Solár alebo Fotovoltaika na ohrev vody, kúrenie?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte. Chcel by som sa poradiť. Rozsekol tu už niekto otázku fototermiky vs. fotovoltaiky na ohrev vody/kúrenie? Jedná sa mi hlavne o účinnosť v zime a životnosť. Dom má tepelnú stratu v mrazoch cca 3.5-4kW (čo je dosť málo) a bude mať akumulačnú nádrž 750l, kúrenie pevným palivom teplovodné + elektrokotol. Riadenie celého vykurovania si idem robiť sám s PLC, keďže s tým mám v rámci práce bohaté skúsenosti. Chcel by som využiť energiu slnka na ohrev vody + temperovanie domu v čase, kedy budeme v práci. Je to vôbec možné? Aký výkon tie systémy dodávajú v zime? Pôvodne som chcel vodný solár. Otázka: Aká je životnosť? Čo sa deje, pokiaľ je prebytok tepla a nemám ho kam dávať? Viem, že voda sa stiahne do expanzky, ale čo na to panel? Aký je najlepší typ panelu? Má vôbec šancu fototermika fungovať v zime? Moja druhá idea bola dať cca 3kW panelov sériovo-paralelne tak, aby som mal napätie 120V a prúd 25A a napájať tým telesá v elektrokotli. Telesá majú pri 3x230V výkon 12kW, čiže pri napájaní 120V DC by som dosiahol výkon práve 3kW. Čerpadlo, riadenie a pod. teraz neriešim. Ide mi len o princíp. Fotovoltaika by mala mať výhodu v tom, že nemusím riešiť prebytky. proste ak nie je kam dávať teplo. odopnem stýkač a nazdar. Údajne je vyššia aj účinnosť v zime. Má fotovoltaika vôbec šancu fungovať v zime?
Odpovedať
Profilova fotka
O bambusoch inde nie na tomto fore :-) :-) . Nie nemam cinu. Mam japonca fujitsu. Ak mas zaujem vediet viac , dam kontakt do suk.spravy. Chlapik co mi to robil, ti presne povie co a kolko a hlavne aky vykon. @gkrivanek dobra kotolna nie je cina. Hoci su tu ludia co ti to budu tvrdit. :-D .
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@durim zdravím môžem sa informovať ako Vám to funguje teraz ? Tie soláry a akumulacka , hlavne v zime a aku plochu m2 sa vykuruje ďakujem
Odpovedať
@tomneb teraz solár spí, v lete môžeš ohrievať i bazén
Odpovedať
Profilova fotka
Čínu by som v technológiách nedehonestoval. V súčasnosti majú už dosť vecí lepších a aj kvalitnejších ako iný a pravdepodobne v budúcnosti budú ďaleko pred zbytkom sveta. Zase je pravda že nieje Čína ako Čína... Ale to sa dá povedať o hociktorej značke... @elmas ja do radiátorov na poschodí nepúšťam teplejšiu vodu ako 35°C (momentálne 33°C). Keby mám podlahovku aj hore, tak kotol mi zohrieva vodu len pod 30°C.
Odpovedať
@juanex ale ked predavas strasnu zapadnu kvalitu za zapadne prachy, tak musis trosku ponadavat na vychodnu kvalitu za normalne prachy :-)
Odpovedať
@duzu tvoj solar mozno spi, no moja fotovoltika nie, dnes celkom slnecno - difizne rozptylene svetlo, a v pohode vyrabalo uz o 10:30 - 1560w, maximum vyroby dnes 2671w, tesne pred zapadom slnka za horizont este tocilo 340w. Krasne dotovane TC fotovoltikou, kiezby bolo viacej takych peknych dni, ale v zime je to skor vynimka ako pravidlo.
Odpovedať
@janopopovec nemám ani jedno nikdy by som to nesplatilo , takže i ja som ti zaplatil za FV, celkovo ročne je podľa prepočtou tzb info o niečo výhodnejší solár, no len na ohrev vody, za hod mi treba len na kúrenie asi 2,5 kW, denne tak 20-50, takže by som išiel na FV len hod. na distribúciu ma nepripoja a v lete mi je to k ničomu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Takze ak uvazujem medzi tc vduch voda sa mk neoplati ani fotovoltarika a ani solar?
Odpovedať
@spravcanetu co si predstavujes pod slovom opkati? Aku velky a ake tepelne straty ma dom ? Kolko ludi obyva..atd.. Cim kurite plyn ?? Elrktrokotol TC ? Ja mam TC a FVE, vykon potrbny pre napajanie pri +7 st je 1450w, a to da striedac v pohode, ked je slnecne aj cez 3000w v zime. Solar na TUV sa neoplati. TC TU pripravi efektivne a lacno.
