš, aby bola nečitateľná a osoby na ňom sa nedali identifikovať, tak video anonymného auta môžeš šíriť. „V rozsudku ze dne 12. prosince 2000, sp. zn. 22 Cdo 1629/99, Nejvyšší soud uvedl: „Aby bylo možno obtěžování pohledem považovat za imisi, muselo by jít o mimořádnou situaci, při které by bylo soustavně a závažným způsobem narušováno soukromí vlastníka nebo uživatele sousední nemovitosti; zpravidla by šlo o případy, kdy vlastnické právo by bylo zneužíváno k nahlížení do sousední nemovitosti za účelem narušování soukromí sousedů anebo by došlo ke stavební změně, umožňující nahlížení do dosud uzavřených prostor, přičemž tuto změnu by neodůvodňovaly oprávněné zájmy toho, kdo změnu provedl. Při posuzování věci je třeba přihlížet k oprávněným zájmům všech účastníků řízení". Uvedené pravidlo musí tím spíše platit pro fotografování a filmování osob; v takovém případě jde totiž v jistém smyslu o „obtěžování pohledem", umocněné tím, že tento pohled je zachycen technickými prostředky. Lze proto konstatovat, že je-li fotografováním nebo pořizováním jiného obrazového záznamu soustavně a závažným způsobem narušováno soukromí vlastníka nebo uživatele nemovitosti, jde o imisi ve smyslu § 127 odst. 1 obč. zák.". Je tam toho viac. Nevytrhávaj z kontextu a nestraš. Tu je zjavný zámer len vysvetliť situáciu.
Odpovedať
Mozno sused ma v plane dat na vonkajsiu jednotku dat aj taky kryt/striesku v tvare U aby nan ani neprsalo a pod. V tom pripade minimalizuje hluk siriaci sa do stran. Ak by tak neurobil tak dodatocne sa s nim dohodnut snad nebude problem, minimalne naklady. Teda pokial nebude naozaj dement a just neda ani 100e navyse
Odpovedať
@coralline určite ho budete počuť. Ja počujem aj susedovo TC ked idem po ulici a som aj 50 m od neho.
Odpovedať
Profilova fotka
@diana70 ako môže byť TČ umiestnené v pivnici abo nejakej miestnosti , keď je to zariadenie , čo prečerpáva vzduch v exteriéri a odoberá z neho teplo? Dáš TČ do pivnice a za 15 minút v nej máš -30°C
Odpovedať
@dexter89 To neviem, ale robí to hluk, tak by malo byť v legislatíve že ho mjusíš mať umiestnené smerom na vlastný dvor. Počpúvať hluk susedovho TČ by si asi nechcel. PS: U nás na ulici má 90% kondenzačný kotol, naozaj si neviem predstaviť že by TČ mal každý, ten tupý hluk by bol neznesiteľný.
Odpovedať
@dexter89 uplne bezne. Namiesto splitu vonku sa vyvedie cez otvor trubica, ktora nasava vzduch a trubica, ktora vypusta vzduch. Robi to napr. Wolf.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?