Sporak na tuhe palivo s výmenníkom Thermo Magnum

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, máte niekto tento sporák výkon 6,5 kW, výmeník 9 kW, zaujímalo by ma či ste spokojný s tým ako vykuruje a pečie, či nebol problem s napojením na kurenie a aku farbu máte.
Odpovedať
@stano300 Maximálny prevádzkový tlak sporáka stanovený výrobcom je 2 bar. Pokiaľ chceš mať záruku, tak prevádzkové parametre nesmieš prekročiť !!!To znamená že poistný ventil smieš použiť 1,8 bar. alebo 2 bar v nutnom prípade pokiaľ máš veľké výškové rozdiely 2,5 bar. Keď že tlak vody na prívode do chladiacej slučky máš 3,5 bar musí to fungovať .
Odpovedať
K môjmu budúcemu zapojeniu prikladám video ,kde už je tento spôsob vykurovania zapojený a funkčný . https://www.youtube.com/watch?v=ci6Ij...
Odpovedať
https://m.youtube.com/watch?v=okDboP6... A je to tu sporák je už na mieste.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@stano300 Dobrý deň, toto píšete o sporáku star 2 Lux? Zvažujeme jeho kúpu do drevodomu dvojpodlažnejho, tiež výmenník na vodu čo by vykurilo podlahovú a asi 4 radiátory hore. Bude to na to dobre? Vďaka za info. k
Odpovedať
@stano300 Prečítala som si celú konverzáciu, vďaka za cenné info, chceme ho tiež, vyzerá že zatiaľ najlepšie čo sme videli... Chcem sa spýtať, bude stačiť akumulacka 500 l, či treba väčšiu?
Odpovedať
Profilova fotka
@tabitka337 mám nádrž 750l a nabijem ju v pohode Je tam veľa faktorov, hlavne aká je strata objektu ak máte miesto dajte väčšiu. A radiátor som zatiaľ do podkrovia nedaval, takmer vždy tam odišlo dostatok tepla z prízemia
Odpovedať
@stano300 My máme drevodom, OSB doska, vnútri vata a zvonku drevený tatranský profil. Zvnútra pôjde asi sadros a omietka. Malo by to dobre izolovať. A hore v izbách nemáte v zime zima? Keďže tam nemáte radiatory... Aj teraz bývame v.rekonstruovanej drevenici a v takych treskucich mrazoch sme mali v izbách aj 16 stupňov ráno..
Odpovedať
Profilova fotka
@tabitka337 akú máte vypočítanu stratu domu? Aby ten šporak pre Váš dom nebol zbytočné silný
Odpovedať
@tabitka337 Dobrý deň sporák star 2 lux je dostatočne silný aj pre dvojpodlažný dom pri novostavbách by nemal byť žiadny problém keď že by tam mali minimálne straty . Ale ako povedal Stano aby nebol zbytočne silný.My máme starý dom ktorý nieje z vonku zateplený máme vymenené okná a znížený sadrokartónový strop kde obytná plocha predstavuje 100m2 v dome je celkovo 10 radiátorov bez podlahového kúrenia takže výkon do vody má kde ísť.Po doterajšej prevádzke by som skôr povedal že výkon do vzduchu je pre nás zbytočne veľký no keď že to je sporák tak s tým treba počítať .Pri tomto výkone je určite najvhodnejšie mať akumulačnú nádrž a čím väčšia bude tým sa bude v dome menej zakurovať .Do podlahového kúrenia by sa určite musel použiť aj termostatický zmiešavací ventil keď že akumulačná nádrž sa vie dobre vyhriať.Po novom som dal nainštalovať aj solárny systém na ohrev TUV kde sa v 300l nádrži nachádzajú dva vykurovacie výmenníky spodný je určený výlučne na solárne panely a kde vrchný výmenník napojím na UK s tým že bude ovládaný zónovým ventilom a termostatom aby nevznikol efekt odoberania tepla z nádrže TUV. Ale to napojenie ma čaká ešte len teraz v najbližších dňoch.