Odpovedať
@spravcanetu ja kurim cez zimu peletani aj v prechodnom období. TUV hrejem prioritne fotovoltaikov. Bez problémov bojler ohriaty do obeda a poobede zbytok energie míňam v akumulačné nádraží a tým pádom som schopný v lete kúriť z fotovoltaicky. Respektíve teraz aj. ;)
Odpovedať
@007tomams ake mas panely, menice a tak?
Odpovedať
@pistikus mám zatiaľ to spravené úplne najjednoduchšie a najlacnejšie a s najlepšou návratnosťou. TJ panely 320W 10ks, a menič na ohrev vody. Mal osm opl teraz mám Siton 210. Výmena preto lebo Siton má modbus a výrobca mi ho upravil na 3,5kw bez toho aby chcel o ďalšiu stovku viac ako pri opl.... Hybridnom som si prešiel, pár som ich spravil a raz možno si ho spravím aj doma :D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@spravcanetu Určite si pozri na nete už viac značie ponuka tepelné čepraldá ktoré spolupacujú s fotovoltickým systémom a nie sú to len zem / voda. Ak máš veľký barák a čakáš že bude náklad vyšši, alebo jednoduch chceš zraziť odber na max. možné minimum potom sa to oplatí. S TC už aj tak budeš mať dosť nízke vykurovacie náklady. Možno na začiatku nemusiš hned riešiť FVE ale to TC do buducna. S fototermickými panelmi nič nezískaš len teplú vodu čo za cenu zariadenia nie je dvakrát výhra, TC ti ju propraví lacno a efektívne, a najma v lete ked aj slabšie TC dosahujú vysoké COP pre plusové vonkajšie teploty. S FVE panelami šitými na určitý výkon pri dnešných cenách za zariadenie možeš dosiahnuť rapidne zníženie spotreby, a chladenie objektu v lete uplne zadarmo. Je otázne ako veľmi chce byť človek nezávislí . TC s malým výkonom pre napájani nepotrebuje vysoký príkon , to moje pri A+7/W35 príkon 1450w čo je nič a spokojne to v prechodných obdobiach a slabej a slnečnej zime dotuje aj TC. No len sumár TC + FVE je už ako vstupná investícia veľa a málokto dá. Pri mojeje podlahovej ploche 240m a užitkovej 190m sa mi to jednoznačne oplatí.
Odpovedať
@janopopovec Prestan pisat somariny Solarny panel ma v lete aj v prechodnych obdobiach vysiu ucinost a po rokoch sa meni len kvapalina a aj to sa da vyriesit ,ze sa nemusi menit ked sa urobi pridavny vymenik a kvapalina sa vtedy len nasava s cerpadlom do systemu len ked svieti slnko a po rokoch sa na tom urcite nepokazi ziadna elektronika ako na fotovoltike . Tak ci tak sa solar oplati hlavne vtedy ked je potreba zohrievat v lete bazen lebo inak je to nenavratna investicia a v zime s minimalnym ucinkom. Ze nevidim dovod aby clovek namiesto priameho zohrievania vody v bazene solarom to riesil zbytocne predrazene fotovoltikou + este po case do toho zbytocne strkal dalsie prachy v pripade poruch elektroniky ktora sa lubi pokazit. A o napajani tepelneho cerpadla v zime v nasich podmienkach mozes len snivat lebo skoro kazdy ma aspon 3 az5kw tepelne cerpadlo minimalne ,ze to by tych panelov muselo byt za 2strechy . Ale masirovanie ci vymyvanie mozgov pokracuje ako vidim :-D
Odpovedať
@dodik13 Už sa mi ani nechce reagovať na podobné nezmysli, treba trocha viac čítať o technologiách. Máš FVE alebo TC? že to budeš trvdiť? Prezradím ti zima nie je len deceber a januar. A kolko ludí má bazén aby vaužili fototermické koletory? Však každý šetrí s vodou jak može, na tých minimálkach TUV zasobníkoch by to tam zhorelo :))
Odpovedať
@dodik13 len taky detail o TC. Moje ma vykon 9kW a prikon 2kW a to utiahne za slnecneho dna obycajna FV nic na 2 strechy. V zime ked nesvieti, tak samozrejme nic nevyrobi, ale to ani solar na TUV ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, ahojte. Nevieme ako ďalej. Jedná sa o novostavbu pre 3 (potom 5) osoby, kde nemáme plyn. Kúrenie máme WIS vykurovacie káble, a riešime teraz ohrev vody na pomerne malom mieste (cca. 90 š – 80 h – 170 v). Vybrali sme si nepriamo výhrevný zásobník s jedným výmenníkom od Dražice OKC 300 NTR/BP s elektrickou výhrevnou jednotkou TPK 210–12/2,2 kW (alebo 3-6 kW?), potom asi o rok, či dva, keď už budeme mať na to, dali by sme aj solárne panely (fototermické). Máme dve kúpeľne. Bazén? Možno neskôr. Nevieme ale, či sme sa rozhodli dobre: v lete asi nebude problém, ale čo urobíme v zime? Elektrická výhrevná jednotka TPK ide do spodnej časti zásobníka, preto budem ohrievať 300 litrov vody zbytočne. Fotovoltaické solárne panely myslím si, že nie sú asi také rentabilné, ale možno sa mýlim, poraďte prosím vás, s čím sme nerátali.
