Tatramat TEC 220 TM

Rad by som podporil slovenskeho vyrobcu, ich produkt sa mi celkom paci a aj cena je schopna, ale nechapem ako to ma nieco usetrit ked to odobera teplo z domu ktore ja musim zasa dodat. Moze mi to niekto vysvetlit?
Odpovedať
1
2
Správne si to pochopil, je to hlúposť, Ak by to stálo 1/3 ceny oplatí sa využívať mimo vykurovacej sezóny a v zime ako klasický bojler , ale takto jedine Eliz Climatik 150 tca.
Odpovedať
@gabriel1982 no asi budes musiet podporit zahranicnu firmu pretoze ani ten Eliz neni boh vie co, niekto pri navrhovani vonk. jednotky nedomyslel system odmrazovania a ked si priplatis cca 100,- eur mas Sinclair SWH-35ERA s vykonom 3,5kW, automatickym odmrazovanim vonk. jednotky, fungujucim do -25st co Eliz konci pri -10st. a objemom vnut.nadrze 185litrov, namiesto 150 u Elz, no ale je to na tebe koho podporis
Odpovedať
@kavar alebo, ale vždy lepšie eliz ako to perpetum mobile z popradu
Odpovedať
@tomas1989 svata pravda
Odpovedať
@kavar ahoj ,trochu od temy ... neviem ako moc to tu sledujes ohladom tc . Ale dal by sa ten sinclair pouzit na ohrev tuv aj na kurenie do podlahovky,tak ako tu maju niektory napojeny ten climatik? Nenasiel som na rychlo vnutornu schemu. Dakujem
Odpovedať
@tomas1989 ked som si raz pozeral manual od sinclairu, tak nedokazes nastavit taku nizku teplotu, aku potrebujes do podlahovky, cize by tam bol problem s automatickou regulaciu, cize by si to musel ovladat manualne, alebo dacim inym. Napojit sa da vsetko, len sa s tym este nikto nepochvalil, ale urcite by som do toho siel, keby som mal taku nizku tepelnu stratu baraku.
Odpovedať
@rkorba Ahoj , asi si nespomenieš aká tam bolo teplota, moc sa v tom nevyznám tak neviem čím iným to regulovať. Tepelná strata by mala byť na úrovni 2,5 - 2,8 kW spolu s reku. Bungalov 4 izby, 100 m2, rozmýšľam nad tím elizom , ale to odmrazovanie ma trochu odrádza. Na strane druhej som na juhu a zima je tu biedna, keď neberiem január 2017. Pokiaľ som dobre čítal riešia to odporovými káblami. A čuduj sa svetu to funguje ...
Odpovedať
Nasiel som tento produkt ( https://teplozima.sk/sinclair-swh-15-... ) a napadlo ma ho napojit na vyduch rekuperacie vzduchu. Celkom sa mi pozdava ten napad ale zisiel by sa mi odborny nazor. Dik
Odpovedať
@tomas1989 ciao, sinclair nema vnutorneho hada takze by si musel pouzit plus nejaku akumulacku s vnutornym hadom ktory by ohrieval zo sinclairu vodu do podlahy a samotna 185 lit. nadrz od sinclairu by sluzila na TUV a tu nastava v tom momente presne ten problem co maju kolegovia s Elizom bud kuria, alebo ohrievaju vodu, lebo povedzme si pravdu 3,5kW neni boh vie aky vykon,
Odpovedať
@gabriel1982 to mas presne ten isty zazrak vedy a techniky ako tatramat :-D proste blbost jak hadove nohy, chod na stranky Sinclair a hladaj deleny ohrievac vody a studuj
Odpovedať
@kavar vravím, nikde som nenašiel tú vnútornu schému, ale tak trochu som si myslel že to nepôjde lebo by každý dal radšej ten sinclair, namiesto elizu, dakujem
Odpovedať
Ale ja som nemyslel na podlahove kurenie, ale iba na ohrev uzitkovej vody pre domacnost. Vyfuk spinaveho vzduchu z rekuperaceie by sa napojil na to tepelne cerpadlo. To by odobralo zvisne teplo zo vzduchu ktore by sa aj tak len vyfuklo von a z tepelneho cerpadla by vyfukovalo vzduch von z domu. Az na to ze by rekuperacia musela ist ten cas co by fungovalo tepelne cerpadlo to podla mna nema chybu. Ci ma?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gabriel1982 ty kokso dobry napad, akurat je otazne ci to bude takto fungovat, pretoze pri nedostatocnom mnozstve m3 vzduchu/h sa ti to prepne do rezimu tvrda elelktrika a mas tym padom 10x drahsi elektrobojler ako za normalnych okolnosti, ale to sa treba poradit s odbornikmi napr. @majkoj - co ty na to? asi blbost, vsak?
Odpovedať
@gabriel1982 zaujímavé ,zaujíma ma ako to dopadne
Odpovedať
@kavar Ten Sinclair urcite nie je to iste, ako Tatramat. On sa totiz napaja na rozvody, co sa Tatramat neda. Kamarat to ma napojene tak, ze v zime je nasavanie aj vyfuk do vonka. V lete preklopi ventil na T-kuse a studeny vzduch z toho TC mu ide do rozvodov rekuperacie a chladi mu to dom.
Odpovedať
To znie ako dobre riesenie, nema nato kamarat nejaku schemu?