Odpovedať
@marian1305 No áno, je to najsilnejší sporák aký sme našli, to nás nenapadlo, že môže byť až silný.. akumulacku zatiaľ manžel rozmýšľa 500 l, asi kvôli miestu a tiež by sme chceli dobuducna aj solárne panely na tú teplú vodu. Kým sa dá, variť budem na elektrickej peci a len keď sa bude kúriť kvôli zime tak uvarím aj na sporáku, alebo polesnicky na tomto star 2 😋 Je tam aj zimný/letný režim že sa dá nastaviť, nepomáha to moc? Že keď budem napr. Variť v lete na tomto sporáku, že bude moc teplo v miestnosti? A dá sa aj tak že pustím teplo len trochu do podlahovky dole a hore do radiátorov nepustim vôbec? Ostatné všetko do akumulacky. Trojcestny ventil bude tiež. Tu tepelnú stratu musím pozrieť v projekte ale je to nízkoenergetický dom, čiže straty sú tam minimálne.. rýchlo sa nahreje a dlho udrží vnútri. Čiže aby bolo teplo, nebude treba často alebo veľa kúriť. Horšie to bude ak budem chcieť na tom napr. 2x denne variť, to už bude asi aj akumulacka veľa nahriata.. dobre to chápem? Ďakujem za všetky informácie 😉
Odpovedať
@marian1305 A ešte otazočka, dá sa na sporáku zakúriť len keď je napojený na komín? bez napustenia vody a napojenia do systému? A ďalšia, je nutné po zapojení akumulacky a všetkého čo treba, zapojiť aj do zásuvky? Kdesi som ju videla na foto... A na čo je treba tu zásuvku? Dik 😉
Odpovedať
@stano300 Neviem presne tu stratu.. 😒
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@tabitka337 zasuvku treba na termostat a čerpadlo Sporák sa nesmie použiť bez zapojenia na vodu došlo by k deformácii kotla Pozor na ten výkon môže sa stať, že pri tom sporáku nebudete môcť vydržať 6kw do vzduchu je dosť v nízko energetickom dome záleží či bude v uzavretej kuchyni alebo v otvorenom priestore
Odpovedať
@stano300 Ok, ďakujem. Bude v otvorenom priestore, obývačka kuchyňa chodba a aj schodisko je blízko.. tak snáď dobre. A je vôbec niečo čo má menej ako 6kw do vzduchu? Keď chceme na tom variť, asi menej to nedá.. mali sme pôvodne v pláne len krb s výmenníkom ale to varenie, pečenie chceme. Preto sporák 😉
Odpovedať
Tak ako už bolo spomenuté je pre zapojenie sporáku potrebná nie len zásuvka ale aj prívod vody pre chladiacu slučku kde tlak na prívode musí byť väčší ako je nastavený poistný ventil a zároveň je potrebné vyriešiť aj odvod prípadného pretlaku z poistného ventilu najlepšie do kanalizácie .A ďalšia dôležitá vec je záložný zdroj v prípade výpadku el.energie.