Odpovedať
@shyksa1 na co vam je 300 litrovy zasobnik?
Odpovedať
Profilova fotka
@pistikus Rozmyslal som tak, ze predpokladam, ze budeme piati, a aby v lete som nemal problem s prebytom vody.
Odpovedať
@shyksa1 aj keby ste boli 5ti, tak mi chces povedat, ze miniete 300 litrov teplej vody v kratkom case?
Odpovedať
Profilova fotka
@pistikus Teraz máme doma 120l, a keď v nedeľu je nás päť (a oco si ľahne do vane) tak nám nestačí. Minulý víkend sme vyčistili bojler, nebol taký hrozný, ale odvtedy sme neboli doma, takže nevedeli sme otestovať 🙂 Myslím si, že 200l by bolo postačujúce, len v lete by som nevedel kam dať prebytok, a preto by sme si dali 300l.
Odpovedať
@shyksa1 teplej vody nikdy nie je dosť, a ked ju ohreje slnko zadarmo vždy sa to oplatí. !
Odpovedať
Takze sa opytam este raz. Dom bungalov tepelna strata 8kw. Budem davat TC vzduch/voda. V dome budeme 4-5 🙂 Opati sa mi urobit nejaku predpripravu na bud fotovoltariku alebo solarny ohrev?? Ak ano tak co kabel a chranicku,ci aj rurky na vodu ak by sla predpriprava na solar. Cize ak by som do buducna nieco daval.
Odpovedať
@spravcanetu natiahol som 3 chráničky od špicu strechy do TM, čas ukáže načo sa to využije.
Odpovedať
Taktiez mam chranicky cez strop z technickej na pojd i do garaze. A uz su pomaly plne :-)
Odpovedať
@spravcanetu určite si nachystajte chráničky. Tie vás budú stáť pár eur a do budúcnosti tam dáte čo chcete a bez zbytočných špekulácii a lámania si hlavou ako to rozumne spraviť. Taktiež keby si tam dáte hadice na solárny ohrev vody taktiež nič nepokazíte. Ja som si dal. hovorím raz možno využijem investícia asi 100e za 3 medenné trubky + spojky a izolácia. @shyksa1 : z pohladu fotovoltaiky má špirála na spodku význam. lebo fyzika nepustí. Teplá voda stúpa hore tak vodu budete mať teplú aj keď na termostate nastavíte nižšiu teplotu. Ak dáte fotovoltaiku tak je to benefit ktorý ja nemám. Špirála na spodu ohreje celý bojler a máte rezervu možno na dva tri dni keby náhodou nebolo pekne. Ja mám 200l bojler a špirálu mám v strede tak do obeda mám bojler od polovice ohriaty. Potom hrejem akumulačku a ak tá dosiahne určitú teplotu tak sa pustí čerpadlo a dohreje celý objem bojlera aby bola zásoba TUV.
Odpovedať
@spravcanetu ku fotovoltaike potrebujes jednu volnu chranicku na strechu od miesta kde bude striedac, od planovaneho umiestnenia striedaca este 2x 5 zilak ( klasika na 400V) - jeden pre zapojenie 3fazoveho striedaca na domove fazy , druhy ako predpriprava ku bateriovemu ulozisku, 1x hruby zemniaci vodic a to vsetko potiahnut k hlavnej domovej rozvodnej skrini ( aby si potom nemusel sekat ) , ku striedacu potiahnut 2x FTP na vzdialenu spravu. Rozvodna skrinka by mala mat dostatocnu priestorovu rezervu. Ak potiahnes k tym dvom 5 zilakom este jeden 5 zilak urobis rezervu aj pre striedac s riadenymi prebytkami pre konkretne vybrane spotrebice.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@lenka_21 Som na tom rovnako 🙂
Odpovedať
Mame oboje,na streche bojler a trubicove solarko,voda horuca,resp.vriaca od jari do jesene,a fotovoltaniku na znizenie spotreby elektriky.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?