Odpovedať
@gabriel1982 Kontaktuj @asex On mu to robil. Ja by som sa trochu bal, ako sa rekuperacia vysporiada s tym, ze tam zrazu zacne nieco tlacit stovky kubikov vzduchu. Predpokladam, ze len cast vzduchu ide do domu a zvysok von.
Odpovedať
@tomas1989 ono prave, ze to pojde este jednoduchsie ako s tym elizom, akurat nemozes pomontovat piate cez deviate, cize aj kurit aj vodu ohrievat, ten sinclair treba vyuzit cisto na kurenie a vodu ohrievat inym systemom, moj brat to tak ma a funguje mu to bez najmensich problemov druhu zimu a to minulu zimu boli ine mrazi, a dom ma teda riadnu ozrutu, tiez zacal experimenty s elizom, ale akosi po par zamrznutiach vonk. jednotky este len pri 0st. ho to prestalo bavit a hned sa ho aj zbavil
Odpovedať
Profilova fotka
@gabriel1982 chybycka v tvojom napade je v tom, ze kym rekuperacia potrebuje v beznom dome 100-200m3/h, to TC 550m3/h. Cize to nema ako fungovat.
Odpovedať
@jarosujo no to mi je jasne, ze sa to napaja vzduchovodmi, mne skor nesedi to ze to odcerpa teplo z domu a moj osobny nazor je taky, ze to proste pri mrazoch nasavanim z vonku nemoze fungovat, ma to urcitu predpisanu teplotu nasavaneho vzduchu, alebo sa mylim,
Odpovedať
@majkoj a teraz nam prosim vysvetli to co mi napisal @jarosujo, lebo ja v tom akosi logiku nevidim sa mi to proste akosi nezda dik
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar nuz on spomina moznost pri tatramate to napoji tak, ze v zime nasava a vyfukuje von v lete vnutri. Ale to je diskutabilne aku to ma ucinnost, nie je to na to stavane, bohvie ako tam funguje odmrazovanie. Sinclair je urcite lepsie riesenie.
Odpovedať
@kavar ako máš na mysli Tatramat tak ten potrebuje min. 6 st.C
Odpovedať
@kavar Preco by TC nemalo pri nasavani v mrazoch fungovat ? Akurat ma nizsiu ucinnost, teraz TC bezne funguju do -20°C az -30°C. @majkoj Ano, TC ma bezne vacsie prietoky, ale rekuperacie (aspon Komfovent) vedia udrziavat rovnotlaky rezim, cize regulovat otacky podla potreby. Ak tam nebudem pustat celych 550, tak by to malo fungovat a aj funguje. Videl som to uz na dvoch domoch.
Odpovedať
@praktikman nie nemam na mysli Tatramat, mam na mysli vsetky TC na ohrev TUV, ktore su spojene bojler s malym TC vo vnutri budovy, presne ako pises vsetky do jedneho potrebuju pre nasavanie vzduch s plusovou teplotou a v zime je to mozne dosiahnut jedine ak to taha teplo z domu, cize moj nazor ako som uz pisal, je to blbost ako hadove nohy :-) ale samozrejme funguje to dobre na juhu europy
Odpovedať
@jarosujo no preto by nemalo, lebo sa bavime o dvoch diametralne odlisnych typoch TC, ja v kuse meliem o typoch ako je Ariston a jemu podobne "perpetum mobile" a ty mas na mysly klasiku vnut. a vonk, jednotka a tie samozrejme ze funguju aj do -25st. capisto :-)
Odpovedať
@kavar Tento konretny Sinclair (vsetko v jednom) funguje od -7°C. Ked ho clovek nastavi, aby zohrieval okolo obeda, tak velku cast zimy si v pohode. Tych par chladnejsich dni pomoze spirala. Ale suhlasim, ze lepsie riesenie je split.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo preco v mrazoch nebude fungovat ? Pretoze to vysoko pravdepodobne nema odmrazovanie . A to TC tych 550m3/h potrebuje na spravnu funkciu. Na ten prietok nie je vstavana ani rekuperacia ani rozvod. To ze niekde niekto nieco namontoval, nie je nutne zarukou funkcnosti.
Odpovedať
@jarosujo no pre lepsie pochopenie problemu ti to vysvetlim ako tie veci testujem ja, ano som blazon si pomylsys, ale peniaze si do hrobu nevezmem a preto postavim dom kupim Ariston zistim, ze blbost, predam dom, a stavam druhy kupim presne ten sinclair co ty spominas a zistim, ze to co pisu na papieri je blbost na N-tu a nefunguje uz ani pri nule, postavim dalsi dom kupil som Tokyo-solar a este neviem ako to bude fungovat, ale za 3 stovky to skusim, lebo pisu, ze funguje iba cez leto do -5 tak s rezervom mozno do +5, cez zimu ohrievam vodu najlacnejsim bojlerom z OBI, brat tiez testuje jak ja a preto sme dosli k nazoru, ze Sinclair vonk.+vnut. jednotka je o 100% lepsie riesenie ako Eliz, a cuduj sa svete, ze ja na tych svojich pokusoch zarabam slusne prachy :-D a to testujem aj zlozenie stavby, zlozenie zateplenia a rozne druhy kurenia
Odpovedať
@majkoj Ale ved TC tych svojich 550 bude mat, rurami do exterieru. Akurat ta na vystupe bude este rozdelena, cast pojde do rozvodov rekuperacie a cast von. Ci ma takato jednotka odmrazovanie, tak to veru neviem, ale nemyslim, ze ho vobec treba. Za tie 3 hodiny, co bude cez obed zohrievat vodu, zas az tolko nenamrzne.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?