Odpovedať
@stano300 Mam zopar technickych otazok. 1/ ochladzovaci okruh , je tam spatna klapka. na mojom kotli STAR 2, sipka na spatnej klapke naznacujuca smer prudenia smerovala od kotla k ventilu. Podla mna to ma byt naopak tak aby voda tiekla do kotla. mam to len ja tak alebo je to nejaka novinka? 2/ klapka privodu vzduchu (v krajnej polohe zavrena) ma asi 1 cm fugu. je to dobre alebo to ma priliehat bez medzery? 3/ zaujimalo by ma ako spravne do sustavy zaclenit akumulacnu nadobu tak aby kotol optimalne spaloval a energia sa niekde ulozila a vyuzila napriklad v noci . Momentalne tam mam zmiesavaci ventil aby sa kotol nerosil, a uvazujem nad stvorcestnym s riadiacou elektronikou aby sa teplota dala regulovat z izby termostatom . Vdaka za odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@pistajz 1.spätná klapka musí mať špiku smer do kotla 2.klapka v polohe min. musí doliehať bez medzery 3.zapojenie akumulačnej nádrže je možné urobiť a X spôsobov Ja mám prioritne ohrev podlahovky a až prebytok sa ukladá do AN
Odpovedať
@stano300 1/ uz som ju otocil takze uz by to malo fungovat. 2/ dufam ze sa to bude dat zostelovat . Otazka je ci je vobec funkcna , pri akej teplote sa ma sama celkom uzavriet? 3/ tiez by som to chcel ze nech najprv zohreje radiatory a potom nech uklada do akumulacky, lenze ja mam este v sustave stary plynovy kotol takze ak pridam este akumulacku tak mam v podstate kaskadu troch tepelnych zdrojov. V noci sa mi prikladat nechce kedze podla toho co si pisal jedno nalozenie do pece vydrzi tri hodiny. Takze som rozmyslal ze by to islo v dvoch variantach poradie ako by sa zapajali jednotlive zdroje tepla 1/ plyn 2/ akumulacka a v druhej variante 1/ drevo 2/akumulacka 3/ sialene drahy plyn ak by uz v akumulacke nic nezostalo. Ako to urobit jednoducho aby ta sustava nebola moc komplikovana.
Odpovedať
Profilova fotka
@pistajz Na tej fotke sporák zozadu je ešte na palete z predajne a keď bol na minime tak bola zatvorená klapka. K tej AN všetko záleží na veľkosti nádrže,teplote vody a strate objektu. Mne stačí počas zimných mesiacov kúriť po príchode z práce a AN to udrží do druhého dňa kým prídem z prace
Odpovedať
@stano300 Mne ten kotol dosiel na rozbitej palete , vsetko v nom hrkalo, potom ten opacne namontovany spatny ventil na ochladzovacom okruhu a este nedoliehajuca klapka, namiesto wilo cerpadla cinan, zda sa ze polavili na kvalite turecky sudruhovia. 🙂 ozaj ako si utesnil kominovu ruru na tom vystupe z kotla co ma taky fajny kuzelovy tvar ? ja mam v plane tam namotat ploche tesniace lano co sa pouziva na dvierka. Inak ja mam klasicku nezateplenu komunisticku kocku cca 200m2 a radiatory, cele je to postavene zo sedej kvadry. Momentalne mam plynovy kotol nastaveny ta ze hreje kurenarsku vodu na cca 55C, takze pokial bude kurit drevokotol na viac tak by sa ani nemal zapnut. Podla mojej predstavy by sa mal zapnut az v noci ked bude uz vyhasinat . Neviem ci to moze takto fungovatci sa to nebude navzajom bit. A do toho tu akumulacku dako zamontovat aby ten plynovy kotol idealne vobec nemuselo zapnut.
Odpovedať
Profilova fotka
@pistajz rodičia majú tiež kocku a sú to dosť stratové domy. Ak máš radiátory tak AN je málo efektívna, rýchlo sa vybíja keď sa z nej čerpáš 55°C a skôr slúži ako vyrovnávacia nádrž Výhody AN sú pri nizkoteplotnom kúrení Rúru som len zasunul na ten kužel kov na kov bez tesnenia, robí sa to tak na všetkých sporakoch aj krbovych kachliach Tesnil som len vstup do sopúcha kde prechadza kov na šamotovu vložku komina Tak ako píšeš keď nastaviš na digitálnom termostate sporáku 60°C pre zapnutie čerpadla a na plynovom kotly budeš ohrievať na nižšiu teplotu 55°C, tak aby sa pri kurení plynom nezapinalo čerpadlo sporáku, mohlo by to fungovať Po dohoreni a poklese teploty na sporáku sa čerpadlo vypne a zapne sa plyn
Odpovedať
@stano300 OK takze akumulacku mozem zabudnut ,takze kolko dreva spalim za jeden den ak by som ho nechal bezat na 60C? pisal si 10-15kg na jedno nalozenie a hori to 3 hodiny? to je 50percent hore dole 🙂 Pri akom nastaveni ma kotol najoptimalnejsie spalovanie ? mas nejake vlastne nastavenie ktore sa ti najlepsie osvedcilo? idealne by bolo keby som okolo toho nemusel cely den behat a nieco nastavovat . Mam tu este obrovsku kopu koksu a hnedeho uhlia co mi ostalo po starom koksovom kotli len mam obavu aby som ten novy kotol neodrovnal.
Odpovedať
@pistajz zdravim, to vám teraz niekedy prišiel ten kotol star 2? Objednávali ste zo Žiliny, oravakrb?
Odpovedať
@tabitka337 hej od nich a dosiel koncom augusta,
Odpovedať
@stano300 Ahoj Stano ako si na tom z čistením sporáku ako často ho čistíš ? Akú máš vlhkosť dreva ?Ja som sa dnes pustil do čistenia po jarnej a jesennej prevádzke a môžem povedať že dechtu bolo v ňom riadne Najväčšiu vlhkosť dreva som nameral 10,5%. Drevo sa sušilo dva roky a pri pôvodých kachliach mi to takto nedechtovalo ,ale musím podotknúť že neboli teplovodné .Mám taký dojem že sa ten decht tvorí kvôli tomu že pri počiatočnom rozkúrení je výmenník ešte studený .
Odpovedať
Profilova fotka
@marian1305 máš tam správny kotlový okruh cez termostat 60°C? Čistím 1-2krat za rok ale decht sa mi netvorí aspoň teda nie toľko ako tebe Drevo mám tiež 2-3 roky než s ním kúrim Ako sa ti podarilo vysušiť drevo na 10%? 8-10% má stolárske rezivo po vysušení v sušičke Tie elektródy musíš zapichnúť hlbšie do dreva
Odpovedať
@stano300 Keď som dal tie elektródy aj hlbšie stále mi ukazovalo 10,5% .Mám celkom solídny prístrešok ktorý je dobre vetraný kde upracem 36m3 dreva tak je kľudne možné že je to drevo aj staršie 😄 Teraz som bol odmerať tohtoročné drevo a malo 24% až 32 % vlhkosť .Pokiaľ na drevo neprší tak pekne vyschne.Skúsim asi zvýšiť teplotu spínania okruhu radiátorov .Teraz to mám nastavené tak že keď sa mi vyhreje krátky kotlový okruh na 55°C tak spustí okruh radiátorov .Lebo trojcestný začína otvárať pri 55°C.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Dobrý deň @stano300, v priebehu mesiaca budeme montovať sporák Star 2 Lux, a chcel by som Vás poprosiť o radu. Do systému ideme dávať nemrznúcu zmes, nakoľko sporák bude na chalupe, kde niekedy v zime chodíme len zriedka. Chcem sa opýtať na chladiacu slučku - je priamo spojená s výmenníkom a teda aj s médiom, alebo je to len nejaký had, ktorý je natiahnutý okolo výmenníka a v prípade potreby ho schladí a rovno sa všetko vypustí do odpadu cez tlakový ventil? Vďaka.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas_no bohužiaľ je to tak ako píšete. Vypustí Vám vodu do dopadu Ja som ju vyradil, aj kvôli tomu že mám studňu s čerpadlom ktoré pri výpadku el. nefunguje Kúpil som záložný zdroj el. Akumulačku mam primerane veľkú na to, aby som dokázal dostatočne odhadnúť koľko ešte môžem naložiť do pece
Odpovedať
@stano300 ďakujem za info. Každopádne, ak je to teda druhá možnosť, tak má to aj svoju výhodu, lebo mi tým pádom nevypustí nemrznúcu zmes zo systému. Ale zas to nemôžem týmto spôsobom dotlakovať, ak by bolo treba. Záložný zdroj idem dávať aj ja, len kúrenár trvá na tom, že musí byť aj chladiaca slučka, lebo čo ak. Takže to bude dvojmo poistené.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?